Beżowy salon? Tak, poproszę! Dowiedz się, czemu warto zaprosić beżowy na salony
Salon to przestrzeń w domu, która musi prezentować się stuprocentowo dobrze. Aby uzyskać jak najbardziej szykowny i elegancki efekt, dobrze jest wybrać kolor przewodni, który wprowadzi światło i elegancję, czyniąc jednocześnie pomieszczenie ciepłym i przytulnym. W tej roli idealnie sprawdzi się kolor beżowy – zapewni spokojną, świetlistą atmosferę, a do tego ma tę zaletę, że łatwo zgra się z pozostałymi barwami wnętrza. To barwa, któa przez lata traktowana była z rezerwą. Teraz każdy modny salon jest... beżowy!
O czym przeczytasz w artykule?
- Dekoracja salonu: niech żyje beżowy!
- Dlaczego beżowy salon to dobry pomysł?
- Ten sam kolor, odmienne atmosfery
- A może salon szarobeżowy?
- Salon beżowy – jakie dodatki do niego dobrać?
- Gra w kolory, czyli jakie łączyć ze sobą barwy
Dekoracja salonu: niech żyje beżowy!
W wielu wariantach kolor beżowy nie jest tak prosty, na jaki wygląda! W towarzystwie niebieskiego staje się zimny i nowoczesny, za to w połączeniu z pudrowym różem i kremem, doda wnętrzu ciepłego ducha. Neutralny beżowy idealnie posłuży zaś jako bazowy kolor salonu z barwnymi dodatkami. W zależności od oczekiwanych efektów kolor ten należy dobierać ostrożnie – tak samo, jak sam odcień, ważne będzie też jego wykończenie. Beż może wystąpić w macie, z połyskiem, ze strukturą czy w formie nieregularne płaszczyzny.
Kolor beżowy:
- Przełamie chłód niebieskiego, szmaragdowego i innych zimnych kolorów,
- W zestawieniu z bielą, kremem, żółcią i pozostałymi ciepłymi odcieniami, stworzy wnętrze przytulne i pełne światła,
- W wykończeniu satynowym odbije światło, w matowym ukryje niedoskonałości ściany, za to wykończenie aksamitne będzie dobrym kompromisem dwóch powyższych, dając miękki, jedwabisty efekt.
Dlaczego beżowy salon to dobry pomysł?
Jasny i ciepły zarazem, beżowy jest prawdziwym kameleonem wśród kolorów. Dobrze czuje się zarówno w towarzystwie „miękkich” materiałów, takich jak drewno, len lub aksamit, wspólnie tworząc przytulne wnętrze, jak i w zestawieniu z chłodnymi szarościami, czy architektonicznym betonem, proponując swoisty balans pomiędzy wystrojem ciepłym a nowoczesnym. Daleko mu od bycia mdłym lub pozbawionym osobowości, beżowy jest pełen uroku i świetnie sprawdzi się zarówno w klasycznym, jak i we współczesnym salonie. Dzięki zestawieniu tego koloru z dużymi oknami i minimalistycznymi meblami salon zamieni się w prawdziwie stylowe wnętrze.
Beżowy świetnie sprawdzi się:
- W dużym salonie, jako neutralny kolor,
- W małym salonie, dając efekt optycznego powiększenia,
- W salonie klasycznym,
- W salonie nowoczesnym.
Ten sam kolor, odmienne atmosfery
W zależności od efektu, jaki ma wywrzeć nasz beżowy salon jako całość, potrzebne będą różne tonacje i kolory dodatków. Stawiając na ciepłe, przygaszone odcienie, np. bordową kanapę i oliwkowe poduszki, uzyskamy pomieszczenie o przytulnej, zapraszającej atmosferze. W takim wnętrzu dobrze będzie wyglądać drewniana podłoga w ciemniejszych barwach, np. dębowa. Dzięki temu powstanie klimatyczna, kobieca i kojąca przestrzeń. Jeżeli natomiast zależy nam, aby salon prezentował się wysublimowanie i elegancko, odpowiednie będzie zestawienie beżowego, np. z jasną, a nawet białą, drewnianą podłogą, błękitną sofą i jasnoszarymi tkaninami. Taki beżowy salon wyda się także na większy, niż jest w rzeczywistości.
