Tamara Łempicka – biografia polskiej malarki. Zobacz, jak piękne są obrazy Łempickiej!
Pełna tajemnic, lubiąca luksus, skoncentrowana na drodze do celu. Taka była Tamara Łempicka, która przez finansowe problemy odkryła w sobie talent do malowania. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie obrazy powstały dzięki wyjątkowej artystce. Poznasz niebywały styl życia i cechy charakterystyczne dzieł Tamary Łempickiej.
O czym przeczytasz w artykule?
- Tamara Łempicka – dzieciństwo i lata nastoletnie
- Tadeusz Łempicki – historia pierwszego małżeństwa artystki
- Drugie małżeństwo malarki
- Tamara Łempicka – obrazy łączące nowoczesność z tradycją
- Popularne obrazy Łempickiej
- Tamara Łempicka – biografia pełna wzlotów i upadków
- Ciekawostki o Tamarze Łempickiej
Tamara Łempicka – dzieciństwo i lata nastoletnie
Tamara Łempicka urodziła się w Moskwie, jednak wiele źródeł podaje, że miejscem przyjścia na świat była Warszawa. Prawdopodobnie to artystka chciała, żeby uznawać Polskę za miejsce jej narodzin. Pewności nie ma również co do daty – rozbieżności są pomiędzy 1896 a 1898 rokiem.
Tamara Łempicka to córka Borysa Gurwika-Górskiego, który był przemysłowcem lub kupcem oraz Malwiny pochodzącej z zamożnego domu. Ojciec malarki opuścił rodzinę, kiedy ta miała kilka lat. Mówi się o jego samobójstwie, choć artystka utrzymywała, że jej rodzice się rozwiedli.
Dzieciństwo Tamary było przepełnione spotkaniami z wartościowymi ludźmi, którzy należeli do elity. Odwiedzający dom rodzinny malarki to między innymi Ignacy Paderewski. W 1911 Tamara Łempicka przeprowadziła się do Petersburga. Miała tam szansę trenować umiejętności rysowania w Akademii Sztuk Pięknych, a wieczorami korzystała z bogatej oferty kulturowej – chodziła do teatru i na koncerty.
Wczesne lata życie Tamary Łempickiej:
- Urodziła się w Moskwie, lecz twierdziła, że w Warszawie,
- Data urodzenia również nie jest jasna – to około 1896 roku,
- Była córką przemysłowca i kobiety z zamożnego domu,
- W dzieciństwie brała udział w spotkaniach z elitami,
- Kiedy miała kilka lat, z jej domu odszedł ojciec,
- W 1911 roku przeprowadziła się do Petersburga, gdzie krewni zadbali o jej rozwój.
Tadeusz Łempicki – historia pierwszego małżeństwa artystki
Tadeusz Łempicki to syn Marii Norwid (bratanicy Cypriana Kamila Norwida) oraz Juliana Łempickiego, który wywodził się ze szlacheckiego rodu. Mężczyzna urzekł Tamarę na balu maskowym. Ślub odbył się w 1916 roku. Tamara Łempicka włożyła na uroczystość suknię z wyjątkowo długim trenem i olśniła wszystkich.
Kilka miesięcy po uroczystości przyszła na świat córka pary Maria Krystyna, której oryginalny pseudonim nadała Tamara Łempicka. Kizzete Łempicki – właśnie tak nazywała swoje jedyne dziecko malarka. Rodzina żyła, nie odmawiając sobie przyjemności i będąc niejako poza wojną, ale sielanka nie trwała długo. Władza bolszewicka zaczęła bowiem przyglądać się Tadeuszowi Łempickiemu ze względu na jego polityczne sympatie.
Pewnego dnia w 1917 roku czekiści wtargnęli do domu szczęśliwej rodziny i zaaresztowali Tadeusza. Tamara spędziła wiele dni na poszukiwaniu go, a na jej drodze pojawiła się propozycja od konsula szwedzkiego. Mężczyzna obiecał wyciągnąć Tadeusza z więzienia i pomóc mu w ucieczce z Rosji. Ceną pomocy była noc spędzona z Tamarą, na co kobieta przystała, a konsul dotrzymał umowy.
Rodzina w komplecie spotkała się w Finlandii, a stamtąd udała do Paryża. Niestety życie pary znacząco zmniejszyło poziom – Tamara i Tadeusz byli finansowo uzależnieni od krewnych. Niekorzystne zmiany dotyczyły także męża malarki, który przez pobyt w więzieniu stracił energię i stał się ponury.
Problemy finansowe stały się dla Tamary napędem do tworzenia nowych dzieł. Do wielu obrazów pozowali jej mężczyźni, z którymi romansowała. Zdrady sprawiły, że Tadeusz Łempicki podjął decyzję o rozwodzie, który miał miejsce w 1927 roku. Mężczyzna związał się z Ireną Spiess, ale Łempicka długi czas próbowała go odzyskać, jednak bezskutecznie, co doprowadziło kobietę do depresji.
