Jak uzyskać idealnie gładką ścianę?
Po pomalowaniu ściany farbą, szczególnie satynową, może okazać się, że jej powierzchnia nie jest idealnie gładka, jak sądziłeś wcześniej. Lekko błyszczący kolor może uwypuklić wszelkie niedociągnięcia gipsówki, nierówności wokół ościeżnicy drzwi spowodowane nieumiejętnym maskowaniem otworu drzwiowego czy wszelkie rysy lub uszczerbki wynikłe z dotychczasowej eksploatacji pomieszczenia. Czy są sposoby na to, aby uniknąć ponownego remontu? Sprawdź, czego będziesz potrzebować do wykonania idealnie gładkiej ściany.
Wyrównaj nierówności
To, co wydaje się idealnie gładkie na pierwszy rzut oka, wcale nie musi takie być. Nawet jeśli przejdziesz dłonią po suchej ścianie, którą przed chwilą wyrównałeś, możesz nie wykryć drobnych nierówności. Jak zatem sprawdzić, czy ściana po szlifowaniu jest idealnie gładka? Możesz sięgnąć po latarkę. Oświetlając ścianę, a szczególnie uzupełniane ubytki w ścianie pod różnymi kątami, możesz szybko dostrzec tworzące się cienie, na idealnie gładkiej, jak sądziłeś, ścianie. To z kolei oznacza, że czeka Cię ponowne wygładzanie.
Podczas wyrównywania ścian i maskowania ubytków warto pamiętać o dobrym dobraniu produktów. Do uzupełniania dziur i rys najlepiej nadaje się masa szpachlowa. Po zaszpachlowaniu niedoskonałości i wyszlifowaniu papierem ściernym może jednak okazać się, że ściana wcale nie jest równa. W końcu masa szpachlowa nie służy do wygładzania ścian. Do tego służy gładź, która jest zupełnie innym produktem i służy właśnie do nakładania ostatecznej warstwy na ścianie. Dzięki niej ukryjesz wszelkie nierówności, które mogłyby zostać wyeksponowane po pomalowaniu.
Wygładź i wyszlifuj
Jeśli na ścianie uzupełniałeś jedynie kilka otworów po wkrętach, po dokładnym wyszlifowaniu możesz uzyskać idealnie gładką ścianę przy pomocy masy szpachlowej. Jeśli jednak takich „łatek” z masy szpachlowej na ścianie było więcej, znacznie lepszym pomysłem jest ponowne nałożenie gładzi na całej powierzchni ściany. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zasłonisz wszelkie nierówności.
Warto wybrać dobrej jakości gładź Knauf lub innego znanego producenta. Dzięki temu masz pewność, że materiał cechują dobre parametry techniczne, które przełożą się na wytrzymałość gipsówki, ale także łatwość jej nakładania.
Do wyboru masz produkty w proszku, które musisz przed nałożeniem połączyć z wodą i wymieszać dokładnie za pomocą mieszadła. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czas i nie masz zbyt dużej powierzchni do wygładzania, wybierz produkty gotowe do użycia zamknięte w wygodnym wiaderku.
Po wyschnięciu gładzi za pomocą papieru ściernego o małej gradacji wygładzisz wszelkie nierówności i uzyskasz idealnie gładką ścianę. Przed pomalowaniem pamiętaj, aby ją zagruntować. Masa szpachlowa, choć służy do wyrównywania ścian, nie zawsze pozwoli Ci uzyskać idealnie gładką ścianę. Aby uniknąć szpecących nierówności, które wyolbrzymi satynowa farba, zanim pomalujesz ścianę, sięgnij po gładź Knauf. Dzięki niej stworzysz idealnie równą i gładką powierzchnię, na której świetnie będzie prezentować się zarówno farba matowa, jak i satynowa.
Artykuł sponsorowany
Redakcja Dekoportal.pl