Izolacja termiczna dachu płaskiego bez tajemnic
Przez dach może uciekać aż 25 proc. ciepła z budynku. Dlatego tak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna dachu. Dowiedz się, jak ocieplić dach płaski, by poprawić energooszczędność budynku i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.
Rodzaj ocieplenia dachu zależy od jego konstrukcji. Inaczej ociepla się dachy skośne, inaczej płaskie. Te ostatnie z kolei mogą być wentylowane i niewentylowane – te cechy również wpływają na wybór materiału termoizolacyjnego i sposób jego nakładania.
Prawidłowa izolacja termiczna dachu płaskiego ograniczy straty ciepła przez dach, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Podczas upałów natomiast zabezpieczy wnętrze budynku przed zbytnim przegrzaniem. Sprawdź, jak dobrać materiały ocieplające i jak je zamontować w zależności od konstrukcji stropodachu.
Jak ocieplić dach płaski wentylowany?
W dachu płaskim o konstrukcji wentylowanej między wodoszczelnym pokryciem chroniącym przed opadami atmosferycznymi a izolacją termiczną znajduje się szczelina powietrzna. Pełni ona funkcję wentylacyjną, zabezpieczając przed niekontrolowanym przepływem wilgoci.
Więcej o konstrukcji dachów, także płaskich, przeczytasz na blogu firmy Blachotrapez pod adresem: https://www.blachotrapez.eu/.
Dach płaski wentylowany ociepla się układając paroizolację na konstrukcji nośnej. Paroizolacja to szczelna warstwa folii z tworzywa sztucznego, chroniąca strop przed zawilgoceniem. Następnie pokrywa się ją warstwą ocieplającą np. z wełny mineralnej. Często stosuje się w tym celu technikę nadmuchu – granulat z wybranego materiału izolującego wdmuchuje się przez otwory wentylacyjne.
Nad warstwą termoizolacyjną będzie znajdować się pustka wentylacyjna. Powinna ona mieć nie mniej niż 5 cm, najlepiej zaś gdy jej wysokość wynosi 10-15 cm.
Izolacja termiczna dachu płaskiego niewentylowanego
Dachy płaskie niewentylowane najczęściej spotyka się na halach produkcyjnych, obiektach sportowych, sklepach wielkopowierzchniowych czy magazynach.
W przypadku stropodachu niewentylowanego paroizolację również układa się na warstwie nośnej. Na nią kładzie się twardy materiał ociepleniowy. Dobrym wyborem będzie np. wełna mineralna w postaci płyt czy desek dachowych. Jeśli zdecydujesz się ocieplić dach twardym styropianem, pamiętaj, żeby przed zgrzewaniem papy termozgrzewalnej (zapewniającej hydroizolację) nałożyć na niego zabezpieczającą warstwę betonu, która ochroni go przed wysoką temperaturą.
Od czego zależy grubość warstwy termoizolacyjnej?
Na skuteczność izolacji termicznej dachu wpływa również odpowiednio dobrana grubość warstwy ocieplającej. Zależy ona od współczynnika przewodzenia ciepła, który nawet w przypadku tego samego rodzaju materiału, może się różnić. Im niższy współczynnik, tym materiał jest cieplejszy – wówczas można położyć cieńszą warstwę. Wyższy współczynnik oznacza natomiast, że potrzeba będzie większej ilości materiału. Obliczenie odpowiedniej ilości materiału termoizolacyjnego najlepiej zlecić projektantowi.
Materiał sponsorowany
sobota, 12 listopad 2022 11:08