Basen w domu? Tym sposobem go zrobisz tanio i dobrze
Kojarzysz te filmy, w których główni bohaterowie zaczynają dzień od energetyzującego treningu na prywatnej pływalni? Albo relaksują się wieczorami w domowym kąpielisku, sącząc kolorowe drinki. Nieosiągalne marzenie? A może mały basen w domu to wcale nie tak duża inwestycja? Przekonajmy się, ile kosztuje basen w domu i sprawdźmy, czy basen w mieszkaniu to rozrywka zarezerwowana wyłącznie dla bogaczy ze szklanego ekranu.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jakie zalety ma basen wewnątrz domu?
- Gdzie najlepiej umiejscowić basen?
- Nietypowy basen w domu – projekty
- Ile kosztuje wybudowanie basenu?
- Budowa to tylko początek kosztów
Jakie zalety ma basen wewnątrz domu?
Od czego zacząć wymieniać? Higienicznie czysta woda, brak kolejek i tłoku, zawsze idealna temperatura, pełna swoboda ruchów i ubioru, dostępność o każdej porze dnia i nocy, brak oceniających spojrzeń i niechcianego kontaktu. Wyliczać dalej? Chyba już wystarczy, żeby zrozumieć, że prywatny basen w domu to pod wieloma względami prawdziwy luksus.
Można jeszcze wspomnieć o kwestiach zdrowotnych. Kryty basen w domu rozwiązuje problem narażania się na zmiany temperatur, które są nieuniknione w przypadku zewnętrznych pływalni. Jeszcze tylko nadmieńmy, że mamy pełną kontrolę nad tym, kto (i jak) użytkuje nasz basen w domu.
Kryty basen w domu pozwala również na komfort korzystania z niego przez całą dobę. Nie ograniczają nas ramy czasowe i dopłaty za ich przekroczenie, jak w przypadku publicznych kąpielisk. Możesz wejść do basenu na 5 minut, następnie zająć się gotowaniem i wrócić do pływania po poobiedniej sjeście.
Basen do domu – zalety:
- Zawsze czysta woda o idealnej temperaturze.
- Brak kolejek, wścibskich spojrzeń i niepożądanych spotkań.
- Swoboda użytkowania i ubioru.
- Nieograniczony czas.
- Kontrola nad tym, kto i jak użytkuje basen.
- Brak niezdrowych różnic temperatur.
Gdzie najlepiej umiejscowić basen?
Klimatyczny basen w piwnicy! Albo ekskluzywna pływalnia w salonie! Albo w sypialni! Albo blisko łazienki! Najlepiej gdzieś pośrodku domu, żeby dało się wskoczyć, gdy tylko najdzie nas na to ochota. Bez względu na to, gdzie marzy nam się basen, dom musi być do niego dostosowany. Wróćmy więc do rzeczywistości i sprawdźmy, gdzie najlepiej zrobić pływalnię.
Okazuje się, że basen wewnątrz domu to nie taka prosta sprawa. Nie każde mieszkanie ma architektoniczne warunki na to, by pomieścić pływalnię. Potrzeba sporo przestrzeni nie tylko na samą nieckę, lecz także na całe niezbędne oprzyrządowanie. Dlatego też dobrze zaplanować tę strefę już na etapie budowy domu. W przeciwnym razie przedsięwzięcie okaże się bardziej skomplikowane i, niestety, kosztowniejsze.
Ale nie poddawajmy się zwątpieniu! Masz dom i pragniesz mieć basen w mieszkaniu? Wszystko jest możliwe. Przyda się sporo determinacji, fachowa pomoc profesjonalistów wyspecjalizowanych w tego typu instalacjach i oczywiście konkretne fundusze. Ale marzenia są po to, żeby je spełniać.
Basen wewnątrz domu? Czemu nie!
- Jeśli chcesz mieć własny basen, dom musi być dostosowany do takiego przedsięwzięcia. Potrzeba sporo przestrzeni na nieckę i oprzyrządowanie.
- Basen do domu najlepiej zaplanować już na etapie budowy posiadłości. Pozwoli to rozwiązać późniejsze komplikacje architektoniczne i zmniejszyć koszty.
- Nawet mały basen w domu to spora inwestycja, do realizacji której niezbędna będzie fachowa pomoc specjalistów.
Nietypowy basen w domu – projekty
Wyobraźnia to jedyne ograniczenie. Czy równie optymistyczne podejście można mieć, gdy planujemy basen domowy kryty? Chyba nie do końca. W tym przypadku spore bariery wiążą się z możliwościami architektonicznymi mieszkania. Ale i to da się obejść, o ile posiadamy odpowiednie zaplecze finansowe.
