Domowa biblioteka w każdym domu – podpowiadamy, jak zrobić biblioteczkę!
Nowoczesna biblioteczka nie oznacza (na razie) czytnika e-booków, który zajmuje minimum miejsca i który można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Biblioteka w domu, pełna kupionych i otrzymanych w prezencie książek, stworzy niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu i nie da się jej porównać z żadnym urządzeniem. Jest nie do zastąpienia i nie do podrobienia, jak zapach dopiero co kupionej książki, jak jej faktura, kolory okładki i gładkość stron. Urządzenie domowej biblioteczki, z miejscem na obecnie posiadane książki i z przestrzenią na książki, które dopiero pojawią się w naszym domu, to zadanie, które czeka wielu z nas. Na szczęście jest przyjemne i nie sprawi nam wiele kłopotu, a w dodatku poniżej przygotowaliśmy całe mnóstwo pomysłów i inspiracji, które z pewnością okażą się pomocne.
O czym przeczytasz w artykule:
- Biblioteczka w salonie, w sypialni i w przedpokoju
- Biblioteka domowa w różnych wersjach
- Domowa biblioteka. Aranżacje i inspiracje
- Jak zrobić biblioteczkę?
Biblioteczka w salonie, w sypialni i w przedpokoju
Swój księgozbiór, nawet jeśli jest niepokaźny, warto wyeksponować w sypialni, salonie, a nawet w przedpokoju. Książki mogą stać się doskonałą ozdobą mieszkania urządzonego w każdym stylu. Sprawiają, że wnętrze nabiera przytulnego charakteru, a przy tym staje się bardziej interesujące.
Biblioteka domowa w salonie może wypełnić nawet całą ścianę, jeśli tylko mamy tyle miejsca (i tyle książek). Może się ona znaleźć tuż za sofą. Warto tu zadbać o estetyczną drabinkę, która pozwoli nam dosięgnąć bezpiecznie tomy nawet na najwyższej półce.
Sypialnia to pomieszczenie, które przeznaczamy na odpoczynek i sen, a dla wielu osób relaks kojarzy się właśnie z czytaniem książek. Czy może być dla nich lepsze miejsce na zebrany księgozbiór niż sypialnia? Pięknie będą tu wyglądać półki nad wezgłowiem łóżka. Jeśli dysponujemy niewielką sypialnią, warto wykorzystać dostępną przestrzeń, mocując półki na książki przy oknach, nad oknami, a także przy drzwiach i nad nimi.
Biblioteczka może również stać się wspaniałym uzupełnieniem (nawet małego!) przedpokoju. Korytarze, które mamy na przykład w mieszkaniach w blokach, zwykle są niewielkie, a przy tym mało ustawne. Mówiąc wprost, nie mieszczą się w nich szafy ani nawet szafki. Jeśli jednak na przykład mamy do czynienia z długim i wąskim korytarzem, półki na książki mogą okazać się w nim idealne. Z jednej strony pozwolą nam na wygodne przechowywanie księgozbioru, a z drugiej będą stanowić oryginalną i interesującą dekorację.
Gdzie można urządzić domową biblioteczkę?
- W salonie (na przykład jako tło dla zestawu wypoczynkowego),
- W sypialni (doskonała opcja zwłaszcza dla moli książkowych, którzy nie wyobrażają sobie nie czytać przed snem),
- W przedpokoju (w którym zwykle jest zbyt mało miejsca na szafy i szafki).
Biblioteka domowa w różnych wersjach
Wbrew pozorom bibloteczka w domu nie musi wcale oznaczać konieczności wygospodarowania dodatkowego wolnego miejsca. Warto rozejrzeć się po mieszkaniu w poszukiwaniu wnęk i przestrzeni, której i tak na nic innego nie da się wykorzystać. Doskonałym pomysłem jest również oddzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu przy pomocy dużego regału z książkami.
Właściciele mieszkań dwupoziomowych lub domów jednorodzinnych są w tej dobrej sytuacji, że zwykle mają miejsce pod schodami. Ułożone na półkach książki dodatkowo spełnią funkcję dekoracyjną, a przy tym będą łatwo dostępne. Jeśli wnęka pod schodami jest głęboka i chcemy ją wykorzystać, warto do niej wykonać drzwi, na których będą się znajdowały półki na książki.
Jeśli nie chcemy się decydować na montowanie półek na stałe do ściany, to dobrą alternatywą będzie zamontowanie pojedynczych, wiszących półek, z których górne będą przymocowane do sufitu, a te niższe do górnych. Pomocne mogą tu być liny lub łańcuszki.
