Tylko ten naturalny nawóz do porzeczek zapewni obfity zbiór - dekoportal.pl
Tylko ten

naturalny nawóz do porzeczek

zapewni obfity zbiór
08 Maj 2024 / Napisał  / Porady
naturalny nawóz do porzeczek
Dobrym wyborem dla działkowiczów i posiadaczy ogrodów jest naturalny obornik pod porzeczki.

Chcesz, aby owocowanie porzeczki było obfite? W takim razie musisz odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o krzewy, dostarczając im odpowiednie ilości substancji odżywczych. Nie wystarczy podlewać roślin — równie ważne jest ich nawożenie. Sprawdź, kiedy i czym nawozić porzeczki, aby ich owoce były pyszne i zdrowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy nawozić porzeczki, aby uzyskać obfite plony?

Porzeczki to wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce, które cieszą się dużą popularnością wśród działkowiczów i posiadaczy ogrodów. Ich niewielkie wymagania glebowe oraz łatwość pielęgnacji sprawiają, że rozwiną się nawet na glebie ubogiej w minerały i mikroelementy. Oczywiście, nie oznacza to, że rośliny nie wymagają żadnej opieki! Jeżeli chcesz zasadzić odmianę o czarnych lub czerwonych owocach, powinieneś zadbać zarówno o dobre podłoże (glebę bogatą w próchnicę), jak i regularne dostarczania naturalnych nawozów. Musisz też wiedzieć, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, np. jak pozbyć się kreta, który potrafi wyrządzić wiele szkód.

Głównym pierwiastkiem budulcowym roślin jest wapń, który odpowiada za usztywnienie ściany komórek roślinnych i istotnie wpływa na jakość owoców. Jeżeli nie dostarczyłeś go do gleby jesienią, powinieneś to zrobić wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Nawożenie porzeczki czerwonej i czarnej w tym czasie jest bardzo ważne, ponieważ właśnie wtedy na krzewach rozwijają się pąki kwiatowe, które przekształcą się w owoce. Ogrodnicy zalecają jednak dwukrotne zastosowanie nawozu, przy czym druga tura nie powinna odbyć się jeszcze przed ostatecznym rozwojem pąków.

Kiedy nawozić porzeczki, aby obficie owocowały?

  • Porzeczki najlepiej nawozić dwukrotnie – wczesną wiosną i przed wegetacją.
  • Krzewy powinny być zasilane naturalnym obornikiem lub humusem jeszcze przed kwitnieniem pąków.
  • Uprawa porzeczki nie może być obyć się bez wapnowania gleby – należy je wykonać jeszcze jesienią.
 obornik granulowany pod porzeczki
Czerwone i czarne porzeczki nie są szczególnie wymagające, jeżeli chodzi o nawożenie i stanowisko.

Uprawa porzeczki — poznaj najważniejsze zasady

Jak już wspomnieliśmy, czerwone i czarne porzeczki nie są szczególnie wymagające, jeżeli chodzi o nawożenie i stanowisko. Jeżeli planujesz posadzenie krzewu, pamiętaj jednak, że ziemia pod porzeczki powinna być przekopana z obornikiem lub kompostem dwa miesiące przed planowanym posadzeniem rośliny. Dzięki temu uprawa porzeczki będzie bardziej efektywna, a drzewko już od początku dostanie solidną dawkę substancji odżywczych. Bardzo ważną kwestią jest także zachowanie odpowiedniego odstępu między krzewami – nie powinien być mniejszy niż półtora metra (z czasem rośliny mogą się bardzo rozrosnąć).

Podlewanie i nawożenie porzeczki czerwonej lub czarnej to dwie kluczowe kwestie warunkujące swobodny wzrost krzewów. O podlewaniu należy pamiętać w szczególności latem oraz w okresach suszy. Aby utrzymać wilgoć w podłożu, warty obsypać krzew dość grubą warstwą ściółki. A czym nawozić porzeczki? W przypadku amatorskich upraw w zupełności wystarczy naturalny nawóz do porzeczek, np. obornik, kompost, biohumus lub podlewanie gnojówką bydlęcą. Nawet nawóz z bananów może okazać się pomocny! Stosując naturalne środki do uprawy roślin, masz gwarancję, że krzewy wydadzą obfite plony, a owoce będą smaczne i zdrowe.

Jaki nawóz pod porzeczkę na wiosnę sprawdzi się najlepiej?

  • Dobrym wyborem dla działkowiczów i posiadaczy ogrodów jest naturalny obornik pod porzeczki, który dostarcza do gleby wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • Przed posadzeniem krzewów ziemia pod porzeczki powinna być przekopana z obornikiem lub kompostem.
  • Sadownicy mogą także nawozić porzeczki biohumusem lub innymi preparatami mineralnymi dostępnymi w sklepach ogrodniczych.
 obornik pod porzeczki
Wybierz naturalne preparaty odżywcze i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Naturalny nawóz do porzeczek czy granulat — co będzie lepsze?

Nie wiesz, jaki nawóz pod porzeczkę na wiosnę będzie najlepszy? Nie ma jednej sprawdzonej opcji. Jeżeli szukasz szybkiego i efektywnego sposobu nawożenia roślin, dobrym wyborem będzie granulowany obornik pod porzeczki, który możesz podsypać bezpośrednio pod krzew lub przygotować gnojówkę. Jak wygląda podlewanie gnojówką bydlęcą? To proste!

Wystarczy przygotować 10-litrowe wiadro z ciepłą wodą i dodać nawóz do porzeczek (ok. 1 litr). Po kilkunastu dniach, kiedy roztwór zgęstnieje, można podlewać nim krzewy. Innym sposobem jest kompost, który także możesz podsypać pod roślinę lub rozpuścić w wodzie. Kolejną propozycją jest naturalny nawóz do porzeczek w postaci biohumusu, który wystarczy rozpuścić w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta.

Stawiasz na całkowicie naturalny nawóz do porzeczek? W takim przypadku możesz wyprodukować własną gnojówkę roślinną, np. ze skórek banana. W tym celu wystarczy wyłożyć dno wiaderka pokrojonymi skórkami owoców, a następnie zalać ciepłą wodą i odstawić na ok. 2 tygodnie (co jakiś czas mieszając). Taki naturalny nawóz do porzeczek można stosować w formie rozcieńczonej z wodą w podobnej proporcji jak obornik granulowany. Pamiętaj jednak, że całkowite pozbycie się preparatów chemicznych jest dość ryzykowne — przynajmniej raz w roku wykonuj wiosenny oprysk na porzeczki, który zapobiegnie rozwojowi infekcji chorobowych oraz atakom mszyc i innych szkodników.

Obornik granulowany pod porzeczki czy w pełni naturalny nawóz?

  • Jeżeli nie chcesz tracić czasu na produkcję własnej gnojowicy, dobrym wyborem będzie obornik granulowany pod porzeczki lub biohumus.
  • Raz w roku należy wykonywać oprysk na porzeczki — najlepiej wczesną wiosną — aby uchronić się przed atakami szkodników i zminimalizować ryzyko rozwoju chorób roślin.
  • Nie wiesz, kiedy nawozić porzeczki? Wybierz naturalne preparaty odżywcze i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które zajmują się uprawą porzeczki hobbystycznie i nie mają wiedzy na temat wymagań glebowych oraz pokarmowych rośliny.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 08 maj 2024 14:21
komentarz /( 1 )
  • Krzyś
    Krzyś

    czwartek, 09 maj 2024 11:02

    Muszę zabrać się za moje drzewka. Będę testował ten naturalny nawóz do porzeczek skoro zapewniacie o takich zbiorach

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.