Jakie prowadnice do szuflad wybrać? Podpowiadamy!
Niemalże w każdej zabudowie meblowej uwzględniona jest przynajmniej jedna szuflada — na dokumenty, na sztućce, czy podręczne przybory higieniczne w łazience. To jeden z powodów, dla których warto zastanowić się nad zaprojektowaniem szuflad w taki sposób, by były poręczne, intuicyjne w obsłudze, nie zacinały się, nie wypadały, co może stanowić dodatkowe zagrożenie, szczególnie wtedy, gdy z szuflad korzystają dzieci. Jak odpowiednio dobrane prowadnice mogą poprawić komfort użytkowania szuflady? Na jakie modele warto się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie prowadnic?
Prowadnice różnią się przede wszystkim udźwigiem. Jeżeli masz zamiar we wspomnianych szufladach przechowywać lekkie rzeczy, wtedy modele tańsze na pewno okażą się wystarczające. W przypadku cięższych przedmiotów konieczne będzie jednak wybranie prowadnic solidnych, dzięki którym szuflada będzie otwierać się lekko, płynnie i sprawnie. Źle dobrana prowadnica nie umożliwi wysuwania szuflady w komfortowy sposób, może ponadto zacząć się zacinać, szczególnie jeśli dojdzie do uszkodzenia jej konstrukcji, wygięcia, pęknięcia.
Prowadnice umożliwiają także pełen lub częściowy wysuw. Jeżeli w szufladzie znajduje się wiele drobnych akcesoriów i przedmiotów, wtedy lepiej zdecydować się na modele umożliwiające pełne wysunięcie, by po omacku nie sięgać w głąb szuflady, lecz wygodnie wyjąć rzecz, której szukasz.
Co ważne, prowadnice dzielą się również na te wyposażone w system kulkowy, który jest wystarczający w niewielkich szufladach i system rolkowy charakteryzujący się wytrzymałością na duże obciążenia i większy udźwig. Atrakcyjne pod względem jakości i ceny prowadnice zamówisz na stronie firmy Ekorex.
Jak montuje się prowadnice w szufladach?
Dużą zaletą licznych rozwiązań dostępnych na rynku jest prostota ich montażu. W pierwszej kolejności oznakuj na szufladzie miejsca, w których przymocujesz prowadnicę. Następnie wykonaj otwory i przytwierdź wspomniane akcesoria — również do wnętrza zabudowy mebli, w której umieścisz szufladę.
Kolejnym etapem jest wypoziomowanie prowadnic i upewnienie się, że założona szuflada wysuwa się i wsuwa w sposób płynny, bez zacinania. Nie trzeba zatem posiadać stolarskiego doświadczenia, by samodzielnie zamontować wysokiej jakości akcesoria, które zwiększają funkcjonalność mebli. Najważniejszy jest dobór solidnych i wytrzymałych komponentów, dzięki którym otwieranie szuflady będzie w pełni bezpieczne i ciche.
Artykuł sponsorowany
Redakcja Dekoportal.pl