Czyszczenie pralki – kiedy i jak je wykonywać? - dekoportal.pl

Czyszczenie pralki – kiedy i jak je wykonywać?

05 Paź 2022 / Napisał  / Inne wnętrza

Regularnie używana pralka narażona na ciągły kontakt z wilgocią i detergentami po pewnym czasie wymaga czyszczenia. Należy je przeprowadzać systematycznie, żeby urządzenie działało sprawnie i dobrze dopierało ubrania. Jak i czym wyczyścić pralkę? Przeczytasz w naszym artykule.


Zadbaj o regularne czyszczenie pralki

Pralka to jedno z najczęściej używanych urządzeń w domu. Ponieważ jest napełniana wodą zmieszaną z proszkiem i płynem, po pewnym czasie powstaje w niej osad z tych detergentów. Wilgoć może też spowodować pojawienie się grzyba na uszczelkach. Kamień z twardej wody odkłada się w bębnie i na podzespołach. To wszystko powoduje niemiły zapach oraz problemy z działaniem urządzenia. Pralka nie dopiera ubrań albo po płukaniu zostają na nich białe ślady.

Dlatego właśnie tak ważne jest systematyczne czyszczenie pralki. Dzięki temu będzie ona działała dłużej i wydajniej, a Twoje pranie zawsze będzie w dobrym stanie. Staraj się je wykonywać mniej więcej raz na miesiąc lub dwa miesiące. Natomiast wąż dopływowy i filtr wystarczy czyścić dwa razy w roku.


Chemia profesjonalna kontra domowe sposoby

Jeśli już wiesz, jak często wykonywać prace konserwacyjne, powstaje kolejne pytanie: czym wyczyścić pralkę? Tutaj zdania są podzielone. Jedni mówią: tylko specjalne środki czyszczące! Inni preferują naturalne produkty z półki kuchennej.

Profesjonalny środek do czyszczenia pralki daje Ci większą pewność, że pozbędziesz się z jej wnętrza kamienia i przypadkowo nie uszkodzisz całego układu. Często takie preparaty dodatkowo zabezpieczają bęben, grzałkę i resztę podzespołów. Producent powinien zagwarantować, że są bezpieczne dla środowiska.

Ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy – to najczęstsze produkty kuchenne, których używa się do wyczyszczenia wnętrza pralki. Są tanie i łatwo dostępne, poza tym naturalne. Oprócz działania odkamieniającego mają też inne zalety, które możesz na co dzień wykorzystać podczas prania. Ocet pomaga zachować intensywność kolorów oraz bieli. Zapobiega elektryzowaniu się ubrań oraz sprawia, że materiały są bardziej miękkie. To ostatnie działanie wykazuje również soda. Ona także odświeża biel tkanin, a przy tym dobrze je czyści. Niektórzy używają jej całkowicie zamiast proszku.

Wybielacz – pomaga rozprawić się z zabrudzeniami i grzybem na uszczelce drzwiczek.

 Pralka Kernau  Pralka Kernau KFWM 9643 I STEAM.
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/pralka-kfwm-9643-i-steam.html)

Jak wyczyścić bęben pralki?

Najpierw zdecyduj, jak wyczyścić bęben w pralce. Sprawdź w instrukcji swojego urządzenia, co na ten temat pisze producent. Z pewnością w każdej dokumentacji znajdziesz informację, żeby wykorzystać do tego programy z najwyższą temperaturą (90 stopni). Pamiętaj, że bęben musi być pusty.

Wykorzystując kupione w sklepie tabletki lub płyn do czyszczenia pralki, masz ułatwione zadanie. Wystarczy stosować się do wytycznych na opakowaniu.

Gdy chcesz wyczyścić bęben octem, nastaw pranie na najwyższą temperaturę. Poczekaj, aż urządzenie wypełni się wodą i do pojemnika na proszek wlej od ok. szklanki do ok. pół litra specyfiku. Minusem stosowania octu jest nieprzyjemny zapach. Jeśli chcesz się go szybciej pozbyć, ponownie nastaw pranie na najwyższą temperaturę, tym razem dodając do szufladki trochę zwykłego proszku albo szklankę – dwie wybielacza. Pomogą pozbyć się zapachu, dodatkowo ten drugi środek usunie przebarwienia. Jeśli stosujesz wybielacz, na koniec przeprowadź pranie jeszcze raz, tym razem samą wodą.

