Sztukateria na ścianie – najgorętszy trend we wnętrzach! - dekoportal.pl

Sztukateria na ścianie – najgorętszy trend we wnętrzach!

16 Sie 2022 / Napisał  / Porady
 sztukateria na ścianie
Idealnie sprawdzi się biała, klasyczna sztukateria, z którą dobrze będą wyglądać czarne elementy wyposażenia i srebrne dodatki.

Po latach złej sławy sztukateria jakiś czas temu wróciła do łask i nic nie wskazuje na to, żeby znów miała zostać zapomniana. Króluje we wnętrzach glamour, ale w innych aranżacjach też się sprawdzi. Podpowiadamy, jak wkomponować tę okładzinę we wnętrze. Dowiedz się, jakie zalety ma sztukateria na ścianach.

O czym przeczytasz w artykule?

Sztukateria na ścianach – do jakich wnętrz pasuje?

Sztukateria ścienna to perfekcyjna okładzina do wnętrz urządzonych w stylu glamour, ponieważ podkreśli ich elegancki charakter. Idealnie sprawdzi się biała, klasyczna sztukateria, z którą dobrze będą wyglądać czarne elementy wyposażenia i srebrne dodatki. Perfekcyjnie na jej tle zaprezentują się srebrne ramy od obrazów.

Sztukateria na ścianach to perfekcyjne rozwiązanie do wysokiego mieszkania w kamienicy. Idealnie w takiej przestrzeni sprawdzi się styl modern classic, dla którego sztukateria ścienna jest charakterystyczna. Styl ten łączy nowoczesność z klasyką, dlatego dostrzeżesz w nim elementy niemal wyjęte z pałacowych mieszkań, a jednocześnie proste, geometryczne formy i funkcjonalność rozwiązań. To kolejny styl, w którym idealnie sprawdzi się biała sztukateria na ścianie. Możesz też zdecydować się na szarość lub beżowy. Zwróć uwagę na kolor greige, czyli ciekawe połączenie jasnej szarości z beżowym – idealne do wysokiego mieszkania w kamienicy!

Możesz wykorzystać sztukaterię jako bazę stylu vintage. Na jej tle perfekcyjnie zaprezentują się elementy wyposażenia sprzed kilkudziesięciu lat lub stylizowane na takie. Kultowe meble, na przykład fotel inspirowany modelem butterfly z 1938 czy popularny w PRL-u 366 od Józefa Chierowskiego to idealne siedziska do takiego wnętrza. Świetnie zaprezentują się na tle kolorowej sztukaterii, na przykład w odcieniu butelkowej zieleni lub granatowym.

Czy sztukateria na ścianie to dobre rozwiązanie do każdego pomieszczenia? Najlepiej sprawdzi się w sypialni i salonie, ale możesz również zastosować ją w przedpokoju. Musi być jednak szczególnie odporna na uderzenia. Sztukateria w pokoju dziecka to również doskonały pomysł – może zdobić dolną część ściany i być połączona z kolorową tapetą.

Sztukateria na ścianie w salonie lub sypialni to wybór, który nikogo nie zdziwi. Co z łazienką? Tam również może pojawić się sztukateria na ścianie. Musi być oczywiście wykonana z materiału, który jest odporny na wilgoć.

Sztukateria na ścianie – do jakich wnętrz warto ją wybrać?

  • Sprawdzi się w aranżacji glamour,
  • Warto zastosować ją w wysokim mieszkaniu w kamienicy, w stylu modern classic,
  • Będzie idealną bazą retro aranżacji,
  • Możesz zastosować ją w sypialni, salonie czy przedpokoju,
  • Sztukateria w pokoju dziecka również się sprawdzi,
  • Do łazienki dobierz okładzinę z materiału odpornego na wilgoć.
 sztukateria na ścianie z tapetą
Idealnie w takiej przestrzeni sprawdzi się styl modern classic, dla którego sztukateria ścienna jest charakterystyczna.

Sztukateria ścienna w kolorowej odsłonie

Sztukateria na ścianach kojarzy się przede wszystkim z białym kolorem, jednak to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Okładzina ta może być takim odcieniu, jaki sobie tylko wymarzysz. Cukierkowy, łososiowy odcień sztukaterii w połączeniu z granatową kanapą – to rozwiązanie dla odważnych. Pastelowa, bardzo jasna zieleń w zestawieniu z eleganckimi, drewnianymi meblami – to klasyka w ciekawej odsłonie.

Często stosowane rozwiązania to ciemny odcień sztukaterii, na przykład butelkowa zieleń, granatowy, szary. Okładzina dobrze wygląda też w pastelowym wariancie – błękitnym, miętowym lub lawendowym. Możesz też łączyć kolory, tworząc na ścianie wyjątkowe ombre. Listwy ozdobne na ścianę pomalujesz bez trudu samodzielnie.

