Jak wyczyścić żelazko? Te metody, które Ci pomogą
Żelazko jest często używane, dlatego na jego powierzchni w końcu pojawiają się zabrudzenia. Zanieczyszczenie może wystąpić wskutek upływu czasu czy chwili nieuwagi, która prowadzi do przypalenia. Stopa urządzenia wygląda wtedy nieestetycznie, a co najgorsze może pobrudzić ubranie. Podpowiadamy, jak wyczyścić żelazko, żeby działało prawidłowo.
O czym przeczytasz w artykule?
- Dlaczego warto czyścić żelazko?
- Skąd biorą się zabrudzenia żelazka?
- Jak wyczyścić przypalone żelazko? Poznaj pierwsze kroki
- Jak wyczyścić przypalone żelazko? Perfekcyjna metoda z octem
- Sok z cytryny i soda – jak wyczyścić spalone żelazko przy ich pomocy?
- Jak wyczyścić żelazko gotowymi preparatami?
- Jak wyczyścić żelazko wewnątrz?
- O czym jeszcze warto pamiętać, żeby długo cieszyć się żelazkiem?
Dlaczego warto czyścić żelazko?
Żelazko bywa zaniedbywanym urządzeniem. Używamy go często, jednak raczej niewiele osób pamięta, że trzeba regularnie czyścić stopę sprzętu. Warto więc wiedzieć, nie tylko jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne czy inne, lecz także dlaczego warto to robić.
Przede wszystkim brudna stopa żelazka to ryzyko, że podczas prasowania również ubrania ulegną zanieczyszczeniu. Może się okazać, że takie plamy będą trudne do usunięcia, a nie chcesz przecież zniszczyć swojej ulubionej odzieży.
Dlaczego jeszcze warto wiedzieć, jak wyczyścić żelazko z kamienia? Zaniedbane żelazko jest bardziej narażone na uszkodzenie. Gromadzące się w urządzeniu osady mogą zatykać otwory, a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia żywotności sprzętu.
- Brudna stopa może zanieczyścić prasowaną odzież. Zaniedbane żelazko jest też narażone na mniejszą żywotność, a szybsza konieczność wymiany to niepotrzebny wydatek.
Skąd biorą się zabrudzenia żelazka?
Zastanawiasz się, dlaczego na stopie powstają zabrudzenia? Powodów jest kilka. Najczęściej jednak winne jest przypalenie materiału ze względu na dobranie nieprawidłowej, zbyt wysokiej temperatury. Nie za każdym razem da się uratować żelazko, dlatego warto uważać na przypalenia. Podczas prasowania wiele osób umila sobie czas, na przykład oglądając serial. Odstawienie żelazka na zbyt długo na materiale wskutek zagapienia się to prosta droga do pojawienia się na stopie nieestetycznej warstwy.
Kolejna przyczyna zanieczyszczeń to napełnianie zbiornika urządzenia wodą z kranu. Oczywiście jest to szybkie i wygodne, jednak może przynieść szkody. Dlaczego? Woda z kranu jest często twarda, co powoduje, że po podgrzaniu wytrąca się z niej kamień. Blokuje on miejsca, z których uchodzi para. To w konsekwencji prowadzi do mniejszej efektywności działania urządzenia. Niektórzy producenci stosują rozwiązania, które mają ograniczyć osadzanie się kamienia wskutek stosowania wody z kranu.
Dlaczego stopa żelazka się brudzi?
- Możesz się zagapić i na zbyt długo odstawić urządzenie na materiale lub desce,
- Powodem zabrudzeń jest też napełnianie sprzętu wodą z kranu, co prowadzi do wytrącania się kamienia,
- Kamień w urządzeniu blokuje otwory, z których uchodzi para.
