Jak wkomponować stary kredens? 10 sposobów na kredens w kuchni, salonie lub jadalni - dekoportal.pl

Jak wkomponować stary kredens? 10 sposobów na kredens w kuchni, salonie lub jadalni

07 Lut 2022 / Napisał  / Porady
jak wkomponować stary kredens, stary kredens kuchenny aranżacje, stary kredens w nowoczesnym salonie
W XV wieku kredens był meblem skrzyniowym – chowano w nim między innymi naczynia i obrusy.

Kredens był kiedyś charakterystycznym elementem wyposażenia domów. Masywny mebel służył do eksponowania kolekcji kryształów i barwnych filiżanek, a jego funkcję w końcu przejęła zabudowa kuchenna znajdująca się niemal na całej powierzchni ścian, czasem przeszklona. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten klasyczny element wyposażenia znów wykorzystać w aranżacji. Podpowiadamy, jak wkomponować stary kredens we wnętrze.

O czym przeczytasz w artykule?

Kredens – co warto wiedzieć o tym meblu?

Z kredensu korzystały nasze babcie. Był meblem, który pełnił praktyczną i dekoracyjną funkcję. Pozwalał wyeksponować ulubione talerze, ale było w nim też dużo miejsca do przechowywania. Wnętrze mebla skrywało przetwory, obrusy i elementy zastawy stołowej. Obecnie mebel znów zyskuje popularność, co wynika ze zwiększającej się sympatii do mebli sprzed lat.

Kredens to słowo, które niegdyś oznaczało pomieszczenie dla służby usługującej przy stole. To wnętrze w dawnych pałacach i dworach służyło też do przechowywania zastawy. To tam również kończono przygotowywanie dań, na przykład dekorowano je.

W XV wieku kredens był meblem skrzyniowym – chowano w nim między innymi naczynia i obrusy. Mebel ma kilka odmian – przykładową jest credenza, czyli niska szafka, która pochodzi z Włoch. Kolejny to francuskie dressoir – jest to szafka z nastawą z otwartych półek. Z biegiem czasu kredens stawał się większy, a jego konstrukcja uwzględniała między innymi przeszkloną witrynę.

Przez długi czas mebel był kierowany jedynie do zamożnej grupy klientów. Miał bowiem liczne, wykonywane z niesamowitą dbałością o szczegół rzeźbienia. Pod koniec XIX wieku konstrukcja mebla stała się prostsza, a przez to tańsza.

Co warto wiedzieć o kredensie?

  • Kiedyś to słowo oznaczało pomieszczenie dla służby oraz do przechowywania zastawy,
  • Kredens miał różne formy – był między innymi niską szafką,
  • Kiedyś był meblem dla zamożnych – jego powierzchnię zdobiły wtedy wyjątkowe rzeźbienia,
  • Pod koniec XIX wieku stał się popularny i łatwiej dostępny.
jak wkomponować stary kredens, stary kredens kuchenny aranżacje, stary kredens w nowoczesnym salonie
Kolejne dobre rozwiązanie to dopasowanie kredensu do kolorystyki zabudowy.

Stary kredens – w salonie, kuchni, a może jadalni?

Zastanawiasz się, jak wkomponować stary kredens w aranżację domu? Przemyśl, gdzie możesz znaleźć na niego miejsce. Rozwiązania są trzy: salon, kuchnia, jadalnia.

Stary kredens w nowej kuchni sprawdzi się doskonale, jeśli planujesz wyłącznie dolną zabudowę, a nad blatem chcesz jedynie zamontować długą półkę. Kredens znacznie zwiększy ilość miejsca do przechowywania, a tym samym ułatwi Ci zachowanie porządku. Możesz ustawić mebel na ścianie, na której nie ma już zabudowy kuchennej. Dzięki temu stary kredens w nowej kuchni będzie bardziej wyeksponowany.

