Co zrobić, żeby okna nie parowały? Poznaj sposób na zaparowane okna
Zastanawiasz się, jakie środki stosować, aby wyeliminować problem skraplania okien od wewnątrz? Chcesz raz na zawsze pozbyć się zaparowanych szyb? Agresywne preparaty chemiczne wykazują dużą skuteczność w walce z parowaniem, ale mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Na szczęście istnieją domowe sposoby – równie skuteczne, budżetowe i dostępne na wyciągnięcie ręki. Sprawdź nasze propozycje!
O czym przeczytasz w artykule?
- Dlaczego okna parują?
- Kilka słów o zaparowanych szybach
- Zrób własny płyn do mycia okien
- Pianka do golenia na zaparowane okna?
- Wskazówki dla kierowców
- Sposoby na zaparowane szyby w aucie i pochłanianie wilgoci
Dlaczego okna parują?
Para wodna osadza się zarówno na zewnętrznych, jak i wewnętrznych szybach. Parowanie okien od wewnątrz może mieć kilka różnych przyczyn m.in. zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, różnica temperatur między częściami wewnętrzną a zewnętrzną przeszklenia, niewłaściwa wentylacja, położenie okien od strony północnej czy nieszczelności wynikające z nieprawidłowego montażu lub wad konstrukcyjnych. Do tego problemu cegiełkę mogą dolożyć pralka i zmywarka w kuchni czy niestosowaie okapu podczas gotowania.
Jeżeli chodzi o parowanie na zewnątrz, głównym powodem jest podwyższony poziom szczelności. Kiedy powietrze jest wilgotne, może dojść do kondensacji pary wodnej, a następnie jej osadzenia na zewnętrznej części przeszklenia. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to zjawisko niepożądane i świadczy jedynie o zastosowaniu tzw. „ciepłych” szyb. Skupmy się zatem na w problemie parowania szyb wewnętrznych i wyjaśnijmy, co zrobić, żeby okna się nie skraplały.
Dlaczego okna parują?
- Parowanie okien po wewnętrznej stronie wynika zazwyczaj z nieszczelności spowodowanych błędami montażowymi.
- Parowanie okien zewnętrznych jest normalnym zjawiskiem spowodowanym zastosowaniem zaawansowanych technik montażu.
- Para wodna często pojawia się na tzw. ciepłych szybach.
Domowe sposoby na zaparowane szyby — zacznijmy od podstaw
Najprostszym, a jednocześnie najbardziej efektywnym, sposobem na zaparowane szyby jest częste wietrzenie mieszkania. Szczelna stolarka okienna i zaawansowane technologicznie systemy izolacyjne pozwalają utrzymać wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach, ale działają jednocześnie jak szczelne naczynia kumulujące całe ciepło i wilgoć w środku.
Zatem co zrobić, żeby okna nie parowały? Pamiętaj przede wszystkim o częstym wietrzeniu mieszkania i mikrowentylacji okien. W przypadku modeli uchylno-rozwiernych nie musisz otwierać całego okna — wystarczy lekko poluzować uszczelkę (za pomocą klamki), aby utworzyła się szczelina między skrzydłem a ościeżnicą, przez którą do pomieszczenia przedostanie się powietrze z zewnątrz.
Jak zapobiec parowaniu?
- Mikrowentylacja to skuteczny sposób na zaparowane okna.
- Aby uniknąć parowania, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia.
- Nowoczesne okna są bardzo szczelne, co sprzyja gromadzeniu się wilgoci.
Domowy sposób na parujące szyby — zrób własny płyn do mycia okien
Zamiast stosować drogeryjne preparaty czyszczące, które są drogie i nieekologiczne, postaw na proste domowe sposoby na wilgoć na oknach. Aby stworzyć własny płyn do mycia szyb, wystarczą trzy składniki, który na pewno masz w domu. Weź litr wody, szklankę octu oraz łyżeczkę gliceryny, a następnie wszystko ze sobą wymieszaj.
