Grzejniki kanałowe – opinie, które musisz poznać!
Ciepłe podłogi to marzenie wielu z nas, które może się dość łatwo ziścić! Wystarczy zamontować grzejniki kanałowe. Opinie dotyczące tego popularnego systemu cieplnego zachęcają, by poważnie rozważyć wymianę tradycyjnych kaloryferów ściennych. Sprawdź, czym jest ogrzewanie w podłodze, a także dowiedz się, jakie są jego wady i zalety.
O czym przeczytasz w artykule?
- Ogrzewanie kanałowe – estetyka i ciepło u Twych stóp
- Czy ogrzewanie kanałowe można zrobić wszędzie?
- Czy można zamontować grzejnik kanałowy w bloku?
- Grzejniki kanałowe – opinie pozytywne
- Grzejnik kanałowy – opinie negatywne
Ogrzewanie kanałowe – estetyka i ciepło u Twych stóp
Popularna podłogówka najczęściej kojarzy się z kosztowną instalacją grzejną. Tymczasem jest jeszcze jeden system, a mianowicie ogrzewanie kanałowe, czyli… grzejnik w podłodze. Ten system cieplny na stałe zagościł w polskich domach, ponieważ jest równie wydajny, jak tradycyjne kaloryfery podwieszane, a poza tym ma wiele dodatkowych atutów – dzięki niemu nie musisz zastanawiać się, jak zamaskować rury od grzejnika.
Jeśli chodzi o grzejniki kanałowe, opinie pozytywne skupiają się głównie wokół względów ekonomicznych, ale nie możemy zapomnieć też o walorach estetycznych. Ogrzewanie kanałowe jest dyskretnie ukryte w podłodze, więc żadne kanciaste żeberka nie utrudniają aranżacji, ani nie zaburzają przestrzeni.
- Kaloryfer podłogowy to system cieplny, na który składają się grzejniki kanałowe. Opinie zadowolonych użytkowników tego rozwiązania grzewczego skupiają się głównie wokół dyskretnego montażu oraz korzyści ekonomicznych.
Czy ogrzewanie kanałowe można zrobić wszędzie?
Właściwie tak. Wszędzie można zamontować grzejnik kanałowy. W bloku lub w pomieszczeniach z cenną, lub zabytkową podłogą, a także w domach o małej izolacji montaż tego rodzaju ogrzewania wymaga jednak głębokiego przemyślenia. W przypadku drogocennych posadzek sprawa jest jasna – nie zawsze opłaca się naruszać je w imię nowocześniejszego systemu cieplnego.
Z kolei gdy sprawa dotyczy budynków, które są niedostatecznie ocieplone, energia produkowana przez kaloryfer podłogowy będzie po prostu niewystarczająca. Słaba izolacja murów to ciągłe straty cieplne. Zamiast więc inwestować w dodatkowe ogrzewanie kanałowe, lepiej najpierw zadbać o szczelność ścian i stolarki.
Kiedy ogrzewanie w podłodze to zły pomysł?
- W przypadku zabytkowych lub kosztownych posadzek, które mogą ucierpieć podczas montażu grzejników kanałowych.
- Gdy pomieszczenie ma nieszczelną izolację, ciepło dostarczone przez ogrzewanie kanałowe będzie ciągle uciekać.
- W domach, które są nieszczelne, lepiej zainwestować w solidne ocieplenie murów i stolarki, niż w dodatkowy grzejnik w podłodze.
Czy można zamontować grzejnik kanałowy w bloku?
W gruncie rzeczy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by zamontować grzejnik kanałowy w bloku. Doświadczenie uczy jednak, że to nie zawsze dobry pomysł. Jak już wspomnieliśmy, kaloryfer podłogowy montowany jest pod posadzką. Instalacja wiąże się więc z ingerencją w strop, a to może budzić obawy wspólnoty mieszkaniowej.
Kolejną kwestią, którą musisz przeanalizować, chcąc zamontować grzejnik kanałowy w bloku, jest stabilność bilansu temperatur w budynku. Pamiętaj, że likwidując stare kaloryfery lub dodając nowe, możesz zakłócić strumień energii cieplnej. Gdy chcesz wymienić ogrzewanie w bloku, zadbaj więc o to, aby parametry grzewcze nowego systemu współgrały z instalacją centralną.
