Dom tani w budowie – o co powinniśmy zadbać, by zaoszczędzić?
Budowa domu to niestety duże koszta. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by dom zbudować taniej. Wybierając tańsze opcje nadal można zbudować dom, który będzie spełniać Twoje wymagania. Warto jednak już na początku uzmysłowić sobie, że idealny dom nie istnieje – a przynajmniej nie przy ograniczonym budżecie.
Pierwszym sposobem na zmniejszenie kosztów budowy domu jest zakup odpowiedniej działki. Choć być może marzysz o sporym ogrodzie, w którym będziesz spędzać czas z rodziną i przy-jaciółmi nie niepokojony przez przechodniów, to w rzeczywistości do postawienia domu wystarczy już działka wielkości 350 – 400 mkw. To tyle, by postawić dom i zostawić odstęp między granicą działki a bryłą budynku wymagany przez przepisy budowlane. Jednak to wcale nie wielkość działki jest kluczowym czynnikiem, jeżeli chodzi o jej cenę. W rzeczywistości znacznie większe znaczenie ma lokalizacja. Działki położone w centrach miast czy na ich obrzeżach mogą być nawet dwa lub trzy razy droższe niż te zlokalizowane poza miastem, w sąsiednich wsiach i miasteczkach. Warto przemy-śleć jednak taką odległą lokalizację, jeżeli bardziej od bliskości od miasta cenisz sobie metraż. Na osiedlach młodych domów jednorodzinnych z pewnością spotkasz też ludzi podobnych sobie, np. młodych rodziców, poszukujących większego lokum dla swojej powiększającej się rodziny.
Wybór odpowiedniego projektu domu, a oszczędności
Najwięcej oszczędności możesz poczynić już na etapie wyboru projektu domu. Po pierwsze, zaoszczędzisz kupując gotowy projekt zamiast zamawiając autorski dom od architekta. Na rynku jest już tak wiele gotowych planów, że najprawdopodobniej bez większych problemów znajdziesz to, czego szukasz. Przeglądając domy, szukaj tych o prostej bryle budynku, najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta. Budynek o podobnej powierzchni, ale w kształcie litery „L”, będzie zwiększał koszty realizacji. Szczególnie że skomplikuje również budowę dachu. Dach zaś ma duży udział w kosztach budowy.
Unikaj licznych ozdobień i upiększeń. W domu z ogrodem liczne tarasy nie są potrzebne: zwróć uwagę na mijane nowo powstałe domy i zauważ, że balkony często są w ogóle niewykończone. Nic dziwne, to spory wydatek, a gdy masz do dyspozycji ogród, rola tarasu/ogrodu często sprowadza się do czysto ozdobnej. Również duże przeszklenia, choć na wizualizacji planu ciekawie się prezentują, generują dodatkowe koszty w trakcie budowy.
Dom parterowy czy z piętrem?
Ważnym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, czy dom ma mieć piętro i która opcja jest tańsza. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli planujesz wybudować mały dom, np. dla dwóch osób, które na emeryturę chcą wyprowadzić się poza miasto, dom parterowy okaże się tańszą opcją. Jeżeli jednak dom ma być siedzibą dla całej rodziny, z kilkoma pokojami, prawdopodobnie układ z piętrem okaże się tańszy. Dlaczego?
Chociaż dobudowanie piętra wiąże się z koniecznością zbudowania mocniejszych fundamentów i ścian nośnych, to przy dużej powierzchni pojawiają się inne koszta, przede wszystkim duża powierzchnia dachu. Ponieważ dom trzeba jakoś oświetlić, pojawia się konieczność zbudowania sporej liczby okien dachowych, które są droższe niż te tradycyjne. Najtańszą opcją dla domu średniej wielkości jest wobec tego parter z poddaszem użytkowym, na którym będą się mieścić sypialnie domowników, gabinet i inne pomieszczenia, do których goście nie będą mieli dostępu. Dobrym rozwiązaniem jest budowa jednego pionu kanalizacyjnego, czyli zaprojektowanie jednej łazienki nad drugą.
A piwnica? Jej budowa nie jest tania ani łatwa i może dojść do podtopień – zarówno w czasie budowy, jak i późniejszej eksploatacji budynku. Dlatego dziś w tak wielu planach ekonomicznych budynków rolę piwnicy przejmują pomieszczenia gospodarcze zaplanowane we wnętrzu domu. Dla oszczędności można nie budować również garażu i zamiast tego zdecydować się na wolnostojący garaż blaszany (który może pełnić też rolę podobną jak piwnica). To rozwiązanie mniej wygodne, ale pozwalające oszczędzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Budowanie domu systemem gospodarczym
Zatrudnienie jednej firmy, która zajmie się postawieniem całego budynku, jest rozwiązaniem szybkim, ale drogim. Zatrudniając różne ekipy do różnych prac możesz sporo zaoszczędzić, jednak najbardziej ograniczysz wydatki sam wykonując część prac. Możesz kopać fundamenty i wyrównać teren lub zająć się wykończeniem domu „pod klucz” – wszystko w zależności od posiadanego czasu i umiejętności.
poniedziałek, 06 czerwiec 2022 12:37