Gotową mieszankę przelej do butelki wielokrotnego użytku z atomizerem, np. po starym płynie czyszczącym, a następnie zaaplikuj preparat na szyby. Pokrycie szklanej powierzchni cienką warstwą roztworu gliceryny i octu sprawi, że para wodna będzie osadzała się w mniejszym stopniu. Zbyt duża ilość produktu może spowodować powstawanie zacieków, dlatego aplikuj go oszczędnie.
Czym myć okna?
- Domowe sposoby na zaparowane szyby w domu opierają się na użyciu octu i gliceryny.
- Płyny do mycia szyb wykonane z ogólnodostępnych produktów są ekologiczne.
- Do zmycia płynu wykorzystuje się ścierkę z mikrofibry albo papierowy ręcznik.
Pianka do golenia na zaparowane okna?
Innym sposobem na to żeby okna nie parowały, jest wysmarowanie szyb pianką do golenia. Po kilku minutach od nałożenia środka trzeba go zmyć przy użyciu ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry (tak samo jak w przypadku roztworu gliceryny i octu). Niestety, mimo że metoda jest dość skuteczna, potrzeba sporo czasu na usunięcie warstwy z pianki.
Na forach internetowych można znaleźć jeszcze inne domowe sposoby na zaparowane szyby. Jednym z nich jest nacieranie szklanej powierzchni przekrojoną cebulą lub ziemniakiem. Oczywiście, skuteczność tych technik jest wątpliwa, a dodatkowo ryzykujesz powstaniem zacieków i smug, które będą trudne do wyczyszczenia.
Czy pianka do golenia to dobry pomysł?
- Pianka czy ocet na zaparowane szyby to skuteczny sposób na skraplanie okien.
- Pianka do golenia jest skuteczna, ale trudna do zmycia.
- Zabezpieczenie szyb sokiem z ziemniaka czy cebuli nie daje żadnych rezultatów.
Parujące szyby w aucie – wskazówki dla kierowców
A jak poradzić sobie z parującymi szybami w samochodzie? Masz do wyboru kilka skutecznych metod. Zanim sięgniesz po preparat anty-para, wypróbuj domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie. Po pierwsze musisz pamiętać o dokładnym czyszczeniu szyb od strony wewnętrznej. Często się zdarza, że podczas mycia auta kierowcy skupiają się wyłącznie na zewnętrznych powierzchniach, zapominając o dokładnym umyciu wewnętrznych warstw. Na brudnych szybach chętniej osadza się para, dlatego czyszczenie za pomocą ściereczek z mikrofibry jest absolutną koniecznością.
Jeżeli szyby są naprawdę mocno zaparowane i nie masz czasu na ich wyczyszczenie, skorzystaj z najprostszego rozwiązania — włącz klimatyzację z zimnym strumieniem powietrza. Oczywiście, to krótkotrwałe rozwiązanie, ale niekiedy nie ma możliwości na dokładne czyszczenie i konserwację szyb.
Jak pozbyć się zaparowanych szyb w aucie?
- Aby zapobiec osadzaniu się pary, utrzymuj szyby w aucie w czystości.
- Domowe sposoby na zaparowane szyby w samochodzie działają tak samo dobrze na stolarkę okienną, jak i szyby w aucie.
- Włączenie klimatyzacji to szybki sposób na pozbycie się pary.
Sposoby na zaparowane szyby w aucie i pochłanianie wilgoci
Domowe sposoby na wilgoć z powodzeniem sprawdzą się także w samochodzie. Dobre rezultaty daje alkohol lub ocet na zaparowane szyby. Możesz zastosować mieszankę octu z gliceryną lub zaaplikować wysokoprocentową substancję bezpośrednio na szybę. Szampon do włosów to równie dobry sposób na parujące szyby, który może być wykorzystany także w czasie czyszczenia innych elementów pojazdu. A jeżeli chcesz pozbyć się wilgoci, możesz zrobić proste pochłaniacze, np. woreczki ryżowe czy z dodatkiem żwirku dla kota.
Co pochłania wilgoć?
- Ryż na zaparowane szyby w domu i aucie doskonale sprawdzi się do pochłaniania wilgoci.
- Do mycia szyb w aucie można wykorzystać szampon.
- Alkohol i ocet dobrze zabezpieczają przed osadzaniem się wilgoci.
piątek, 19 kwiecień 2024 11:12