Jakie są rodzaje okien? Omawiamy najważniejsze typy okien! - dekoportal.pl

Jakie są rodzaje okien? Omawiamy najważniejsze typy okien!

31 Gru 2020 / Napisał  / Inne wnętrza
rodzaje okien
Wybór okien na polskim rynku jest ogromny i warto niekiedy zdecydować się na oryginalny model.

Dziś bierzemy pod lupę rodzaje okien. Sposoby otwierania, a także konstrukcja to elementy, które mogą zaważyć na ich późniejszym użytkowaniu. Choć większość inwestorów wybiera okna standardowe, to przecież wybór okien na polskim rynku jest ogromny i warto niekiedy zdecydować się na oryginalny model, tym bardziej że wcale nie musi on oznaczać większych wydatków. Jeśli zastanawiasz się, jakie okna wybrać, a także jakie są ich typy okien, to doskonale! Poniżej znajdziesz mnóstwo potrzebnych informacji i wskazówek.

O czym przeczytasz w artykule?

Rodzaje okien PCV

Okna plastikowe, wykonane z PCV, czyli tworzywa sztucznego, produkuje się z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wewnątrz profili takich okien znajdują się cienkie ścianki, które zwiększają zabezpieczenie przed uciekaniem ciepła. Standardowe okna PCV mają od pięciu do ośmiu komór. Profile są tu wzmacniane elementami ze stali ocynkowanej lub też z włókna szklanego.

Okna plastikowe są bardzo popularne: nie tylko mają stosunkowo niską cenę, ale również zapewniają dobrą izolację. PCV to jednak materiał wrażliwy na zmiany temperatury. Rozszerza się i kurczy pod jej wpływem, dlatego nie stosuje się go do produkcji okien wielkogabarytowych. W łatwości w utrzymaniu nie mają sobie równych, ponieważ nie wymagają konserwacji. Wystarczy je myć.

Wśród okien PCV znajdziemy przede wszystkim modele standardowe. To klasyczne okna z białą ramą. Ponadto, w sklepach dostępne są też okna PCV z szybą antywłamaniową, a także z niestandardowymi okuciami.

Jakie są rodzaje okien PCV?

  • Standardowe,
  • Antywłamaniowe,
  • Z niestandardowymi okuciami.
rodzaje okien pcv
Okna plastikowe mają niską cenę i dobrą izolację.

Okna drewniane

Drewniane okna nie tracą na swojej estetyce wraz z upływem czasu. Pozostają piękne i eleganckie. Podczas produkcji takich okien drewno zabezpiecza się je wysokiej jakości farbami i lakierobejcami, które chronią materiał przed działaniem czynników zewnętrznych. Drewniane okna nie odkształcają się pod wpływem zmian wilgotności czy temperatury.

W przeciwieństwie do okien PCV, drewniane okna wymagają pieczołowitej pielęgnacji i konserwacji. Co najmniej raz do roku trzeba je dokładnie odświeżyć i oczyścić. Co kilka lat drewniane okna poddaje się zabiegom renowacyjnym: szlifowaniu łuszczących się powłok i drobnych rys, a także wypełnianiu ubytków specjalną masą szpachlową. Żywotność takich okien może wynieść nawet kilkadziesiąt lat. Są stabilne, wytrzymałe i trwałe, a ponadto przyjazne dla środowiska. Zapewniają izolację cieplną na wysokim poziomie, a w przypadku uszkodzeń można je bez większych problemów naprawić.

Co warto wiedzieć na temat drewnianych okien?

  • Są odporne na działanie warunków zewnętrznych,
  • Wymagają regularnej konserwacji i renowacji,
  • Mogą nam posłużyć nawet kilkadziesiąt lat.
 rodzaje okien dachowych
Żywotność okien drewnianych może wynieść nawet kilkadziesiąt lat.

Okna aluminiowe

Na polskim rynku znajdziemy okna aluminiowe anodowane lub też lakierowane proszkowo na dowolny kolor. Mogą mieć powierzchnię matową, błyszczącą albo imitującą drewno. Okna wykonane z aluminium stwarzają wiele możliwości konstrukcyjnych. Wykorzystuje się je przy skomplikowanych projektach i dużych przeszkleniach, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie.

Aluminium jest sztywne, nie odkształca się, jest wytrzymałe, a przy tym odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie ulega korozji i nie wymaga żadnej konserwacji. Okna aluminiowe jednak wykazują gorsze właściwości izolacyjne niż na przykład PCV.

Kilka ważnych cech okien aluminiowych:

  • Mogą być anodowane lub lakierowane proszkowo,
  • Mogą mieć powierzchnię błyszczącą, matową lub imitującą drewno,
  • Dają wiele możliwości konstrukcyjnych,
  • Są odporne na korozję.
 jakie są rodzaje okien
Okna aluminiowe są wytrzymałe oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych

Okna. Rodzaje i sposoby otwierania

Okno fasadowe (elewacyjne) to najpopularniejszy rodzaj okien. Wśród okien fasadowych znajdziemy okna tarasowe (balkonowe) oraz okna połaciowe (dachowe). Podczas wybierania stolarki okiennej będzie trzeba również podjąć decyzję co do sposobu otwierania. Będziemy tu brać pod uwagę zarówno wygodę domowników, jak i dostosowanie do projektu wnętrza.

