Jakie pomieszczenia w domu są konieczne? Sprawdź, ile pokoi powinien mieć Twój dom! - dekoportal.pl

Jakie pomieszczenia w domu są konieczne? Sprawdź, ile pokoi powinien mieć Twój dom!

25 Cze 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 idealny układ pomieszczeń w domu
Duży wpływ na wygodę będzie miał bowiem nie tylko metraż, lecz także układ pomieszczeń w domu.

Podczas wybierania projektu domu szczególną uwagę zwracamy na jego wielkość. Warto jednak zastanowić się nie tylko nad metrażem, lecz także idealnym układem pomieszczeń. To od niego będzie bowiem w dużej mierze zależał komfort domowników. Podpowiadamy, ile pokoi powinien mieć Twój dom i jak powinny być rozmieszczone w budynku.

O czym przeczytasz w artykule?

Idealny układ pomieszczeń w domu a liczba kondygnacji i metraż

Kiedy przeglądasz projekty domów, zastanawiasz się, czy wybrać zamkniętą, czy otwartą kuchnię, zdecydować się na mniejsze dwa pokoje dla dzieci czy jeden przestronny. Czasem trzeba też pójść na kompromis – ograniczeniem nierzadko jest przecież budżet.

Im większy metraż, tym wyższa cena domu. To oczywiste. Nie musisz jednak w zupełności rezygnować z komfortu, kiedy budżet jest ograniczony. Duży wpływ na wygodę będzie miał bowiem nie tylko metraż, lecz także układ pomieszczeń w domu. Właściwie dobrany do potrzeb rodziny projekt ułatwi podzielenie przestrzeni w taki sposób, żeby każdy miał kąt dla siebie, a także nie zabrakło miejsca do wspólnego spędzania czasu i przyjmowania gości.

Ważna jest też liczba kondygnacji. Parterowe domy mogą okazać się nieco trudniejsze w podzieleniu na część nocną i dzienną. Dom, który ma parter i piętro, jest łatwiejszy w wydzieleniu tych dwóch stref. Oczywiście w parterowym budynku również możesz to zrobić, a o sposobach dowiesz się za chwilę.

Idealny układ pomieszczeń w domu – od czego może zależeć?

  • Duże znaczenie ma liczba kondygnacji – dom z piętrem nieco łatwiej rozplanować w komfortowy dla domowników sposób.
  • Liczy się bez wątpienia metraż, jednak nie znaczy to, że mniejszy dom musi być niewygodny.
  • Na to, czy uda się stworzyć idealny układ pomieszczeń w domu wpływa budżet – kiedy jest ograniczony, może wymuszać pójście na kompromisy.
pomieszczenia w domu
Dom, który ma parter i piętro, jest łatwiejszy w wydzieleniu tych dwóch stref.

Strefa prywatna i dzienna – czy warto zdecydować się na taki podział domu?

Zdecydowanie tak. W piętrowym domu strefę nocną umieszcza się na piętrze, gdzie jest też miejsce na dodatkową, najczęściej większą łazienkę. Na dole natomiast znajdują się salon, kuchnia, mniejsza łazienka lub tylko toaleta oraz pomieszczenia gospodarcze, na przykład kotłownia i spiżarnia. W dolnej części domu może się ewentualnie znajdować gabinet, jeśli projekt zakłada dodatkowy niewielki pokój właśnie na parterze.

W przypadku parterowego domu podział na strefę prywatną i dzienną jest nieco trudniejszy, ale nie niemożliwy. Określmy najpierw, czym jest dzienna część domu. To ta przestrzeń, w której spędza się czas z rodziną oraz gośćmi, ale to też pomieszczenia gospodarcze. Do strefy dziennej zalicza się salon, jadalnię, kuchnię, toaletę, spiżarnię, kotłownię, pralnię, wiatrołap, małą garderobę.

Strefa nocna to natomiast miejsce, które służy odpoczynkowi. To w niej znajdują się sypialnie rodziców i dzieci, gabinet, większa niż na parterze łazienka oraz garderoba.

