12 pomysłów – jak urządzić małe biuro?
Biuro w domu ma tę niezaprzeczalną zaletę, że do pracy mamy zaledwie kilka kroków. Dzięki temu przede wszystkim oszczędzamy czas i pieniądze, które w innym przypadku przeznaczylibyśmy na dojazdy. Wiele z osób pracujących w (z) domu chwali też sobie fakt, iż nie musi wcześniej wstawać, by przygotować się do pracy – w końcu, przed komputerem zwykle nikt nas nie widzi (zawsze pozostaje kwestia listonosza, który zmuszony jest oglądać wielu freelancerów w nocnej bieliźnie w środku dnia, ale nie o tym przecież będzie tu mowa). Praca w systemie home office jest więc pod wieloma względami wygodna, jednak jak to zwykle bywa, ma też swoje minusy. Największym z nich jest chyba trudność, z jaką przychodzi nam rozdzielenie życia domowego od pracy. Jak ustalić nieprzekraczalną granicę, która pomoże nam skupić się na pracy, byśmy zaraz potem, bez wyrzutów sumienia, mogli stawić czoła zajęciom domowym? Tu z pomocą może nam przyjść odpowiednia aranżacja biura lub choćby wydzielonej na biuro przestrzeni. Dzięki kilku zabiegom możemy sprawić, że nasze małe domowe biuro stanie się oazą spokoju i ciszy, nawet jeśli tuż obok będzie tętnić domowe, rodzinne życie.
O czym przeczytasz w artykule?
- Małe domowe biuro – między domem a pracą
- Małe biuro w wielkim świecie
- Ergonomiczny fotel do pracy w domowym biurze
- Ergonomiczne biurko do pracy w domu
- Jakie wybrać biurko do małego biura w domu?
- Jak dobrać biurko do aranżacji biura w domu?
- Oświetlenie w domowym biurze
- Nie tylko biurko i fotel, czyli jak urządzić przyjemne biuro w domu
- Czego lepiej unikać w aranżacji domowego biura?
Małe domowe biuro – między domem a pracą
Planując urządzenie domowego biura, dobrze jest pamiętać o tym, że nawet jeśli jest to tylko biurko z fotelem, to jest to nasze miejsce pracy. Pracy, dzięki której utrzymujemy siebie, dom i najczęściej również rodzinę. Dlatego też, nawet jeśli do wykonywania swoich codziennych obowiązków potrzebujemy tylko laptopa, to tam, gdzie go postawimy, nie ma miejsca na „domowe” przedmioty. Choć wydaje się to oczywiste, często się zdarza, że domownicy (a także sami pracownicy), zapominają o tym w ferworze codziennych zajęć.
Jak wydzielić stałe miejsce na pracę?
- Jeśli mamy ten luksus, że na naszą pracę możemy przeznaczyć cały pokój, problem jest o wiele mniejszy. Wystarczy zamykać pokój i jeśli mamy dzieci, nie pozwalać przenosić do niego rzeczy z innych części domu (czytaj: zabawek).
- Na małe biuro w domu najlepiej jest przeznaczyć miejsce oddalone od innych pomieszczeń, z dala od dźwięków towarzyszących rodzinnemu życiu.
- Wyznaczenie strefy w pokoju czy też kuchni, w której będzie nasze małe biuro, niesie już za sobą więcej trudności, jednak przy odrobinie wysiłku można im zaradzić. W takim przypadku dobrze jest optycznie wydzielić nasze biuro, na przykład dywanem, czy też urządzając swój kącik w meblach o innym kolorze niż pozostałe.
- Wyznaczenie swojej strefy do pracy niesie za sobą co najmniej dwie korzyści. Po pierwsze, nie będziemy się rozpraszać na sprzątanie i przekładanie rzeczy z naszego biurka. Po drugie, siadając do niego, będziemy automatycznie przestawiać się na tryb pracy, co może być trudne, jeśli na przykład czasami pracujemy na tapczanie, czasami na fotelu, a jeszcze kiedy indziej w łóżku. W takim przypadku o wiele łatwiej o rozproszenie uwagi, a stąd już prosta droga do nieefektywnej pracy.
Małe biuro w wielkim świecie
Wiele z zawodów wykonywanych w domu wymaga łączenia się z klientami czy też innymi pracownikami na Skype. Osoby nagrywające video i prowadzące webinaria wiedzą doskonale o tym, jak ważne jest tło, które za naszymi plecami widzą osoby z drugiej strony kamery. Dlatego też warto pomyśleć o tym wcześniej, już na etapie urządzania biura w domu.
Jak zaaranżować małe domowe biuro do rozmów prowadzonych przy pomocy kamery?
- Unikamy jak ognia miejsc, w których może być bałagan.
