Chronienie sprzętu elektronicznego przed niespodziewanymi zanikami zasilania dzięki zasilaczom UPS
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z VOLT Polska.
Zasilacze UPS (Uninterruptible Power Supply) są doskonałym rozwiązaniem do ochrony sprzętu elektronicznego przed niespodziewanymi zanikami zasilania. W przypadku awarii prądu zasilacze UPS automatycznie przełączają się na zasilanie z akumulatora. To pozwala na utrzymanie pracy podłączonych urządzeń przez pewien czas zanim zostaną bezpiecznie wyłączone lub zostanie przywrócone główne zasilanie. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem odpowiedniego modelu? Oto kilka ważnych informacji na ten temat:
Gdzie można zastosować zasilacze UPS?
Zasilacze UPS są stosowane wszędzie tam, gdzie ciągłość zasilania i ochrona przed zanikami prądu są kluczowe dla działania urządzeń i systemów. Zapewniają ochronę dla m.in.
- Komputerów, laptopów
- Małych serwerów, stacji roboczych, urządzeń sieciowych
- Urządzeń peryferyjnych (drukarki, skanery, monitory)
- Urządzeń RTV (telewizory, tunery, głośniki, projektory)
- Systemów alarmowych i CCTV
- Urządzeń telekomunikacyjnych i fiskalnych
- Aparatury kontrolno-pomiarowej
Główne cechy zasilacza awaryjnego typu UPS:
- Niezawodny i wydajny mikroprocesorowy układ sterowania: Mikroprocesorowy układ sterowania pomaga monitorować i zarządzać zasilaniem, co przekłada się na bardziej precyzyjne i niezawodne działanie.
- Stabilizator napięcia sieciowego AVR: Stabilizator napięcia (AVR) pomaga utrzymać stabilne napięcie wyjściowe, co jest ważne, aby chronić podłączony sprzęt przed niepożądanymi wahaniami napięcia.
- Możliwość uruchomienia zasilacza bez podłączenia do sieci AC: Oznacza, że zasilacz UPS może być włączony i działać na akumulatorze nawet, jeśli nie ma dostępnego zasilania z sieci elektrycznej - prądu zmiennego AC. To ważna cecha, która zapewnia kontynuację zasilania w przypadku braku lub awarii zasilania sieciowego.
- Kompaktowa obudowa i mała waga urządzenia: Te cechy sprawiają, że zasilacz jest przenośny i łatwiejszy w instalacji.
- Pełne zabezpieczenie: Przeciążeniowe, przed przeładowaniem i rozładowaniem chroni podłączony sprzęt przed uszkodzeniami.
- Wbudowany wydajny akumulator: Dobry akumulator jest kluczowy dla długotrwałego działania zasilacza. Akumulator AGM jest często wybierany ze względu na swoją trwałość.
- Istnieją 3 najbardziej popularne na rynku rodzaje zasilaczy UPS:
a. Zasilacze offline: Przełączają się na zasilanie akumulatorowe w przypadku zaniku prądu.
b. Zasilacze online: Cały czas korzystają z energii akumulatora i przekształcają ją na prąd zmienny, co zapewnia efektywną ochronę.
c. Line-Interactive: Łączą cechy zasilaczy online i offline, oferując kompromis pomiędzy wydajnością, a kosztami. Nasze modele zasilaczy Pico oraz Micro wykonane są właśnie w tej technologii, która:
- Pozwala na monitorowanie napięcia wejściowego przed przełączeniem na zasilanie akumulatorowe i utrzymywanie go w odpowiednich granicach.
- Pomaga w filtrowaniu przepięć i fluktuacji napięcia, które mogą wpływać na podłączony sprzęt. Zapewnia to dodatkową ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi nieprawidłowym napięciem.
- Zapewnia efektywność i oszczędność energii. Zasilacze Line-Interactive są bardziej energooszczędne i mogą wydłużyć czas działania akumulatora w porównaniu do tradycyjnych zasilaczy offline.
- Dwa gniazda zasilania o napięciu 230V pozwalające na podtrzymywanie pracy dwóch urządzeń jednocześnie: To przydatne, jeśli potrzebujemy podtrzymywać pracę dwóch urządzeń równocześnie podczas awarii prądu.
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z VOLT Polska.
piątek, 05 kwiecień 2024 10:11