Małżeństwo z Tadeuszem Łempickim:
- Poznała go na balu maskowym,
- Pobrali się w 1916 roku,
- Kilka miesięcy później parze urodziła się córka Kizette Łempicki,
- Rodzina żyła szczęśliwie podczas wojny,
- Spokój zmąciła wizyta czekistów, którzy zaaresztowali Tadeusza,
- Żona wyciągnęła go z więzienia, godząc się na noc spędzoną z konsulem szwedzkim,
- Rodzina zamieszkała w Paryżu, gdzie byli finansowo uzależnieni od krewnych,
- Para rozstała się w 1927 roku wskutek częstych romansów Tamary.
Drugie małżeństwo malarki
W 1934 roku Łempicka ponownie wychodzi za mąż. Wybrankiem malarki jest Raul Kuffner pochodzący z najbogatszej rodziny w Austro-Węgrzech. Łempicka poznała go w pracy, kiedy zamawiał portret kochanki. Raul był kolekcjonerem sztuki. Dzięki niemu obrazy Tamary wisiały obok najznamienitszych twórców.
Żydowskie korzenie drugiego męża Tamary sprawiły, że para przeniosła się do Stanów ze względu na strach związany ze zmianami politycznymi. Mężczyzna przygotował rodzinę na nowe życie i zadbał o finansowe bezpieczeństwo. Raul wyróżniał się mocniejszą psychiką niż Tadeusz. Łempicka powiedziała nawet: „Mój pierwszy mąż był bardzo przystojny. Drugi miał charakter”.
- W 1934 Łempicka wyszła za Raula Kuffnera, którego poznała w pracy. Para uciekła do Stanów ze względu na żydowskie korzenie mężczyzny.
Tamara Łempicka – obrazy łączące nowoczesność z tradycją
Obrazy Łempickiej najczęściej przedstawiają ludzi – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Malarka polska łączyła w swoich dziełach sztukę tradycyjną z modernistyczną. Łempicka Tamara tworzyła wiele erotycznych portretów, na których ciała postaci były wyrysowane geometrycznymi, ale też płynnymi liniami. Obrazy Łempickiej są pełne szczegółów.
Obrazy Łempickiej przedstawiały osoby o wyidealizowanych kształtach. Ciała namalowanych wyglądały niczym manekiny – były nieskazitelne. Interesującym zabiegiem było silne oświetlenie padające na bohatera obrazu z jednej strony. To dowód na fascynację Łempickiej fotografią.
Malarka polska to przedstawicielka nurtu art deco, który wyróżnia się łączeniem znanych elementów z tym, co nowoczesne. W sztuce dekoracyjnej ważne było również odnoszenie się do kubizmu. Art deco wiązało się ze zwróceniem uwagi nie tylko na ogół, lecz także na szczegół, co stosowała Tamara Łempicka. Obrazy artystki, w pewnym momencie niezrozumiane, dziś znów są ważną częścią historii sztuki.
Obrazy Łempickiej – czym się charakteryzują?
- Łączeniem tradycyjnej sztuki z nowoczesną,
- Zestawieniem geometrycznych i płynnych linii,
- Dbałością o szczegóły,
- Przedstawianiem osób o wyidealizowanych ciałach i gładkiej skórze,
- Silnym oświetleniem, które nawiązuje do fotografii.
Popularne obrazy Łempickiej
Istnieje kilka obrazów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest Piękna Rafaela, czyli płótno przedstawiające kobiecy akt. Widoczna na nim kobieta wyróżnia się krągłymi kształtami, nieskazitelną skórą i ustami w głębokim kolorze czerwieni. Obraz stał się jednym z najważniejszych aktów XX wieku.
Autoportret w zielonym Bugatti to kolejny obraz, który namalowała Tamara Łempicka. Dzieła sztuki tej autorki były zauważane już w tamtych latach, jednak w tym przypadku to ona sama przyciągnęła uwagę. Autoportret w zielonym Bugatti powstał na zamówienie wydawcy modowego magazynu niemieckiego. Mężczyzna zobaczył Tamarę przed Grand Hotel w Monte Carlo, kiedy wyglądała niczym uosobienie silnej, wyemancypowanej kobiety z tamtych lat.
Entuzjastka kobiecej i męskiej urody to bez wątpienia Tamara Łempicka. Adam i Ewa jest dziełem, które doskonale to udowadnia. Obraz przedstawia nagie, pozostające ze sobą w uścisku osoby o pięknych ciałach i gładkiej skórze. Dzieło zostało zlicytowane w 1994 roku za prawie dwa miliony dolarów, co przywróciło zainteresowanie malarką po latach zapomnienia.
