Jak uratować zafarbowane ubrania? - dekoportal.pl

Jak uratować zafarbowane ubrania?

27 Paź 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak uratować zafarbowane ubrania
Dobieraj tkaniny podobnymi odcieniami, może to pomóc w zachowaniu ich dotychczasowego koloru.

Nowe ubrania prosto ze sklepu albo tkaniny w jaskrawych, żywych barwach są najczęstszą przyczyną farbowania innej odzieży podczas prania. Czasem może być to spowodowane włóknami niskiej jakości, na których barwnik nie trzyma się długo. W efekcie doprowadza też do blaknięcia tkanin i zupełną zmianą ich wyglądu. Sprawdź, jak uratować zafarbowane ubrania domowymi sposobami!

O czym przeczytasz w artykule?


Jak uratować zafarbowane ubrania w białym kolorze?

Kolorowe plamy pojawiły się w różnych miejscach na koszuli, T-shirtach czy białych spodniach? Aby łatwiej było nad nimi zapanować, zacznij od sprawdzonej metody namaczania. Zafarbowane białe ubrania warto umieścić w misce z letnią wodą oraz wodą utlenioną. Wystarczy dodać kilka łyżek i uzbroić się w cierpliwość.

Alternatywą dla wody utlenionej jest sól (1 płaska łyżka), którą na pewno masz w domu. Jak odbarwić zafarbowane rzeczy w praniu takim sposobem? Po kilku godzinach namaczania wypierz je jak zawsze.

Białe ubrania zafarbowane na różowo czy niebiesko możesz uratować domową pastą do czyszczenia. Zrobisz ją z sody i odrobiny wody. Wystarczy nanieść papkę na plamę, a następnie odczekać kilka godzin i wyprać ubranie. Soda na zafarbowane ubrania działa jak odplamiacz.

Ponadto możesz ją dodawać bezpośrednio do prania, np. jeśli widzisz jeszcze kolorowe ślady na wielu ubraniach lub chcesz wybielić tkaniny. Wystarczy do tradycyjnej miarki proszku lub płynu dodać pół opakowania sody oczyszczonej.

Zafarbowane białe ubrania możesz też spryskać domowym wybielaczem. Zrobisz go z dwóch szklanek cieplej wody, kilku łyżeczek wody utlenionej i wyciśniętego soku z cytryny. Po aplikacji na plamę trzeba odczekać kilka godzin, a następnie wyprać ubrania.

Wypróbuj także szare mydło. Zamocz delikatnie tkaninę, a następnie potrzyj plamę naturalnym środkiem. Zafarbowane pranie zostaw na 2-3 godziny, aby szare mydło przedostało się w głąb włókien. Następnie wypierz ubrania.

Co zrobić z zafarbowanymi ubraniami białymi?

  • Białe ubrania zafarbowane na różowo uratujesz namaczając je z dodatkiem wody utlenionej lub soli.
  • Wykorzystaj szare mydło do wybielenia kolorowych plam.
  • Soda na zafarbowane ubrania połączona z wodą zadziała jak wybielacz.
jak uratować zafarbowane ubrania
Zafarbowane białe ubrania możesz też spryskać domowym wybielaczem.

Zafarbowane ubrania kolorowe – co zrobić?

Kremowy sweterek zrobił się różowy? Zieleń zrobiła się szara? Wypróbuj te domowe sposoby na zafarbowane ubrania, aby odzyskać ich dawny kolor. Pierwszym przydatnym produktem jest ocet. Zanim zamoczysz całą tkaninę, zrób próbę na niewielkim fragmencie przez kilka minut. W ten sposób upewnisz się, że nie zniszczysz ubrania. Następnie wlej litr wody do miski i 2 szklanki octu. Umieść zafarbowane ubrania i pozostaw na kilka godzin.

Jeśli obawiasz się nieprzyjemnego zapachu, wystarczy dodać odrobinę soku z cytryny. Jak sprać zafarbowane ubrania? Po namoczeniu wypierz zafarbowaną odzież tak jak zawsze, w pralce. Ocet możesz też profilaktycznie dodać bezpośrednio do bębna (jedną szklankę) z kolorowym praniem.

Wiele gospodyń domowych przed laty miały doskonale wiedziały, co na zafarbowane ubrania sprawdza się najlepiej. Wystarczy sięgnąć po kilka liści laurowych, zalać je litrem wody i zagotować. Do ciepłego roztworu (nie gorącego) trzeba wrzucić ubrania i poczekać aż całość się ostudzi. Wtedy można wyprać odzież w pralce.

Zastanawiasz się, co na zafarbowane ubrania jest skuteczne? Jeśli domowe środki nie pomogą, sięgnij po detergenty ze sklepu. Zawsze przed użyciem dokładnie przeczytaj zastosowanie, sposób i czas aplikacji.