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Poznaj pierwsze kroki
Wiesz już, dlaczego na stopie sprzętu pojawiają się zabrudzenia. Czas poznać metody na to, jak wyczyścić przypalone żelazko. Urządzenie musi być w odpowiedni sposób przygotowane do usuwania zabrudzeń. Przede wszystkim czyść je wyłącznie wtedy, gdy jest odłączone od prądu.
Pamiętaj też, żeby sprawdzić, jaką temperaturę ma stopa. Powinna być chłodna. W niektórych metodach lepiej, jeśli jest jeszcze delikatnie ciepła. Wtedy preparat będzie miał większą szansę, żeby skutecznie zadziałać.
Nim wykorzystasz jedną z metod na usuwanie zabrudzeń, możesz przeprowadzić wstępne czyszczenie przy pomocy patyczka do uszu. Zdejmiesz nim zanieczyszczenia z otworów. Do usuwania zabrudzeń ze stopy żelazka przygotuj sobie miękką ściereczkę. Nie stosuj gąbki, a szczególnie jej silniejszej strony, która mogłaby zarysować najważniejszą część urządzenia.
Jak wyczyścić żelazko?
- Zacznij od odłączenia żelazka od prądu,
- Stopa w zależności od metody powinna być chłodna lub tylko delikatnie ciepła,
- Wstępnie możesz wyczyścić ją patyczkiem do uszu, żeby pozbyć się zanieczyszczeń z otworów.
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Perfekcyjna metoda z octem
Ocet jest często wykorzystywany podczas porządków. Ma naprawdę mnóstwo zastosowań. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić żelazko przypalone, to również weź pod uwagę ten produkt, który z pewnością masz w kuchennej szafce.
Wystarczy, że nasączysz octem miękką ściereczkę, a następnie potrzesz stopę urządzenia. Dobrze, jeśli będzie delikatnie ciepła. Pocieraj stopę żelazka, aż osad zniknie. Pamiętaj też, żeby na koniec przetrzeć żelazko ściereczką nasączoną wyłącznie wodą. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu octu.
Sposób z octem możesz zastosować, kiedy zastanawiasz się, jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe. Metoda jest też odpowiednia do urządzeń ceramicznych.
Jak wyczyścić żelazko przypalone przy pomocy octu?
- Nasącz octem miękką ściereczkę i przetrzyj stopę urządzenia, która powinna być delikatnie ciepła,
- Powtarzaj to, aż do zniknięcia zabrudzenia,
- Przetrzyj stopę szmatką nasączoną wodą, żeby usunąć nieprzyjemny zapach octu.
Sok z cytryny i soda – jak wyczyścić spalone żelazko przy ich pomocy?
Równie często jak ocet podczas domowych porządków stosowane są sok z cytryny i soda. Te dwa produkty pomogą Ci też, gdy myślisz o tym, jak wyczyścić spalone żelazko.
Możesz wykorzystać metodę z samą sodą. Sprawdzi się do żelazka ze stalową stopką – inne mogłyby się delikatnie uszkodzić. Najpierw zwilż szmatkę, a następnie nasyp na nią sodę i pocieraj nią stopę żelazka. Możesz również wykonać pastę. Wystarczy, że rozpuścisz sodę w wodzie – najlepiej sprawdzi się destylowana. Powstałą pastę możesz nałożyć na żelazko na kilkanaście minut. Gdy czas upłynie, zmyjesz ją przy pomocy wilgotnej szmatki.
Wiesz już, jak wyczyścić przypalone żelazko sodą. Jeśli zabrudzenia są dość świeże, możesz wykorzystać sok z cytryny. Jest to dobry produkt, kiedy zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne. Urządzenie charakteryzuje się delikatną powłoką stopki, dlatego nie każda z metod się sprawdzi. Sok z cytryny jest natomiast bezpieczny. Nasącz nim ściereczkę z mikrofibry, która jest delikatna i miękka. Następnie pocieraj o nią stopą żelazka. W ten sposób pozbędziesz się świeżych zabrudzeń.
Jak wyczyścić spalone żelazko sokiem z cytryny lub sodą?