Modele najczęściej wybierane to okna rozwierane (standardowe, otwierające się do środka), uchylne i uchylno-rozwierane. W tym drugim przypadku skrzydło może się otwierać do środka na całej długości lub też od góry na kilkanaście centymetrów. Okna uchylne wybiera się rzadko.

Okna odchylne otwiera się na zewnątrz, od dołu. Pozwalają one na wentylowanie pomieszczenia również wtedy, gdy pada deszcz. Okna przesuwne stosowane są sporadycznie, głównie w przypadku balkonów.

Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania:

  • Rozwierane,
  • Uchylne,
  • Uchylno-rozwierane,
  • Odchylne,
  • Przesuwne.
 okna rodzaje
Podczas wyboru okien trzeba również podjąć decyzję co do sposobu ich otwierania.

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe dzielimy (ze względu na sposób otwierania) na uchylne, obrotowe, wysokoosiowe oraz uchylno-obrotowe. Okna uchylne otwierają się dzięki uchyleniu górnej części w taki sposób, by utworzyć szczelinę. Są nowoczesne i łatwe w obsłudze, jednak trudne do utrzymania w czystości. Okna obrotowe montuje się na wysokości oczu stojącego człowieka. Ich górna część uchyla się do środka. To okna, które nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Okna wysokoosiowe mają oś obrotu podniesioną do 2/3 wysokości skrzydła. Są funkcjonalne i praktyczne, a przy tym łatwe w obsłudze. Okna uchylno-obrotowe mają dwie osie obrotu: 180° i 35 – 45°. Spośród wszystkich wymienionych powyżej typów okien są najbardziej skomplikowane w obsłudze.

Okna dachowe dobiera się przede wszystkim do kąta nachylenia połaci dachowej. Przy dachach o niskim nachyleniu, od 0 do 15°, sprawdzą się okna uchylne. W przypadku połaci dachowej o nachyleniu 15-90° stosuje się okna obrotowe. Na dachach o kącie nachylenia 20-65° można zamontować okna wysokoosiowe, natomiast jeśli kąt nachylenia połaci dachowej wynosi 15-55°, najlepiej zastosować okna uchylno-obrotowe.

Rodzaje okien dachowych:

  • Uchylne,
  • Obrotowe,
  • Wysokoosiowe,
  • Uchylno-obrotowe.
 okno fasadowe
Okna dachowe dobiera się przede wszystkim do kąta nachylenia połaci dachowej .

Okno krosnowe, jednoramowe, skrzynkowe i ościeżnicowe. Rodzaje konstrukcji

Proste okna jednoramowe to obecnie najczęściej wybierany typ okien. Zbudowane są one z pojedynczej ościeżnicy oraz z jednego skrzydła otwieranego do środka pomieszczenia.

Bardziej skomplikowane układy stosuje się najczęściej w zabytkowym lub też stylizowanym budownictwie. To okna krosnowe, ościeżnicowe i skrzynkowe. W oknach krosnowych ramę okienną na całym obwodzie stanowi jeden element o przekroju prostokąta. Dawniej projektowano je jako okna nieotwieralne. Są one przykładem tradycyjnej stolarki okiennej. Okno ościeżnicowe ma podwójne skrzydła. Jedna para skrzydeł otwierana jest do środka pomieszczenia, a druga na zewnątrz. Wewnętrzne skrzydła można demontować w sezonie letnim. W oknach skrzynkowych podstawę konstrukcji stanowią krosno i ościeżnica, do których przymocowane są podwójne skrzydła (otwierane do wewnątrz).

Rodzaje okien ze względu na konstrukcję:

  • Jednoramowe,
  • Krosnowe,
  • Skrzynkowe,
  • Ościeżnicowe.
 okna ościeżnicowe
Okno ościeżnicowe ma podwójne skrzydła.

Czy opłaca się montować okna jednoszybowe?

Okna jednoszybowe to rozwiązanie, które obecnie stosuje się już bardzo rzadko ze względu na ich słabą izolacyjność termiczną. Standardowo montuje się okna dwuszybowe, w których mamy do czynienia z dwiema taflami szkła oddzielonymi od siebie hermetycznie zamkniętą przestrzenią wypełnioną gazem o doskonałych właściwościach termicznych. W ten sposób tworzy się barierę dla ciepła uciekającego z zewnątrz.

W budynkach, w których stosuje się rozwiązania dążące do optymalnego bilansu energetycznego, stosuje się nawet okna trzyszybowe. Mowa tu zwłaszcza o domach pasywnych i energooszczędnych, a także o przypadkach, w których po prostu chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Co warto wiedzieć na temat ilości szyb w oknach?

  • Okna jednoszybowe stosowane są bardzo rzadko ze względu na ich słabą izolacyjność.
  • W domach energooszczędnych i pasywnych montuje się okna dwuszybowe lub trzyszybowe, które tworzą doskonałą barierę dla uciekającego na zewnątrz ciepła.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 07 styczeń 2021 11:43
komentarz /( 1 )
  • Opti_4
    Opti_4

    wtorek, 21 czerwiec 2022 09:42

    uwielbiam duże okna, najlepiej bez zasłon i firan.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.