Jak naprawić głuche płytki? - dekoportal.pl

Jak naprawić głuche płytki?

28 Sie 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
głuche płytki
Głuche płytki mogą okazać się sporym kłopotem, szczególnie jeśli problem dotyczy podłogi.

Głuche płytki mogą okazać się sporym kłopotem, szczególnie jeśli problem dotyczy podłogi. Co zrobić, jeśli zauważysz to niedociągnięcie w swoim domu tuż po zakończeniu remontu lub pusty odgłos płytki pojawi się na używanej od lat podłodze? Czy zawsze konieczne jest skuwanie przynajmniej części glazury? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Głuche płytki – co to oznacza?

Głuche płytki są szczególnie niebezpieczne w przypadku podłogi. Nacisk, jaki pada na taką płytkę (np. podczas chodzenia czy stawiania ciężkich przedmiotów), może doprowadzić do jej pęknięcia. Dlatego, o ile w przypadku glazury położonej na ścianie, można zazwyczaj zlekceważyć głuchy odgłos płytek, to w przypadku podłogi, lepiej zareagować odpowiednio szybko.

Przyczyn pojawienia się pustego odgłosu płytki może być co najmniej kilka. Najczęstszą jest nieodpowiednie rozłożenie kleju. Jeśli glazurnik przyklei płytki do podłoża na tzw. placki, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu. Nakładanie kleju metodą na grzebień minimalizuje to ryzyko.

Kolejnym zaniedbaniem glazurnika, które przyczynia się do powstania głuchych płytek, jest niewłaściwie oczyszczone podłoże. Powoduje to, że płytka mimo starannego rozłożenia kleju może się nie trzymać stabilnie i po jakimś czasie nastąpi rozszczelnienie lub nawet całkowite jej odklejenie.

Wpływ na stabilność płytek ma też oczywiście jakość kleju oraz nierówności podłoża i co za tym idzie: przyklejenie części płytki grubą warstwą kleju, a części jedynie cienką.

Niezależnie od przyczyny, jest kilka opcji na to, jak naprawić głuche płytki. Dowiedz się, jakie rozwiązania są możliwe i które z nich są najlepsze.

Zapamiętaj, że najczęstsze przyczyny pojawienia się głuchych płytek to:

  • nieodpowiednie rozłożenie kleju i niewłaściwie oczyszczone podłoże,
  • słaba jakość kleju,
  • duże nierówności podłoża.
naprawa głuchych płytek
Wpływ na stabilność płytek ma też oczywiście jakość kleju oraz nierówności podłoża.

Jak naprawić głuche płytki? Zacznij od reklamacji

Niekiedy naprawa głuchych płytek jest obowiązkiem osoby, która kładła płytki. Warto skorzystać z tej możliwości, jeśli pusty odgłos płytek pojawia się stosunkowo krótko po remoncie. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że płytkarz nie zastosował odpowiedniej metody położenia kleju.

Źle wykonana praca płytkarza może zostać zareklamowana – skorzystaj z tej możliwości. Niestety niekiedy zdarzają się mało uczciwi fachowcy, którzy kładą płytki jedynie na kleksy lub rozcierają klej jedynie na podłodze (nie stosują go zgodnie ze sztuką, czyli także na płytce).

Zanim skontaktujesz się ze usługodawcą, by zareklamować jego pracę, sprawdź jakość wykonania całego montażu. Głuche płytki z łatwością znajdziesz, jeśli postukasz delikatnie (to ważne, delikatnie!) w podłogę drewnianym tłuczkiem do mięsa lub niewielkim młotkiem.

Głuche płytki pojawiają się niekiedy po kilku latach użytkowania podłogi. Może być to spowodowane na przykład użyciem kleju niskiej jakości, dużymi nierównościami powierzchni (a przez to różnym grubościom warstw kleju) czy niedostatecznym oczyszczeniem powierzchni, do której była klejona glazura. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiste jest, że po kilku latach użytkowania nie wchodzi w grę już reklamacja. Warto wówczas spróbować rozwiązać ten problem samodzielnie.

