ARTYKUŁY
ARANŻACJE
SPECJALIŚCI
PRODUCENCI
Pokój dziecięcy to niezwykle ważna przestrzeń, w której dziecko nie tylko śpi, uczy się i bawi, ale też socjalizuje się z kolegami i rodzeństwem. Dlatego tak ważne jest, by pokój dla dziecka był przestrzenią sprytnie zaprojektowaną i zaplanowaną z myślą o szybkim rozwoju małego człowieka. Poza właściwym rozstawieniem mebli i akcesoriów niezwykle ważny będzie sam pomysł na pokój dziecięcy — niezależnie od tego, czy urządzamy pokój dla niemowlaka, czy pokój młodzieżowy dla chłopca, postarajmy się, by wnętrze miało swój motyw przewodni. Nie oznacza to jednak, że pokój dziecięcy należy od razu zamienić w kolorowy Disneyland — nawet szary pokój dla dziecka będzie wyglądał stylowo a do tego energetycznie, jeżeli stonowane ściany połączymy z żywymi, kolorowymi aplikacjami, np. wielkoformatowymi naklejkami przedstawiającymi soczystą zieloną dżunglą czy kolorowy statek piratów. Inna kwestia to jak urządzić pokój dziecka, by był nie tylko estetyczny, ale i praktyczny? Rozwiązaniem może okazać się tu pokój dziecięcy w stylu skandynawskim — tak wykończone wnętrze będzie nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale dzięki wykorzystaniu jasnej kolorystyki i dużej ilości światła słonecznego, również pogodne i przestronne.
Jeżeli stoi przed nami wyzwanie, jakim jest mały pokój dziecięcy, na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o to, by był nie tylko placem zabaw dla malucha, ale i funkcjonalną przestrzenią, która pomieści wszystkie niezbędne strefy; snu, nauki i przechowywania. Wąski pokój dla dziecka to zmora wielu mieszkań w blokach — najlepiej będzie podzielić go na trzy pasy, w jednym ustawiając łóżko, w następnym tworząc przestrzeń do zabawy, a w ostatnim stawiając mebel łączący w sobie szafę z miejscem do rysowania czy nauki. Inny dobry pomysł na pokój dziecięcy, szczególnie kiedy w domu brakuje miejsca, to urządzić pokój dla dziecka na poddaszu. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku starszych dzieci, np. kiedy urządzamy pokój młodzieżowy dla chłopca, który ceni sobie niezależność. Pamiętajmy jednak, że pokój dla dziecka na poddaszu musi być przede wszystkim bezpieczny i przystępny — zbyt niskie skosy, czy strome schody, mogą być przyczyną nieprzyjemnych kolizji w trakcie dziecięcych harców.
Przyjęło się, że pokój dziecięcy dla chłopca powinien być wykończony w żywych kolorach, z głównymi motywami takimi jak samochody czy dinozaury, a pokój dla dziewczynki wręcz przeciwnie — cały w pastelach i różach. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy o wiele więcej ciekawych możliwości na aranżację przestrzeni dla najmłodszych — miętowy pokój dla dziewczynki, czy pokój młodzieżowy dla chłopca w stylu industrialnym, to tylko przykłady niesztampowych rozwiązań na rynku wnętrzarskim. Nie mniej ważny niż sama płeć dziecka, będzie też jego wiek — o ile pokój dla niemowlaka ma się podobać przede wszystkim rodzicom, o tyle pokój dla dziewczynki 7 lat będzie już stanowił jej prywatne królestwo i powinien odzwierciedlać charakter i temperament właścicielki. Jeżeli natomiast mamy do urządzenia wspólny pokój chłopca i dziewczynki, zadbajmy o to, by był wykończony w neutralnym, pasującym do obu płci stylu — w tej roli świetnie sprawdzi się pokój dziecięcy w stylu skandynawskim. Osobiste drobiazgi obojga dzieci będą stanowić naturalne uzupełnienie charakterystycznych dla tego stylu jasnych kolorów i minimalistycznych mebli.
Urządzając pokój dla niemowlaka, lista potrzebnych rzeczy jest nieskończona, poczynając od ubrań i mebli, aż po akcesoria i zabawki. Jednak na pierwszy miejscu dobrze jest upewnić się, że w zasięgu ręki będą znajdować się te rzeczy, których będziemy potrzebować najbardziej po przybyciu maleństwa do domu. O ile wygodne i bezpieczne łóżeczko, stolik do przewijania i strefa do karmienia to absolutne minimum, o tyle bez praktycznej szafy czy komody do przechowywania, równie ciężko wyobrazić sobie pokój niemowlaka. Pomysły na wykończenie wnętrza dla małego dziecka powinny jednak uwzględniać nie tylko jego praktyczną, ale i estetyczną stronę. Niezależnie od tego, czy urządzamy pokój dla chłopca niemowlaka, czy też dla nowo narodzonej dziewczynki, ważne będzie, aby wybrać ciekawy motyw przewodni pokoju, a także nastrojowe oświetlenie, które pomoże nam wyciszyć malucha wraz z nadejściem pory snu. Urządzając pokój dla niemowlaka, pamiętajmy również, że nie wszystkie mebelki i akcesoria muszą pochodzić z kolekcji dziecięcej — czasami odmalowana na biało stara komoda może posłużyć za stolik do przewijania, a wysłużony fotel z nową błękitną tapicerką świetnie wpasuje się w pastelowy pokój dla chłopca niemowlaka.
Pokój dziecięcy zwykle kojarzy nam się z ostrymi, wyrazistymi barwami, uznawanymi powszechnie za dziecięce. Tymczasem odpowiednio dobrany kolor będzie inspirować, ekscytować, koić lub też pobudzać nasze dziecko, dlatego należy wybrać go z głową i odpowiednio do temperamentu i wieku malucha. Świeżym i bardzo ostatnio modnym rozwiązaniem jest miętowy pokój dla dziewczynki. Z kolei pogodna pomarańcz, soczysta zieleń, czy uspokajający niebieski, to kolory, które pomogą stworzyć wymarzony pokój dziecięcy dla chłopca. Dla miłośników bardziej stonowanych kolorów, które dobrze będą współgrać z „dorosłymi” odcieniami w pozostałych częściach domu, interesującą propozycją może być szary pokój dla dziecka — nie zapomnijmy jednak uzupełnić takiej aranżacji kolorowymi dodatkami, aby całość nie prezentowała się ponuro. Jak natomiast pomalować pokój dziecka tak, by maluch za szybko z niego nie wyrósł? Otóż wybierając jasne, uniwersalne kolory, jak np. biel czy szarobeżowy, które dobrze będą wyglądać i w towarzystwie dziecięcych zabawek i typowo nastoletnich drobiazgów.