Stary kredens w salonie również może się świetnie zaprezentować. Warto go zastosować, jeśli to właśnie w pokoju dziennym znajduje się stół z krzesłami. Ustawiony w jego pobliżu kredens pozwoli Ci optycznie wydzielić jadalnię z salonu. Poza tym będziesz mieć najpotrzebniejsze przedmioty zawsze pod ręką. W kredensie schowasz obrusy, dekoracyjne serwetki, sezonowe ozdoby na stół oraz oczywiście zastawę.

Masz oddzielną jadalnię? Takie pomieszczenie znajduje się w polskich domach dość rzadko. Jeśli jednak masz wydzieloną przestrzeń na jadalnię, ustaw tam stary kredens kuchenny. Aranżacje z tym meblem nie tylko świetnie wyglądają, lecz także są praktyczne. Nie musisz poruszać się między kuchnią a jadalnią, żeby pięknie nakryć stół. Wszystko, co potrzebne, będziesz mieć pod ręką.

Gdzie postawić stary kredens?

  • W kuchni – sprawdzi się świetnie w pomieszczeniu z dolną zabudową,
  • W salonie – ustaw go w pobliżu stołu z krzesłami, a stanie się praktycznym miejscem na obrusy i zastawę,
  • W jadalni – to dla niego idealne miejsce, ponieważ pozwoli Ci przechowywać wszystkie przedmioty potrzebne do nakrycia stołu.
jak wkomponować stary kredens, stary kredens kuchenny aranżacje, stary kredens w nowoczesnym salonie
Stary kredens możesz wkomponować w nowoczesną kuchnię.

Stary kredens w salonie – jaki wybrać?

Możesz zdecydować się na zestawienie tego, co stare z tym, co nowoczesne. Wyobraź sobie kredens określany byfyjem w salonie, w którym królują geometryczne kształty oraz stonowana kolorystyka. To połączenie odważne, przeznaczone dla osób lubiących nietuzinkowe rozwiązania aranżacyjne.

Co zrobić, żeby taki stary kredens w salonie dobrze się prezentował? Skoro kształt tak zwanego byfyja nawiązuje do stylistyki sprzed lat, niech kolor będzie bardziej współczesny. Zdecyduj się na biały mebel z czarnym lub drewnianym blatem. Zadbaj też o odpowiednie uchwyty – najlepiej sprawdzą się te o minimalistycznej formie, czarne. Stary kredens w nowoczesnym salonie dobrze zaprezentuje się na tle szarych lub białych ścian, we wnętrzu wykończonym drewnianą, jasną podłogą.

Stary kredens nie musi mieć zupełnie pękatej formy. Możesz zdecydować się na model o ostrych krawędziach. Ciekawie zaprezentuje się mebel, w którym zamiast przeszkleń znajdzie się metalowa siatka o średniej wielkości oczkach. Taki kredens znajdzie zastosowanie w salonie nowoczesnym, z nutką surowego charakteru. Zdecyduj się na szary mebel i ustaw go na tle ściany wyłożonej cegłami.

Stary kredens w nowoczesnym salonie:

  • Możesz wybrać tak zwany byfyj w kolorze białym, z czarnym lub drewnianym blatem,
  • Dobierz do niego czarne, minimalistyczne uchwyty,
  • Dobrze sprawdzi się też kredens o ostrych krawędziach z metalową siatką zamiast przeszkleń.
jak wkomponować stary kredens, stary kredens kuchenny aranżacje, stary kredens w nowoczesnym salonie
Stary kredens w salonie również może się świetnie zaprezentować.

Stary kredens w nowoczesnej kuchni – jaki wkomponować we wnętrze?

Wyobraź sobie kuchnię zabudowaną szafkami z gładkimi, matowymi frontami oraz drewnianym blatem, ozdobioną białymi płytkami w formie cegiełek i wykończoną drewnianą okładziną. Taka przestrzeń jest jednocześnie nowoczesna i ponadczasowa. Czemu nie dodać do niej nieco ducha przeszłości? Stary kredens w nowoczesnej kuchni uatrakcyjni wystrój.

