Tapeta i farba na jednej ścianie – zobacz, jak to połączyć
O czym przeczytasz w artykule?
- Czy warto połączyć tapetę z farbą?
- Tapeta i farba na jednej ścianie – jak łączyć kolory?
- Tapeta do połowy ściany – sposób na efektowną lamperię
- Tapeta na środku ściany – gdzie warto zastosować to rozwiązanie?
- Tapeta na fragmencie ściany – ciekawy sposób na urozmaicenie wnętrza
- Tapeta i farba – aranżacje z wykorzystaniem wzorów
Czy warto połączyć tapetę z farbą?
Zarówno tapety, jak i farby mają swoje zalety. Co, gdyby je połączyć? To świetny pomysł, dzięki któremu możesz urozmaicić aranżację wnętrza. Dzięki dużej różnorodności kolorów farb oraz wzorów tapet jest to metoda na uatrakcyjnienie pomieszczeń urządzonych w różnych stylach.
Tapeta i farba na jednej ścianie to rozwiązanie, które doskonale zaprezentuje się w prowansalskim wystroju, ale znajdzie też zastosowanie w nowoczesnym wnętrzu. Ogromny wybór kolorów i wzorów materiałów wykończeniowych powoduje, że możesz uzyskać jedyny w swoim rodzaju rezultat.
Tapetę w połączeniu z farbą zastosujesz nie tylko w różnych stylach aranżacyjnych, lecz także w każdym pomieszczeniu. Dekorację ścienną wykorzystasz w salonie czy sypialni. Możesz też ozdobić nią łazienkę, ponieważ nie brakuje tapet, które poradzą sobie z podwyższonym poziomem wilgoci. Połączenie materiałów sprawdzi się nie tylko w domu, lecz także w biurze.
Tapeta i farba na jednej ścianie – czy warto?
- Takie połączenie materiałów wykończeniowych daje Ci szansę uzyskać nietuzinkowy efekt,
- Zestawienie tapety i farby pasuje do różnych stylów aranżacyjnych dzięki dużemu wyborowi kolorów farb i wzorów tapet,
- Połączenie materiałów pasuje do każdego pomieszczenia.
Tapeta i farba na jednej ścianie – jak łączyć kolory?
Tak naprawdę nie istnieje jedna zasada, w jaki sposób to robić. Możesz zdecydować się na kontrastowe zestawienie, na przykład połączenie białej farby oraz czarnej tapety. Takie połączenie może okazać się strzałem w dziesiątkę w nowoczesnym wnętrzu, w którym rządzi stonowana kolorystyka.
Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie farby i tapety niemal w takim samym kolorze, na przykład liliowym. Tym, czym tapeta będzie się w tym przypadku wyróżniać, jest wzór, na przykład drobnych kwiatów. Takie połączenie dobrze zaprezentuje się, jeśli pas okładziny ma się znajdować na środku. Może też dobrze wyglądać, jeśli na dole będzie farba na sztukaterii, a później zacznie się tapeta od połowy ściany.
Jeśli zależy Ci na bezpiecznym rozwiązaniu, zdecyduj się na pomalowanie ściany na biało. Do tak uniwersalnej powierzchni bez trudu dobierzesz okładzinę. Tapeta na połowie ściany czy mniejszym jej fragmencie może mieć zarówno intensywny, jak i stonowany kolor. Może być to okładzina czarno-biała, na której wzór będzie wyglądał jak narysowany ołówkiem, ale też intensywnie błyszcząca z efektownym, złotym ornamentem.
Jak zestawić kolory, łącząc tapetę z farbą?
- Możesz zdecydować się na mocny kontrast, na przykład czerń z bielą,
- Dobrze sprawdzi się też wykorzystanie tapety w kolorze zbliżonym do farby,
- Najłatwiej jest, kiedy ściana jest biała, ponieważ pozwala wykorzystać tapetę właściwie w każdym kolorze.
