Jak sprawdzić, czy są pchły w domu i jak się ich pozbyć?
Coś mi chodzi po głowie. Coś mnie gryzie. Doskonale znasz te zwroty i pewnie wielokrotnie je stosujesz. Ale czy wiesz, że mogą one nabrać zupełnie nowego znaczenia? Wystarczy dodać jeszcze jedno słowo. Pchła. Robi się nieprzyjemnie. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy w domu są pchły i przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na pchły.
O czym przeczytasz w artykule?
Pchły w domu
„Moja ty pchełko”, „jesteś malutka, jak pchełka” – ileż czułości wypływa z tych zdań. To zaskakujące, bo pchła zdecydowanie nie należy do rozkosznych i uroczych. To maleńkie i niepozorne stworzonko, które osiąga zaledwie od 1 do 4 mm wzrostu, ma tajną broń...
Nieproporcjonalnie duży, bardzo sprawny, kłująco-ssący aparat gębowy. Do tego spłaszczona bocznie budowa ciał, umożliwiająca wejście w naprawdę ciasne miejsca. Trzy pary odnóży i umiejętność skakania na odległość nawet metra! A na domiar złego twardy chitynowy pancerzyk. Robi się niebezpiecznie.
„Ale przecież nie mam zwierząt, więc pchły mnie nie dotyczą”. Kolejny szok – pchły żerują nie tylko na zwierzętach. Ludzi również bardzo lubią. Jeść. Pchły w domu to zaskakująco powszechny problem.
Okazuje się, że insekta można nieświadomie wnieść do domu nawet na butach. Wystarczy zaledwie krótka chwila w pobliżu zwierzęcia, które ma pchły, nadepnięcie na zapchlony dywan na śmietniku lub wizyta w piwnicy, w której chronią się bezpańskie zwierzęta i pchły w domu niemal gwarantowane.
Skąd się biorą pchły w domu?
- Pchły żywią się krwią zwierząt i ludzi. A co za tym idzie – nie tylko zwierzęta przenoszą pchły. Te szkodniki mogą przyczepić się do ubrania lub butów. Wystarczy krótki kontakt z zapchlonym zwierzęciem lub przedmiotem (np. dywan), aby pojawiły się pchły w domu.
Jak sprawdzić, czy są pchły w domu?
Masz zwierzę, które ostatnio podejrzanie często się drapie? A może problem dotyczy domowników, na których w niewyjaśnionych okolicznościach pojawiają się swędzące zaczerwienienia? To dostateczne przesłanki, żeby podejrzewać, że pojawiły się pchły w domu.
Zatem jak sprawdzić, czy w domu są pchły? Jest jedna prosta, choć niekoniecznie przyjemna metoda: na własnej skórze. Jeśli widzisz na swoim ciele czerwone, swędzące punkty i małe, czarne, skaczące stworzonka, możesz mieć pewność, że w domu są pchły.
Inny sposób to zwabienie potencjalnych szkodników. Wystarczy rozłożyć białą poszewkę lub ręcznik na podłodze, najlepiej w pobliżu dywanu, albo bezpośrednio na nim. Twoje ciepło zwabi pchły, które z łatwością dostrzeżesz, gdy tylko wskoczą na jasny materiał. Zamiast poszewki możesz użyć białej kartki – wtedy nie tylko zobaczysz, ale i usłyszysz skaczące insekty.
A jak sprawdzić, czy są pchły w domu, w którym mieszkają zwierzęta? Tutaj również dobrze się sprawdzi biały ręcznik albo poszewka. Wystarczy posadzić zwierzę na białym materiale i zacząć je intensywnie głaskać. Część pcheł wypadnie spomiędzy sierści i bez trudu zauważysz je na białym tle.
Wnikliwa obserwacja to najlepsza i najprostsza odpowiedź na pytanie „jak sprawdzić, czy są pchły w domu?”. Rozchylaj palcami sierść pupila, aby dokładnie obejrzeć skórę i upewnić się, czy nie ma tam insektów lub śladów ich ukąszeń. Podobnie możesz robić z włosami domowników.
Jak sprawdzić, czy w domu są pchły?
