Rodzaje tapet i ich zastosowanie – sprawdź, jakie tapety ścienne wybrać! - dekoportal.pl

Rodzaje tapet i ich zastosowanie – sprawdź, jakie tapety ścienne wybrać!

29 Gru 2020 / Napisał  / Porady
 rodzaje tapet i ich zastosowanie
Ściana z tapetą ożywia wnętrze i nadaje mu niepowtarzalnego charakteru.

Tapeta na ścianie to jeden z tych elementów wykończenia wnętrza, który może pełnić wiele funkcji, wbrew powszechnemu przekonaniu, że ma służyć tylko do ozdoby. Nowoczesne rodzaje tapet pozwalają dodatkowo na uzyskanie efektu wyciszenia pomieszczenia, a także ukrycia nierówności czy też po prostu ochrony przed zbyt szybkim zużyciem. A to tylko kilka z ich zastosowań! Ściana z tapetą ożywia wnętrze i nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Jeśli więc podczas planowania aranżacji zastanawiamy się, czy wziąć pod uwagę pokrycie tapetą jednej ściany, a nawet wszystkich, to warto pozbyć się wątpliwości. Oto rodzaje tapet i ich zastosowanie.

O czym przeczytasz w artykule:

Tapeta na ścianie

Najczęściej stosowanym zabiegiem jest obecnie wyłożenie tapetą tylko jednej ze ścian. Doskonały efekt przyniesie też potraktowanie tapety jak obrazu i zamknięcie jej sztukateryjnymi listwami.

Tapeta w sypialni może pełnić funkcję zagłówka, dodatkowo chroniąc ścianę przed zabrudzeniem. Szerokość standardowego dwuosobowego łóżka to 160-180 cm. Jeśli łóżko nie ma wezgłowia, to przyklejając na ścianie cztery bryty tapety tuż obok siebie, zyskamy rodzaj zagłówka o szerokości 212 cm. Warto tu pamiętać, że łóżko zawsze powinno stanowić w tym wypadku oś symetrii. Do sypialni nadają się wszystkie rodzaje tapet, również papierowe, ponieważ jest to pomieszczenie mało eksploatowane.

W salonie stosujemy najczęściej tapetę na ścianie znajdującej się za sofą. W ten sposób tworzymy przytulny, ciepły kącik, dla którego ściana z tapetą tworzy doskonałe tło. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się wyklejanie ściany za kanapą przestrzenną fototapetą, która dodatkowo powiększa optycznie pomieszczenie.

Aranżując jadalnię, warto również wziąć pod uwagę możliwość zastosowania tapety. Stół i krzesła świetnie będą się prezentować na tle tapety we wzory geometryczne lub florystyczne. Jeśli stół przysunięty jest do ściany, to warto wybrać grubszą, strukturalną, odporną na uderzenia tapetę.

Kilka słów podsumowania na temat tapet na ścianie:

  • Tapety obecnie mogą pełnić funkcję obrazu lub tła dla łóżka w sypialni, stołu z krzesłami w jadalni, czy też kanapy w salonie.
  • Oś symetrii dla tapety w funkcji zagłówka powinno wyznaczać łóżko.
  • Do jadalni warto wybrać tapetę strukturalną, bardziej odporną na uszkodzenia, zwłaszcza jeśli stół jest przystawiony do ściany.
 rodzaje tapet
Tapeta w sypialni może pełnić funkcję zagłówka, dodatkowo chroniąc ścianę przed zabrudzeniem.

Tapety. Rodzaje i zastosowanie

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów tapet, które znajdują zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Mamy tu przede wszystkim tapety fizelinowe, które mogą być również przeznaczone pod malowanie. Tapety takie są łatwe w nakładaniu i w zdejmowaniu. Tworzone są z dwóch warstw, z czego jedna to włókna poliestrowe, a druga to papier lub winyl.

Tapety papierowe spotkać można w dwóch wersjach, lekkiej (jednowarstwowej) oraz ciężkiej (dwuwarstwowej lub trójwarstwowej). Wśród nich znajdują się modele wodoodporne, zmywalne i nadające się do malowania. Ściana pokryta papierową tapetą zapewnia dobry przepływ powietrza, dlatego często stosuje się ją w pokojach dla dzieci i dla alergików.

Tapety winylowe wykonane są ze spienionego PVC i są bardzo wytrzymałe. Są też odporne na ścieranie i działanie wody, a nawet środków chemicznych. Idealnie nadają się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność, jak kuchnia czy łazienka. Sprawdzają się również tam, gdzie łatwo o uszkodzenia, na przykład w przedpokoju. Grubsze tapety winylowe dobrze maskują nierówności ścian.

Tapety tekstylne stanowią doskonałe wykończenie wnętrz klasycznych czy glamour. Ich podłoże stanowi papier lub fizelina, a na zewnątrz znajduje się warstwa tkaniny. Na szczególną uwagę zasługują tu tapety welurowe, których wierzchnia warstwa wykonana jest z jedwabiu lub lnu. Tapeta tekstylna najbardziej nadaje się do wykończenia pokoju dziennego lub sypialni.

