Co to jest frezowanie? Kompendium wiedzy
Z pewnością zdarzyło Ci się spotkać z pojęciem frezowanych frontów mebli. Na ich powierzchni łatwo dostrzec mniej lub bardziej skomplikowane wzory. Jak to możliwe? Co to jest frezowanie? W jaki sposób się je przeprowadza? Dowiedz się więcej na temat procesu frezowania materiału.
O czym przeczytasz w artykule?
- Frezowanie – co to jest?
- Co to frezarka?
- Współbieżne i przeciwbieżne frezowanie – co to? Poznaj rodzaje frezowania
- Frezowane drewno – jakie efekty można uzyskać?
Frezowanie – co to jest?
Frezowanie jest rodzajem obróbki skrawaniem. W jego przypadku główny ruch obrotowy wykonuje narzędzie, natomiast posuwowy obrabiany przedmiot, ewentualnie narzędzie. Może być też tak, że ruch posuwowy wykonuje jednocześnie narzędzie i rzecz poddana obróbce.
Wiesz już, co to jest frezowanie. Co można wykonać przy pomocy tej metody obróbki skrawaniem? Sposób stosuje się, żeby uzyskać rowki, kanaliki, płaszczyzny czy uzębienia. Frezowanie pozwala nadać przedmiotom ciekawy kształt, a także ozdobić je wzorami. Tę metodę stosuje się do różnych materiałów – metalu, tworzyw sztucznych, drewna.
- Frezowanie jest sposobem na obróbkę skrawaniem metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. Przy pomocy tej metody możesz uzyskać kanaliki, rowki i ciekawe wzory.
Co to frezarka?
Frezowanie jest możliwe dzięki frezarce. Co to takiego? Frezarka jest specjalnym urządzeniem, które do prawidłowego działania wymaga zastosowania frezów. To one wykonują ruchy, żeby dochodziło do obróbki materiału.
Frezarka jest przeznaczona do różnego rodzaju płaszczyzn. Służy do obróbki skrawaniem płaskiej powierzchni oraz kształtowej, na przykład kół zębatych.
Istnieją różne rodzaje frezarek. Dzieli się je na jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. W zależności od umiejscowienia wrzecion wyróżnia się górno- i dolnowrzecionowe maszyny do obróbki skrawaniem.
Co to frezarka?
- To specjalne urządzenie do obróbki materiałów.
- Sprawdza się do płaskich i kształtowych powierzchni.
- Wyróżnia się jedno- i wielowrzecionowe frezarki.
- Maszyny dzieli się też na górno- i dolnowrzecionowe.
Współbieżne i przeciwbieżne frezowanie – co to?
Warto wiedzieć, jakie są rodzaje frezowania. Ze względu na sposób poruszania się ostrzy można wyróżnić obróbkę współbieżną i przeciwbieżną. W pierwszym przypadku przedmiot oraz ostrze poruszają się w tym samym kierunku. Narzędzie tnie w dobrze określonym punkcie. Odcinany jest od razu gruby wiór.
Wszystkie wióry powstające podczas tego rodzaju frezowania są od razu wyrzucane za narzędzie. Dzięki temu nie występuje problem z przywieraniem ich do ostrza. Wióry nie przeszkadzają podczas obróbki materiału. Dzięki temu jakość obrabianego przedmiotu jest bardzo dobra.
Podczas frezowania przeciwbieżnego przedmiot i ostrze poruszają się w przeciwne strony. Na początku siła nacisku jest bardzo mała. To sprawia, że frez ślizga się po materiale. Jakość powierzchni jest gorsza. Widać bowiem miejsca, w których narzędzie przestaje się ślizgać i zaczyna ciąć.
Istnieją też inne rodzaje frezowania. Tę metodę obróbki dzieli się pod względem dokładności na zgrubne, średnio dokładne, dokładne i bardzo dokładne. Można również wyróżnić rodzaje frezowania pod względem konstrukcyjnym. Mówi się wtedy o frezowaniu pełnym (trzystronnym), niepełnym (dwustronnym), swobodnym (jednostronnym).
Jakie są rodzaje frezowania?
- Ze względu na sposób poruszania się ostrzy frezowanie dzieli się na współbieżne (przedmiot i ostrze poruszają się w tym samym kierunku) oraz przeciwbieżne (poruszają się w przeciwnych kierunkach).
- Wyróżnia się też podział na obróbkę: zgrubną, średnio dokładną, dokładną i bardzo dokładną.
- Pod względem konstrukcyjnym mówimy o frezowaniu pełnym, niepełnym i swobodnym.
Frezowane drewno – jakie efekty?
Wiesz już, co to jest frezowanie, jakie są jego rodzaje i co to frezarka. Czas dowiedzieć się więcej na temat obróbki ze skrawaniem drewna. Frezowanie mebli odbywa się w przemysłowych warunkach. W wielkich halach pomysły projektantów są przenoszone na materiały, by później trafić do sklepów meblowych i następnie domów klientów.
Co ciekawe, frezowanie mebli możesz też przeprowadzić samodzielnie. Potrzebujesz do tego celu domowej frezarki do drewna. Takie urządzenie kosztuje kilkaset złotych. W zestawie ze sprzętem znajdują się różnorodne frezy, które pozwalają uzyskać wiele efektów. Przy ich pomocy uzyskasz nacięcia, rowki, otwory.
Frezarki do domowego użytku są przeznaczone nie tylko do drewna, lecz także materiałów drewnopochodnych. Kiedy wybierasz urządzenie, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje. Ważna jest możliwość regulowania głębokości frezowania, zastosowane przez producenta rozwiązania usprawniające wymianę frezu czy funkcja odsysania pyłu. Sprawdź również, czy frezarka jest wyposażona w podświetlenie LED. Dzięki niemu obrabiane miejsce jest doświetlone, a Ty cieszysz się bardziej komfortowymi warunkami podczas pracy.
Frezowane drewno – co warto wiedzieć?
- Materiał może być frezowany przemysłowo, ale również w domu.
- Przy pomocy urządzenia za kilkaset złotych uzyskasz różne efekty, na przykład rowki, otwory, nacięcia.
- Kiedy planujesz zakup domowej frezarki do drewna, sprawdź jej dodatkowe funkcje, na przykład podświetlenie LED, odsysanie pyłu czy regulację głębokości frezowania.
piątek, 19 kwiecień 2024 11:13