Jeśli to możliwe, warto zaplanować strefę dzienną i nocną w domu parterowym naprzeciwko siebie. Pomieszczeniem, które rozdzieli te dwie części budynku, może być łazienka. Takie rozwiązanie nie jest możliwe? W tym przypadku warto zaplanować strefę dzienną składającą się z kuchni, salonu z jadalnią i małej toalety w pobliżu drzwi wejściowych, a po drugiej stronie budynku ulokować strefę nocną. Dalej natomiast znajdzie miejsce na pomieszczenia gospodarcze należące do strefy dziennej. Goście do nich nie wchodzą, więc może być to przestrzeń, do której przechodzi się obok sypialni.

Strefa nocna i dzienna – co warto wiedzieć?

  • W strefie nocnej, prywatnej powinny znajdować się sypialnie rodziców i dzieci, łazienka, garderoba oraz gabinet.
  • Strefa dzienna obejmuje salon, jadalnię, kuchnię, toaletę, a także pomieszczenia gospodarcze.
  • W przypadku piętrowego domu stworzenie podziału jest proste – na górze znajdzie się strefa prywatna, a na dole dzienna.
  • W parterowych budynkach najlepiej jest zaplanować te dwie strefy naprzeciwko siebie.
 czym obsadzić taras
Jeśli to możliwe, warto zaplanować strefę dzienną i nocną w domu parterowym naprzeciwko siebie.

Ile pokoi powinno być w domu?

To jedno z pytań, które zadaje sobie każdy inwestor. Odpowiedź zależy oczywiście od liczby domowników, a także planów rodziny na przyszłość. Dom na służyć wielopokoleniowej rodzinie, czy być przeznaczony dla modelu 2 1?

Zastanawiając się, ile pokoi powinno być w domu, weź pod uwagę wygodę i potrzebę prywatności każdego z domowników. Oddzielna sypialnia dla rodziców i dziadków to podstawa. Warto zastanowić się również nad potrzebami dzieci. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wybranie projektu, który zapewni dzieciom oddzielne pokoje. To szczególnie ważne, jeśli pociechy dzieli duża różnica wieku.

Zdarza się, na przykład ze względów finansowych, że wybranie projektu z większą liczbą pokoi dla pociech jest niemożliwe. W tym przypadku warto pomyśleć przynajmniej o optycznym podzieleniu przestrzeni. Sprawdzi się wykorzystanie różnych kolorów, ale odpowiednie będą też ażurowe regały, które zapewnią każdemu więcej prywatności.

Niezbędny pokój to salon – może być połączony z kuchnią i jadalnią. Zdarza się, że jadalnia jest zupełnie oddzielnym pomieszczeniem, jednak to rzadko stosowane rozwiązanie. Częściej jeden ogromny pokój jest podzielony na strefy – aneks, stół z krzesłami oraz część wypoczynkową z kanapami. To tylko podstawowe pomieszczenia w domu. O co jeszcze należy zadbać?

Ile pokoi powinno być w domu?

  • Wszystko zależy od liczby domowników, a także planów rodziny na przyszłość.
  • Inne potrzeby ma wielopokoleniowa rodzina, a inne ta w modelu 2 1.
  • Warto zadbać o to, żeby każda para oraz każde dziecko miały w domu oddzielny pokój zapewniający prywatność.
  • Jeśli to niemożliwe, dzieciom warto zapewnić przynajmniej optyczne podzielenie wnętrza, na przykład ażurowym regałem wypełnionym tekstylnymi pudełkami.
  • Niezbędny jest salon – może być oddzielny lub połączony z kuchnią i jadalnią, co jest chętnie wybieranym rozwiązaniem.
dom pomieszczenia
Zastanawiając się, ile pokoi powinno być w domu, weź pod uwagę wygodę i potrzebę prywatności każdego z domowników.

Niezbędne pomieszczenia w domu – o czym należy pamiętać?

Zastanawiając się, ile pokoi powinno znaleźć się w Twoim domu, weź pod uwagę styl życia domowników. Dla osób, które pracują z domu lub przenoszą do niego część obowiązków, przyda się biuro. Takie oddzielne pomieszczenie ułatwi przechowywanie dokumentów i pozwoli w ciszy skoncentrować się na obowiązkach.