Tapeta natryskowa jest dość nietypowa, ponieważ nakłada się ją na ścianę przy użyciu specjalnego pistoletu, co stwarza wiele możliwości dekoracyjnych. Można nią na przykład pokryć, prócz ścian, meble i rury. Ciekawy efekt wizualny uzyskamy również, pokrywając jedną ścianę gładką tapetą, a drugą ziarnistą w tym samym kolorze. Tapety natryskowe są jednolite, a jedynym elementem dekoracyjnym, jaki się do nich dodaje, jest brokat.

Dużym powodzeniem cieszą się również tapety akrylowe, w których podłoże stanowi papier, a ich zewnętrzna warstwa to kolorowa lub biała pianka. Takie tapety łatwo uszkodzić, dlatego najlepiej stosować je w pomieszczeniach mało eksploatowanych.

Rodzaje tapet ściennych:

  • Fizelinowe,
  • Papierowe,
  • Winylowe,
  • Tekstylne,
  • Natryskowe,
  • Akrylowe.
 ściana z tapetą
Ściana pokryta papierową tapetą zapewnia dobry przepływ powietrza, nadaje dla dzieci i dla alergików.

Styropian, korek i proszek. Inne rodzaje tapet

Tapety styropianowe ocieplają pomieszczenie i tłumią hałasy. Choć produkowane są w kolorze białym, to zewnętrzna, papierowa warstwa, pozwala na doklejenie innych tapet dekoracyjnych.

Z kolei wśród tapet korkowych znaleźć można wiele odmian, które różnią się między sobą kolorem i fakturą. Ściana oklejona tapetą korkową jest ciepła w dotyku i częściowo tłumi hałasy. Jeśli chcemy, by tapeta taka była odporna na działanie wody, wystarczy pomalować ją bezbarwnym lakierem do drewna.

Tapety japońskie mają postać proszku, który rozrabia się w odpowiednich proporcjach z wodą. Powstałą w ten sposób masę nanosi się na ścianę podobnie jak tynk. Jej dużą zaletą jest możliwość namoczenia, zdjęcia ze ściany i... ułożenia w innym miejscu.

Popularne rodzaje tapet:

  • Akrylowa,
  • Styropianowa,
  • Korkowa,
  • Japońska.
 wzory tapet ściennych
Ściana oklejona tapetą jest ciepła w dotyku i częściowo tłumi hałasy.

Tapety strukturalne

Tapety strukturalne świetnie maskują niedoskonałości ściany. Mają ziarnistą i tłoczoną strukturę, która jest najbardziej widoczna przy skośnym oświetleniu. Wśród tapet strukturalnych znajdziemy przede wszystkim tapety raufaza i z włókna szklanego.

Raufaza to papierowa tapeta strukturalna składająca się z dwóch warstw. Jest stosunkowo gruba i nadaje się do wielokrotnego malowania. Strukturę takiej tapety zawdzięczamy przede wszystkim warstwie trocin. Doskonale maskuje nierówności, a przy tym jest niezwykle dekoracyjna.

Tapety z włókna szklanego również nadają się do malowania i podobnie jak tapety raufaza, świetnie ukrywają wszelkie nierówności ściany. Można je też malować wielokrotnie, a tłoczony wzór pozostanie wciąż widoczny. W sklepach znajdziemy najczęściej modele jednokolorowe, gładkie lub też z wypukłymi wzorami: jodełką, rombami, prążkami. Dodajmy tu jeszcze, że tapety z włókna szklanego są odporne zarówno na działanie wilgoci, jak i ognia (są więc idealne do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia). Trudno jest je jednak wymienić, ponieważ odchodzą razem z tynkiem. Tapeta z włókna szklanego jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym nawet na szorowanie. Świetnie nadaje się do wnętrz intensywnie eksploatowanych. Wytrzyma nawet 30 lat!

Jakie są zalety tapet strukturalnych?

  • Maskują niedoskonałości ściany,
  • Są trwałe i odporne na wilgoć,
  • Można je wielokrotnie malować.
 najmodniejsze tapety
Tapety strukturalne świetnie maskują niedoskonałości ściany.

Wzory tapet ściennych

Jak widać, różne rodzaje tapet ściennych mają wielorakie zastosowanie. Nie da się jednak ukryć, że najważniejszym kryterium wyboru tapety do wnętrza jest najczęściej jej kolor i wzór.

Najmodniejsze tapety to obecnie te, które zdobią mocne, graficzne wzory w odważnych kolorach. Dominują tu romby, paski i powtarzające się figury geometryczne. Wśród kolorów dominują szarości, pudrowy róż i turkus. Największą furorę robią tapety z motywami botanicznymi i florystycznymi.

Przepiękną dekorację nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz stanowią na przykład tapety ścienne, w których na białym tle snują się delikatne motywy liści. Jeśli z kolei chcemy, by nasza tapeta stała się najbardziej wyrazistym elementem dekoracyjnym wnętrza, warto wybrać model z ogromnymi kwiatami w mocnych kolorach czerwieni, bordo i zieleni.

Najmodniejsze wzory tapet to:

  • Mocne, graficzne wzory,
  • Motywy botaniczne,
  • Motywy florystyczne.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2020 17:08
komentarz /( 1 )
  • Oliwia
    Oliwia

    środa, 30 grudzień 2020 16:20

    Przyznam się, że mam obawy przed tapetą w pokoju alergika, ale...ale, przekonuję się coraz bardziej.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.