Skandynawskie dodatki, czyli sposób na klimatyczną przestrzeń w stylu scandi
O tym, że "diabeł tkwi w szczególe" wiemy od dawna. To właśnie dodatki nadają wnętrzu charakteru i budują jego klimat. Biała paleta kolorów, przypisana skandynawskim inspiracjom, występuje także w aranżacji industrialnej czy nowoczesnej, subtelne beże zasiadają w trendzie eko, a miękkie sofy wyłożone stosem piętrzących się poduszek to przecież przepis nie tylko na wystrój scandii, lecz także obowiązkowy element rodzinnego, klasycznego salonu. Jakich więc detali nie może zabraknąć w aranżacji ze skandynawskim rodowodem? Zobaczcie!
O czym przeczytasz w artykule?
- Skandynawskie dodatki
- Dywan w stylu skandynawskimDywan w stylu skandynawskim
- Obrazy styl skandynawski
- Grafika w stylu skandynawskim
- Lampy w stylu skandynawskim
- Dekoracje okien w stylu skandynawskimDekoracje okien w stylu skandynawskim
Skandynawskie dodatki
Skandynawskie dodatki to niezliczona ilość możliwości. Aranżacje stworzone na wzór tych z chłodnej Północy kipią od nadmiaru ciepła i elegancji. We wnętrzu miejsce znajdą grube pledy i mięsiste, futrzane poduchy na sofie. Na komodach brylują poustawiane figurki z drewna, latarenki i ramki ze zdjęciami, a ze ścian spoglądają na nas poroża, plakaty czy motywy geometryczne lub zwierzęce.Skandynawski design to też niezliczona ilość świec, miękkich koców ułożonych na fotelu, wiklinowych koszyczków, designerskich wieszaków czy półek o modnym kształcie heksagonu.
Dywan w stylu skandynawskim
Na liście dekoracyjnych niezbędników znajdują się dywany, które przykrywają drewniane deski na podłodze. Rozwiązania wykonane są najczęściej z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy juta i z reguły "nie grzeszą" rozmiarem. Czasem są to niewielkie owalne formy ulokowane pod stolikiem kawowym, a niekiedy podłużne chodniki prowadzące do łazienki w korytarzu. Motywy, na które warto postawić to: geometria, kwiaty, paski, oryginalne melanże. Jeśli jednak cenimy monochromatyzm, sięgnijmy po miękkie, włochate dywany typu shaggy lub futra.
Obrazy styl skandynawski
Ściany to przestrzeń, która musi być zaaranżowana! Jednolite płaszczyzny są z reguły powierzchnią prezentującą rodzinną galerię zdjęć rozwieszonych symetrycznie lub w artystycznym nieładzie. Taki kolaż fotografii wpływa na indywidualizację wnętrza. Służy jednak nie tylko do wyeksponowania uwiecznianych chwil – w prostych ramkach możemy umieścić też piękne pejzaże natury, złote plakaty i własnoręcznie wykonane esy-floresy. Obraz w stylu skandynawskim niezależnie od tego, czy jest mały lub duży, kolorowy czy biało-czarny, zawsze musi nawiązywać do wystroju, stanowiąc jego ważną część.
Grafika w stylu skandynawskim
Jako żestyl skandynawski kocha przyrodę, możemy postawić też na grafiki nawiązujące do jej piękna – dozwolone są wszelkiego typu zwierzęta (zwłaszcza jelenie), a także liście, drzewa i ptaki. Warto też postawić na motywujące napisy, ciekawe sentencje zaczerpnięte z ulubionej książki, litery alfabetu czy geometryczne wzory: grube pasy, cienkie linie, heksagony, triangle, kwadraty i owale. Jeśli chcemy je wymieszać, kreując twórczy miszmasz, pamiętajmy jedynie, aby utrzymać je w jednakowej koncepcji kolorystycznej.
Lampy w stylu skandynawskim
Odpowiednie oświetlenie w stylu skandynawskim to zasada numer 1. Do puli jasnych barw i dużych okien, wpuszczających do wnętrza sporo promieni słońca, musimy dorzucić jeszcze sztuczne wiązki płynące z niebanalnych kinkietów czy żyrandoli, które także odgrywają ważną rolę: są zarówno funkcjonalnym detalem, jak i atrakcyjną ozdobą. Zdecydowanym faworytem są lampy podłogowe na trójnogu, modele teleskopowe czy designerskie, industrialne propozycje z metalu lub tworzyw sztucznych. W stylu scandii dominują proste, stylowe linie albo te niebanalne – futurystyczne.
Dekoracje okien w stylu skandynawskim
Okna w stylu skandynawskim to bardzo ważny element przestrzeni. Duże przeszklenia są źródłem naturalnego światła, dlatego nie warto ich zasłaniać grubymi zasłonami. Najlepiej całkowicie je odsłonić, ale jeśli rozwiązanie to nie wchodzi w grę, sięgnijmy po muślinowe firanki czy gładkie, białe tkaniny lub rzymskie rolety. Wykorzystajmy też parapet, umieszczając na nim miękkie poduchy, zielone rośliny czy zamienimy go na dodatkowy regał z książkami albo wiklinowymi koszami. Oprócz tego, w strefie okiennej sprawdzą się lampki typu cotton balls czy urokliwe latarenki.
Autor