- Unikamy prywatnych elementów aranżacji w tle, takich jak łóżko czy toaletka.
- Jeśli pracujemy w kuchni, najlepiej byłoby tak urządzić biuro, by podczas naszej rozmowy nie było widać typowo kuchennych sprzętów i urządzeń.
- Dobrze widziany będzie regał z książkami, zamknięta szafa, zamknięta komoda, a nawet ściana z obrazkami.
Ergonomiczny fotel do pracy w domowym biurze
Choć wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że praca w domu tak naprawdę... nie jest pracą, to jednak ci, którzy się nią zajmują, dobrze wiedzą, że niejednokrotnie jest ona o wiele bardziej wymagająca niż etat w firmie. Długie godziny spędzone nad projektami, tekstami czy obliczeniami wymagają od naszego organizmu tego, czego tak bardzo nie lubi i co mu szkodzi: przebywania w jednej pozycji przez długi czas. Dlatego też do pracy w domu warto zakupić ergonomiczny fotel, który będzie wspierał nasze ciało w tym wysiłku. (Trudno tu jednak powstrzymać się od uwagi, że niekiedy jedno krzesło, fotel czy nawet stołek tak nas zachwycą, że wrażenia estetyczne wezmą górę nad ergonomią).
Jak sprawdzić, czy wybrany przez nas fotel jest ergonomiczny?
- Będzie podpierał te części ciała, które są narażone na największe przeciążenia: kręgosłup na całej długości, nadgarstki, a także nogi (tu trzeba wspomnieć o świetnym rozwiązaniu w postaci obniżonej części siedziska, dzięki czemu zmniejszony jest ucisk na dolne części ud, ułatwiając krążenie w nogach; dobrym pomysłem jest też dokupienie podnóżka).
- Będzie umożliwiał regulację wysokości siedziska, oparcia, zagłówka i podłokietników.
- Będzie zawierał dodatkową podpórkę na oparciu, znajdującą się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
- Będzie wyposażony w kółka.
Ergonomiczne biurko do pracy w domu
Kupując biurko do pracy w domu, warto kierować się podobnymi zasadami jak w przypadku fotela: powinno ono być wygodne i ergonomiczne, a więc musi wspierać nasze ciało w wysiłku (choć i tu niejednokrotnie względy estetyczne mogą wziąć górę, co doskonale rozumiemy). Najprostszą metodą na sprawdzenie, czy wybrane przez nas biurko spełni te kryteria, jest przystawienie do niego fotela i położenie na nim rąk. Jeśli znajdują się pod kątem 90, a jednocześnie nasze stopy są stabilnie oparte o podłoże, to właśnie przyjęliśmy najlepszą do pracy pozycję. Wszystko oczywiście jest o wiele prostsze, jeśli wysokość fotela można regulować.
Dobre biurko w centymetrach:
- Wysokość biurka powinna się mieścić w granicach od 73 do 75 centymetrów.
- Optymalna długość blatu to 120 – 160 centymetrów.
- Głębokość blatu pozwalająca na wygodną pracę wynosi 70 – 80 centymetrów.
Jakie wybrać biurko do małego biura w domu?
W urządzaniu domowego biura bierzemy pod uwagę głównie wygodę. Przyznajmy jednak: nawet najwygodniejsze biurko i krzesło nie będą wzbudzać w nas chęci do pracy, jeśli nie będą nam się podobały. Zobaczmy więc, jakie obecnie mamy możliwości wyboru.
Jakie biurko wybrać do domowego biura?
- Tradycyjne, solidne, drewniane biurko z szufladami i szafkami. Będzie nam służyć długie lata, choć z drugiej strony... może szybko się znudzić.
- Nowoczesne biurko – lżejsze, wykonane z metalu, plastiku lub forniru.
- Biurko narożne świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, ponieważ pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca. Można je kupić w komplecie z nadstawkami lub dodatkowymi półkami.
- Biurko zamykane w szafie to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy do pracy potrzebujemy dokumentów. Po zamknięciu szafy mamy pewność, że wszystko pozostanie na swoim miejscu.
- Biurko pod komputer przyda się wtedy, gdy nasza praca nie wymaga innego sprzętu. Wiele takich biurek pozwala również na dodatkowe umieszczenie drukarki.
- Stojak pod laptopa to biurko w wersji mini. Zajmuje mało miejsca i dzięki niemu możemy odłożyć laptopa bez obawy o zalanie czy upadek. Stojak taki często jest wyposażony dodatkowo w kółka.
Jak dobrać biurko do aranżacji biura w domu?