- Grzejnik kanałowy w bloku może zaburzyć bilans cieplny i wzbudzić obawy wspólnoty mieszkaniowej. Wymiana kaloryferów w budynku wielorodzinnym wymaga idealnego dopasowania do instalacji centralnej.
Grzejniki kanałowe – opinie pozytywne
Co powinieneś wziąć pod uwagę, zanim postanowisz zainstalować w swoim domu grzejnik kanałowy? Opinie użytkowników, którzy przetestowali ten system grzejny. Zacznijmy od pozytywów, których jest naprawdę sporo.
Przede wszystkim grzejnik w podłodze to opcja o wiele przystępniejsza finansowo, niż system ogrzewania podłogowego. Kuszące są nie tylko ceny za grzejnik kanałowy. Opinie osób, które od lat stosują ten system grzejny, jednoznacznie wskazują, że nie tylko jego zakup, ale i użytkowanie jest opłacalne.
A jeśli o kosztach mowa, to warto podkreślić, że grzejnik w podłodze zamontowany przy drzwiach wejściowych lub balkonowych będzie działał jak kurtyna powietrzna. Silny strumień ogrzanego powietrza zablokuje przedostawanie się chłodu z zewnątrz. To z kolei ograniczy utratę ciepła, a tym samym zmniejszy rachunki.
I jeszcze jedna, niezaprzeczalna zaleta: ogrzewanie kanałowe jest niemal niewidoczne i nadaje się do każdego typu wykończenia podłogowego. Dzięki temu świetnie sprawdza się w nowoczesnych, przeszklonych i otwartych przestrzeniach, w których trudno znaleźć miejsce na kaloryfery podwieszane. Co więcej, grzejnik w podłodze, w przeciwieństwie do takiego na ścianie, nie stwarza ryzyka poparzenia.
Grzejnik kanałowy: opinie na TAK
- Ogrzewanie kanałowe jest tańsze od podłogówki: zarówno zakup i montaż, jak i koszty eksploatacji.
- Grzejnik w podłodze, podobnie jak kurtyna cieplna, blokuje przedostawanie się zimna z zewnątrz.
- Kaloryfer podłogowy jest prawie niewidoczny, co sprzyja tworzeniu estetycznych, niezaburzonych niczym aranżacji wnętrz.
- Ogrzewanie kanałowe można zamontować pod dowolną podłogą – nawet z drewna naturalnego.
- Grzejniki kanałowe nie nagrzewają się tak, jak kaloryfery żeberkowe. Nie ma więc ryzyka poparzenia.
Grzejnik kanałowy – opinie negatywne
Wygląda na to, że niesamowicie zachwalamy system cieplny, jakim jest grzejnik kanałowy. Opinie negatywne jednak też mamy. Czy istniejące wady są w stanie przyćmić wymienione wcześniej zalety? Przekonajmy się.
Wspominaliśmy już, że ogrzewanie kanałowe jest prawie zupełnie ukryte. Trzeba jednak uczciwie podkreślić słowo „prawie”. Widoczna pozostaje kratka, przez którą wypływa ciepłe powietrze. Na szczęście na rynku dostępne są kratki w wielu kolorach, dzięki czemu można dopasować je do każdego rodzaju podłogi.
Największa niedogodność związana jest z tym, że trzeba regularnie czyścić grzejniki kanałowe. Opinie użytkowników pozwalają jednak wierzyć, że nie jest to czynność skomplikowana. Mimo wszystko pod tym względem zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest montaż podłogówki, która po prostu się nie brudzi.
Warto również podkreślić, że kratki od ogrzewania kanałowego nie powinny być niczym zasłonięte – w przeciwnym razie praca systemu będzie mniej wydajna. Odpadają więc wszelkie dywany i chodniki. Lepiej też nie stawiać nad kaloryferem podłogowym mebli, nawet takich na wysokich nóżkach.
Grzejnik kanałowy: opinie na NIE
- Ogrzewanie kanałowe nie jest tak dobrze ukryte, jak podłogówka. Widoczna jest kratka, przez którą wypływa ciepłe powietrze.
- Kaloryfer podłogowy musi być regularnie czyszczony, żeby system był trwały i wydajny.
- Grzejnik w podłodze nie powinien być niczym zasłonięty. Zarówno dywany, jak i meble nad kratką kaloryfera będą hamować strumień ciepłego powietrza.
piątek, 29 marzec 2024 12:08