Tapeta do połowy ściany – sposób na efektowną lamperię
Lamperia była niegdyś popularnym sposobem na ozdobienie ściany. Polegała na zastosowaniu w dolnej części okładziny, na przykład z boazerii lub sztukaterii. W górnej natomiast znajdowała się tapeta lub farba. Chcesz połączyć tapetę z farbą i stworzyć lamperię? W dolnej części zastosuj wzorzystą okładzinę, natomiast w górnej – farbę.
Lamperia z tapety jest prostym sposobem na odświeżenie aranżacji. Do przyklejania okładziny na niewielkim fragmencie ściany nie potrzebujesz pomocy drugiej osoby. Ze względu na małą powierzchnię do wytapetowania koszty zakupu materiału nie będą duże.
Do jakich wnętrz pasują lamperie z tapetą? Doskonale zaprezentują się w eleganckiej aranżacji, w której możesz zastosować okładzinę w kwiaty w zestawieniu ze stonowanym odcieniem farby. To doskonałe rozwiązanie do sypialni, jeśli chcesz nadać aranżacji kobiecy charakter.
Lamperię zastosujesz też we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim. Wystarczy, że wykorzystasz lawendową, bardzo jasną farbę. Natomiast w dolnej części przykleisz tapetę z motywem lawendy – to roślina charakterystyczna dla południowo-wschodniej części Francji, z której pochodzi prowansalski styl.
Co zastosować pomiędzy tapetą a farbą? Tę przestrzeń wykończysz przy pomocy dekoracyjnej listwy, na przykład wykonanej ze styropianu. Jest lekka, a jej przyklejenie nie sprawi Ci trudności.
Lamperia z tapety – co warto wiedzieć?
- Jest łatwym sposobem na odświeżenie aranżacji, ponieważ tapeta znajduje się w dolnej części ściany, więc nie potrzebujesz drugiej osoby do pomocy,
- Koszty zakupu tapety są mniejsze, ponieważ nie wykorzystasz jej na całej wysokości ściany,
- Lamperia pasuje między innymi do wnętrza eleganckiego i prowansalskiego,
- Pomiędzy tapetą a farbą zastosuj dekoracyjną listwę styropianową.
Tapeta na środku ściany – gdzie warto zastosować to rozwiązanie?
Na środku pomalowanej, dużej ściany możesz wykorzystać pas tapety. Stanie się on doskonałym tłem dla mebla, na przykład kanapy. Postaraj się wykorzystać pas takiej szerokości, jaką ma mebel. Oczywiście istnieje ryzyko, że po jakimś czasie zechcesz wymienić siedzisko i trudno będzie dopasować nowe idealnie do naklejonego pasa okładziny.
Tapeta na środku ściany to rozwiązanie, które sprawdzi się w salonie również za telewizorem. Możesz przykładowo wybrać pas czarnej tapety. Przymocowany na jej tle telewizor po wyłączeniu właściwie wtopi się w tło i będzie niemal niewidoczny.
Gdzie jeszcze wykorzystasz tapetę na środku ściany? To dobre rozwiązanie do przestronnej sypialni. Okładzinę zastosujesz za łóżkiem – szerokość pasa tapety może być zbliżona do szerokości mebla lub nieco większa.
Tapeta na środku ściany – gdzie się sprawdzi?
- To rozwiązanie wykorzystasz za kanapą w salonie,
- Dobrze zaprezentuje się też za telewizorem,
- Możesz ozdobić pasem tapety ścianę w sypialni, a dokładniej środkową część, na tle której stoi łóżko.
Tapeta na fragmencie ściany – ciekawy sposób na urozmaicenie wnętrza
Tapetę możesz też zastosować wyłącznie na niewielkim fragmencie ściany. Potraktuj okładzinę jako obraz. Na pomalowanej ścianie przymocuj ramę ze styropianowych listew. Najlepiej zaprezentują się trzy takiej samej wielkości ramy w równych odległościach od siebie.
Najpierw jednak przyklej w zaplanowanym miejscu trzy kawałki tapety. To właśnie one wypełnią wnętrze ramy z listew. Zachowaj tę kolejność prac. Położenie najpierw tapety, a dopiero później przyklejenie listew pozwoli Ci ukryć ewentualne mankamenty, na przykład nie do końca równo docięte krawędzie okładziny.