Innym sposobem jest połączenie octu z sodą oczyszczoną. Tworzą one mieszankę o mocnym działaniu odkamieniającym. Do szufladki na proszek wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej, a do pojemnika na płyn do płukania wlej ocet. Po tym praniu również może się okazać konieczny kolejny cykl, który usunie gryzący zapach.

Nieprzyjemnych woni oszczędzi Ci kwasek cytrynowy. Wystarczy 1/4 lub 1/3 szklanki wsypana do przegródki na proszek. Nastaw pranie na minimum 60 stopni. Kwasek także ma działanie odkamieniające, choć słabsze niż wcześniej wymienione środki czystości.

Pamiętaj, że możesz próbować różnych sposobów na czyszczenie pralki. Jeśli za jednym razem był to ocet, za drugim może być gotowy środek do czyszczenia pralki. Sprawdź, co Ci najbardziej odpowiada.

 Pralka Kernau
Pralka Kernau KFWM 7512 I.

(źródło: https://www.kernau.com/produkt/pralka-kfwm-7512-i.html)


Jak wyczyścić gumę w pralce?

Umycie bębna to nie wszystko. Pamiętaj też o uszczelkach, na których zbiera się osad z proszku i płynu. Jest dobrą pożywką dla grzybów – co często widać na rzadko czyszczonych urządzeniach. Przygotuj ok. 3 litrów gorącej wody połączonej ze szklanką wybielacza. Umyj gumę w pralce miękką ściereczką namoczoną w tej mieszance. Jeśli zabrudzenia są mocne, użyj szczoteczki do zębów. Natomiast jeśli nie ma ich wiele, zamiast wybielacza sprawdzi się płyn do naczyń. Na koniec przetrzyj gumę szmatką nasączoną czystą wodą. Możesz po wszystkim wytrzeć uszczelkę, ale i tak drzwiczki pralki zostaw otwarte na dłuższy czas.

Jeśli na kołnierzu pralki zauważasz ciemne plamy, to może być grzyb. W takim wypadku nasącz ściereczkę wybielaczem i zostaw ją na tym miejscu przez dłuższy czas, a później umyj całość według instrukcji.


Jak usunąć pozostałości z pojemnika na proszek i płyn?

To kolejna ważna kwestia. Jeśli bęben pralki został porządnie wyczyszczony, nie chcemy, żeby przedostawały się do niego złogi z szufladki na środki czystości. Wyciągnij dozownik z pralki i wymocz go przez jakiś czas w bardzo ciepłej wodzie. Pomoże to zmiękczyć brud i ułatwi pozbycie się go. Do czyszczenia przyda Ci się szmatka, szczoteczka, a nawet patyczki higieniczne – wszystko, co ułatwi dostanie się do zakamarków pojemnika.


Ważna czynność – czyszczenie filtra pralki

Nie zapominaj o filtrze, który jest w pralce. Należy go czyścić raz na parę miesięcy. Klapkę filtra znajdziesz u dołu obudowy urządzenia. Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj chłonną ścierkę lub ręcznik, bo po rozszczelnieniu otworu może się z niego wylać woda. Wyciągnij z filtra zebrane zanieczyszczenia, a sam element umyj z użyciem płynu do naczyń.


Jak umyć pralkę z zewnątrz?

Nie zapominaj również o obudowie pralki. Raz na jakiś czas warto ją wytrzeć z kurzu i umyć delikatnym środkiem czyszczącym. Zwróć szczególną uwagę na okolice drzwiczek lub klapy w modelach ładowanych od góry. Brud szczególnie lubi zbierać się w zawiasach i przy zatrzasku drzwiczek, a stamtąd może łatwo przedostać się do bębna.


Czyszczenie pralki po każdym praniu

Oprócz regularnie przeprowadzanych prac konserwacyjnych możesz zadbać o sprawność swojej pralki na co dzień. Po skończonym praniu staraj się szybko wyciągnąć ubrania, żeby nie zatęchły wewnątrz. Zawsze zostawiaj drzwiczki otwarte do czasu, aż wnętrze całkowicie wyschnie. Warto też wyczyścić bęben pralki i uszczelki, jeśli pozostaną na nich resztki płynu. Dzięki takim prostym czynnościom przedłużysz sprawne działanie urządzenia.

 

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 24 październik 2024 12:59
komentarz /( 1 )
  • Elka
    Elka

    czwartek, 27 październik 2022 09:35

    Czyszczenie pralki jest bardzo ważne. Dzięki temu i sprzęt dłużej, działa i ciuchy są trwalsze

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.