Jak urządzić pralnię w domu? Stwórz idealny projekt pralni
Wchodzisz do łazienki, żeby wymyć ręce. Ale skoro już tu jesteś, to może zrobisz pranie? Tylko najpierw musisz posegregować brudne ubrania. No i jeszcze zrobić spacer po mieszkaniu, żeby upewnić się, czy wszystko już trafiło do pralki. Znasz to? A wiesz, że nie musi tak być? Rozwiązaniem tego problemu może być pralnia domowa. Podpowiadamy, jak urządzić pralnię w domu, by ułatwić sobie prozę codzienności.
O czym przeczytasz w artykule?
- Pralnia domowa – inspiracje
- Pralnia domowa – wyposażenie
- Zabudowa pralni domowej
- Wąska pralnia w domu
Pralnia domowa – inspiracje
Czasami musimy zakasać rękawy i wykonać robotę. Także tę brudną. A do prania brudów najlepsza jest… domowa pralnia, oczywiście. Pralnia domowa aranżacje może mieć przeróżne – od opcji pełnej ultranowoczesnych gadżetów, po wersję mini, ograniczoną do pralki i kosza na brudy.
Jak zatem ma wyglądać idealna pralnia w domu? Inspiracje i pomysły na to pomieszczenie są nieograniczone. Pamiętaj tylko, że pralnia domowa zaaranżowana w wyodrębnionej przestrzeni, nie sprawi, że pranie zrobi się samo. Z pewnością jednak podniesie komfort użytkowania łazienki, w której stosy brudów nie będą już zakłócać błogiego relaksu. Musisz też wiedzieć, co oznaczają symble na pralce! Niektóre ikonki mogą być mylące.
Decydując się na to rozwiązanie, weź pod uwagę, jak istotnym miejscem – wbrew pozorom – jest pralnia domowa. Aranżacje tej przestrzeni powinny uwzględnić przede wszystkim możliwości metrażowe i częstotliwość użytkowania pralni.
Projekt pralni w małym mieszkaniu musi być dokładnie przemyślany. Jeśli przestrzeń jest bardzo ograniczona, dobrym rozwiązaniem będzie wąska pralnia. Gdy metraż na to pozwala, zabudowa pralni domowej może zawierać dodatkowe szafki do przechowywania różnorodnych sprzętów gospodarczych.
Jeśli chodzi o najlepsze miejsce, w którym może znaleźć się pralnia domowa, inspiracje są przeróżne, ale podstawowe tendencje są dwie: albo pod ręką, albo na uboczu. Pralnia w pobliżu sypialni, garderoby i łazienki umożliwi wygodny dostęp do koszy na brudy oraz do świeżych ubrań. Z kolei pralnia domowa ukryta w piwnicy, kotłowni lub na strychu, zapewni mieszkańcom ciszę i bezpieczny dystans od niekoniecznie przyjemnych aromatów.
Pralnia w domu – inspiracje:
- Domowa pralnia powinna być dostosowana do potrzeb domowników, ale też do możliwości metrażowych.
- Wąska pralnia to dobre rozwiązanie do małych mieszkań.
- Zabudowa pralni domowej pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania.
- Pralnia domowa w piwnicy, kotłowni lub na strychu zapewni ciszę w domu.
- Domowa pralnia w pobliżu sypialni, garderoby lub łazienki to szybki dostęp do pralki i świeżych ubrań.
Pralnia domowa – wyposażenie
Zastanawiasz się, jak urządzić pralnię? Maksymalnie praktycznie – to główna zasada. Realizując projekt „pralnia domowa” inspiracje zaczerpnij z własnych potrzeb. Pamiętaj, że pralnia w domu może być równocześnie suszarnią, pomieszczeniem gospodarczym oraz miejscem, w którym będziesz prasować wypraną odzież.
Bez względu na zadania, jakie ma pełnić pralnia domowa, wyposażenie musi gwarantować komfort użytkowania. Najważniejszą rolę w pralni odgrywa oczywiście pralka. Weź pod uwagę, że to urządzenie powinno być nie tylko wydajne i energooszczędne, ale też dostosowane do realnych potrzeb. Mnogość trybów i funkcji jest kusząca, ale nie zawsze przydatna. Wybierz taki model, aby symbole na pralce nie były dla Ciebie "czarną magią".
Zastanów się również, czy masz w domu przestrzeń, by, niezależnie od warunków pogodowych, suszyć pranie. Jeśli odpowiedź jest przecząca i nie chcesz rozkładać suszarki w salonie, rozważ zakup pralko-suszarki. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w pralni linek do suszenia ubrań.
Kolejny niezbędny element wyposażenia pralni to pojemnik na brudy. O ile metraż na to pozwala, wybierz system kilku zbiorników, które umożliwią segregację ubrań, a tym samym usprawnią późniejszy proces prania. Dobrze, żeby pojemnik był przewiewny (np. kosz wiklinowy lub płócienny wór) – to zapewni dopływ świeżego powietrza i uchroni ubrania przed nieprzyjemnym zapachem.