  • Możesz pomalować sztukaterię na dowolny kolor – szczególnie sprawdzą się pastelowe odcienie, na przykład subtelna zieleń. Możesz też postawić na ciemną barwę, która podkreśli elegancki charakter aranżacji – odpowiedni będzie granatowy.
 sztukateria na ścianie w sypialni
Zwróć uwagę na kolor greige, czyli ciekawe połączenie jasnej szarości z beżowym.

Sztukateria na ścianie z tapetą – jak łączyć?

Sztukateria na ścianie może być też łączona z tapetą. Motyw roślinny czy geometryczny – możliwości jest wiele. Najpopularniejsze rozwiązanie to tapeta w górnej części, a w dolnej sztukateria, ale odwrotny wariant też prezentuje się ciekawie. Warto go zastosować, szczególnie jeśli chcesz wyeksponować na tle sztukaterii obraz lub dużą fotografię.

Jeśli ma się znaleźć sztukateria i tapeta na ścianie, zadbaj o to, żeby elementy były dobrze skomponowane kolorystycznie. Biała okładzina styropianowa wiele ułatwia, bo pasować do niej będzie właściwie każdy wzór tapety. Nieco trudniej zaczyna się robić, jeśli ma to być kolorowa sztukateria na ścianie z tapetą. Jak łączyć te materiały?

Niech na tapecie jednym z widocznych odcieni będzie ten kolor, w którym jest sztukateria. Wyobraź sobie czarną okładzinę styropianową do połowy ściany w sypialni. Jaką dobrać do niej tapetę? Perfekcyjnie sprawdzi się taka w czarnym kolorze wypełniona w dużej części ogromnymi kwiatami w różnych odcieniach różu. Takie zestawienie będzie doskonale prezentowało się w eleganckiej aranżacji.

Możesz też na pomalowanej farbą ścianie stworzyć ze sztukaterii ramę dla tapety. Wystarczy, że wykorzystasz listwy ozdobne na ścianę wykonane ze styropianu. Taką dekorację wykonasz bez trudu samodzielnie. Najpierw wymierz sobie miejsca, w których ma znaleźć się dekoracja z listew. Idealnie się zaprezentuje, jeśli będą to trzy obrazy z tapety obok siebie.

Sztukateria i tapeta na ścianie – jak je łączyć?

  • Górną część ściany wyłóż tapetą, a dolną sztukaterią,
  • Sprawdzi się też odwrotne rozwiązanie, szczególnie jeśli chcesz, żeby listwy stworzyły ramę dla obrazów lub fotografii,
  • Biała sztukateria będzie dobrze wyglądać z każdą tapetą,
  • Niech na tapecie pojawia się kolor, w którym jest sztukateria, jeśli planujesz kolorową okładzinę zamiast białej,
  • Listwy mogą tworzyć też ramę, której środek wypełnisz tapetą.
 sztukateria na ścianie jak zrobić
Jeśli ma się znaleźć sztukateria i tapeta na ścianie, zadbaj o to, żeby elementy były dobrze skomponowane kolorystycznie.

Sztukateria jako rama – jak zastosować?

Sztukateria może być ramą nie tylko dla wspomnianych wcześniej kawałków tapety, lecz także dla luster. Możesz wypełnić zwierciadłami co drugą podłużną ramę ze sztukaterii, którą wyłożona jest cała ściana. Takie zestawienie sprawdzi się w pomieszczeniu, które nie zachwyca metrażem. Lustra optycznie powiększą przestrzeń. Połączenie sztukaterii i zwierciadeł to strzał w dziesiątkę we francuskiej aranżacji.

Sztukateria i symetria to dobre połączenie. Wyobraź sobie sypialnię, w której nad łóżkiem znajdują się dwie ramy z listew. Wypełnisz je przy pomocy lamp ściennych, oczywiście stosując po jednej na każdą ramę.

Sztukateria na ścianie w sypialni lub salonie może stać się sposobem na wyeksponowanie pięknych zdjęć lub efektownych grafik. Listwy ozdobne na ścianę będą tworzyć jedną ramę, a drugą będzie ta od fotografii. Kiedy wykonujesz sztukaterię, warto mieć już plan na to, jakiej wielkości ramki będą się tam znajdować i ile ich będzie.

Jak wykorzystać sztukaterię jako ramę?

  • Możesz wypełnić środek listew przy pomocy luster, co pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie,
  • W środku ram z listew zamontujesz również lampy,
  • Sztukateria stanie się tłem dla galerii zdjęć.
 sztukateria i tapeta na ścianie
Często stosowane rozwiązania to ciemny odcień sztukaterii, na przykład butelkowa zieleń, granatowy, szary.