Zapamiętaj:

  • Jeśli glazurnik położył płytki na tzw. kleksy lub niewłaściwie oczyścił podłogę przed klejeniem, mogą pojawić się problemy w postaci pustego odgłosu.
  • masz prawo zareklamować usługę,
  • jeśli reklamacja nie jest możliwa, trzeba naprawić głuche płytki samodzielnie.
jak naprawić głuche płytki
Głuche płytki pojawiają się niekiedy po kilku latach użytkowania podłogi.

Kilka metod na to, jak naprawić głuche płytki

Jak naprawić głuche płytki? Poznaj pierwszy sposób, który nie wymaga dużych umiejętności i z którym poradzi sobie niemal każdy.

Proces wymiany głuchej płytki można opisać w kilku punktach:

  1. Odkuj delikatnie głuche płytki.
  2. Oczyść glazurę z kleju (użyj w tym celu szpachelki i papieru ściernego).
  3. Usuń z podłoża stary klej – najlepiej jest usunąć go całkowicie, jeśli jednak to nie jest możliwe, warto porobić w nim duże dziury.
  4. Przy pomocy pacy zębatej (tzw. grzebienia) nałóż na płytkę odpowiednią ilość kleju.
  5. Klej umieść też na podłożu.
  6. Przyklej płytkę tak, by była na równym poziomie z pozostałymi (koniecznie użyj poziomnicy).
  7. Płytkę zabezpiecz krzyżykami dystansowymi.
  8. Pozostaw do wysuszenia się kleju. Nie korzystaj z tej części podłogi przez co najmniej 24 godziny (sprawdź zalecaną przez producenta długość na opakowaniu kleju).
  9. Gdy klej już zwiąże, wyjmij krzyżyki dystansowe i wykonaj fugę.

Naprawa głuchych płytek nie zawsze musi wiązać się ze skuwaniem części posadzki i ponownym jej przyklejaniem. W sklepach budowlanych dostępne są wygodne w użyciu jednoskładnikowe mikrocementy. To doskonałe rozwiązanie, gdyż środek ten nie odbarwia płytek, jednak nie zaleca się stosowania go w przypadku białego marmuru.

Środek ten charakteryzuje się dużą skutecznością przy minimalnym nakładzie pracy, gdyż wnika on nawet w najmniejsze puste przestrzenie (od 0,05 mm).

Zanim zastosujesz konkretny środek do uzupełniania pustek pod płytkami, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Jednak zasada działania jest podobna dla każdego produktu tego typu.

Środek do wypełniania przestrzeni pod płytkami należy rozmieszać w odpowiedniej ilości wody, a następnie uzupełnić luki. Jak to zrobić? Zaleca się wybranie jednej z dwóch poniższych metod:

  1. W pobliżu miejsca, gdzie stwierdziliśmy pustkę pod płytką, wycinamy kawałek fugi i przez ten otwór wlewamy rozrobiony mikrocement.
  2. W pobliżu stwierdzonych pustek nawiercamy mały otwór (najlepiej w fudze, ale jeśli to nie jest możliwe, to w płytce – wówczas wybieramy możliwie najmniej widoczne miejsce) i przez niego wstrzykujemy preparat.

Fachowcy nie zalecają uzupełniania pustek metodą wstrzykiwania silikonu przez otwór (jest zbyt gęsty i nie wypełni szczelnie luk). Nie powinno się też stosować w tym celu pianki (puchnie, więc może spowodować całkowite odklejenie się płytki). Środek do wypełniania przestrzeni pod glazurą nie jest drogim produktem, nie warto więc ryzykować i używać preparatów, które nie są przeznaczone do tego celu.

Zapamiętaj:

  • głuchą płytkę możesz skuć, przykleić na nowo i zafugować;
  • mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest użycie specjalnego środka do wypełniania pustej przestrzeni po płytkami,
  • nie zaleca się uzupełniania wolnych przestrzeni pod płytkami silikonem czy pianką – tego typu rozwiązania nie są skuteczne i mogą spowodować całkowite odklejenie się płytki od podłoża.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2024 11:47
komentarzy /( 2 )
  • Dyziia
    Dyziia

    czwartek, 04 kwiecień 2024 13:01

    Witek, mylisz się. Czasem sprytny sposób wystarczy i nie trzeba remontu całej łazienki
  • Witek
    Witek

    środa, 03 kwiecień 2024 12:27

    zawsze mi się wydaje, że głuche płytki lepiej skuć, położyć nowe.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.