- Obserwuj, czy domownicy i zwierzęta drapią się częściej i bez wyraźnej przyczyny.
- Połóż się na białym materiale, aby ciepłem ciała wywabić pchły z dywanu.
- Posadź swojego czworonoga na białym ręczniku i mocno głaszcz, aby ujrzeć wyskakujące z sierści pchły.
- Rozchylaj palcami włosy domowników i sierść zwierzaków, aby zobaczyć, czy nie bytują tam pchły.
Jak pozbyć się pcheł z domu?
Masz już pewność, że w domu są nieproszeni goście i zastanawiasz się, jak pozbyć się pcheł z domu? Spieszymy z pomocą i przedstawiamy sprawdzone, domowe sposoby na pchły. Przede wszystkim pamiętaj, że pchły w domu nie lubią... czystości. I wcale nie chodzi o to, żeby wszystko lśniło i pachniało sterylnością.
Zadbaj o regularne odkurzanie dywanów i tapicerowanych mebli. Ustaw odkurzacz na najwyższą moc ssania, aby mieć pewność, że wciągniesz nie tylko dojrzałe osobniki, ale też larwy, a nawet jaja. Ważne jest, aby jak najszybciej wyjąć worek z odkurzacza, szczelnie owinąć go folią i wynieść na śmietnik.
Pamiętaj o systematycznym praniu i odkażaniu legowiska oraz zabawek zwierzaka. Dokładnie czyść również jego kuwetę, miski i gryzaki. Nie zapomnij także o wycieraczce. Regularne odkurzanie i profilaktyczne pranie to podstawowe domowe sposoby na pchły. Pozbądź się sentymentów i wyrzuć wszystko, czego nie potrzebujesz. Szczególnie tyczy się to dywaników, wycieraczek i mat podłogowych, które są wspaniałą kryjówką dla pcheł.
Olejki eteryczne również mogą stanowić odpowiedź na pytanie „jak pozbyć się pcheł z domu. Szczególnie polecane są olejki eukaliptusowy i z drzewa herbacianego. Ich zapach, podobnie jak aromat octu czy cytrusów, jest nieprzyjemny dla pcheł. Wystarczy zmieszać olejek lub ocet z wodą i spryskać tym roztworem sierść zwierzaka oraz miejsca potencjalnie zapchlone (kanapa, dywan, fotele, legowisko), aby odstraszyć małe gryzonie.
Soda i sól to inne domowe sposoby na pchły. Zarówno soda, jak i sól na pchły działają odstraszająco i stwarzają warunki utrudniające rozmnażanie. W obu przypadkach należy posypać preparatem zwierzę oraz potencjalnie zapchlone miejsca i po kilku godzinach wyczesać proszek z sierści, bądź odkurzyć go z dywanów i mebli. Soda i sól na pchły u zwierząt to sposoby, które wymagają szczególnej ostrożności, ponieważ łatwo mogą dostać się do ich oczu i sprawić ból.
Przetestowałeś wszystkie domowe sposoby na pchły, ale problem wciąż powraca? Nie masz już pomysłu, jak pozbyć się pcheł z domu? Pamiętaj, że pchły w domu mogą przeżyć bez żywiciela nawet kilka dni. Nie wystarczy więc wyjechać na weekend, aby problem rozwiązał się sam. Czas sięgnąć po radykalne metody i wezwać firmę DDD, która przeprowadzi profesjonalną dezynfekcję, a tym samym pozbędzie się nieproszonych gości.
Jak pozbyć się pcheł z domu?
- Pamiętaj o profilaktyce i zadbaj o czystość – regularnie odkurzaj dywany i meble tapicerowane, systematycznie pierz legowisko, pokrowce i koce, odkażaj miski oraz zabawki zwierzaka.
- Wypróbuj domowe sposoby na pchły. Olejki eteryczne, roztwór octowy, soda lub sól na pchły działają odstraszająco i utrudniają rozmnażanie.
- Gdy domowe sposoby na pchły nie dają satysfakcjonujących rezultatów, zgłoś się po fachową pomoc firmy dezynfekcyjnej.
sobota, 12 listopad 2022 11:03
wtorek, 08 listopad 2022 09:02