12 sposobów na to, czym myć panele, żeby nie było smug!
Panele cieszą się popularnością, ponieważ są dostępne w rozmaitych wariantach kolorystycznych i coraz częściej przypominają drewniane deski. Okładzina wymaga odpowiednich zabiegów, żeby przez lata zachwycała estetycznym wyglądem. Podpowiadamy, czym myć panele, żeby nie było smug. Z artykułu dowiesz się też, jak nabłyszczyć matową okładzinę.
O czym przeczytasz w artykule?
- Mycie paneli – o czym należy pamiętać?
- Czym myć panele, żeby nie było smug?
- Mycie paneli podłogowych mopem parowym – czy warto?
- Matowe panele – jak nabłyszczyć?
- Czym myć panele po remoncie?
Mycie paneli – o czym należy pamiętać?
Nim rozpoczniesz mycie paneli, dokładnie je odkurz. Dzięki temu nie rozprowadzisz zabrudzeń po okładzinie. Nie obawiaj się zarysowania paneli. Wystarczy, że wybierzesz do odkurzacza końcówkę z miękką szczotką. Możesz też uruchomić robota sprzątającego, który zbierze zarówno kurz, jak i włosy, przygotowując podłogę do mycia.
Smugi na panelach mogą powstać w wyniku nieprawidłowej techniki czyszczenia podłogi. Zawsze myj panele zgodnie z ich ułożeniem. Pamiętaj, żeby do mycia paneli wykorzystać czystą ścierkę lub mopa. Dzięki temu nie rozmażesz zabrudzeń po podłodze. Nie zapominaj też o regularnej wymianie brudnej wody.
Mycie paneli podłogowych może doprowadzić do powstawania nieestetycznych zacieków, jeśli wykorzystasz niewłaściwy detergent. Problem pojawia się często w przypadku preparatów, które intensywnie się pienią. Nie stosuj zbyt dużo środka czyszczącego – to także może doprowadzić do za dużej ilości piany, a w konsekwencji do powstania smug na panelach.
Nieumiejętne mycie paneli podłogowych może doprowadzić nawet do ich zniszczenia. Pamiętaj o konieczności dokładnego odciśnięcia wody ze szmatki lub mopa. Zbyt duża jej ilość może spowodować wypaczenie się paneli, a także powstawanie zacieków. Warto zadbać o szybkie schnięcie okładziny, na przykład otwierając okno lub drzwi do innego pomieszczenia.
O czym pamiętać podczas mycia paneli?
- Dokładnie odkurz podłogę, żeby nie rozmazać zanieczyszczeń,
- Smugi na panelach powstaną, jeśli zastosujesz złą technikę – pamiętaj, żeby czyścić okładzinę zgodnie z jej ułożeniem,
- Regularnie wymieniaj brudną wodę,
- Wypierz ścierkę przed myciem paneli,
- Wykorzystuj detergenty, które pienią się delikatnie – zbyt intensywna piana może spowodować powstanie smug,
- Dokładnie odciśnij szmatkę lub mopa, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do wypaczenia się paneli,
- Zadbaj o szybkie wyschnięcie okładziny, na przykład otwierając okno.
Czym myć panele, żeby nie było smug?
Ważna jest nie tylko technika czyszczenia okładziny, lecz także stosowany preparat. Czym myć panele, żeby nie było smug? Przede wszystkim środkami, które są właśnie do paneli przeznaczone.
Płyn do mycia paneli nie powinien zbyt intensywnie się pienić. Warto wybrać produkt, który umożliwi usunięcie plam, a dodatkowo pozostawi w pomieszczeniu przyjemny zapach. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń producenta, który zawsze na opakowaniu określa proporcje, w jakich należy wykorzystać płyn do mycia paneli. Przed zakupem preparatu sprawdź, czy wymaga spłukania wodą. Wygodniejsze będą produkty, których nie trzeba spłukiwać.
Zastanawiając się, czym myć panele, żeby nie było smug, weź pod uwagę domowe środki. Największą popularnością cieszy się roztwór z octu. Skuteczny środek domowy ma jednak uciążliwy zapach, dlatego warto dodać do niego kilka kropli olejku. Do przygotowania roztworu potrzebujesz 5 litrów wody oraz trzech łyżek octu – taką mieszanką wyczyść panele, pamiętając o tym, żeby ich nie przemoczyć. Ocet działa bakteriobójczo, a poza tym nie pozostawia smug. Ważne jest, żeby do domowego środka myjącego dodać zimną wodę.
Czym najlepiej myć panele, żeby nie było smug?
