Co grozi za zakłócenie miru domowego? - dekoportal.pl
Co grozi za

zakłócenie miru domowego?

22 Lut 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
zakłócenie miru domowego
Mir domowy oznacza prawo do spokojnego, niczym niezakłócanego korzystania z nieruchomości.

Zakłócenie spokoju zamieszkiwania może odbywać się na kilka sposobów, a każdy z nich grozi wszczęciem postępowania sądowego. Wiele osób mylnie definiuje jednak mir domowy, uważając, że jest to np. głośne słuchanie muzyki albo imprezowanie. Co to jest mir domowy i na czym polega jego zakłócenie?

W tym artykule przeczytasz o:

Mir domowy – definicja

Niewiele osób jest świadomych, co to jest mir domowy. Najprościej rzecz ujmując, jest to spokój zamieszkiwania chroniony w Polsce prawem karnym. Jego naruszenie skutkuje wszczęciem śledztwa, które może doprowadzić do postępowania sądowego. Mir domowy dotyczy nie tylko właściciela lokalu, ale każdej osoby, użytkującej nieruchomość. Kto może złamać ustalenia Kodeksu karnego? Jest to każda osoba, która nie ma prawa dostępu do lokalu lub posesji.

Mir domowy oznacza prawo do spokojnego, niczym niezakłócanego korzystania z nieruchomości, w tym także prawo do prywatności lokatorów i ich nietykalności. Naruszenie miru domowego nie zawsze jest jednak aktem przemocy. Może się bowiem zdarzyć, że osoba, która weszła do mieszkania za zgodą lokatora, nie chce go opuścić. Taki czyn również podlega przepisom prawa karnego o ochronie spokoju zamieszkania. Osoba pokrzywdzona ma zatem prawo w takiej sytuacji wezwać policję.

Mir domowy – definicja

  • Przepisy Kodeksu karnego o mirze domowym regulują kwestie związane z zachowaniem prawa do spokoju użytkowania lokalu albo terenu.
  • Każda osoba, która nie ma dostępu do nieruchomości i dopuści się wtargnięcia na posesję, może zostać oskarżona przez poszkodowanego.
  • Naruszenie miru domowego obejmuje nie tylko samowolne wtargnięcie do mieszkania, ale także odmowę prośby jego opuszczenia.
  • Każda taka sytuacja powinna zostać zgłoszona policji.
zakłócanie miru domowego w bloku
Naruszenie miru domowego karane jest grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do dwunastu miesięcy.

Artykuł 193 Kodeksu karnego – wyroki za naruszenie miru domowego

Artykuł 193 Kodeksu karnego wyraźnie wskazuje, że naruszenie miru domowego traktowane jest jako przestępstwo i każda osoba, która dopuści się takiego czynu, musi liczyć się z grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności. Spokój zamieszkiwania można zakłócić poprzez wtargnięcie do czyjegoś lokalu albo zignorowanie żądania opuszczenia budynku bądź posesji. Według art. 193 ściganie osoby, która naruszyła mir domowy właściciela lub lokatora, odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.

Naruszenie miru domowego karane jest grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do dwunastu miesięcy. Przestępstwo to nie powoduje jednak dużej szkody społecznej, przez co wyżej wskazane wyroki są rzadko orzekane w ramach postępowania sądowego. Najczęściej, osoba, która naruszyła mir domowy, zobowiązana jest do przeproszenia poszkodowanego. Warto mieć świadomość, że tego przestępstwa może dokonać również właściciel wynajmowanego mieszkania, który bez zgody i wiedzy najemcy wszedłby do tego lokalu. Mimo że jest się prawnym właścicielem danej nieruchomości, to prawo do ochrony miru domowego na czas najmu mieszkania przekazuje się najemcy, czyli osobie zamieszkującej lokum.

Artykuł 193 Kodeksu karnego – wyroki za naruszenie miru domowego

  • Każda osoba, która zakłóciła spokój zamieszkania, musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.
  • Zgodnie z art. 193 zakłócenie miru domowego definiowane jest jako przestępstwo i powinno być karane więzieniem, ograniczeniem wolności albo grzywną.
  • Wyroki sądu ograniczają się zazwyczaj do nakazu przeproszenia pokrzywdzonej osoby.
  • Na czas najmu mieszkania czy innego lokalu to najemcy, a nie właścicielowi nieruchomości przysługuje prawna ochrona miru domowego.
zakłócanie miru domowego przez sąsiadów
Każda osoba, która zakłóciła spokój zamieszkania, musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Gdzie zgłosić naruszenie miru domowego?