Nowoczesna biblioteczka nie musi oznaczać standardowo ustawionych półek. Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowią na przykład półki, na których książki ustawia się ukośnie lub też półki przypominające swoim kształtem gałęzie drzew.
Pomysły na bibliotekę w domu:
- Wykorzystanie dostępnych wnęk,
- Zastosowanie regału z książkami jako przegrody dzielącej różne strefy w pomieszczeniu,
- Wiszące półki przymocowane do sufitu,
- Półki pozwalające na ustawienie książek pod skosem,
- Półki w kształcie gałęzi drzew.
Domowa biblioteka. Aranżacje i inspiracje
Wygląd naszej domowej biblioteczki będzie zależał od metrażu domu lub mieszkania, warto jednak również dopasować ją do stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. Klasyczne, otwarte, metalowe lub drewniane regały, sprawdzą się w każdej stylizacji, a wszystko będzie tu zależało od koloru i ostatecznego kształtu mebli. Dodajmy tu jeszcze, że we wnętrzach o niewielkim metrażu najlepiej będą się prezentować jasne, lżejsze konstrukcje, najlepiej nóżkach.
Szerokie, ciężkie, solidne półki na książki zawieszone na ścianie będą idealnym uzupełnieniem aranżacji w stylu skandynawskim lub boho. Surowe drewno o nieregularnym wykończeniu sprawi, że całość nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Urządzając domową biblioteczkę we wnętrzu w stylu minimalistycznym, surowe drewno można zastąpić nowoczesnymi półkami wykonanymi z płyty MDF. Świetnie będą tu pasowały naturalne, jasne kolory drewna (na przykład dębu sonoma), jak również biel, czerń i szarość.
Jednym z najbardziej stylowych, a jednocześnie praktycznych rozwiązań, jest aranżacja biblioteczki w przeszklonej witrynie. Z powodzeniem wpisze się zarówno w styl skandynawski, jak i klasyczny, minimalistyczny i glamour.
Jak dobrać biblioteczkę domową do stylu aranżacji?
- Drewniane lub metalowe regały na książki pasują do każdej aranżacji. Wszystko zależy od wykończeń i kolorów materiałów.
- Ciężkie, szerokie, ciemne, drewniane półki o nierównych wykończeniach sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho lub skandynawskim.
- W nowoczesnym wnętrzu świetnie będzie się prezentować domowa biblioteka wykonana z płyty MDF lub też z jasnego, naturalnego drewna.
- Biblioteka domowa w postaci przeszklonej witryny będzie stanowiła idealne dopełnienie aranżacji w stylu klasycznym, minimalistycznym i skandynawskim.
Jak zrobić biblioteczkę?
Chcąc zrobić biblioteczkę, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mogą zaważyć nie tylko na komforcie jej użytkowania, ale również na jej trwałości. Samodzielne wykonanie domowej biblioteki wymaga, by zadbać o miejsce zarówno na opasłe tomy, jak i na wydania kieszonkowe, a także miniaturowe.
Kolejną sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest waga książek. Szukamy więc krótszych desek wykonanych z solidnego drewna, takiego jak buk lub dąb. Dzięki temu półki nie będą się uginać pod ciężarem większych tomów.
Pozostaje nam jeszcze kwestia wyboru, czy będziemy tworzyć całe szafki, czy też półki przymocujemy bezpośrednio do ściany. Szafę na książki można stosunkowo łatwo przestawić w inne miejsce, a więc zabierzemy ją ze sobą bez trudu w razie przeprowadzki. Pozwoli nam ona również na szybką zmianę aranżacji. Jeśli odstawimy ją nieco od ściany, zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza, która jest niezbędna w przypadku przechowywania książek.
Z drugiej jednak strony wykonanie biblioteczki składającej się z półek przymocowanych do ściany jest prostsze, tańsze i mniej czasochłonne. Półki można powiesić bezpośrednio na ścianie przy pomocy haków w nawierconych otworach. W przypadku przeprowadzki jednak trzeba będzie się liczyć z tym, że pozostawimy ścianę pełną otworów. Zmiana aranżacji nie będzie też prosta.
O czym warto pamiętać, tworząc samodzielnie domową biblioteczkę?
- Półki powinny być niezbyt długie i solidne, by nie uginały się pod ciężarem książek.
- Pozostawiamy prześwit pomiędzy półkami o szerokości co najmniej 40 cm.
- Jeśli to możliwe, odsuwamy nieco szafę z półkami od ściany lub też ustawiamy książki na półkach w taki sposób, by nie dosuwać ich do końca, dzięki czemu zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza.
poniedziałek, 20 czerwiec 2022 09:37