Jakie żaluzje wybrać? - dekoportal.pl

Jakie żaluzje wybrać?

01 Lut 2024 / Napisał  / Porady
żaluzje wewnętrzne

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Metalkas.


Czym są i jak działają żaluzje wewnętrzne?

Żaluzje okienne są osłonami zbudowanymi z równolegle ułożonych, regulowanych lamel, zazwyczaj wykonanych z aluminium, drewna, plastiku czy też tkaniny. Zamontowane do ramy okna w zależności od kąta położenia lameli, umożliwiają dostosowanie stopnia dopływu światła do wewnątrz. Natomiast wieczorem, szczelnie zamknięte, uniemożliwiają osobom znajdującym się na zewnątrz wgląd do naszego domu czy mieszkania.

Żaluzje wewnętrzne, choć pełnią tę samą funkcję, co rolety okienne, to jednak pozwalają na bardziej precyzyjną regulację natężenia światła słonecznego. Zawdzięczają to specjalnemu mechanizmowi, który manipuluje kątem ustawienia lameli, a także umożliwia ich całkowite "ściągnięcie" i tym samym odsłonięcie całej połaci szyby. Co więcej, po zamknięciu żaluzje stanowią lepszy izolator światła i temperatury od większości tkanin zaciemniających, przez co w okresie letnim mogą skutecznie ochronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się. Z kolei zimą redukują utratę ciepła na zewnątrz. Kolejnym atutem żaluzji aluminiowych jest ich wysoka estetyka i łatwość w utrzymaniu czystości. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć poszczególne lamele wilgotną szmatką, najlepiej z płynem antystatycznym.


W jakich pomieszczeniach warto postawić na żaluzje?

Z racji tego, że żaluzje dostępne są w różnorodnych kolorach, wzorach i materiałach, mamy możliwość dopasowania ich do każdego pomieszczenia i stylu aranżacyjnego. Szczególnie świetnie sprawdzają się zarówno w sypialni lub pokoju dziecięcym, jak i w salonie, a nawet w narażonych na wysoką wilgoć kuchni i łazience. Żaluzje są również chętnie wybieraną opcją do pomieszczeń biurowych. Pozwalają szczelnie zakryć duże połacie szyb, co może być bardzo pożądane np. podczas ważnych spotkań i prezentacji, a także w celu zabezpieczenia wnętrza przed wzrokiem osób niepożądanych.

żaluzje wykonane z drewna

Na co zwrócić uwagę przed zakupem żaluzji wewnętrznych?

Podczas dobierania żaluzji i rolet wewnętrznych zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • Specyfika danego pomieszczenia — w zależności od charakteru pokoju, w którym montujemy żaluzje wewnętrzne, będziemy prawdopodobnie oczekiwać od nich nieco innych efektów.Przykład: w sypialni oraz salonie doskonale sprawdzają się żaluzje o szerokich lamelach, które za dnia wpuszczają więcej światła, natomiast wieczorem stworzą intymny, przytulny klimat.
  • Materiał żaluzji — choć największą popularność zyskały żaluzje drewniane, to jednak mamy do wyboru wiele innych rodzajów, które mogą okazać się niekiedy lepszym wyborem. Przykład: w kuchni i łazience, gdzie panuje wysoka wilgoć i żaluzje są bardziej narażone na brud, lepszym wyborem mogą być materiały odporne na rozwój pleśni oraz łatwe w czyszczeniu, np. aluminium czy plastik.
  • Rozmiar i sposób otwierania okien — żaluzje wewnętrzne nie powinny utrudniać nam komfortowego korzystania z okien, tj. ich uchylania czy otwierania. W przypadku okien balkonowych przesuwnych warto rozważyć modele, które umożliwiają swobodne otwieranie i zamykanie. Istnieją także specjalne żaluzje dostosowane do okien dachowych.
  • Stopień przepuszczalności światła — ten czynnik w dużej mierze zależny jest od naszych prywatnych preferencji, bowiem podczas gdy jedni będą chcieli całkowicie zaciemnić pomieszczenie (np. osoby pracujące na nocne zmiany, chcące wyspać się w dzień), inni będą woleli, kiedy nawet po zupełnym zamknięciu do środka wpadnie trochę światła z zewnątrz.
  • Szerokość lameli — o tym była już trochę mowa w punkcie pierwszym, co więcej temat ten łączy się bezpośrednio ze stopniem przepuszczalności żaluzji. Jednak warto pamiętać, że szerokość lameli wpływa nie tylko na zacienienie, ale także na wygląd i estetykę żaluzji. Podczas gdy wąskie lamele wyglądają bardziej skandynawsko i minimalistycznie, szersze lamelki doskonale wpasują się w styl klasyczny i dodadzą oprawie okna elegancji.
  • Łatwość montażu żaluzji — zazwyczaj żaluzje i rolety okienne zakładamy w domu sami, toteż warto sprawdzić, jak prawidłowo przeprowadzić montaż żaluzji na ramie okiennej i czy poradzimy sobie z tym tematem. Jeśli nie, warto pomyśleć o wynajęciu fachowca bądź wybrać łatwiejsze w montażu rolety wolno wiszące.
  • Styl aranżacji wnętrza — ostatnim, lecz nie mniej ważnym, aspektem jest styl aranżacji wnętrza i kolor stolarki okiennej. Żaluzje powinny harmonijnie komponować się z resztą wystroju, co więcej, zazwyczaj najkorzystniej wyglądają, kiedy są dopasowane do koloru ramy okna. Drewniane żaluzje najlepiej sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych czy skandynawskich, natomiast lamele z tworzywa sztucznego lub aluminium dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach urządzonych urbanistycznie bądź minimalistycznie.
żaluzje i rolety rzymskie w aranżacji salonu

Żaluzje wewnętrzne a rolety zewnętrzne — czy warto postawić na takie połączenie?

