Styl art déco – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Styl art déco powstał w okresie dwudziestolecia międzywojennego jako odpowiedź na secesję, która krytykowana była za brak dyscypliny i nadmiarowość. Charakteryzuje się, jak łatwo się domyślić, umiarem, stosowaniem naturalnych, wysokogatunkowych materiałów i wykorzystaniem symetrii. Styl art déco przez wiele lat pozostawał nieco w zapomnieniu, traktowany raczej w kategoriach historycznych. Obecnie jednak przeżywa rozkwit, stanowiąc inspirację dla projektantów i architektów. Jedyną chyba przeszkodę w bardziej powszechnym stosowaniu stylu art déco w polskich domach jest... cena. Wnętrza urządzone w tym stylu pełne są solidnych, ekskluzywnych, a przy tym drogich elementów wyposażenia, na które mogą sobie pozwolić zwykle bardziej zamożne osoby. Wszystkich jednak, którzy w tym momencie nie będą chcieli zagłębiać się w arkana stylu art déco, chcemy zapewnić, że wprowadzenie do polskich domów choćby drobnych detali w tym stylu może sprawić, że staną się one nie tylko bardziej eleganckie, ale również szlachetne i ciekawsze.
O czym przeczytasz w artykule?
- Art déco. Cechy charakterystyczne stylu
- Art déco we wnętrzach
- Wykończenia w stylu art déco
- Styl art déco. Kolory i materiały
- Art déco design. O meblach
- Art déco w Polsce
Art déco. Cechy charakterystyczne stylu
Zacznijmy od tego, po czym poznać art déco. Styl ten przede wszystkim charakteryzuje się częstym stosowaniem geometrii. Symetria, harmonia, ład i piękno zwykłych przedmiotów użytkowych wyniesione są tu na piedestał. Hafty przedstawiające kwadraty, okręgi i trójkąty, jednobarwne lub ułożone w szachownicę kafle i powtarzające się motywy wzornicze to jedne z najbardziej rozpoznawalnych cech stylu art déco. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że przedmioty wyglądają tu jak odcięte od linijki.
Styl art-déco to również ekskluzywne, drogie kamienie, drzewa egzotyczne i metale szlachetne. To marmur i onyks, naturalna skóra, brąz, złoto i srebro. To mahoń i palisander. W połączeniu z drogimi tkaninami, jak aksamit czy satyna (często wykończonymi złotą nitką i ozdobionymi ornamentami) tworzą eleganckie i niezwykle wyrafinowane wnętrze. Na ścianach obowiązkowo powinny znaleźć się lustra, zwykle ozdobione ramą w kolorze złota lub srebra. Być może z opisu wnętrza art déco wydają się chłodne i minimalistyczne, jednak w rzeczywistości są one przytulne i wygodne.
Cechy charakterystyczne dla stylu art déco:
- Harmonia, ład i symetria,
- Geometryczne wzory, na przykład na tapetach,
- Naturalne, wysokiej jakości materiały,
- Ramy luster w kolorze srebra lub złota.
Art déco we wnętrzach
Zajmijmy się teraz kilkoma szczegółami stylu art déco. Wnętrza charakteryzują się wyposażeniem, w którym widać każdy dopracowany detal: delikatne fazy w lustrach, pionowe przeszklenia abażurów czy drobne, misterne ornamenty na tkaninach, balustradach czy ażurowych parawanach.
Dodajmy tu jeszcze, że zarezerwowane dla salonów kryształowe żyrandole zdobią teraz salony kąpielowe. Złoto i srebro, kojarzące się wcześniej z biżuterią, stanowią dekoracje przedmiotów codziennego użytku: przyborów toaletowych, szkatułek czy też serwisów kawowych.
Wnętrza w stylu art déco:
- Charakteryzują się dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół,
- Zachwycają misternymi ornamentami na tkaninach czy też na balustradach,
- Kochają złoto, srebro i kryształy.
Wykończenia w stylu art déco
Jednym z typowych dla art-déco materiałem wykończeniowym jest posadzka w postaci lakierowanego na wysoki połysk parkietu. Zwykle ma on wyszukany wzór i misterny sposób ułożenia desek. Niekiedy też łączy w sobie różne kolory drewna, komponujące się w geometryczne wzory. We wnętrzach w stylu art déco znajdziemy też podłogi wyłożone płytkami ceramicznymi w czarno-białą szachownicę. Rzadko spotyka się tu chodniki czy dywany i nie stosuje się wykładzin. Jeśli już pojawi się dywan we wnętrzu, to będzie to misterne dzieło sztuki wykonane z naturalnej wełny. Styl art déco to również mozaiki i marmurowe płytki.