Zadbaj także o wygodne półki lub szafki na niezbędne detergenty. Pamiętaj, aby półki były solidnie zamontowane, gdyż wszystkie środki do prania i czyszczenia pralki mogą łącznie sporo ważyć. Ważne jest, by detergenty znajdowały się w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci.
Jeśli miejscem do prasowania ubrań będzie właśnie pralnia domowa, wyposażenie tego pomieszczenia powinno zawierać ergonomiczną deskę do prasowania. Gdy przestrzeń w pralni jest niewielka, wybierz model ze składanym stelażem, albo deskę typu kieszonkowego. Dobrym rozwiązaniem będzie też deska nablatowa, którą postawisz bezpośrednio na pralce i będziesz mieć zawsze pod ręką.
Jak urządzić pralnię?
- Pralnia w domu może być równocześnie suszarnią, pomieszczeniem gospodarczym i miejscem do prasowania ubrań.
- Nie ważne jakie ma pełnić dodatkowe zadania i jak duża jest pralnia domowa – wyposażenie musi być przemyślane i gwarantować komfort użytkowania.
- Podstawowe sprzęty w pralni to pralka i/lub suszarka automatyczna, pojemniki na brudną odzież, półki lub szafki na detergenty i ewentualnie deska do prasowania.
Zabudowa pralni domowej
O czym pamiętać i jak urządzić pralnię w domu? Wyposażenie możesz ograniczyć do minimum, albo zdecydować się na dostosowane do indywidualnych preferencji meble do pralni. Zabudowa pralni domowej pozwoli stworzyć estetyczną przestrzeń na co tylko zechcesz: od odkurzacza i deskę do prasowania, po szafę na rzadko używane tekstylia.
Wybierz naścienny system półek, aby mieć pewność, że wszystko będzie w odpowiednim miejscu i idealnie dopasowane do potrzeb domowników. Metalowe profile przymocowane do ściany pozwolą montować półki, kosze na odzież, czy drążki do suszenia ubrań na dowolnej wysokości. Bez trudu możesz też zmieniać ich rozkład tak, by zapewnić sobie doskonałą organizację pracy i przestrzeni.
Jeśli natomiast jesteś zwolennikiem chowania wszystkich zbędnych przedmiotów, lepszym rozwiązaniem będzie meblowa zabudowa pralni domowej. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli, bez trudu znajdziesz więc odpowiedni rozmiar, kolor i czy rodzaj wykończenia frontów. W przypadku nietypowego kształtu pomieszczenia, wybierz meble do pralni wykonane na wymiar. To pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Zabudowa pralni domowej:
- Pozwoli stworzyć przestrzeń do przechowywania niezbędnych w domu i w pralni przedmiotów.
- Naścienny system półek daje elastyczność montowania i swobodę dostosowywania poszczególnych elementów do indywidualnych potrzeb.
- Meble do pralni pozwolą estetycznie ukryć sprzęty i stosy prania.
Wąska pralnia w domu
Jak urządzić pralnię w małym mieszkaniu? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się wąska pralnia. Przemyślany projekt pralni pozwoli nawet w niewielkiej przestrzeni wygospodarować sprytne i przydatne rozwiązania.
Wąska pralnia w domu może znaleźć się dosłownie wszędzie – w łazience, kuchni, na klatce schodowej lub w korytarzu. Szerokość tego typu pralni to niewiele więcej, niż szerokość pralki! Ograniczeniem jest dostęp do bieżącej wody i do kanalizacji. Ale przecież nie ma rzeczy niemożliwych.
Jak może wyglądać wąska pralnia w domu? Wersja mini to pralka (albo pralko-suszarka) z ustawionymi na niej koszem na brudy oraz nablatową deską do prasowania i zamocowaną w pobliżu półką lub szafką na detergenty. Nad pralką zamocuj linki do suszenie prania i drążek z wieszakami na wyprasowaną odzież. Gotowe!
Wersja bardziej rozbudowana to wąska pralnia w zabudowie meblowej. Wąskie, ale wysokie do sufitu meble do pralni, pozwolą estetycznie ukryć pralkę, niezbędne detergenty, deskę do prasowania, a także pojemniki na brudy. Dodatkowe półki, szuflady i drążki mogą pełnić funkcję małej garderoby, albo składziku. Zabudowana wąska pralnia w domu może znaleźć się choćby w salonie.
Wąska pralnia – mała, ale wielka!
- Wąska pralnia w domu zajmuje niewielką przestrzeń, ale stwarza wiele możliwości.
- Postaw na pralce kosz na pranie i deskę do prasowania, nad nimi zamontuj linki i półki – wąska pralnia gotowa.
- Meble do pralni ukryją pralkę i całe wyposażenie – wąska pralnia może znaleźć się nawet w salonie.
poniedziałek, 07 listopad 2022 11:04