Jak prawidłowo dobrać fugę do płytek ściennych i podłogowych? - dekoportal.pl

Jak prawidłowo dobrać fugę do płytek ściennych i podłogowych?

15 Mar 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
biało-brązowa kuchnia, połączona z salonem, wyłożona szarymi płytkami z białą fugą

Fuga, czyli wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami ściennymi albo podłogowymi, ma nie tylko walor ozdobny, ale nade wszystko praktyczny: ma chronić powierzchnię pod płytkami (ścianę lub podłogę) przed przedostawaniem się wilgoci, która mogłaby spowodować pojawienie się pleśni, a także przyleganie kurzu i drobnych śmieci. Prawidłowo dobrane i ułożone fugi zapewniają również optymalną przyczepność płytek do podłoża.


Czym kierować się przy wyborze fugi do płytek

Rodzaj i szerokość fugi dobiera się w zależności od podłoża, na którym układane są płytki, oraz od ich rozmiarów. O czym należy pamiętać?

  • Płytki układane na podłożu, które może ulegać odkształceniom z uwagi na wilgoć lub temperaturę (np. na ogrzewaniu podłogowym, nasłonecznionym tarasie albo elewacji, na schodach zewnętrznych czy w basenie), wymagają użycia szerszych fug, które będą w stanie skompresować pojawiające się naprężenia. Dodatkowo fugi w takich miejscach muszą być paroprzepuszczalne, tak aby gromadząca się pod i pomiędzy płytkami wilgoć mogła znajdować ujście. Jeśli nie zastosujemy się do powyższych zasad, płytki będą się odrywać od podłoża (odspajać), wybrzuszać i pękać.
  • Fugi do płytek układanych na podłożu o stałej temperaturze, które nie podlega silnym oddziaływaniom temperatury ani nie jest narażone na nadmierne zawilgocenie, mogą być wąskie.
  • Szerokość fugi zależy także od wymiarów płytki. Przyjmuje się, że dla płytek 10 × 10 cm stosuje się fugę o szerokości 2 mm, dla płytek gresowych 30 × 30 cm – 3 mm, a dla płytek wielkoformatowych – od 5 mm wzwyż.

Mając powyższe na uwadze, zawsze należy czytać informacje na opakowaniu: jeśli zdecydujemy, że ze względów technicznych oraz estetycznych możemy zastosować fugę o szerokości np. 8 mm, to nie możemy zrobić wypełnienia pomiędzy płytkami przy użyciu mieszanki, dla której dopuszczalna szerokość to 4 mm.

Na rynku można nabyć następujące rodzaje fug:

  • Cementowe – często z dodatkiem polimerów i silikonów, co gwarantuje ich większą elastyczność i sprawia, że nie pękają ani nie wykruszają się. Mogą one być stosowane na zewnątrz oraz wewnątrz budynków.
  • Epoksydowe – stosowane przede wszystkim na tarasach, balkonach, basenach oraz tam, gdzie w grę wchodzą niekorzystne warunki atmosferyczne. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż fugi cementowe.
  • Silikonowe – najbardziej elastyczne oraz najodporniejsze na warunki zewnętrzne, wodę, wilgoć, temperatury czy środki chemiczne. Stosuje się je na basenach, w łaźniach, są bardzo dobrym łącznikiem w przypadku kamienia naturalnego, w tym marmuru.
fugi do płytek stosowanych na basenach czy pod prysznicami muszą być odporne na wilgoć

Jaka szerokość fugi do płytek rektyfikowanych?

Coraz częściej decydujemy się na płytki rektyfikowane, czyli klejone bezspoinowo (bezfugowo). Płytki takie mają krawędzie o maksymalnie regularnych kształtach (różnice w wymiarach między poszczególnymi płytkami mogą wynosić do 0,2 mm), ostre wykończenie stykające się pod kątem 90 stopni oraz są grubsze od płytek tradycyjnych, czyli kalibrowanych, które są nie tylko cieńsze, ale mają także lekko zaokrąglone brzegi.

Nazwa „klejenie bezspoinowe” albo „klejenie bezfugowe” jest nieco myląca. W przypadku tego sposobu układania zachowuje się minimalne szczeliny pomiędzy płytkami (szerokość spoiny powinna wynosić minimum 1,5–2 mm), które mogą być zupełnie niewidoczne, dając efekt gładkiej tafli. Aby taki efekt uzyskać, trzeba znać odpowiednie techniki układania fug do płytek rektyfikowanych.


Jaka fuga do płytek klinkierowych na zewnątrz?

