Domowe sposoby na użądlenie osy
W ciepłe miesiące nietrudno stać się ofiarą osy. Bolesne użądlenie dla wielu osób nie jest szczególnie groźne. W miejscu ugryzienia mogą jednak pojawić się ból, obrzęk i świąd, które powodują dyskomfort. Poznaj domowe sposoby na użądlenie osy.
O czym przeczytasz w artykule?
- Użądlenie osy – czy jest niebezpieczne?
- Ugryzienie osy – co zrobić najpierw?
- Co na użądlenie osy? Domowe sposoby, które warto znać
- Ukąszenie osy – najlepiej mu zapobiegać!
Użądlenie osy – czy jest niebezpieczne?
Dla większości osób ugryzienie osy nie jest szczególnie groźne. Będzie się jednak wiązało z odczuciem dyskomfortu, pieczeniem, opuchlizną czy bólem, więc nie można go też nazwać przyjemnym.
Są osoby uczulone na jad osy. To grupa, u której mogą wystąpić niebezpieczne reakcje. U niektórych osób będzie to miejscowa odpowiedź alergiczna, z dużą opuchlizną ugryzionego miejsca. Oprócz niej może pojawić się ogólne osłabienie. Występowanie opuchlizny sprawia, że szczególnie niebezpieczne jest ukąszenie osy w okolicach gardła. Może bowiem utrudnić oddychanie, a nawet doprowadzić do uduszenia, jeśli pomoc nie przyjdzie odpowiednio szybko.
Uogólniona reakcja alergiczna na jad osy też się zdarza. Mogą wtedy wystąpić nudności, bóle brzucha, suchy kaszel, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności. Najbardziej niebezpieczny jest wstrząs anafilaktyczny, podczas którego dochodzi do zaburzenia oddychania i zaburzenia krążenia. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy. Występuje jednak rzadko.
Użądlenie osy – co warto wiedzieć?
- Dla większości osób nie jest groźne.
- Wiąże się z bólem, pieczeniem, swędzeniem, opuchlizną.
- Niektóre osoby są uczulone na jad osy, przez co mogą u nich wystąpić niebezpieczne reakcje.
- Bywa, że są to nudności, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zawroty głowy, a czasem nawet wstrząs anafilaktyczny.
- Szczególnie niebezpieczne jest ugryzienie w okolicę jamy ustnej, ponieważ opuchlizna może doprowadzić do uduszenia się bez odpowiednio szybko udzielonej pomocy.
Ugryzienie osy – co zrobić najpierw?
Użądlenie osy dla większości osób nie będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia. Co może pojawić się na skórze? Jak wygląda ugryzienie osy?
Najczęściej pojawia się opuchlizna po ukąszeniu osy. W miejscu ukłucia dostrzeżesz również duże zaczerwienienie. Nawet niewielka dawka jadu może przyczynić się do wystąpienia silnego bólu.
Co zrobić, gdy ugryzie osa? Najpierw możesz zastosować zimny okład. To pozwoli Ci ograniczyć dyskomfort związany ze świądem i pieczeniem. Zimny okład wykonasz ze ścierki kuchennej zamoczonej w wodzie. Jeśli masz możliwość, możesz zawiązać w tkaninę kilka kostek lodu. Dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy. Sprawdzi się nawet butelka z napojem chłodzonym w lodówce.
Zimny okład daje natychmiastową ulgę. Powoduje, że naczynia krwionośne się obkurczają. To z kolei sprawia, że jad osy nie może się dalej rozprzestrzeniać.
Ugryzienie osy – co zrobić od razu?
- Zastosuj zimny okład.
- Dzięki temu obkurczą się naczynia krwionośne, co zatrzyma rozprzestrzenianie się jadu osy.
- W roli okładu sprawdzą się butelka ze schłodzonym napojem, kostki lodu owinięte w tkaninę, a także ścierka kuchenna zmoczona bardzo zimną wodą.
Co na użądlenie osy? Domowe sposoby, które warto znać!
