Czym myć panele podłogowe laminowane? 10 niezawodnych trików! - dekoportal.pl

Czym myć panele podłogowe laminowane? 10 niezawodnych trików!

05 Lut 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 czym myć panele podłogowe laminowane
Odpowiedni sposób mycia paneli znacznie przedłuży ich trwałość i zapewni estetyczny wygląd.

Odpowiedni sposób mycia paneli znacznie przedłuży ich trwałość i zapewni estetyczny wygląd. Warto przed rozpoczęciem czyszczenia poznać akcesoria, środki chemiczne i urządzenia, które nie wpłyną negatywnie na okładzinę. Podpowiadamy, czym myć panele podłogowe laminowane, żeby prezentowały się estetycznie. Poznaj zasady, którymi warto się kierować, żeby uniknąć smug.

O czym przeczytasz w artykule?

Dlaczego warto odkurzać przed każdym myciem paneli?

Jedną z zasad, którą musisz zapamiętać, jeśli chcesz długo cieszyć się estetycznym wyglądem okładziny, jest regularne odkurzanie przed myciem. Okładzina w przedpokoju jest szczególnie narażona na zabrudzenia, na przykład z piachu wnoszonego do domu na butach. Jeśli będzie on długo pozostawał na panelach, może to doprowadzić do ich zarysowania.

Podczas odkurzania wykorzystuj szczotki z miękkim włosiem, które zapewni precyzyjne zbieranie kurzu czy piasku. Przyjemne w dotyku akcesorium zapobiegnie powstawaniu zarysowań na okładzinie. Do odkurzania możesz też wybrać robota sprzątającego – to inteligentne urządzenie, które za Ciebie sprzątnie z podłogi kurz czy sierść zwierząt. Odkurzone panele możesz zacząć myć.

  • Przed myciem paneli dokładnie je odkurz, żeby pozbyć się piachu mogącego zarysować okładzinę. Wykorzystaj odkurzacz ze szczotką z miękkim włosiem lub robota sprzątającego.
 czym myć panele
Podczas odkurzania wykorzystuj szczotki z miękkim włosiem, które zapewni precyzyjne zbieranie kurzu czy piasku.

Czym myć panele podłogowe laminowane? Wybierz odpowiednie akcesorium

Zastanawiając się, czym myć panele, żeby uniknąć zarysowań, weź pod uwagę nie tylko środki czyszczące, lecz także odpowiednie akcesoria. Ich powierzchnia powinna być przede wszystkim delikatna. Sprawdzi się szmatka z mikrofibry zamiast gąbki do mycia naczyń. Możesz wykorzystać również starą, niepotrzebną, bawełnianą koszulkę – dzięki temu nie wyląduje od razu w koszu, a posłuży Ci jeszcze wielokrotnie.

Mop jest dla Ciebie wygodniejszym rozwiązaniem? Zdecyduj się na model, z którego bez trudu wyciśniesz nadmiar wody. Zbyt duża wilgoć jest niebezpieczna dla paneli, a zwłaszcza dla fug pomiędzy nimi. Jeśli dostanie się tam za duża ilość wody, okładzina może zacząć się wybrzuszać. Najbezpieczniej będzie, jeśli po umyciu paneli wytrzesz je do sucha. Ewentualnie możesz otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie w słoneczny dzień.

Wybierając akcesorium, zwróć uwagę na jego czystość. Ściereczkę z mikrofibry czy bawełnianą koszulkę upierz przed kolejnym użyciem. Pamiętaj też, żeby regularnie wymieniać wodę podczas sprzątania. Dzięki temu nie rozprowadzisz zanieczyszczeń ponownie po okładzinie.

Czym myć panele podłogowe?

  • Szmatką z mikrofibry,
  • Bawełnianą, starą koszulką,
  • Mopem pozwalającym na dokładne odciśnięcie wody,
  • Pamiętaj o tym, żeby przed każdym czyszczeniem paneli zadbać o czystość akcesorium, a także regularnie wymieniać wodę.
 jak myć panele
Wybierając akcesorium, zwróć uwagę na jego czystość.

Mycie paneli – jakie środki zastosować?

Na rynku znajdziesz mnóstwo środków czyszczących. Zastanawiasz się, czym myć panele podłogowe laminowane? Szukaj wśród preparatów, które nie pienią się zbyt intensywnie. Zwróć uwagę na obietnice producenta – środek czyszczący powinien usuwać, na przykład tłuste zabrudzenia czy ślady po butach. To szczególnie ważne, jeśli potrzebujesz preparatu do kuchni i przedpokoju.

Zastanawiając się, czym myć panele, weź pod uwagę wykorzystanie środka, którego nie trzeba spłukiwać. Preparat sprawi, że znacznie szybciej poradzisz sobie z posprzątaniem nawet dużej powierzchni. Ograniczysz również kontakt paneli z wodą, co zapobiegnie wypaczeniu się elementów okładziny.

Jeśli na panele rozlał się sok, a plama zdążyła już zaschnąć, zdecyduj się na użycie płynu do naczyń. Nałóż niewielką ilość preparatu, żeby nie powstało zbyt dużo piany. Przetrzyj powierzchnię na mokro przy pomocy ściereczki z mikrofibry, a następnie na sucho papierowym ręcznikiem.