- Wykorzystuj preparaty, które są przeznaczone specjalnie do paneli,
- Używaj środków, które nie pienią się zbyt intensywnie,
- Korzystaj z produktów, które nie tylko czyszczą, lecz także zostawiają przyjemny zapach,
- Zawsze stosuj się do zaleceń producenta,
- Weź pod uwagę domowe środki, na przykład roztwór wody z octem,
- Wystarczy połączyć 5 litrów wody z trzema łyżkami octu i dodać do mieszanki nieco olejku, żeby zredukować nieprzyjemny zapach,
- Domowy środek do mycia paneli zadziała również bakteriobójczo.
Mycie paneli podłogowych mopem parowym – czy warto?
Mopy parowe stają się coraz popularniejsze. Działają skutecznie, a podczas ich używania nie trzeba korzystać z preparatów chemicznych czy domowych środków. Jeśli zastanawiasz się, czym myć panele, weź pod uwagę mop parowy. Urządzenie to sprawdzi się w przypadku okładziny winylowej, która charakteryzuje się odpornością na wilgoć. Od czasu do czasu można zastosować mop na panelach laminowanych, jednak w tym przypadku lepiej zapoznać się ze wskazówkami producenta.
Mycie paneli podłogowych mopem parowym pozwoli Ci pozbyć się nawet trudnych zabrudzeń, a dodatkowo zdezynfekuje powierzchnię. Warto zdecydować się na urządzenie wysokiej jakości. Najtańsze mopy parowe mogą pozostawiać mokre plamy, które niekorzystnie wpłyną na panele. Oczywiście możesz osuszyć wilgotne ślady, jednak będzie to dodatkowa praca do wykonania.
Czy warto myć panele mopem parowym?
- Mop parowy to skuteczny sposób nie tylko na czyszczenie, lecz także dezynfekcję powierzchni,
- Urządzenie sprawdzi się do paneli winylowych, które są odporne na wilgoć,
- W przypadku paneli laminowanych trzeba bardziej uważać, ponieważ woda pozostała po użyciu urządzenia może niekorzystnie wpłynąć na okładzinę.
Matowe panele – jak nabłyszczyć?
Mycie paneli to nie jedyne, o co trzeba zadbać, żeby prezentowały się efektownie. Pamiętaj też o nabłyszczaniu ich powierzchni. Do tego celu możesz wykorzystać mieszankę wody z octem, ale jeśli nie lubisz tego zapachu, szukaj wśród specjalistycznych środków.
Środki do nabłyszczania nie tylko nadają wysoki połysk, lecz także mogą niwelować drobne zarysowania. Zadaniem wielu produktów tego typu jest też zapobieganie ponownemu pojawianiu się brudu. Preparaty mogą również zwiększyć właściwości antypoślizgowe okładziny.
Emulsje nabłyszczające mają w swoim składzie specjalne polimery. To właśnie one odpowiadają za lśniący efekt. Środki tego typu zabezpieczają również powierzchnię podłogi przed zarysowaniami od piasku. Stosowanie płynu jest łatwe – wystarczy nanieść go na oczyszczoną podłogę przy pomocy szmatki bez konieczności polerowania.
Matowe panele – jak nabłyszczyć?
- Wykorzystaj mieszankę wody z octem,
- Jeśli nie lubisz zapachu domowego preparatu, skorzystaj z gotowych środków nabłyszczających,
- Dzięki nim panele będą pięknie lśnić, a dodatkowo zwiększą się ich właściwości antypoślizgowe,
- Środki nabłyszczające zabezpieczą też okładzinę przed zarysowaniami.
Czym myć panele po remoncie?
Podczas prac remontowych z podłogi zerwała się folia ochronna i zabrudzenia wylądowały na panelach? Rozpocznij od usunięcia pyłów z całego pomieszczenia, nim rozpoczniesz mycie okładziny. Wytrzyj meble, które na czas remontu pozostały w pokoju. Usuń zabrudzenia z żyrandola oraz pozbądź się reszty folii zabezpieczającej, a następnie odkurz podłogę.
Kolejnym krokiem będzie zastosowanie specjalnego środka przeznaczonego do trudnych zabrudzeń. Na rynku znajdziesz preparaty stworzone z myślą o sprzątaniu po remoncie, jednak mogą być zbyt silne dla paneli. Przed zakupem takiego preparatu zapoznaj się z informacjami od producenta. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie środka do mycia paneli, ale w stężonej formie wyłącznie w miejscach, które są szczególnie zabrudzone.
Czym myć panele po remoncie?
- Rozpocznij od dokładnego wyczyszczenia wszystkich przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu, a podłogę pozostaw na koniec,
- Odkurz okładzinę,
- Wyczyść panele przy pomocy środka przeznaczonego właśnie do nich, ale w stężonej formie,
- Nałóż go wyłącznie w miejscach szczególnie zabrudzonych, korzystając ze wskazówek producenta.
środa, 18 listopad 2020 16:42
poniedziałek, 16 listopad 2020 14:58
wtorek, 10 listopad 2020 16:11
piątek, 06 listopad 2020 14:08