Jak zerwać tapetę? Najlepsze domowe sposoby na to, by zdjąć starą tapetę! - dekoportal.pl

Jak zerwać tapetę? Najlepsze domowe sposoby na to, by zdjąć starą tapetę!

28 Paź 2020 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak zerwać tapetę
Z czasem nawet najpiękniejsza okładzina może Ci się jednak znudzić, a wtedy warto wiedzieć, jak zerwać tapetę.

Tapeta zdobiąca przestrzeń już Ci się znudziła? Na jej powierzchni pojawiły się zabrudzenia, których nie można usunąć? Czas na nową okładzinę ścienną. Podpowiadamy, jak zerwać tapetę sprawnie, żeby móc wykorzystać w aranżacji nową dekorację ścian.

O czym przeczytasz w artykule?

Zdzieranie tapety – jak się do niego przygotować?

Tapety przez jakiś czas były zapomnianym elementem aranżacji. Obecnie wracają do łask i chętnie stosuje się je na jednej ścianie, gdzie stają się ważnym akcentem wystroju. Z czasem nawet najpiękniejsza okładzina może Ci się jednak znudzić, a wtedy warto wiedzieć, jak zerwać tapetę.

Nim poznasz sposoby na szybkie zdzieranie tapety, dowiedz się, jak przygotować się do prac remontowych. Usuwanie okładziny ściennej wiąże się najczęściej z używaniem wody. Musisz więc zadbać o zabezpieczenie elementów, którym kontakt z wilgocią nie służy. Zwróć szczególną uwagę na kable i gniazdka. Pamiętaj też o zdemontowaniu ramek włączników – dzięki temu zdzieranie tapety będzie prostsze.

Nim zabierzesz się za usuwanie tapety winylowej, papierowej czy jakiejkolwiek innej, zabezpiecz meble przed zabrudzeniem. Podczas zdzierania okładziny w pomieszczeniu pojawi się ogrom kurzu, którego pozbycie się z niektórych powierzchni zajmie Ci niepotrzebnie wiele czasu. Meble możesz wynieść lub ułożyć na nich folię.

Folię wykorzystaj też do zabezpieczenia podłogi. To znacznie ułatwi Ci sprzątanie poremontowego bałaganu. Precyzyjne pokrycie posadzki jest szczególnie ważne, jeśli masz drewnianą okładzinę, która nie powinna mieć długotrwałego kontaktu z wilgocią. Do przyklejenia folii przyda Ci się taśma malarska.

Jak przygotować mieszkanie do usuwania tapety?

  • Zabezpiecz kable, gniazdka i włączniki, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią,
  • Zdemontuj ramki włączników, żeby bez trudu usunąć całą tapetę,
  • Zastosuj folię, żeby ochronić meble przed zabrudzeniem,
  • Pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi – zrób to dokładnie przy użyciu folii oraz taśmy malarskiej.
 zdzieranie tapety
Nim poznasz sposoby na szybkie zdzieranie tapety, dowiedz się, jak przygotować się do prac remontowych.

Jak zerwać tapetę? Skompletuj odpowiednie narzędzia

Nim dowiesz się, jak zdjąć tapetę, poznaj narzędzia, które okażą się pomocne podczas pracy. Dzięki temu lepiej się przygotujesz, a nagłe wyjście do sklepu nie będzie potrzebne. Wiesz już, jak ważne są folia oraz taśma malarska, dzięki którym zapobiegniesz zabrudzeniu różnych powierzchni.

Po zabezpieczeniu pomieszczenia przed wilgocią oraz kurzem czas na przygotowanie ważnych narzędzi. Podczas pracy przyda Ci się wiadro na wodę – możesz też wykorzystać miskę. Duży pojemnik będzie Ci też potrzebny, jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie specjalistycznego środka do usuwania tapet.

Do zrywania starej okładziny przygotuj sobie szeroki pędzel określany jako ławkowiec. Przy pomocy akcesorium zaaplikujesz wodę lub specjalistyczny płyn na ścianę. Niezbędna będzie też szpachelka – używaj jej ostrożnie, żeby nie zniszczyć powierzchni. Zdecyduj się na mniejszą wersję tego akcesorium, a praca będzie przebiegała precyzyjnie.

Nim zaczniesz usuwanie tapety winylowej, przygotuj nożyk – ten typ okładziny warto bowiem naciąć przed namaczaniem. Jeśli planujesz usunięcie tapety papierowej, nie stosuj tego sposobu. Pamiętaj o papierze ściernym – to przy jego pomocy pozbędziesz się resztek okładziny i kleju. Podczas prac mogą powstać ubytki na ścianach – do ich uzupełnienia posłuży Ci masa szpachlowa.

Jakie narzędzia przydadzą się do usuwania tapety?

