Gdzie nie układać ogrzewania podłogowego?
Gdzie nie układać ogrzewania podłogowego? To temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Nawet osoby doświadczone w pracach remontowych nie są ze sobą zgodne. Przyjrzyjmy się bliżej tematyce ogrzewania podłogowego, żeby łatwiej było Ci podjąć decyzję.
O czym przeczytasz w artykule?
- Ogrzewanie podłogowe pod meblami – tak czy nie?
- Ogrzewanie podłogowe pod meblami kuchennymi – co warto wiedzieć?
- Czy należy montować ogrzewanie podłogowe pod wanną?
- Czy ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego pomieszczenia?
Ogrzewanie podłogowe pod meblami – tak czy nie?
Zastanawiasz się, czy ogrzewanie podłogowe pod meblami w salonie lub przedpokoju warto zastosować? Są to pomieszczenia, których aranżację zmienia się stosunkowo częściej niż kuchni czy łazienki. Być może więc za kilka lat postanowisz zupełnie odświeżyć wystrój pomieszczenia. W miejscu, gdzie dotąd stał duży narożnik, pojawi się stół z krzesłami.
Jeśli ogrzewanie podłogowe pod meblami nie będzie zaplanowane, w takiej sytuacji uzyskasz wolne przestrzenie, tak zwane zimne punkty. Będziesz stąpać po ciepłej podłodze, by za chwilę przejść na chłodniejszą. To niekomfortowe. Poza tym w salonie często nie ma tak masywnych, zajmujących dużą powierzchnię mebli. Zmniejsza się więc ryzyko, że ogrzewanie podłogowe będzie nieefektywne.
Ogrzewanie podłogowe pod meblami – czy powinno się znaleźć?
- Pamiętaj, że w przedpokoju czy salonie aranżacja zmienia się częściej niż w kuchni i łazience.
- Jeśli nie zastosujesz wszędzie ogrzewania podłogowego, otrzymasz tak zwane zimne punkty.
- W przyszłości po remoncie możesz więc przechodzić z ciepłej podłogi na chłodną, a to niekomfortowe.
Ogrzewanie podłogowe pod meblami kuchennymi – co warto wiedzieć?
Ogrzewanie podłogowe w kuchni pod meblami to kontrowersyjny temat. Są specjaliści, którzy twierdzą, że jest zupełnie niepotrzebne. Pętli nie powinno być tam, gdzie stoją meble nieprzestawne, a właśnie do takich należy zabudowa kuchenna. Zlokalizowane pod nią ogrzewanie będzie nieefektywne.
Czy jednak masz stuprocentową pewność, że za 10 lat nie postanowisz odświeżyć aranżacji kuchni, a część zabudowy zostanie wtedy zlikwidowana? W takiej sytuacji w pomieszczeniu pozostaną zimne miejsca, a to znacznie wpłynie na komfort.
Przeciwnicy wskazują również na możliwość uszkodzenia mebli oraz zepsucia się produktów spożywczych przechowywanych w szafkach z powodu wysokiej temperatury. Musisz jednak pamiętać, że szafki znajdują się na nóżkach. Poza tym powierzchnia ogrzewana podłogowo nie uzyskuje ogromnej temperatury.
Zwróć też uwagę na sytuację, w której woda rozlana na blacie dostaje się w szczeliny. Ogrzewanie podłogowe sprawi, że ciecz odparuje znacznie szybciej. Dzięki temu ochroni meble przed uszkodzeniem wywołanym nadmiarem wilgoci.
Podczas podejmowania decyzji musisz pamiętać również o kosztach. Więcej pętli to więcej materiałów, a to przekłada się na wyższą cenę za montaż ogrzewania podłogowego.
Czy buduje się ogrzewanie podłogowe pod meblami w kuchni?
- Specjaliści spierają się w tej kwestii.
- Według niektórych podłogówka nie powinna znajdować się tam, gdzie są meble nieprzestawne, do których zalicza się zabudowa kuchenna.
- Istnieje jednak możliwość, że w przyszłości dojdzie do gruntownego remontu i zmieni się miejsce kilku mebli.
- Część osób wskazuje na ryzyko uszkodzenia szafek od gorącej temperatury.
- Z drugiej strony woda dostająca się przez szczeliny będzie odparowywać szybciej, co chroni przed zniszczeniem wskutek zawilgocenia.
- Na decyzję wpływają również koszty montażu – jeśli materiałów będzie więcej, to cena wzrośnie.
Czy należy montować ogrzewanie podłogowe pod wanną?
