Oto topowe materiały w aranżacji wnętrz!
Urządzanie domu to niesłychana przyjemność, ale i duża odpowiedzialność. Wybór sposobu wykończenia wnętrza oraz jego wyposażenia wiąże się ze znacznymi wydatkami i każdy z nas chciałby, aby pieczołowicie dobrane sprzęty służyły nam jak najdłużej. Zadecydować mogą o tym czynniki takie jak zmienna moda, nasze osobiste upodobania, które także podlegają zmianom i oczywiście trwałość zastosowanych materiałów. Przeczytaj, czy charakteryzują się niektóre z nich.
Drewno — zawsze na podium!
Trudno przypomnieć sobie czasy, kiedy drewniane meble czy dodatki nie cieszyły się popularnością! Drewno ma kilka zasadniczych zalet, które sprawiają, że jest uwielbiane przez osoby wyposażające swoje domy i mieszkania. Jest stosunkowo lekkie, jak na tak wytrzymały materiał, ma wspaniałe walory estetyczne i tworzy wdzięczny, naturalny klimat, który jest stale obecny we wnętrzu. Zaletą drewna jest także jego uniwersalność i praktycznie nieograniczona ilość zastosowań! Z kolei wadą niektórych gatunków drewna mogą być predyspozycje do odkształceń. Zdarza się, że po latach użytkowania — na przykład fronty meblowe mogą lekko się kosić lub odstawać, a tam, gdzie mieliśmy do czynienia z łączeniami licowymi — mogą pojawiać się niewielkie szparki. Drewno jest materiałem naturalnym i w związku z tym może „pracować”, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia ze znacznymi wahaniami temperatury i wilgotności.
Płyta meblowa — wytrzymała i estetyczna. Przyjmuje się w każdym designie!
W lesie wnętrzarskich pomysłów płyta meblowa jest prawdziwym kameleonem! Przyjmuje ona tyle wariantów estetycznych, ile pomysłów wpadnie do głowy projektanta. Tak naprawdę jest to cała rodzina materiałów o różnorodnych właściwościach, które mogą sprawdzać się zarówno jako solidne blaty kuchenne, jak i budulec designerskich mebli. Płytę można dowolnie łączyć z innymi materiałami i z niezmienną satysfakcją użytkować przez wiele lat od zakupu. W przeciwieństwie do wyrobów z drewna — płyta meblowa to gwarancja zachowania niezmiennego kształtu, oczywiście, jeśli nie wystawiasz jej na działanie szkodliwych dla niej warunków. Można wyczarować z niej takie cuda, jak stolik kawowy Borneo, który łączy w sobie szyk idealnie oklejonych lameli, gładki jak satyna blat i sprytnie rozwiązane łączenia, które tworzą czarne, satynowe tło dla eleganckich listewek wykończenia. Stolik kawowy drewniany — to już inna mechanika łączenia i potrzeba odmiennego ukształtowania miejsc styku poszczególnych części konstrukcji.
HPL — dla tych, którzy nie lubią niespodzianek!
Z kolei stolik kawowy z HPL pewnie przetrwałby jako jeden z ostatnich przedmiotów w twoim domu, bo jest prawie niezniszczalny! Laminat stworzony poprzez sprasowanie w niewyobrażalnie wysokim ciśnieniu warstw specjalnego papieru i żywic to uniwersalny materiał o wysokiej odporności mechanicznej, nieabsorbujący wody i odpowiedni do zastosowania zarówno we wnętrzach, jak i na dworze. Nie blaknie, poddaje się bardzo dokładnej obróbce i może z powodzeniem udawać drewno, kamień i inne modne struktury. Jego jedyną przywarą jest niebagatelna cena, która wiąże się z bardzo zaawansowaną technologią produkcji. Niemniej jednak każdy, kto zdecyduje się na zastosowanie HPL w wykończeniu salonu, kuchni czy łazienki — będzie zachwycony jego żywotnością!
Sklejka — warstwowa królowa skandynawskiego looku!
Niesłychanie popularna w ostatnich latach płyta drewnopochodna zalicza kolejne odsłony swojego wielkiego powrotu! Sklejka złożona z cienkich warstewek klejonego drewna, nazywanych fornirami święci triumfy wśród miłośników skandynawskiej prostoty i loftowego sznytu. Łączy ona ze sobą zalety drewna i niezawodność płyty meblowej, a przy tym jest niesłychanie odporna na obciążenia! Może mieć od 3 do 50 mm grubości i być stosowana w zależności od potrzeb zarówno jako materiał dekoracyjny, jak i konstrukcyjny! Jest sztywna, dosyć ciężka i naprawdę niezawodna! Cieszy przy tym oko swoją naturalnością i zjednuje sobie serca miłośników designu lat 60. i 70.!
piątek, 08 lipiec 2022 09:39