  • Folia i taśma malarska do zabezpieczenia mebli i podłogi,
  • Wiadro na wodę lub roztwór ze specjalistycznym płynem do usuwania tapet,
  • Szeroki pędzel ławkowiec do namaczania tapety,
  • Szpachelka do podważenia,
  • Nożyk – przyda się, jeśli czeka Cię usuwanie tapety winylowej, którą warto naciąć, żeby lepiej namokła,
  • Papier ścierny – umożliwi usunięcie resztek okładziny i kleju,
  • Masa szpachlowa – posłuży do uzupełnienia ubytków w ścianach.
 usuwanie tapety winylowej
Zanim dowiesz się, jak zdjąć tapetę, poznaj narzędzia, które okażą się pomocne podczas pracy.

Jak zdjąć starą tapetę na sucho?

Nie masz możliwości zastosowania wody do usunięcia starej okładziny? Zastanawiasz się, jak zdjąć starą tapetę na sucho? Jest to możliwe, ale wiąże się z dużym nakładem czasu i pracy, zwłaszcza jeśli okładzina jest stara i bardzo mocno przytwierdzona.

Przed przystąpieniem do prac zabezpiecz meble i podłogę, żeby usprawnić późniejsze porządkowanie pomieszczenia. Do usuwania okładziny wykorzystaj szpachelkę. Spróbuj podważyć tapetę na rogu, a następnie zerwać jak największą jej część. Powtarzaj czynność, aż ściana pozostanie stosunkowo czysta.

Podczas usuwania okładziny uważaj, żeby nie naciskać szpachelką zbyt mocno. Doprowadzi to do powstania ubytków, co będzie później wymagało uzupełnienia ich masą szpachlową. Wiesz już, jak zerwać tapetę ze ściany na sucho. Jeśli jednak masz możliwość, zastosuj sposoby z użyciem wody, a prace przebiegną sprawniej.

Jak zedrzeć tapetę na sucho?

  • Zabezpiecz elementy wyposażenia i posadzkę,
  • Do pracy wykorzystaj szpachelkę,
  • Podważ tapetę na rogu i spróbuj od razu zerwać dużą jej część,
  • Zdzieranie tapety na sucho jest trudne, dlatego wybierz metodę z użyciem wody, jeśli masz taką możliwość.

Jak zdjąć tapetę ze ściany na mokro?

Zastanawiasz się, jak zerwać tapetę przy użyciu wody? Metoda ta jest bardziej popularna od usuwania okładziny szpachelką na sucho. Do zdjęcia tapety na mokro potrzebujesz oczywiście wody, którą musisz obficie zaaplikować na ściany. W tym celu możesz wykorzystać spryskiwacz, gąbkę czy pędzel.

Woda do zrywania tapety powinna być letnia – dzięki temu szybciej rozpuści klej. Po nałożeniu cieczy na okładzinę odczekaj około 15 minut. Po tym czasie tapetę podważ na rogu szpachelką. Jeśli okładzina nie odchodzi z łatwością, namocz ją ponownie. Problem z zerwaniem tapety może wynikać z użycia zbyt małej ilości wody podczas pierwszego zwilżania.

Myśląc o tym, jak szybko zerwać tapetę, weź pod uwagę wykorzystanie specjalistycznego preparatu. Środek tego typu ma formę płynu. Skondensowany preparat wystarczy wymieszać z wodą według zaleceń producenta. Płyny są łatwe w użyciu, skuteczne, wydajne, a co najważniejsze przeznaczone do wszystkich rodzajów tapet – zarówno lekkich papierowych, jak i winylowych, które są trudniejsze do usunięcia.

Zastanawiasz się, jak zdjąć tapetę przy użyciu płynu? Wystarczy, że wymieszanym z wodą preparatem namoczysz okładzinę przy użyciu wałka lub pędzla. Co ważne, środki do usuwania tapet są bezpieczne dla ścian.

Jak szybko zerwać tapetę na mokro?

  • Zaaplikuj letnią wodę na tapetę przy użyciu spryskiwacza lub szerokiego pędzla,
  • Odczekaj około 15 minut i podważ okładzinę na rogu szpachelką,
  • Jeśli tapeta nie odchodzi bez trudu, namocz ją ponownie,
  • Do usunięcia okładziny możesz wykorzystać specjalistyczny preparat, który należy wymieszać z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu, a następnie roztworem namoczyć tapetę,
  • Środki te są łatwe w użyciu i bezpieczne dla ścian.
 jak zdjąć tapetę z płyty gipsowej
Woda do zrywania tapety powinna być letnia – dzięki temu szybciej rozpuści klej.