W gruncie rzeczy wszędzie możesz zrobić basen w domu. Projekty tej przestrzeni, które podziwiać można w sieci, zachwycają oryginalnym designem i niestandardowymi rozwiązaniami. Z pewnością widziałeś basen domowy kryty zlokalizowany na balkonie lub na tarasie. Popularnym rozwiązaniem jest też basen w piwnicy, czy jako dobudowana część salonu.
Gdy realizujesz tak niecodzienne przedsięwzięcie, jak basen w domu, projekty pełne kreatywności będą kluczem do sukcesu. Przejrzyj wszystkie dostępne opcje, ale też mierz siły na zamiary. W ten sposób wybierzesz optymalną dla siebie aranżację. Ze spraw technicznych zapamiętaj, że pływalnię do 50 m2 możesz zrobić bez zezwolenia, czy nawet zgłoszenia budowy.
- Przy odpowiednim przygotowaniu nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować sobie basen w piwnicy, czy choćby na… balkonie. Gdy budujesz basen w domu, projekty dopasuj do marzeń, warunków architektonicznych mieszkania oraz budżetu.
Ile kosztuje wybudowanie basenu?
Czas przestać bujać w obłokach i ustalić, ile kosztuje wybudowanie basenu, w którym swobodnie przepłyną obok siebie dwie osoby (3,5 m szerokości) i nawet zdążą nabrać prędkości (10 m długości). Dostępne w sieci źródła podają, że gdy chcemy wybudować średniej wielkości basen w domu, koszt inwestycji powinien zamknąć się w granicach 200 tysięcy złotych. Sprawdźmy, dlaczego koszt basenu w domu jest taki wysoki.
Na to, ile kosztuje basen w domu, ogromny wpływ będzie mieć rodzaj prac przygotowawczych: adaptacja starych pomieszczeń będzie droższa niż zrobienie pływalni w miejscu zaplanowanym na etapie projektowania budynku. Nie bez znaczenia będą też użyte materiały i robocizna. Możesz nieco zmniejszyć koszt basenu w domu, jeśli część prac wykonasz samodzielnie, ale w przypadku tak nietypowego przedsięwzięcia czasem nie warto skąpić.
Zastanawiasz się, czemu wyłożona płytkami dziura w podłodze jest taka droga? Słusznie. Sama dziura i płytki to w sumie błahostka. Szukając odpowiedzi na pytanie ile kosztuje wybudowanie basenu, trzeba uwzględnić cały złożony ekosystem, w skład którego wchodzą mechanizmy kanalizacyjne, wentylacyjne i filtracyjne. To właśnie one generują spore wydatki.
- To, ile kosztuje basen w domu, zależy od wielkości pływalni, rodzaju prac przygotowawczych, materiałów i robocizny. Cała inwestycja zwiększa się ze względu na konieczność montażu systemu kanalizacyjnego, wentylacyjnego i filtracyjnego.
Budowa to tylko początek kosztów
Decyzja już prawie zapadła i wiesz, że możesz sobie pozwolić na prywatny basen? Poczekaj jeszcze moment, zanim pójdziesz po kostium kąpielowy. Pamiętaj, że pływalnia to nie tylko rekreacja, lecz także sporo obowiązków. Również tych finansowych. Gdy robisz basen w domu, koszt inwestycji musisz zwiększyć o wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem.
Koszt utrzymania basenu w domu będzie zależeć między innymi od rachunków za energię potrzebną do podgrzewania i filtracji wody. Sporą kwotę trzeba będzie też przeznaczyć na chemię basenową niezbędną do utrzymania higienicznej czystości zbiornika. W budżecie muszą się też znaleźć środki na bieżącą konserwację techniczną pływalni. Regularne przeglądy pomogą zapobiec awariom i przedłużyć żywotność urządzeń.
Na finalny koszt utrzymania basenu w domu wpływają również wszelkie dodatkowe gadżety, takie jak oświetlenie, nagłośnienie, czy elementy dekoracyjne. Niektóre z tych wydatków możesz zredukować, ale większość z nich będzie nieunikniona. Warto uwzględnić wszystkie te czynniki, planując budżet związany z budową pływalni.
Co wpływa na koszt utrzymania basenu w domu?
- Opłaty związane z energią elektryczną niezbędną do ogrzewania i filtracji wody.
- Dodatkowe gadżety, np. oświetlenie i nagłośnienie.
- Wydatki na chemię basenową.
- Koszty przeglądów technicznych i bieżącej konserwacji urządzeń.
Redakcja Dekoportal.pl