Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Te oznaki są najważniejsze! - dekoportal.pl

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Te oznaki są najważniejsze!

08 Mar 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne
Pękające ściany są estetycznym problemem i najczęściej nie stanowią zagrożenia.

Pękające ściany są estetycznym problemem i najczęściej nie stanowią zagrożenia. Zdarza się jednak, że stają się sygnałem ostrzegawczym. Podpowiadamy, kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

O czym przeczytasz w artykule?

Pęknięcia na ścianach w domu – skąd się biorą?

Popękane ściany mogą mieć różnorodne przyczyny. Zdarza się, że problem występuje w wyniku naturalnego naprężenia materiałów budowlanych. Często dotyczy to ścian działowych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Wyróżnia się między innymi rysy skurczowe, które mogą wystąpić już po kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach od nałożenia tynku. Zdarza się, że rysy pojawiają się w miejscu poprowadzenia instalacji elektrycznej. Wynika to z zastosowania zbyt cienkiej warstwy tynku.

Spękania, które występują wskutek naprężeń, pojawiają się najczęściej w konkretnych miejscach. Możesz zauważyć je w pobliżu okien oraz drzwi – to właśnie tam mur pracuje najintensywniej. Nie można nie wspomnieć o błędach wykonawczych – one również przyczyniają się do wystąpienia nieestetycznych rys.

Pęknięcia na ścianach w domu mogą się pojawić, gdy budynek osiada. Zdarza się, że dochodzi do nierównomiernego osadzania budynku. Wtedy może pojawić się duży problem, którym jest pęknięta ściana nośna. Dlaczego ławy fundamentowe nierównomiernie osiadają? Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest brak dopasowania szerokości ław do obciążeń. Zdarza się, że ławy są dobrze zaprojektowane, ale grunt osiada nierównomiernie, na przykład wskutek zmiany poziomu wód gruntowych.

Popękane ściany – jakie są przyczyny?

  • Mogą wynikać z błędów wykonawczych,
  • Rysy powstają, gdy budynek osiada nierównomiernie, na przykład ze względu na zmianę poziomu wód gruntowych,
  • Czasem rysy pojawiają się w miejscu poprowadzenia instalacji elektrycznej z powodu za cienkiej warstwy tynku.
pękające ściany
Popękane ściany mogą mieć różnorodne przyczyny.

Pęknięcia – jak znaleźć przyczynę?

Pękające ściany to problem, który może wynikać z wielu przyczyn. Jak odróżnić, czy dzieje się coś poważnego, czy wystarczą łatwe prace naprawcze? Na ścianach możesz zauważyć rysy, które wyglądają niczym pajęczyna. Określa się je rysami skurczowymi, a pojawiają się, na przykład wskutek zbyt szybkiego wysychania tynku.

Występują też rysy wywołane naturalnymi nadprężeniami oraz te, które są ostrzeżeniem, że w konstrukcji występuje jakaś wada. Odróżnienie ich nie jest łatwe. Warto przede wszystkim kontrolować, czy pęknięcia się powiększają. Szerokie, głębokie i stale się zwiększające mogą być sygnałem, że potrzebna jest porada fachowca. Jak sprawdzić, czy rysy się powiększają? Przydatny okaże się szczelinomierz.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby sprawdzić, czy rysy zwiastują poważniejsze problemy? Dobrym sposobem jest zaszpachlowanie rys i odczekanie kilkunastu dni. Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Jeśli zaszpachlowane rysy po tym czasie się odnowią, to znak, że pęknięcia mają związek z problemami konstrukcyjnymi. Może to oznaczać problemy ze źle wykonanymi fundamentami.

Jak znaleźć przyczynę pęknięć?

  • Rysy przypominające pajęczynę określa się skurczowymi – ich przyczyną może być zbyt szybkie wysychanie tynku,
  • zczeliny mogą być spowodowane naturalnymi nadprężeniami oraz błędami w konstrukcji budynku – odróżnienie ich jest trudne,
  • Warto przeprowadzić test – polega na zaszpachlowaniu szczeliny i odczekaniu kilkunastu dni; jeśli znów się pojawiła, to znak, że problem może być poważny.
pionowe pęknięcia ścian nośnych
Warto przede wszystkim kontrolować, czy pęknięcia się powiększają.

Pęknięcia na tynku wewnątrz i na zewnątrz – co warto wiedzieć?

Pęknięcia ściany w nowym domu mogą mieć postać drobnych, bardzo wąskich szczelin. Pojawiają się na ścianach działowych, na przykład wskutek drgań wywołanych trzaskaniem drzwiami. Nie są niebezpieczne, ale z pewnością nieestetyczne. Mogą przyczynić się do odpadania tynku. Zaszpachlowanie ich nie zawsze skończy się sukcesem – po jakimś czasie drobne rysy znów mogą się ukazać. Dobrym rozwiązaniem jest wzmocnienie powierzchni ściany przy pomocy tapety z włókna szklanego.