Fugowanie klinkieru wykonuje się inaczej od fugowania glazury czy gresu. Wypełniając szczeliny pomiędzy płytkami klinkierowymi na elewacji czy ogrodzeniu, pamiętaj:

  • Spoina powinna mieć od 5 do 18 mm.
  • Klinkier powinno się fugować na półsucho (fuga jest wtedy gęsta, plastyczna, nie rozmazuje się i łatwo ją kształtować), ponieważ fugowanie na mokro może powodować zabrudzenia i dodatkową czasochłonną pracę przy czyszczeniu płytek.
  • Spoinowanie klinkieru można wykonać jednocześnie z murowaniem z cegieł i z wykorzystaniem tej samej zaprawy, ale należy robić to bardzo starannie.
  • Najpierw robimy spoiny poziome, następnie pionowe.
  • Całą spoinowaną powierzchnię należy na koniec wyszczotkować w celu usunięcia resztek zaprawy.
ściana z płytek klinkierowych z widocznym fugowaniem

Sprawdź ofertę akcesoriów do płytek w OBI >>


Kolor płytek a kolor fugi

Kolor fugi ma wyłącznie walory estetyczne. Decydując o jego wyborze możemy przyjąć zasadę, zgodnie z którą barwa fugi powinna być jak najmniej rzucająca się w oczy – ma stapiać się wizualnie z barwą płytek albo przeciwnie – stanowić dla nich kontrast.


Jaka fuga do jasnych płytek?

Decydując się na jasną fugę do jasnych płytek, uzyskamy efekt jednolitego i równomiernego wybarwienia. Jasna fuga, czyli fuga w odcieniach kremu, beżu, szarości jest o wiele częściej wybierana niż biała. Mając na uwadze miejsce ułożenia płytek, warto wybrać tę, która pomimo upływu lat nie zmieni koloru przez nanoszony brud. Biała fuga może stanowić ozdobę ściany, ale już na podłodze będzie niefunkcjonalna. Ostatnio coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są fugi w odcieniu złota i srebra, a także te z brokatowymi drobinkami. W starannie oświetlonym pomieszczeniu mogą dawać naprawdę niesamowite wizualnie efekty.

Jeśli wybieramy płytki o niestandardowych kształtach, ciekawym rozwiązaniem będzie dobranie do nich kontrastowej fugi, która współgra kolorystycznie z dodatkami we wnętrzu. Czy białe płytki = biała fuga? To rozwiązanie nie wychodzi z mody, ale równie piękny efekt można uzyskać, kontrastując białe płytki z grafitową, czarną, czerwoną albo złotą spoiną.


Jaka fuga do czarnych płytek?

Ciemne płytki najczęściej łączy się z ciemną fugą. W ich przypadku ważne jest, czy są to płytki gładkie, czy wzorzyste. Jeśli decydujemy się na kafelki ze wzorem, fuga może być w tym samym kolorze co przedmiotowy wzór. Jeśli fuga ma się zlewać z płytką, jej kolor musi być zbliżony do któregoś z kolorów występujących na powierzchni płytki. Monochromatyczne kafelki czarne, szare czy granatowe dobrze prezentują się przy spoinach o ton jaśniejszych lub w takim samym kolorze.


Fuga do płytek drewnopodobnych

W przypadku płytek drewnopodobnych nie powinno się wypełniać szczelin pomiędzy nimi fugą w odcieniu brązu. To częsty błąd: ulegamy złudzeniu, że brązowe płytki w połączeniu z brązową fugą będą wyglądały niczym podłoga w góralskiej chacie zrobiona z desek, ale osiągnięcie takiego efektu okazuje się niewykonalne. Specjaliści od aranżacji wnętrz są zdania, że brązowe płytki o wiele lepiej prezentują się w towarzystwie fug w odcieniach szarych. Szara fuga staje się niemal niewidoczna dla oka, uwydatniając wzór drewnopodobnych płytek, podczas gdy brązowa rzuca się w oczy.


Jaka fuga do marmurowych płytek?

Tu wszystko zależy od rysunku marmuru, czyli ilości i barwy charakterystycznych żyłek, nitek i smug. Jeśli wybieramy marmur czarny, fuga może być czarna, jeśli biały – biała. Ale równie dobrze możemy dobrać w fugę w kolorze jednej z żyłek, najlepiej, aby był to kolor wiodący lub najbardziej rzucający się w oczy.

w przypadku płytek z marmuru warto dobrać fugę w kolorze jednej z żyłek

O ile rodzaj fugi musi być precyzyjnie dobrany do jakości podłoża, cech fizycznych układanych płytek oraz warunków atmosferycznych, w których będą układane, o tyle jej kolor jest kwestią gustu. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, od koloru spoin między płytkami ściennymi albo podłogowymi zależy ostateczny efekt wizualny: fuga może stać się zupełnie niewidoczna albo stanowić atrakcyjny kontrast. W przypadku płytek wzorzystych ważne jest, aby fuga nie przyćmiła ich naturalnej tekstury, jak może to mieć miejsce w przypadku płytek marmurowych czy drewnopodobnych. Dobrze wybrać fugę, która zbyt szybko nie zmieni koloru przez nanoszony brud. Warto podkreślić, iż stan fug w dużej mierze zależy od tego, czy o nie należycie dbamy – nie chodzimy po podłodze w silnie zabrudzonych butach, a od czasu do czasu myjemy fugi specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami, które rozpuszczają złogi brudu, nie naruszając przy tym struktury spoiny.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 lipiec 2024 13:44
komentarzy /( 2 )
  • jusia
    jusia

    poniedziałek, 03 kwiecień 2023 16:32

    dobrze że w moim przypadku to był problem ekipy budowlanej
  • jusia
    jusia

    poniedziałek, 03 kwiecień 2023 16:30

    dobrze że w moim przypadku to był problem ekipy budowlanej

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.