Sztukateria na ścianie – jak zrobić?

Sztukateria na ścianie w salonie czy sypialni prezentuje się efektownie, a do tego możesz ją wykonać samodzielnie. Najmniej skomplikowane jest zrobienie listew przypodłogowych i przysufitowych lub ramy, którą wypełnisz tapetą. Bez trudu poradzisz sobie też z przyklejeniem listwy na środku ściany. Takiej, która będzie oddzielać pas tapety od powierzchni pomalowanej farbą. Najtrudniejsze jest pokrycie całej ściany sztukaterią.

Podczas pracy potrzebujesz dobrego kleju montażowego, który musi być dopasowany do materiału, z jakiego wykonane są elementy sztukaterii. Najłatwiejsze do przymocowania są te wykonane ze styropianu. Przed rozpoczęciem prac warto jest wykonać rysunek, który pozwoli rozplanować ułożenie listew. Jeszcze bardziej pomocne będzie zastosowanie taśmy malarskiej. Przykleisz ją na ścianę i sprawdzisz, czy sztukateria stanie się ramą dla mebla i będzie dobrze dopasowana do innych elementów wyposażenia.

Do cięcia elementów sztukaterii przyda Ci się skrzynka uciosowa. Dzięki niej możesz dociąć końcówki listew pod odpowiednim kątem. Przygotuj również ręczną piłę. Podczas przyklejania przyda Ci się poziomica. Niestety zwykła, ręczna może okazać się niezbyt wygodna, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie dalmierz laserowy z poziomicą.

Klej montażowy nakładaj pośrodku listwy. Staraj się nie przesadzić z ilością, żeby preparat nie wyciekł po dociśnięciu elementu do ściany. Po przyłożeniu listwy do ściany i upewnieniu się, że znajduje się w dobrym miejscu, dociśnij ją. Podczas wykańczania sztukaterii przyda Ci się masa szpachlowa przeznaczona właśnie do niej. Jest przeznaczona do uzupełnienia szczelin na łączeniach. Gdy wszystko wyschnie, możesz pomalować sztukaterię.

Jak wykonać sztukaterię ścienną?

  • Zaplanuj na rysunku wygląd sztukaterii,
  • Możesz też przymocować do ściany taśmę malarską, żeby sprawdzić, jak okładzina będzie się prezentowała,
  • Do cięcia elementów sztukaterii wykorzystaj ręczną piłę i skrzynkę uciosową,
  • Wybierz klej przeznaczony do sztukaterii,
  • Preparat nakładaj na środku listwy, żeby nie wypłynął podczas dociskania jej,
  • Po przyklejeniu listew może przydać się masa szpachlowa do sztukaterii,
  • Dzięki niej uzupełnisz szczeliny, co pozwoli uzyskać estetyczny efekt.
 sztukateria w pokoju dziecka
Sztukateria na ścianie w salonie czy sypialni prezentuje się efektownie, a do tego możesz ją wykonać samodzielnie.

Jaki materiał sztukaterii wybrać?

Kiedyś sztukateria ścienna była wykonywana przede wszystkim z gipsu, jednak obecnie popularniejszym rozwiązaniem są tworzywa sztuczne. Dlaczego? Dekory z gipsu są kosztowne, a ze względu na wagę również skomplikowane w montażu. Nie musisz obawiać się o jakość dzisiejszych zamienników gipsowych listew. One także potrafią przetrwać przez wiele lat!

Jednym z rozwiązań jest styropianowa sztukateria na ścianie w sypialni. Niska cena, niewielka waga – to jej najważniejsze zalety. Wyróżnia się także poliuretanowe listwy – sprawdzą się jako sztukateria w pokoju dziecka. Są bowiem trwalsze od styropianowych, a dodatkowo odporne na wilgoć, więc łatwo utrzymać je w czystości. Listwy poliuretanowe nadają się do łazienki, ponieważ nie pęcznieją i nie powstają na nich odkształcenia.

  • Obecnie stosuje się przede wszystkim lekkie listwy styropianowe, które są łatwe w montażu i lekkie. Bardziej odporne na zarysowania okażą się jednak elementy z poliuretanu – sprawdzą się też w łazience, ponieważ są odporne na wilgoć.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 16 sierpień 2022 10:04
komentarz /( 1 )
  • Benia
    Benia

    czwartek, 18 sierpień 2022 15:01

    kocham sztukaterię, stare kamienice, klasyczne wnętrza. Kiedyś zamieszkam w takiej aranżacji jak ta z pierwszego zdjęcia...

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.