Jaki wykorzystać stary kredens kuchenny? Aranżację możesz urozmaicić przy pomocy modelu, który ma naturalny odcień drewna. Świetnie, jeśli będzie on zbliżony do koloru blatu. Doskonale sprawdzi się również czarny, stary kredens w nowej kuchni. Możesz zamontować mu drewniane gałki.

Kolejne dobre rozwiązanie to dopasowanie kredensu do kolorystyki zabudowy. Niech więc fronty będą w takim samym kolorze co drzwiczki szafek, a blat w tym samym odcieniu co blat roboczy. Harmonia gwarantowana! Takie zestawienie będzie dobrze wyglądać w klasycznych realizacjach i wystrojach retro. Możesz też wyróżnić stary kredens kuchenny. Aranżacje tego typu wymagać będą jednak rozwagi. Efektowny mebel i neutralna baza to najlepsze wyjście. Postaw na kolorystyczny kontrast, np, biała zabudowa i kredens w mocnym kolorze.

  • Stary kredens w nowoczesnej kuchni może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli wybierzesz model, który kolorystycznie pasuje do zabudowy. Niech kredens ma taki sam kolor jak fronty szafek, blaty też powinny być w tym samym odcieniu.

Stary kredens w nowej kuchni – do jakich stylów pasuje?

Stary kredens możesz wkomponować w nowoczesną kuchnię. Jest to jednak rozwiązanie odważne i z pewnością nie dla każdego. Są style, do których stary kredens kuchenny pasuje bardziej.

Mebel doskonale zaprezentuje się w rustykalnej aranżacji. Będzie bowiem idealnie współgrał z drewnianymi elementami wyposażenia, które są charakterystyczne dla tego stylu. Stary kredens w nowej kuchni urządzonej w rustykalnym stylu może mieć przeszklone fronty w górnej części. Pozwoli Ci to wyeksponować piękną zastawę.

Do jakiego jeszcze stylu pasuje stary kredens w kuchni? Aranżacje z tym meblem mogą wyróżniać się prowansalskim charakterem. Pamiętaj jednak, że w tym stylu lepszy będzie biały, subtelnie przecierany mebel zamiast kredensu z ciemnego drewna.

Stary kredens kuchenny urozmaici również industrialną aranżację. Do loftowego wnętrza wkomponuj mebel w kolorze ciemnego drewna, a nawet czarny. Będzie doskonale współgrał z surowymi elementami wystroju, na przykład cegłą na ścianie lub deskami na podłodze.

Stary kredens – do jakich stylów pasuje?

  • Stary kredens w kuchni znajdzie zastosowanie w rustykalnym wnętrzu, ponieważ będzie dobrze współgrał z drewnianymi meblami,
  • Wersję białą tego mebla wykorzystasz w prowansalskiej aranżacji,
  • Kredens urozmaici również industrialny wystrój – dobierz do niego ciemnobrązowy mebel.

Jak wkomponować stary kredens w wystrój domu? O czym jeszcze pamiętać?

Jaki wybrać kredens do kuchni? Aranżacje z tym starym meblem są coraz popularniejsze. To, co jest w nich widoczne to kolorystyczne dopasowanie starodawnego elementu wyposażenia do nowoczesnej zabudowy. Dzięki temu możesz uniknąć wrażenia chaosu. Co więc zrobić?

Jeśli zabudowa w kuchni jest matowa i szara, niech taki sam będzie kredens. Wykorzystaj również blat w podobnym odcieniu, co ten roboczy. Jeśli masz już kredens, ale ma on zupełnie inny kolor, niż potrzebujesz, samodzielnie przeprowadź jego renowację.