Czas poznać domowe sposoby na użądlenie osy! Co oprócz zimnego okładu można zastosować, żeby pozbyć się dyskomfortu. Możesz również wykorzystać coś ciepłego na ugryzienie osy. Sprawdzi się nawet torebka po herbacie lub po prostu kawałek materiału zalany ciepłą wodą.
Co na ukąszenie osy jeszcze można zastosować? Jednym z polecanych sposobów na radzenie sobie z tym nieprzyjemnym doświadczeniem jest zaaplikowanie soku z cebuli. Ta babcina mikstura wykazuje przeciwzapalne działanie, dlatego może ograniczyć intensywność reakcji alergicznej.
Co jeszcze można zrobić, jeśli zaatakowała Cię osa? Ugryzienie potraktuj octem. Po wymieszaniu z wodą nałóż go na płatek kosmetyczny, a następnie przyłóż w bolesne miejsce. Okłady z octu ograniczą zwiększanie się obrzęku.
Posmarowanie bolącego miejsca miodem to kolejna odpowiedź na pytanie: co zrobić, jak użądli osa. Ten słodki produkt wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jeśli masz możliwość, warto wykorzystać sok z aloesu. On również działa przeciwzapalnie, a poza tym łagodzi ból.
Warto zastanowić się, czy użądlenie osy jest zdrowe dla osób, które nie zmagają się z uczuleniem. Nie. Ukąszenie tego owada nie jest uznawane za zdrowe. Możesz spotkać się natomiast z informacją, że zdrowe jest użądlenie pszczoły. Istnieje nawet apitoksynoterapia, czyli leczenie przy pomocy pszczelego jadu. Nie znaczy to jednak, że można samodzielnie z premedytacją wystawiać się na użądlenie pszczoły.
Ugryzienie osy – co zrobić?
- Oprócz zimnego okładu sprawdzi się też ciepły.
- Możesz wykorzystać sok z cebuli, który działa przeciwzapalnie.
- Kolejne rozwiązanie to okład z octu wymieszanego z wodą, który pomoże pozbyć się obrzęku.
- Jeśli masz pod ręką miód lub sok z aloesu, możesz je zastosować, ponieważ działają przeciwzapalnie.
Ukąszenie osy – najlepiej mu zapobiegać!
Niezależnie od tego, czy zmagasz się z alergią na jad osy, czy też nie, zapobiegaj tak bliskim kontaktom z tymi owadami. Ukąszenie jest nieprzyjemne, bolesne, a dla niektórych osób również groźne. Co zrobić, żeby nie narażać się osom?
Musisz wiedzieć, że te owady nie mają w zwyczaju atakować same z siebie. Robią to raczej, gdy zostaną sprowokowane i poczują się zagrożone. Gdy w pobliżu Ciebie pojawi się osa, zachowaj spokój. Nie wymachuj rękami, próbując ją odgonić. W ten sposób możesz sprawić, że osa poczuje się zagrożona.
Kiedy przygotowujesz śniadanie na tarasie, staraj się, żeby znajdowało się w zamkniętych pojemnikach. Może nie będzie prezentować się tak estetycznie, ale przynajmniej nie musisz spodziewać się nieproszonych gości. Szczególnie uważaj na pozostawianie miodu lub owoców na blacie zarówno w kuchni, jak i na zewnątrz.
Nim napijesz się słodkiego soku ze szklanki na dworze, zajrzyj do środka. Sprawdź, czy przypadkiem w naczyniu nie znajduje się osa. W ten sposób możesz uniknąć tragedii.
Jak zapobiegać ukąszeniu osy?
- Uważaj, żeby nie sprowokować osy do ataku, na przykład wymachiwaniem rąk.
- Przechowuj jedzenie w zamkniętych pudełkach, żeby nie zachęcać owadów do odwiedzin.
- Przed wypiciem napoju ze szklanki na tarasie zajrzyj do środka, czy przypadkiem nie ma tam osy – w ten sposób możesz zapobiec ogromnej tragedii.
środa, 24 kwiecień 2024 10:02