Ogrzewanie podłogowe pod meblami w kuchni ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Co z łazienką? W tym pomieszczeniu podłogówka jest chętnie wykorzystywana. Zapewnia komfort podczas wychodzenia z wanny czy kabiny prysznicowej. Gołą stopą stajesz na przyjemnie ciepłej podłodze zamiast zimnych płytkach. Układanie pętli pod meblami podobnie jak w przypadku kuchni wzbudza wiele kontrowersji.
Czy ogrzewanie podłogowe pod wanną powinno się znaleźć? W tej kwestii zdania również są podzielone.
Niektórzy specjaliści omijają to miejsce. Dlaczego? Chodzi o zbyt szybkie wysychanie syfonu. Gdy do niego dojdzie, do powietrza w domu dostanie się nieprzyjemny zapach. Pamiętaj jednak, że do takiej sytuacji nie dochodzi po kilku czy kilkunastu godzinach. Według użytkowników ogrzewania ułożonego również pod wanną czy brodzikiem nawet po tygodniowej nieobecności nie ma kłopotu z nieprzyjemną wonią.
Są jednak firmy, które nie omijają żadnego kawałka powierzchni w pomieszczeniu. Argumentują to tym, że zapotrzebowanie energetyczne liczy się dla całego domu. Nawet jeśli energia trafia do mebla czy innego elementu wyposażenia, to znajduje się on przecież w tym konkretnym budynku. Poza tym w przyszłości zawsze mogą pojawić się plany na zupełną zmianę aranżacji, a ułożenia podłogówki już się nie zmodyfikuje.
Ogrzewanie podłogowe pod wanną – tak czy nie?
- Zdania są podzielone nawet wśród specjalistów.
- Niektórzy omijają przestrzeń pod wanną ze względu na ryzyko wysychania syfonu.
- Inni układają podłogówkę w całym pomieszczeniu, argumentując to tym, że energia i tak trafia do budynku.
- Warto pamiętać o możliwych gruntownych remontach w przyszłości.
Czy ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego pomieszczenia?
Właściwie tak, jednak nie ma potrzeby, by stosować je wszędzie. Są pomieszczenia, w których niska temperatura to znacznie lepsze rozwiązanie.
Jednym z takich pomieszczeń jest spiżarnia. To miejsce stworzone do przechowywania żywności w niskiej temperaturze. To właśnie tam znajdują się słoiki z przetworami i zapasy. Część żywności może znaleźć się przecież na podłodze, gdy zabraknie na nią miejsca na regałach. Ogrzewanie podłogowe jest tam więc zbędne.
Na temat garażu opinie są podzielone. Według niektórych dobrze ocieplony nie wymaga montażu ogrzewania podłogowego. Gdy zajdzie potrzeba zwiększenia temperatury, na przykład zimą do majsterkowania, wystarczy wykorzystać grzejnik.
Inni natomiast uważają, że ogrzewanie podłogowe w garażu jest dobrym rozwiązaniem. Powinna być jednak możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu gdy w przyszłości zechcesz zrobić w garażu mały warsztat, skorzystasz z komfortowego ogrzewania. Podejmując decyzję, weź pod uwagę argumenty obydwu stron.
Czy buduje się ogrzewanie podłogowe pod meblami w sypialni? Czy w ogóle ten sposób ogrzewania nadaje się do tego pomieszczenia? Zastosowanie podłogówki w sypialni ma tę zaletę, że możesz zrezygnować przynajmniej z części grzejników. To powoduje, że pomieszczenie staje się bardziej ustawne. Za sprawą tego rodzaju ogrzewania pokój wychładza się znacznie dłużej.
Jest jednak druga strona tego medalu. Żeby uzyskać zadowalającą temperaturę, musisz długo czekać. Wyobraź sobie, że wracasz z ferii i marzysz tylko o odpoczynku. Sypialnia jest jednak po długiej nieobecności wychłodzona. Minie trochę czasu, nim się nagrzeje. Ogrzewanie podłogowe pod meblami w tym pokoju lepiej zainstalować. To wnętrze, w którym zmiany aranżacji mogą być przeprowadzane stosunkowo często.
Ogrzewanie podłogowe – czy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu?
- Spiżarnia – w tym pomieszczeniu należy zachować jak najniższą temperaturę, więc ogrzewanie podłogowe nie jest potrzebne.
- Garaż – za ogrzewaniem przemawia fakt, że zapewni ono komfort podczas majsterkowania nawet w zimę; według niektórych to natomiast niepotrzebna strata pieniędzy.
- Sypialnia – podłogówka pozwala zrezygnować z części kaloryferów, więc pokój staje się bardziej ustawny; ogrzewanie podłogowe pod meblami w sypialni warto zastosować, ponieważ to pomieszczenie, w którym często zmienia się aranżację.
wtorek, 23 kwiecień 2024 09:33
piątek, 19 kwiecień 2024 11:04