Tamara Łempicka – dzieła sztuki pamiętane do dziś:
- Piękna Rafaela – płótno z kobiecym aktem; modelką była kobieta napotkana na ulicy,
- Autoportret w zielonym Bugatti – obraz wykonany na zamówienie wydawcy niemieckiego magazynu o modzie,
- Adam i Ewa – portret nagich mężczyzny i kobiety; w 1994 zlicytowany za prawie dwa miliony dolarów.
Tamara Łempicka – biografia pełna wzlotów i upadków
Łempicka Tamara miała życie pełne sukcesów i porażek, wzlotów i upadków, szczęścia i pecha. Radosne dzieciństwo odmieniło zniknięcie ojca. Piękne momenty przyszły po przeprowadzce do Sankt Petersburga, gdzie mieszkali jej krewni. Rodzina zapewniła młodej dziewczynie rozrywkę na wysokim poziomie.
Po poznaniu męża Tamara wiodła szczęśliwe życie, które na chwilę zmieniło się w poszukiwania ukochanego uwięzionego w celi. Po ucieczce do Paryża nic nie było już takie samo, a małżeńska relacja zbliżała się ku końcowi. Dodatkowym problemem był brak pieniędzy, do którego Łempicka nie była przyzwyczajona.
Wtedy pomocną dłoń wyciągnęła do niej siostra, która przypomniała Tamarze o jej pasji do malowania. Łempicka rozpoczęła naukę u Maurice'a Denisa, a następnie André Lhote'a. Malarka polska radziła sobie coraz lepiej – jej kariera rozwijała się w szalonym tempie. Kobieta szukała inspiracji, żeby jej dzieła były jeszcze piękniejsze – sposobem były wyjazdy do Włoch, gdzie stykała się z dziełami renesansowych twórców.
W 1938 roku wyjechała z drugim mężem do Stanów. Urządzała przyjęcia, spędzała czas w towarzystwie elit i była gwiazdą, jednak szczęście nie trwało długo. W sztuce pojawiły się nowe, modne sposoby malowania, na przykład surrealistyczne pejzaże, których tworzenie sprawiało trudność Tamarze. Dzieła Łempickiej zaczęto traktować jako przestarzałe i śmieszne, z czym artystka nie mogła się pogodzić.
W latach 60. zmarł mąż malarki, a ona postanowiła sprzedać mieszkanie w Nowym Jorku. Przeprowadziła się do Houston, gdzie czekała na nią córka. Ich relacja nie była łatwa ze względu na Tamarę, która stała się uparta i apodyktyczna.
Łempicka Tamara zachorowała na nowotwór. Przegrała walkę z chorobą w 1980 roku. Ostatnią wolą artystki było rozsypanie jej prochów w Meksyku, nad wulkanem Popocatépetl.
Tamara Łempicka – biografia pełna radości i smutku:
- Szczęśliwe dzieciństwo malarki zmąciło zniknięcie ojca,
- Udane małżeństwo zniszczyło się, kiedy Tadeusz Łempicki trafił do więzienia,
- Luksusowe życie zmieniło się w biedę, co popchnęło malarkę do powrotu do tworzenia obrazów,
- Po naukach u André Lhote'a kariera kobiety nabrała rozpędu,
- Pracowita Łempicka szukała inspiracji we Włoszech,
- W 1938 musiała wyjechać z mężem do Stanów, gdzie początkowo była gwiazdą,
- Niestety nie rozwijała się jako malarka, a jej dzieła stały się niemodne,
- Drugi mąż malarki zmarł w latach 60., a ona przeprowadziła się do córki,
- Zachorowała na nowotwór, z którym przegrała w 1980.
Ciekawostki o Tamarze Łempickiej
Malarstwo Tamary Łempickiej jest wciąż bardziej doceniane na świecie niż w Polsce. Obrazy malarki mają w swoich kolekcjach międzynarodowe gwiazdy. Jedną z nich jest Madonna – w jej zbiorach jest między innymi Andromeda, którą namalowała Tamara Łempicka. Zdjęcia piosenkarki są inspirowane dziełami polskiej artystki.
Obrazy Tamary Łempickiej inspirują nie tylko Madonnę, lecz także Jacka Nicholsona. Jedno z dzieł artystki – Piękna Rafaela – pojawiło się w filmie Almodovara Kobiety na skraju załamania nerwowego. Obraz był widoczny na ścianie bohaterki produkcji znanego na całym świecie reżysera.
- Madonna jest jedną z osób, którą inspiruje Tamara Łempicka – zdjęcia międzynarodowej artystki czasem wzorują się na dziełach polskiej malarki. Obraz Piękna Rafaela pojawił się w filmie Almodovara Kobiety na skraju załamania nerwowego.