Ustaliliśmy, jakie rodzaje biurek można znaleźć w sklepach, a także zadbaliśmy o ich ergonomię. Teraz przyszła pora na dobranie odpowiedniego modelu do wystroju całego pomieszczenia. To chyba najprzyjemniejsza część urządzania małego biura w domu. W końcu tworzymy sobie sami miejsce pracy i mamy w stu procentach wpływ na to, jak będzie wyglądało.
Jakie biurko będzie pasowało do aranżacji w stylu...
- ...klasycznym i kolonialnym? Ciężkie, tradycyjne, koniecznie z naturalnego drewna. Dobrze też będą wyglądały małe biurka zamknięte w solidnej szafie.
- ... skandynawskim i industrialnym? Biurko przypominające formą stół kreślarski. Choć nie ma tak lubianych przez wielu z nas szuflad czy szafek, to jego ogromną zaletą jest duży blat roboczy.
- ...nowoczesnym? Tutaj doskonale sprawdzą się wspomniane biurka w postaci stołów kreślarskich, ale także biurka pod komputer czy stojaki pod laptopy.
- ...romantycznym? Białe biureczko lub stojak na laptop.
Oświetlenie w domowym biurze
Nowoczesne biuro w domu nie może się obyć bez odpowiedniego oświetlenia. Tu z pomocą przyjdą nam zarówno małe lampki, rzucające światło jedynie na książkę czy zeszyt, jak i większe lampki na wysięgnikach, oświetlające cały blat. Jak jednak dobrać odpowiednie oświetlenie? I w jaki sposób ustawić biurko, by skorzystać ze światła dziennego?
Co warto wiedzieć o oświetleniu?
- Najlepszym światłem do pracy jest naturalne światło dzienne, które zapewnimy sobie, stawiając biurko równolegle do okna. Dzięki temu dodatkowo będziemy mogli podnieść wzrok znad komputera czy dokumentów i popatrzeć w dal, co pozwala odpocząć oczom.
- Wybrana przez nas lampka powinna oświetlać te przedmioty na biurku, z których korzystamy: notes, klawiaturę, myszkę.
- Wysokość głowicy lampki ustawiamy na wysokości 35 – 50 centymetrów od blatu.
- Przy okazji dodajmy: ekran komputera ustawiamy w odległości około 70 centymetrów od oczu osoby pracującej.
Nie tylko biurko i fotel, czyli jak urządzić przyjemne biuro w domu
Dużo miejsca poświęciliśmy tutaj na biurko i fotel, jakie mogą (lub powinny) stanąć w naszym domowym biurze. W końcu trudno sobie wyobrazić, by bez nich mogło zaistnieć biuro. Jednak o końcowym efekcie całej aranżacji decydują jeszcze inne elementy wyposażenia, które mogą ocieplić nasz kącik lub też sprawić, że będzie jeszcze bardziej praktyczny.
Co jeszcze powinno się znaleźć w małym domowym biurze?
- Regały lub wiszące półki, na których można ustawić dokumenty, książki albo zeszyty z notatkami.
- Kanapa lub fotele ze stolikiem kawowym będą stanowiły doskonałe miejsce na przyjęcie klientów, kontrahentów lub po prostu gości.
- W małym biurze dobrze widziane są zielone rośliny, które produkują dużo tlenu i jonizują ujemnie powietrze (na przykład poczciwa paprotka).
- Nad biurkiem niech zawiśnie plakat z wymarzonym przez nas miejscem spędzenia wakacji lub też tablica z inspiracjami albo notatkami.
Czego lepiej unikać w aranżacji domowego biura?
Urządzając domowe biuro, często debiutujemy w roli twórcy miejsca pracy. To, co uchodzi w aranżacji mieszkania, nie zawsze sprawdzi się w przypadku biura. Warto tu zadbać o każdy szczegół. Dzięki temu będzie nam się przyjemniej pracowało, a w przypadku wizyty klientów czy kontrahentów będziemy spokojni o wrażenie, jakie wywoła na nich nasze małe biuro.
Jakich błędów unikać w urządzaniu domowego biura?
- Nie zostawiajmy kabli na wierzchu! Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również wprowadzają chaos.
- Nie wybierajmy wielu otwartych szafek i półek. Aby robiły dobre wrażenie, muszą być idealnie wysprzątane, a rzeczy na nich – poukładane co, jak wiadomo, w wirze pracy nie zawsze się udaje. Łatwiej jest zamknąć szafki i szuflady, zanim zawita do nas gość.
- Nie wprowadzajmy do swojego małego biura zbyt wielu akcentów osobistych. Zdjęcia i bibeloty niech pozostaną w strefie domowej.
- Unikajmy jaskrawych i ciemnych kolorów. W miejscu pracy powinny dominować kolory stonowane, sprzyjające skupieniu.
poniedziałek, 18 lipiec 2022 10:25