Osoby budujące domy w obecnych czasach bardzo często decydują się na zewnętrzne rolety w kasecie, które jak wiadomo, są antywłamaniowe i skutecznie zatrzymują promienie słoneczne, zanim dotrą do szyby. Stąd też wiele osób uważa, że rolety okienne zewnętrzne stanowią wystarczającą ochronę, a tym samym rolety wewnętrzne czy żaluzje są im zupełnie niepotrzebne. Oczywiście nie jest to prawda.

Przede wszystkim rolety zewnętrzne mają nieco inne zadanie i nie umożliwiają tak swobodnego dostosowania ilości światła do swoich potrzeb. Co więcej, mało kto decyduje się na codzienne zamykanie, które wydaje się być na dłuższą metę uciążliwe. Dlatego też niezależnie od rolet zewnętrznych, warto skorzystać z osłon okiennych od wewnątrz, co pozwala na optymalną regulację ilości światła i ochrony termicznej na co dzień.


Żaluzje okienne — Najpopularniejsze rodzaje

Jak było już to wspomniane, na rynku istnieją różne rodzaje żaluzji, dzięki czemu każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Żaluzje drewniane

Jak sama nazwa wskazuje, żaluzje drewniane cechują lamele wykonane z listew naturalnego drewna, co nadaje im luksusowy wygląd. Najczęściej używane do tego celu są drzewa miękkie, jak jesion, bambus, lipa, buk czy sosna. Prócz oczywistej, ponadczasowej estetyki są ekologiczne, a także wykazują dobre parametry izolacyjne. Ten typ żaluzji wewnętrznych najlepiej zastosować w pomieszczeniach suchych, takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Natomiast chcąc wykorzystać je do osłony okna łazienkowego lub kuchennego, należy wybrać modele z dodatkową powłoką odporną na wilgoć. Inaczej drewniane lamele mogą stracić swój pierwotny kształt i wygląd.

Żaluzje aluminiowe

Równie popularne, co drewniane, są aluminiowe żaluzje. Charakteryzują je cienkie, giętkie lamele, które są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości i oczywiście odporne na brud i wysoką wilgoć. Stąd też mogą być z powodzeniem wykorzystywane w łazienkach. Minusem może być natomiast lekko ostre wykończenie, przez co lepiej nie stosować ich w pokojach dziecięcych.

Żaluzje materiałowe

Rzadsze, ale również chętnie stosowane są żaluzje wykonane ze sztywnych materiałów. Stanowią one niejako kompromis pomiędzy funkcjonalnością żaluzji a wyglądem i lekkością, którą charakteryzują się rolety materiałowe. Rolety plisowane być wykonane z transparentnych materiałów, a także delikatnie przyciemniające lub zupełnie zacieniające. Nadadzą się właściwie do każdego wnętrza, przez co można stwierdzić, że są bardzo uniwersalne. Najczęściej spotykaną formą żaluzji materiałowych są pionowe, tzw. verticale, znane z zastosowania w szkołach i biurowcach.

Żaluzje plastikowe

Tańszym i również uniwersalnym wyjściem może okazać się wybór żaluzji wykonanych z tworzyw sztucznych. Są lekkie, odporne na wilgoć i występują w wielu wariantach kolorystycznych. Niestety żaluzje plastikowe nie wyglądają równie atrakcyjnie, co inne rodzaje, stąd też ich zastosowanie zazwyczaj ogranicza się do miejsc mniej reprezentatywnych lub komercyjnych.

 żaluzje przeznaczone do dużych okien

Żaluzje poziome vs żaluzje pionowe

Trzeba jeszcze wspomnieć, że żaluzje dzieli się również na te o poziomo oraz pionowo ułożonych lamelach. Żaluzje poziome, składające się z horyzontalnie ułożonych lamel, są popularne ze względu na swoją elegancję i dopasowanie do ramy okiennej. Z kolei żaluzje pionowe (najczęściej wykonane z tkaniny), składające się z wertykalnych lamel, są często stosowane na dużych połaciach okiennych oraz drzwiach przesuwnych, dzięki czemu nie ograniczają swobodnego korzystania z tych rozwiązań.


Podsumowanie: Dlaczego warto postawić na żaluzje okienne wewnętrzne?

Żaluzje okienne wewnętrzne to wszechstronne rozwiązanie, łączące funkcjonalność z estetyką, doskonale sprawdzające się w różnych typach pomieszczeń. Zapewniają izolację świetlną i cieplną, a przy tym intymność, blokując wzrok przechodniów. Dają możliwość szybkiej zmiany atmosfery w pomieszczeniu poprzez regulację kąta lamel. Sporą zaletą żaluzji jest ich ciekawy wygląd przy jednoczesnej łatwości utrzymania w czystości. Jeśli szukasz skutecznego i eleganckiego sposobu na ograniczenie wpadania promieni słonecznych do wnętrza, z pewnością warto rozważyć montaż żaluzji!


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Metalkas.



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2024 13:03
komentarz /( 1 )
  • Yeti
    Yeti

    środa, 24 kwiecień 2024 10:07

    żaluzje może i są OK, ale jak to czyścić?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.