Mebel, który nie jest zbyt zniszczony, odnowisz bez pomocy fachowców. Rozpocznij od dokładnego umycia jego powierzchni oraz usunięcia starych powłok, jeśli w którymś miejscu już odchodzą, są popękane lub bardzo porysowane. Do tego celu wykorzystaj papier ścierny. Koniecznie pamiętaj o odpyleniu powierzchni.

W materiale znajdują się ubytki? Zastosuj szpachlę do drewna. Jeśli takich problemów nie ma, możesz przystąpić do malowania. Do tego celu możesz wykorzystać między innymi akrylową farbę wodną do drewna, która pozwoli Ci zupełnie odmienić odcień mebla. Przed jej zastosowaniem zaaplikuj podkład – dzięki temu zwiększysz przyczepność kolorowego preparatu.

Zazwyczaj konieczne jest nałożenie dwóch warstw farby. Kieruj się wskazówkami producenta, który określi, ile czasu trzeba odczekać pomiędzy nałożeniem pierwszej a drugiej warstwy.

Jeśli zależy Ci na podkreśleniu drewnianej powierzchni mebla, zdecyduj się na bejcowanie. Ten sposób sprawdzi się, jeśli planujesz wykorzystać kredens w nowoczesnym wnętrzu o skandynawskim charakterze. Drewniana powierzchnia, której rysunek jest podkreślony, idealnie sprawdzi się we wnętrzu inspirowanym stylem pochodzącym z północnej Europy.

Jak wkomponować stary kredens w nowy dom?

  • Zdecyduj się na kolorystyczne dopasowanie kredensu do elementów, które znajdują się już we wnętrzu,
  • Jeśli kredens, który planujesz kupić, ma inny odcień, samodzielnie go odnów,
  • Do tego celu potrzebny Ci będzie papier ścierny,
  • Może się przydać szpachla, jeśli widoczne są ubytki materiału,
  • Żeby nadać meblowi nowy kolor, wykorzystasz farbę akrylową wodną,
  • Bejca natomiast podkreśli naturalny rysunek drewna.

Stary kredens kuchenny – gdzie go znaleźć?

Wiesz już, jak wkomponować stary kredens we wnętrze oraz co zrobić, żeby nadać mu pasujący do przestrzeni kolor. Nie masz w domu takiego mebla? Możesz zdecydować się na zakup kredensu stylizowanego na retro. Być może jednak więcej radości sprawi Ci znalezienie naprawdę wiekowego mebla i odnowienie go na własną rękę?

Gdzie znaleźć stary kredens kuchenny? Aranżacje z takim meblem powstają dzięki pchlim targom. To miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki sprzed lat, zachowane w różnym stanie i również zróżnicowane cenowo. Możesz też poszukać mebla na popularnych portalach aukcyjnych. Zazwyczaj właściciele proszą o samodzielne odebranie takiego elementu wyposażenia.

Nim rozpoczniesz poszukiwania na pchlich targach, zapytaj członków rodziny i przyjaciół. Być może u kogoś z nich w piwnicy stoi zapomniany mebel, który po odświeżeniu pozwoli Ci urozmaicić aranżację wnętrza.

Gdzie znaleźć stary kredens kuchenny?

  • Możesz kupić mebel stylizowany na retro,
  • Prawdziwie starych kredensów szukaj na pchlich targach,
  • Zajrzyj też na znane portale aukcyjne,
  • Nie zapomnij zapytać rodziny i znajomych – być może ktoś z nich ma niepotrzebny mebel w piwnicy.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 kwiecień 2024 10:04
komentarzy /( 2 )
  • Fiolka
    Fiolka

    czwartek, 26 maj 2022 11:01

    Przeurocze te kredensy na aranżacjach. Chciałabym mieć taką kuchnię
  • Agata
    Agata

    poniedziałek, 07 luty 2022 18:42

    Moja kuchnia jest ozdobiona, właśnie takim starym kredensem po babci. Cudowny klimat tworzy w naszym domu.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.