Czym myć panele?

  • Zdecyduj się na środek czyszczący, który nie pieni się za intensywnie,
  • Wybierz spośród preparatów umożliwiających usuwanie tłustych plam oraz śladów po butach,
  • Zdecyduj się na środek, który nie wymaga spłukiwania – dzięki niemu ograniczysz kontakt okładziny z wodą, co zapobiegnie wypaczeniu paneli,
  • Możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń, na przykład do zaschniętej plamy po soku.
 czym myć panele podłogowe
Zastanawiając się, czym myć panele, weź pod uwagę wykorzystanie środka, którego nie trzeba spłukiwać.

Parownica – czy sprawdzi się do czyszczenia laminowanych paneli?

Mopy parowe cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które chcą usprawnić proces czyszczenia okładziny. Działają bez wykorzystania środków chemicznych, dzięki czemu są rozwiązaniem oszczędnym oraz ekologicznym. Mają również tę zaletę, że dezynfekują powierzchnię.

Parownicę możesz wykorzystać w przypadku paneli wysokiej jakości, odpornych na wodę. Nie jest to jednak urządzenie, które zastosujesz za każdym razem. Mop parowy wykorzystuj tylko w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń. Możesz stosować go częściej, jednak warto zadbać o wytarcie okładziny do sucha, żeby zapobiec pęcznieniu paneli.

  • Mop parowy umożliwia precyzyjne wyczyszczenie okładziny oraz jej zdezynfekowanie. Nie używaj jednak urządzenia zbyt często, ponieważ może doprowadzić do pęcznienia paneli, jeśli nie są odporne na działanie wody.
 smugi na panelach
Mop parowy umożliwia precyzyjne wyczyszczenie okładziny oraz jej zdezynfekowanie.

Czym myć panele, żeby nie było smug? Poznaj domowy sposób

Mycie paneli możesz przeprowadzić przy użyciu domowych środków. Wykonasz je z produktów, które z pewnością masz w szafce. Niezawodny okaże się oczywiście ocet. Przygotowany z niego roztwór ma właściwości bakteriobójcze, co jest dodatkową zaletą.

Do przygotowania mieszanki przeznaczonej do mycia paneli wykorzystaj 5 litrów zimnej wody oraz kilka łyżek octu – 3 lub 4 będą wystarczające. Zapach domowego preparatu do czyszczenia może się okazać uciążliwy. Nie obawiaj się jednak przykrego aromatu – wystarczy, że przewietrzysz pomieszczenie, a woń octu zniknie.

Środek z octem jest świetnym sposobem, jeśli wciąż występują u Ciebie smugi na panelach. Być może masz zbyt intensywnie pieniący się preparat do czyszczenia lub używasz nie do końca czystych akcesoriów? Niezależnie od przyczyny nieestetycznych śladów wypróbuj ten domowy sposób na mycie paneli, a być może uda Ci się zwalczyć smugi.

  • Roztwór z octu jest najlepszą metodą czyszczenia, dzięki której unikniesz smug na panelach. Przygotuj go z 5 litrów zimnej wody oraz kilku łyżek octu, a po umyciu okładziny przewietrz pomieszczenie.
 mycie paneli
Roztwór z octu jest najlepszą metodą czyszczenia, dzięki której unikniesz smug na panelach.

Jak myć panele? O czym warto pamiętać, żeby zapobiec smugom?

Smugi na panelach sprawiają, że cała praca idzie na marne. Są jednak metody, które pozwolą Ci zapobiec temu nieestetycznemu problemowi. Czyść panele zgodnie z ich ułożeniem i pamiętaj o wykorzystaniu czystych akcesoriów do usuwania zabrudzeń. Regularnie wymieniaj też wodę.

Ważne jest nie tylko, czym myć panele, żeby nie było smug, lecz także w jaki sposób to robić. Przede wszystkim nie stosuj za dużej ilości detergentu. Nawet jeśli wybierzesz produkt, który słabo się pieni, zbyt duża jego ilość może doprowadzić do powstania piany, a tym samym smug. Stosuj się do wskazówek producenta, dzięki którym dowiesz się, jak przygotować roztwór do mycia okładziny.

  • Jeśli nie chcesz zmagać się ze smugami na panelach, czyść je zawsze zgodnie z ułożeniem, regularnie wymieniaj wodę i wykorzystuj czyste akcesoria do usuwania zabrudzeń. Zadbaj też o odpowiednią ilość detergentu – jeśli będzie zbyt dużo piany, na okładzinie powstaną nieestetyczne smugi.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 05 luty 2021 16:51
komentarzy /( 2 )
  • TARA
    TARA

    czwartek, 11 luty 2021 11:19

    No właśnie, dobry środek i czysty mop to podstawa sprzątania.
  • kinga25
    kinga25

    poniedziałek, 08 luty 2021 09:15

    Super artykuł! Właśnie zastanawiam się nad tym typem podłogi, na pewno ten artykuł wpłynie na mój wybór.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.