Taki sposób udekorowania ściany, w którym jest tapeta na fragmencie ściany, sprawdzi się szczególnie w eleganckich wnętrzach. W ramie możesz wykorzystać okładzinę z roślinnym motywem. Sprawdzą się też klasyczne ornamenty, na przykład w złotym kolorze – taka tapeta będzie dobrze wyglądać w zestawieniu z beżową farbą. Możesz też przemalować na odcień ścian listwy.
Tapeta na fragmencie ściany – jak zastosować?
- Stwórz na ścianie ramy z listew,
- W ich środku znajdzie się miejsce na kawałki tapety,
- Rozpocznij od naklejenia okładziny – najlepiej trzech takich samych fragmentów w równych odległościach,
- Dzięki temu krawędzie tapety zostaną zakryte listwami,
- Rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w klasycznych, eleganckich wnętrzach.
Tapeta i farba – aranżacje z wykorzystaniem wzorów
Znasz już kilka sposobów na to, w jaki sposób zastosować na ścianie zarówno tapetę, jak i farbę. Czas dowiedzieć się, jakie wzory okładzin sprawdzą się w różnych stylach aranżacyjnych. Do nowoczesnej aranżacji wybieraj spośród geometrycznych motywów. Sprawdzą się pionowe pasy, ale także romby. Okładzina do nowoczesnego wystroju powinna być utrzymana w stonowanej kolorystyce, natomiast farby najlepiej sprawdzą się białe i szare.
Szukasz sposobu na urozmaicenie wnętrza urządzonego w stylu glamour? To przestrzeń, która jest pełna blasku, czasem nawet przepychu. Doskonale zaprezentuje się w niej tapeta z motywem marmuru, na przykład czarna z białymi żyłkami. Na rynku nie brakuje też błyszczących tapet, które wpisują się w stylistykę glamour i będą tworzyły perfekcyjny duet z bardzo ciemną farbą na ścianie.
We wnętrzu zaaranżowanym w industrialny sposób wykorzystaj imitację betonu. Podobnie jak czerwona cegła jest to materiał charakterystyczny dla loftów. Okładziny łącz ze stonowaną kolorystyką farby – idealna będzie szarość. Jeśli pomieszczenie jest przestronne może być to nawet antracytowy odcień, natomiast w mniejszym pokoju lepiej sprawdzi się jaśniejszy, popielaty wariant.
Możesz zdecydować się też na imitację drewna, która pasuje do różnych wnętrz. Wiele zależy od odcienia – biało-szare drewno wyglądające jak zniszczone pasuje do aranżacji retro. Taką tapetę połącz z białą ścianą. Brązowa, ciemna okładzina imitująca naturalny surowiec pozwoli Ci urozmaicić rustykalną aranżację, a w nieco jaśniejszej wersji uatrakcyjni skandynawski wystrój.
Zwróć też uwagę na roślinne wzory. Oprócz popularnych kwiatów, które dobrze wyglądają w eleganckiej przestrzeni, popularnością cieszą się tapety z motywem liści. Króluje zdecydowanie monstera, ale na niektórych okładzinach widoczne są wzory przywodzące na myśl dżunglę. Takie okładziny wkomponujesz we wnętrze urządzone w stylu urban jungle. Możesz też wykorzystać motyw liści w łazience – na tle takiej tapety pięknie zaprezentuje się wolnostojąca wanna.
Jaki wzór tapety wybrać do połączenia z farbą?
- Nowoczesny wystrój dopełnisz okładziną z motywem geometrycznym,
- W stylu glamour sprawdzi się tapeta z motywem marmuru lub połyskująca,
- Industrialną przestrzeń ozdobisz okładziną imitującą beton lub czerwoną cegłę,
- Tapetę przypominającą drewno wykorzystasz w rustykalnym, retro lub skandynawskim wnętrzu – wszystko zależy od wybranej kolorystyki,
- Zwróć uwagę na tapety z motywem liści, który sprawdzi się w aranżacji w stylu urban jungle.
czwartek, 19 maj 2022 08:49