Jak usunąć tapetę ze ściany – domowe sposoby

Nie chcesz używać gotowych preparatów? Poznaj domowe sposoby na to, jak usunąć tapetę. Jeśli namoczenie okładziny samą wodą nie dało efektów, wykorzystaj ocet. Ten składnik z pewnością masz w kuchennej szafce. Jak się okazuje, będzie przydatny nie tylko do gotowania i sprzątania, lecz także usuwania tapety.

Przygotowanie domowego środka do usunięcia tapety nie sprawi Ci trudności. Wystarczy, że wymieszasz ocet z wodą w proporcjach pół na pół. Roztwór możesz zaaplikować spryskiwaczem, gąbką lub pędzlem. Po odczekaniu 20 minut złap za róg tapety i spróbuj ją zerwać. Rób to powoli, ciągnąc okładzinę w dół.

  • Zastanawiając się, jak usunąć tapetę, weź pod uwagę wykorzystanie produktów, które masz pod ręką. Wymieszaj wodę z octem w równych proporcjach, zaaplikuj na ściany i po 20 minutach spróbuj zerwać okładzinę, ciągnąć ją delikatnie i powoli w dół.

Jak zdjąć tapetę z płyty gipsowej i otynkowanej ściany?

Dobór odpowiedniej metody do zdjęcia tapety zależy nie tylko od wykorzystanej okładziny, lecz także podłoża, do którego jest przyklejona. W przypadku otynkowanej ściany sprawdzi się metoda na mokro – zarówno do powłok papierowych, jak i na podkładzie flizelinowym. Zastanawiając się, jak zdjąć tapetę winylową, weź pod uwagę wykorzystanie wałka z kolcami. Przy pomocy akcesorium nakłujesz okładzinę, żeby lepiej nasiąkła wodą. Jeśli nie masz specjalistycznego wałka, wykorzystaj szczotkę drucianą, którą porysujesz tapetę winylową.

Myśląc o tym, jak zdjąć tapetę z płyty gipsowej, weź pod uwagę wykorzystanie urządzenia na parę. Taki sprzęt pozwoli uniknąć przemoczenia ściany. Urządzenie parowe do usuwania tapet jest łatwe w obsłudze. Wystarczy, że napełnisz zbiornik i poczekasz, aż woda się nagrzeje.

Kiedy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, zacznij przesuwać dyszą parową po tapecie. Rób to dokładnie i w taki sposób, żeby urządzenie nie pozostawało w jednym miejscu zbyt długo. Płynne ruchy pozwolą Ci sprawnie zmiękczyć tapetę, a następnie oderwać ją od ściany.

Jak zdjąć tapetę z płyty gipsowej i otynkowanej ściany?

  • Do otynkowanej ściany odpowiednia będzie metoda na mokro,
  • Jeśli planujesz usunąć tapetę winylową, zastosuj wałek z kolcami – dzięki temu okładzina dokładniej nasiąknie wodą,
  • Zamiast wałka możesz zastosować drucianą szczotkę,
  • Do usunięcia tapety z płyty gipsowej wykorzystaj urządzenie na parę,
  • Po napełnieniu zbiornika poczekaj, aż woda osiągnie odpowiednią temperaturę i rozpocznij przesuwanie dyszą po tapecie,
  • Dzięki temu zmiękczysz okładzinę i bez trudu oderwiesz ją od ściany.
 jak usunąć tapetę
Myśląc o tym, jak zdjąć tapetę z płyty gipsowej, weź pod uwagę wykorzystanie urządzenia na parę.

Co zrobić po usunięciu tapety?

Po usunięciu okładziny na ścianie mogą jeszcze pozostać jej niewielkie fragmenty, a także klej. Warto ponownie je namoczyć, a następnie usunąć przy użyciu skrobaka. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie papieru ściernego, który umożliwi wyrównanie powierzchni.

Na resztki kleju zastosuj szmatkę namoczoną ciepłą wodą. Po usunięciu wszystkich zbędnych powłok może się okazać, że na ścianie znajdują się ubytki. Przed nałożeniem nowej tapety pozbądź się ich – w tym celu wykorzystaj masę szpachlową, którą należy wygładzić szpachelką. Kolejnym krokiem może być wyszlifowanie ściany, a następnie zagruntowanie jej.

  • Jeśli na ścianie pozostały fragmenty tapety i kleju, ponownie namocz powierzchnię i usuń resztki przy pomocy skrobaka. Kiedy pozbędziesz się pozostałości okładziny, uzupełnij ubytki masą szpachlową, a następnie wyszlifuj i zagruntuj ściany.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 28 październik 2020 16:29
komentarz /( 1 )
  • Halina
    Halina

    środa, 22 czerwiec 2022 10:00

    próbowałam i na sucho i na mokro. Na mokro poszło zdecydowanie lepiej

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.