Każdy pokrzywdzony powinien zgłosić zakłócenie miru domowego policji, a następnie złożyć wniosek o wszczęcie dochodzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu karnego. Jeśli wszystkie dowody będą wskazywać na naruszenie prawa, wówczas akt oskarżenia zostaje skierowany bezpośrednio do sądu odpowiedzialnego za wydanie wyroku.

Warto wiedzieć, że dopiero po 5 latach sprawa ulega przedawnieniu. Do tego czasu pokrzywdzony może zgłosić się na policję z prośbą o ściganie osoby, która naruszyła spokój zamieszkiwania.

Gdzie zgłosić naruszenie miru domowego?

  • W pierwszej kolejności należy udać się na policję.
  • Zakłócenie miru domowego ulega przedawnieniu po 5 latach.
  • Dochodzenie może zostać rozpoczęte, jeśli pokrzywdzony złożył odpowiedni wniosek.
 co to jest mir domowy
Każdy pokrzywdzony powinien zgłosić zakłócenie miru domowego policji.

Zakłócenie miru domowego – hałas

Wiele osób uważa, że zakłócanie miru domowego w bloku definiowane jest jako głośne słuchanie muzyki, szczekanie psa, przedłużający się remont sąsiada itp. Nie jest to jednak prawda. Zakłócanie miru domowego w bloku dotyczy tylko tych sytuacji, gdy druga osoba chce bezprawnie wtargnąć do czyjegoś mieszkania albo odmawia żądania opuszczenia lokalu.

Zakłócanie spokoju, czyli m.in. hałasowanie, podlegają innym przepisom prawa. Jak mówi art. 51 § 1 Kodeksu Wykroczeń „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

Zakłócenie miru domowego – hałas

  • Głośna muzyka, krzyki dzieci, imprezy urządzane przez sąsiada nie podlegają art. 193 Kodeksu Karnego.
  • Zakłócanie miru domowego dotyczy wyłącznie bezprawnego wtargnięcia do mieszkania lub odmowy opuszczenia lokalu przez osoby trzecie.
  • Według art. 51 § 1 każda osoba, która hałasem lub innym wybrykiem zakłóca spokój innych mieszkańców, podlega karze ograniczenia, pozbawienia wolności albo grzywnie.
gdzie zgłosić naruszenie miru domowego
Zakłócanie spokoju, czyli m.in. hałasowanie, podlegają innym przepisom prawa. 

Zakłócanie miru domowego przez sąsiadów

Może się zdarzyć, że kłótnia z sąsiadem doprowadzi do tego, że będzie on chciał wtargnąć do Twojego mieszkania, domu lub posesji, pomimo wyraźnego sprzeciwu. W takim przypadku masz absolutne prawo do zawiadomienia policji.

Zanim zjawi się funkcjonariusz, zachowaj jednak spokój, by uniknąć ryzyka bójki. Uszkodzenie ciała sąsiada znacząco skomplikuje całą sprawę.

Zakłóceniem miru domowego nie będzie jednak kłótnia z sąsiadem przez płot, a nawet zniszczenie mienia. Takie sytuacje mogą być wprawdzie karalne, jednak nie na podstawie art. 193 Kodeksu karnego.

Zakłócanie miru domowego przez sąsiadów

  • Jeśli sąsiad ignoruje prośby o opuszczenie Twojego mieszkania, natychmiast zawiadom policję.
  • Nie ulegaj emocjom, które mogą doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku i wniesienia aktu oskarżenia przeciwko Tobie.
  • Art. 193 Kodeksu karnego nie reguluje wykroczeń związanych z obrażaniem czy niszczeniem mienia.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:55
komentarz /( 1 )
  • Retro
    Retro

    czwartek, 25 kwiecień 2024 09:10

    oo! dobrze wiedzieć, gdzie zgłosić zakłócenie miru domowego. Z chęcią to zrobię, bo na moim osiedlu nie da się żyć

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.