Jakie ściany są charakterystyczne dla stylu art déco? Często wyłożone są one w całości drewnianymi panelami o powtarzalnej, geometrycznej formie, z klasycznymi zdobieniami w postaci gzymsów, opasek, pilastrów i plafonów. Ściany we wnętrzach art déco często też wyklejone są tapetami w regularne, geometryczne wzory. Tapety te mają strukturę przypominającą prawdziwy jedwab.
Co warto wiedzieć na temat podłóg i ścian w stylu art déco?
- Na podłogach znajdziemy tu misternie ułożone parkiety lub płytki ceramiczne.
- Ściany często wyłożone są dekoracyjnymi tapetami lub też drewnianymi panelami.
- Charakterystyczne dla stylu art déco są sztukaterie: pilastry, gzymsy, opaski i plafony.
Styl art déco. Kolory i materiały
Biel i czerń to sztandarowe kolory wnętrz w stylu art déco. Wspomniane już czarno-białe posadzki mogą tworzyć nie tylko szachownicę, ale również mozaikę czy wzory maureskowe. Do tego głębokie odcienie granatu i zieleni, a także intensywnego burgundu.
Jeśli drzewo, to z abstrakcyjnym usłojeniem i fornirowane pięknym orzechem. Jeśli zasłony, to z jedwabiu lub aksamitu. Jeśli kamień, to marmur lub alabaster. Styl art déco kocha więc głębokie, naturalne kolory, szlachetne tkaniny i ekskluzywne materiały we wnętrzach. Tu nie ma podróbek ani syntetycznych zamienników. Całość ma przypominać pałac, jednak bez nadmiernego epatowania przepychem.
Kolory i materiały w stylu art déco:
- Czerń, biel, zieleń, burgund, granat,
- Ceramika,
- Naturalne drewno,
- Drogie kamienie,
- Jedwab i aksamit.
Art déco design. O meblach
Jak rozpoznać meble w stylu art déco? To nietrudne! Przede wszystkim ich formy są znacznie prostsze i bardziej geometryczne niż w meblach secesyjnych: mogą być zarówno zaokrąglone, jak i kanciaste. Meble takie sprawiają wrażenie ciężkich, solidnych i funkcjonalnych.
Zwykle produkowane są z materiałów w ciemnych kolorach, fornirowane i wykończone na wysoki połysk. W takim zestawieniu wyjątkowo pięknie prezentują się chromowane dodatki, marmur, złoto, jak również elementy z popularnego przed wojną ebonitu.
Meble art déco to nie taśmowe produkty, ale małe dzieła sztuki. Wykonane są często ręcznie, z litego drewna. Obecnie łączy się je z takimi materiałami jak szkło czy stal. Na frontach mebli mogą się pojawić mozaiki i wzory wykonane we włoskiej technice intarsji. Polega ona na tworzeniu obrazu poprzez wykładanie drewnianej powierzchni innymi gatunkami drewna.
Cechy charakterystyczne mebli art déco:
- Solidność,
- Geometria,
- Funkcjonalność,
- Wysoki połysk,
- Zdobione fronty.
Art déco w Polsce
Na koniec warto dodać kilka słów na temat art déco w Polsce. Jak wiadomo, okres międzywojenny nie należał do łatwych. Zaledwie skończyła się jedna wojna, a już w powietrzu wisiała następna. Polskie art déco stało się w tym czasie swego rodzaju symbolem odrodzenia i znakiem rozwoju. Dowodem na to był ogromny sukces polskich projektantów na wystawie paryskiej w 1925 roku, na której nasz pawilon wzbudził niezwykłe zainteresowanie, a nawet zachwyt, zagranicznego jury. Dość powiedzieć, że rzeźbiarz Jan Szczepkowski zdobył wówczas Grand Prix, a polscy twórcy uzyskali ponad 180 nagród i wyróżnień.
Co ciekawe, art déco czasu dwudziestolecia międzywojennego inspirowane było motywami ludowymi, które znajdowały swoje odzwierciedlenie w malarstwie, tkactwie i meblarstwie. Za przykład mogą tu posłużyć autentyczne i stylizowane kilimy huculskie w abstrakcyjne, geometryczne wzory.
Polskie art déco:
- Przyniosło sławę naszym twórcom na wystawie paryskiej w 1925 roku,
- Symbolizowało odrodzenie się i rozwój Polski po rozbiorach,
- Znajdowało inspirację w motywach ludowych.
wtorek, 21 czerwiec 2022 09:49
środa, 16 grudzień 2020 17:52