- Soda sprawdzi się do urządzenia ze stalową stopką,
- Połącz ją z wodą, żeby uzyskać pastę, którą nałożysz na żelazko na kilkanaście minut,
- Sokiem z cytryny nasącz ściereczkę z mikrofibry i pocieraj o nią stopą żelazka, aż do pozbycia się zabrudzeń.
Jak wyczyścić żelazko gotowymi preparatami?
Zdarza się, że domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka zawodzą. Wtedy warto zastosować gotowe produkty. Być może uda się uratować urządzenie i zapobiec wymianie żelazka na nowe.
Profesjonalne preparaty występują w formie sztyftu. Zdecyduj się na niego, jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić żelazko z kamienia i śladów po przypaleniu. Sztyft jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Przed zastosowaniem go zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Najczęściej jednak trzeba rozgrzać żelazko, a następnie posmarować je sztyftem. Kolejny krok to odczekanie około 3 minut, żeby preparat dobrze się rozpuścił. W tym czasie wnikną w niego zabrudzenia. Kiedy żelazko trochę przestygnie, możesz ściągnąć z niego resztki preparatu i zabrudzeń przy pomocy suchej ściereczki.
- Do usunięcia zabrudzeń ze stopy żelazka sprawdzą się gotowe preparaty takie jak sztyft. Wystarczy rozgrzane urządzenie posmarować produktem, a po kilku minutach zetrzeć go wraz z zabrudzeniami.
Jak wyczyścić żelazko wewnątrz?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić żelazko parowe od wewnątrz? Do tego celu posłuży Ci gotowy preparat, którym jest odkamieniacz. Ma on formę jednorazowych ampułek, które wystarczy wlać do urządzenia. Zapoznaj się ze wskazówkami producenta przed zastosowaniem preparatu. Dzięki odkamieniaczowi w formie ampułek pozbędziesz się osadów, które mogą podczas prasowania prowadzić do wystąpienia zabrudzeń na ubraniach.
- Zastanawiając się, jak wyczyścić żelazko parowe od wewnątrz, weź pod uwagę odkamieniacz w ampułkach. Prosty w użyciu preparat pozwoli Ci pozbyć się osadów i uniknąć zabrudzenia odzieży.
O czym jeszcze warto pamiętać, żeby długo cieszyć się żelazkiem?
Lepiej zapobiegać niż leczyć – to powiedzenie można odnieść również do dbania o żelazko. Warto pamiętać o kilku kwestiach przed prasowaniem i po nim, a urządzenie posłuży Ci na dłużej.
Wielu producentów pozwala wlewać do żelazka wodę z kranu, ponieważ urządzenia są wyposażone w rozwiązania, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Zawsze jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest woda destylowana, czyli pozbawiona soli mineralnych, zanieczyszczeń czy mikroorganizmów. Dzięki tej wodzie kamień nie wytrąca się w żelazku.
O czym jeszcze warto pamiętać, żeby żelazko działało dłużej? Jeśli nie masz pewności, że materiał nadaje się do prasowania, zastosuj warstwę zabezpieczającą pomiędzy nim a urządzeniem. Do tego celu sprawdzi się bawełniana ściereczka.
Jeśli używasz wody z kranu, koniecznie pamiętaj o wylewaniu jej po zakończeniu prasowania. Dzięki temu unikniesz problemu z kamieniem osadzającym się w urządzeniu.
Jak dbać o żelazko?
- Unikaj wlewania do urządzenia wody z kranu – lepiej sprawdzi się destylowana, która zapobiega osadzaniu się kamienia wewnątrz sprzętu,
- Jeśli nie masz pewności, czy możesz prasować konkretny materiał, rób to przez szmatkę bawełnianą,
- Jeśli stosujesz wodę z kranu, wylewaj ją zawsze po zakończeniu prasowania.
wtorek, 06 wrzesień 2022 14:36