Na tynku elewacyjnym również mogą wystąpić szczeliny. Zdarza się, że problem wynika z zawilgocenia podłoża. Może być też spowodowany niewłaściwą wentylacją pomieszczeń.

  • W nowym domu mogą pojawić się drobne pęknięcia tynku, szczególnie na ścianach działowych. Zdarzają się też szczeliny na tynku elewacyjnym, na przykład wynikające z nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń.
pękające ściany starego domu
Na tynku elewacyjnym również mogą wystąpić szczeliny.

Naprawa pęknięć ścian – jak usunąć drobne rysy?

Sposób naprawy pęknięć ścian zależy od ich rodzaju. Jeśli są to drobne rysy skurczowe, z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem. Naprawa pęknięć ścian przebiegnie sprawnie, jeśli wybierzesz odpowiednią masę szpachlową – produkt musi być dopasowany do rodzaju tynku. Wyróżnia się między innymi tynki gipsowe czy cementowo-wapienne. Żeby dopasować do produktu masę, sprawdź informacje znajdujące się na jej opakowaniu.

Pierwszym krokiem musi być rozrobienie masy. Następnie zaszpachluj rysy cienką warstwą produktu – powinna mieć około 1–2 mm grubości. Po jej wyschnięciu możesz przystąpić do szlifowania fragmentu ściany. W tym celu zastosuj drobnoziarnisty papier ścierny. Świeży tynk pokryjesz wybraną farbą, a nieestetyczne rysy pozostaną już tylko niemiłym wspomnieniem.

Naprawa pęknięć ścian – jak pozbyć się niewielkich rys?

  • Rys, które nie są groźne, pozbędziesz się z łatwością samodzielnie,
  • Wybierz masę szpachlową dopasowaną do rodzaju tynku,
  • Rozrób masę, a następnie zaszpachluj rysy cienką warstwą,
  • Po wyschnięciu produktu wyszlifuj fragment ściany,
  • Następnie zastosuj farbę.
pęknięcia na ścianach w domu
W nowym domu mogą pojawić się drobne pęknięcia tynku, szczególnie na ścianach działowych.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Delikatne rysy najczęściej są niegroźne – bez trudu je naprawisz i z dużym prawdopodobieństwem nie pojawią się ponownie. Niestety zdarzają się szczeliny, które powinny Cię zaniepokoić. Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Pionowe pęknięcia ścian nośnych powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. Zwróć na nie szczególną uwagę, jeśli mają ponad 2 mm szerokości. Pęknięta ściana nośna może być niemal na całej wysokości pomieszczenia. Zdarza się, że szczelina tworzy schodkowy wzór. W ten sposób pękające ściany starego domu mogą świadczyć o tak zwanym rozchodzeniu się budynku.

Pękające ściany w nowym domu lub starym budynku trzeba monitorować. Konieczne jest sprawdzenie, czy pęknięcia się powiększają. Jeśli tak, warto zainteresować się przeprowadzeniem ekspertyzy technicznej stanu domu oraz w razie potrzeby niezbędnych prac.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

  • Zaniepokoić powinny Cię pionowe pęknięcia ścian nośnych,
  • Zwróć uwagę na szczeliny, które mają więcej niż 2 mm szerokości,
  • Sygnałem, że problem jest poważny, są powiększające się szczeliny.

Pęknięcia na suficie – przyczyny

Pionowe pęknięcia ścian nośnych to nie jedyne, co powinno zwrócić Twoją uwagę. Mogą się również pojawić pęknięcia na suficie. Przyczyny takich problemów są różne. Jeśli szczeliny biegną wzdłuż belek, raczej nie masz się czym przejmować. Pojawiają się wskutek tak zwanego klawiszowania stropów. Elementy nośne uginają się nierównomiernie, a to powoduje powstawanie rys.

Jeśli jednak pęknięcia występują w poprzek belek, powinno Cię to zaniepokoić. Zwróć uwagę na to, czy znajdują się w pobliżu centralnej części pomieszczenia. Jeśli tak, mogą świadczyć o ugięciu i przeciążeniu stropu. Może się okazać, że konieczna będzie naprawa konstrukcji stropowej.

  • Pęknięcia na suficie przyczyny mogą mieć różne, a jedną z nich jest klawiszowanie stropów. Znacznie bardziej niebezpieczne są pęknięcia w poprzek belek, wynikające z przeciążenia stropu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 08 marzec 2022 10:26
komentarz /( 1 )
  • Wiesława_sz.
    Wiesława_sz.

    środa, 25 maj 2022 08:56

    dziś sprawdzam wszystkie ściany! Stare mury, to i pęknięć będzie pewnie bez liku :(:(:(

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.