Zwróć też uwagę na sypialnię rodziców. To pomieszczenie, które może być tak zwaną master bedroom. W ten sposób określa się sypialnię połączoną z łazienką oraz garderobą. Pomieszczenie gwarantuje domownikom wygodę i prywatność. Aby master bedroom była naprawdę komfortowa, potrzebne jest pomieszczenie o metrażu około 20 m2.

Jeśli nie planujesz tego typu sypialni, mimo wszystko nie zapomnij o garderobie. To pomieszczenie, które naprawdę warto mieć, ponieważ ułatwia uporządkowanie odzieży. Garderoba może znajdować się tuż przy łazience lub głównej sypialni. Świetnie, jeśli uda Ci się wydzielić dodatkową, niewielką garderobę przy drzwiach wejściowych. Będzie to idealne miejsce na odzież wierzchnią i sprawdzi się do przechowywania butów.

Pokój gościnny to kolejna przestrzeń, na którą warto zwrócić uwagę, kiedy wybierasz dom. Pomieszczenia tego typu są dobrym rozwiązaniem dla osób często zapraszających na dłużej rodzinę czy przyjaciół. Jeśli zdarza się to rzadko, zrezygnuj z pokoju gościnnego na rzecz wygodniejszych rozwiązań dla domowników.

Pomieszczenia w domu – jakie warto wziąć pod uwagę?

  • Dla osób pracujących z domu przyda się biuro, które pozwoli przechowywać dokumenty i zapewni komfortowe warunki do pracy.
  • Zastanów się nad tak zwaną master bedroom – to sypialnia połączona z garderobą i łazienką.
  • Jeśli nie planujesz takiego pokoju sypialnego, nie rezygnuj z garderoby – umieść ją w pobliżu łazienki.
  • Przyda się też garderoba na dole, tuż przy drzwiach wejściowych – to małe pomieszczenie sprawdzi się do przechowywania odzieży wierzchniej.
  • Wybierając projekt, zastanów się, czy potrzebujesz pokoju gościnnego.
 ile pokoi
Niezbędny jest salon – może być oddzielny lub połączony z kuchnią i jadalnią, co jest chętnie wybieranym rozwiązaniem.

Dom – pomieszczenia, o których nie można zapomnieć

To wciąż nie wszystkie wnętrza, o których musisz pamiętać, kiedy wybierasz dom. Pomieszczenia gospodarcze są szczególnie ważne. Garaż połączony z wnętrzem domu jest wygodnym rozwiązaniem, które szczególnie docenisz zimą. Przy ograniczonym budżecie lepiej zdecydować się po prostu na wiatę.

Niezbędnym elementem projektu powinna być spiżarnia. Wystarczy choć niewielka, najlepiej przylegająca do kuchni. Tak umieszczona ułatwi przenoszenie potrzebnych produktów do gotowania.

Spiżarnia może być sprytnie ukryta za drzwiami dopasowanymi kolorystycznie do zabudowy. Przechowasz w niej przede wszystkim przetwory, zapasy suchych produktów, od czasu do czasu stosowane przyprawy. To też pomieszczenie, w którym zmieścisz rzadziej używane sprzęty kuchenne i naczynia, a także preparaty i akcesoria do zmywania.

Kolejne niezbędne pomieszczenie to kotłownia. Możesz połączyć ją z pralnią i ustawić tam pralkę, suszarkę, deskę do prasowania oraz żelazko. Brak pralki w łazience sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej estetyczne, a dodatkowo zyskasz więcej miejsca, żeby urządzić komfortowy pokój kąpielowy.

O jakich jeszcze pomieszczeniach warto pamiętać?

  • Garaż – może być połączony z domem drzwiami; przy ograniczonym budżecie jego funkcję spełni wiata.
  • Spiżarnia – świetnie, jeśli będzie ulokowana przy kuchni.
  • Kotłownia – dobrym pomysłem jest połączenie jej z pralnią, co ułatwi zaaranżowanie wygodnego pokoju kąpielowego.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 24 czerwiec 2021 17:23
komentarz /( 1 )
  • Tasia
    Tasia

    czwartek, 09 czerwiec 2022 10:10

    jak dla mnie to bez kuchni ani rusz. Ważne są też kotłownia czy spiżarka

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.