Kreując atmosferę w salonie, należy:
- Wybrać paletę i nasycenie kolorów dodatków, a następnie konsekwentnie się ich trzymać,
- Ciepłe, zgaszone kolory stworzą wnętrze przytulne i rodzinne,
- Chłodne, jasne odcienie zaowocują wnętrzem pełnym uroku i klasy.
A może salon szarobeżowy?
Szary stał się obecnie jednym z najpopularniejszych neutralnych kolorów wykorzystywanych do dekoracji wnętrz, gdzie obok beżowego wiedzie prym na salonach. Aby uzyskać wnętrze nowoczesne i ciepłe zarazem, warto rozważyć połączenie tych dwóch kolorów i postawić na salon szarobeżowy. Aby uzyskać spójne wnętrze, należy najpierw zapoznać się z niezwykle szeroką gamą dostępnych szarości. Jeśli pierwszy obraz tego koloru, jaki przychodzi nam na myśl, jest zimny i industrialny, będziemy zdziwieni, jak wiele twarzy kryje jeszcze przed nami szarość.W grę wchdzą np.ciekawe greige czy taupe.
Komponując salon szarobeżowy:
- Należy odróżniać chłodne i ciepłe odcienie kolorów. Jeśli właściwie rozpoznamy temperaturę szarości, którą rozważamy, wówczas połączenie jej z beżowym stanie się o wiele prostsze,
- Na dużych powierzchniach, jak np. ściany, łączymy ciepłe odcienie szarości z ciepłymi odcieniami beżu oraz analogicznie odcienie chłodne. Wybierając jednak dodatki, możemy sobie pozwolić na, np. zestawienie ciemnoszarych zasłon w chłodnym odcieniu, z ciepłymi kolorami ścian w salonie, uzyskując tym samym efekt przełamania i świeżości,
- Łatwym w użyciu odcieniem szarości z domieszką beżu lub brązu, jest tzw. greige. Jeśli klasyczna szarość sprawi, że nasz salon mógłby prezentować się zbyt ponuro, greige może być odpowiedzią na znalezienie idealnej równowagi pomiędzy kolorami.
Salon beżowy – jakie dodatki do niego dobrać?
W beżowym salonie świetnie sprawdzą się miękkie materiały jak, np. drewno i len. Żeby wnętrze nie wyglądało jednak zbyt prosto, trzeba będzie zadbać również o dodatki, takie jak pledy, poduszki lub dywany. Jednocześnie rozjaśnią i wzbogacą one wnętrze. Pod względem materiałów nie wahamy się grać z teksturami, takimi jak aksamit czy jedwab – im przytulniejszy i miększy w dotyku jest materiał, tym więcej ciepła zyska całe wnętrze.
W kwestii dodatków pamiętajmy, że:
- Beżowy to kolor, który tworzy delikatną i relaksującą atmosferę, dobrze więc będą pasować do niego dodatki lekkie i płynne, jak np. puszysty pled na kanapę czy włochaty dywan,
- Dobierając do beżowego salonu tekstury miękkie i delikatne, lub analogicznie, szorstkie i proste, możemy żonglować atmosferą wnętrza.
Gra w kolory, czyli jakie łączyć ze sobą barwy
Efekt przytulnego kokonu w salonie uzyskamy, dobierając odcienie beżu z dodatkowymi odcieniami bieli. Jeżeli natomiast przestrzeń ma być kontrastowa i oryginalna, wystarczy dodać kilka kolorów, takich jak czerwony, czarny lub pomarańczowy. Nie zapominajmy też o świeżości, jaką wnoszą do pomieszczenia rośliny doniczkowe. Salon beżowy będzie się nowocześnie prezentował również z neutralnymi kolorami, takimi jak brązowy czy szary.
Łącząc kolory, nie zapominajmy, że:
- Żywe kolory, takie jak czerwień, czerń i pomarańcz dodadzą beżowemu salonowi charakteru i wyrazistości,
- Zieleń roślin doniczkowych wciąż pozostaje w czołówce trendów wnętrzarskich,
- Mieszając beżowy z innymi neutralnymi kolorami, nie doprowadzimy do efektu przeładowania wnętrza i zostanie nam przestrzeń na bardziej wyraziste dodatki, jak np. czerwone ramki na zdjęcia.
wtorek, 21 czerwiec 2022 09:53
poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:21
a te beżowe salony są przepiękne