Jak odbarwić zafarbowane rzeczy w praniu? Do kolorowych ubrań możesz wykorzystać:

  • ocet rozpuszczony w wodzie,
  • liście laurowe zagotowane w gorącej wodzie,
  • detergenty ze sklepu po zapoznaniu się z informacjami od producenta oraz metką na ubraniach.
jak uratować zafarbowane ubrania
Jeśli domowe środki nie pomogą, sięgnij po detergenty ze sklepu.

Czego unikać podczas ratowania farbowanych ubrań?

Aby zafarbowane pranie nie utrwaliło się na tkaninach, unikaj wysokiej temperatury, czyli np. prasowania albo suszenia odzieży w suszarce bębnowej. Może to spowodować utrwalenie barwników i trudniejsze pozbycie się plam. Jeśli widzisz jeszcze inne barwniki na swoich ubraniach i nie do końca zeszły, nie wyrzucaj ich jeszcze. Spróbuj dodawać je do każdego cyklu prania, być może z biegiem czasu plamy wyblakną i staną się niewidoczne.

Nie stosuj też drastycznych sposobów takich jak nadmierne tarcie tkanin albo stosowanie gąbek z ostrym zakończeniem. Może to uszkodzić włókna, a plamy wnikną jeszcze głębiej.

Jeśli używasz gotowych odplamiaczy, mydełek czy wybielaczy – zawsze zapoznaj się z dokładną instrukcją stosowania. Zanim przekonasz się, jak sprać zafarbowane ubrania z użyciem kupnych produktów, warto wykonać próbę na niewielkim fragmencie tkaniny. Dzięki temu upewnisz się, jak działa dany detergent na wybraną tkaninę.

Pamiętaj:

  • Suszenie i prasowanie utrwala kolorowe plamy.
  • Nie stosuj ostrych gąbek i nie pocieraj mocno tkanin, bo mogą się zniszczyć.
  • Przed zastosowaniem gotowych środków do prania, wykonaj próbę na niewielkim fragmencie tkaniny.
jak uratować zafarbowane ubrania
Aby zafarbowane pranie nie utrwaliło się na tkaninach, unikaj wysokiej temperatury.

Zamiast ratować zafarbowane ubrania – stosuj się do tych porad!

Powyższe sposoby na zafarbowane ubrania mogą okazać się skuteczne, ale wiele zależy od rodzaju tkanin oraz intensywności barwnika. Warto zatem trzymać się pewnych zasad prania kolorowej odzieży, aby nie niszczyły się wzajemnie. Na początku posegreguj ubrania – białe nie powinny łączyć się z kolorowymi, a intensywne (np. czerwone, niebieskie czy żółte) warto wkładać do bębna osobno.

Dobieraj tkaniny podobnymi odcieniami, może to pomóc w zachowaniu ich dotychczasowego koloru. Po pewnym czasie będziesz już wiedzieć, które ubrania trzeba odseparować, bo farbują. Problematyczne są tkaniny intensywnie niebieskie. Jeśli jakaś granatowa bluzka zostanie przypadkiem włożona do bębna z żółtą, białą czy jasnozieloną, może zrobić się szara. Zamiast martwić się o to, co zrobić z zafarbowanymi ubraniami, bardzo intensywne, kolorowe tkaniny możesz prać na lewej stronie. Dzięki temu nie będą blaknąć, a barwnik może znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się po bębnie.

Pamiętaj też o stosowaniu się do zaleceń producenta. Wszystkie informacje na temat temperatury wody prania oraz szczególnych środków ostrożności znajdziesz na metce. Szczególnie zwróć uwagę na to, aby nie prać delikatnych ubrań w zbyt gorącej wodzie. Wysoka temperatura sprzyja wydzielaniu się kolorowych pigmentów.

Nowe ubrania znacznie intensywniej farbują, dlatego warto je kilka razy wyprać oddzielnie. Możesz to zrobić w pralce albo ręcznie. Jeśli uzbierało się kilka nowych ubrań, możesz je umieścić razem w bębnie, o ile mają podobny odcień.

Do prania warto wrzucić specjalne chusteczki wyłapujące kolor, które zmniejszają ryzyko farbowania innych tkanin. Dostaniesz je w każdej drogerii albo supermarkecie.

Zapamiętaj:

  • Kluczem do ograniczenia farbowania ubrań jest odpowiednia segregacja kolorów. Dobieraj podobne odcienie, a białe i czarne (ciemne) pranie zawsze rób osobno.
  • Nie umieszczaj nowych, jaskrawych ubrań w pralce przy pierwszym praniu.
  • Do bębna warto wrzucić chusteczki wyłapujące kolor, które ograniczają ryzyko farbowania.


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:40

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.