Koszt budowy domku letniskowego 35 m2 - dekoportal.pl

Koszt budowy domku letniskowego 35 m2

29 Mar 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
koszt budowy domku letniskowego 35 m2
Niewielki metraż znacznie obniży koszt inwestycji.

Własny dom, choćby nieduży, to marzenie wielu z nas. Niestety kwestie finansowe są często sporą przeszkodą w jego realizacji. Jest jednak sprytna alternatywa. Jaka? Domek letniskowy! Cena to tylko jedna z wielu zalet tego rozwiązania. Poznaj pozostałe atuty, a także potencjalne utrudnienia. Dowiedz się też, co wpływa na finalny koszt budowy domku letniskowego.

O czym przeczytasz w artykule?

Wybudujmy sobie domek letniskowy całoroczny!

„Ciasne, ale własne” – to popularne powiedzonko szczególnie dobrze rozumieją osoby, którym udało się „pójść na swoje”. Bardzo często jest to jednak nieosiągalny cel. Główną przeszkodę stanowią w większości przypadków finanse.

Jeśli z różnych względów masz trudności z realizacją tego marzenia, domek letniskowy całoroczny może okazać się świetnym rozwiązaniem. Ile kosztuje budowa domku letniskowego? To pierwsze pytanie, które się nasuwa, gdy mowa o pieniądzach. Odpowiedź jest niestety niejednoznaczna.

Całkowita kwota inwestycji zależy od wielu aspektów. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi lokalizację, metraż, użyte materiały i robociznę. Brzmi dość niepokojąco, ale uspokajamy. Bez względu na wszystko, koszt budowy domku letniskowego prawdopodobnie i tak będzie niższy, niż w przypadku domu jednorodzinnego.

  • Nie masz funduszy na budowę domu? Wybierz domek letniskowy całoroczny! Niewielki metraż znacznie obniży koszt inwestycji, a tym samym urzeczywistni nieosiągalne dotąd marzenie o własnych czterech kątach.
koszt budowy domku letniskowego
Obiekty niewymagające zezwolenia na budowę muszą mieć metraż od 35 do 70 m2.

Domki letniskowe: budowa prostsza niż myślisz

Po co budować domek letniskowy, skoro można postawić niewielki dom jednorodzinny? To w pełni uzasadnione pytanie. Wydawać by się mogło, że skoro obydwa budynki mają zbliżony metraż, to koszty nie powinny się znacząco różnić. Tu jednak pojawia się kwestia przepisów budowlanych…

Każdy, kto chce wybudować dom, zwany w przepisach budynkiem mieszkalnym, musi posiadać projekt budowlany. Ponadto zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia, co niestety nie należy do przyjemności. Obydwa wymogi wiążą się nie tylko z opłatami administracyjnymi, lecz także ze znacznym wydłużeniem całej procedury.

Właśnie dlatego tak kuszącą alternatywą są domki letniskowe. Budowa tych tak zwanych „obiektów rekreacji indywidualnej” nie wymaga projektu budowlanego i odbywa się na zasadzie nieskomplikowanego zgłoszenia w starostwie powiatowym. Procedura administracyjna jest więc znacznie uproszczona. Warunek jest jeden: metraż nie może być większy niż 70 m2.

Domek letniskowy: cena i wymogi formalnie

  • Gdy chcesz postawić dom jednorodzinny, musisz mieć projekt budowlany i pozwolenie na budowę.
  • Jeśli chodzi o domki letniskowe, budowa obiektów do 70 m2 odbywa się na zasadzie prostego zgłoszenia w starostwie powiatowym.
  • Gdy wybierzesz murowany domek na działkę, koszt inwestycji zostanie obniżony, ponieważ nie potrzebujesz projektu budowlanego.
koszt budowy domku letniskowego z płyt osb
Największy wpływ na koszt budowy domku letniskowego 35 m2 będzie mieć użyty materiał.

Jaki jest koszt budowy domku letniskowego 35 m2?

Obiekty niewymagające zezwolenia na budowę muszą mieć metraż od 35 do 70 m2. Skupimy się na opcji o tej najmniejszej powierzchni. Jaki więc będzie realny koszt budowy domku letniskowego 35 m2? Sprawdziliśmy to, przeglądając informacje opublikowane w sieci.

Okazuje się, że istnieją specjalistyczne firmy, które oferują gotowe domki. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ interesuje nas wyłącznie wybór najkorzystniejszej opcji, a nie cała skomplikowana budowa domku letniskowego. Cena takiego obiektu waha się od 60 do 140 tysięcy złotych.

Największy wpływ na koszt budowy domku letniskowego 35 m2 będzie mieć użyty materiał. Lepiej więc wybrać drewniany, czy murowany domek na działkę? Koszt niezbędnych surowców wskazuje, że taniej wyjdzie budynek z drewna. Gdy natomiast chodzi o domki letniskowe murowane, cena budowy będzie wyższa, ale konstrukcja będzie trwalsza, bardziej energooszczędna i niewymagająca regularnej konserwacji.

Budowa domku letniskowego – cena zależy od materiałów

  • To, ile kosztuje budowa domku letniskowego, zależy od projektu i metrażu, ale przede wszystkim od użytych surowców.
  • Drewno jest niedrogim i bardzo estetycznym materiałem budowlanym, ale wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji.
  • Murowane konstrukcje są droższe, ale gwarantują trwałość i wymagają mniejszej troski, niż drewniane budynki.
domek letniskowy całoroczny
Koszt niezbędnych surowców wskazuje, że taniej wyjdzie budynek z drewna.

Murowany domek na działkę – koszt, który się zwraca

Znamy już przybliżony koszt budowy domku letniskowego 35 m2 lub większego. Wiemy też, jak nieskomplikowana jest procedura budowlana. Wspomnieliśmy także, że na wysokość inwestycji wpłyną między innymi użyte materiały. Czas teraz wyjaśnić, dlaczego wybierając droższe domki letniskowe murowane, cena finalnie okaże się korzystniejsza.

Każdy z nas przynajmniej raz przekonał się, że „co tanie, to drogie”. Podobnie jest z drewnianymi budynkami. Drewno jest pięknym, ekologicznym i stosunkowo niedrogim surowcem budowlanym, potrzebuje jednak regularnej impregnacji przy użyciu kosztownych środków. W przypadku murowanych konstrukcji te dodatkowe wydatki nie będą konieczne.

Ponadto trzeba pamiętać, że koszt budowy domku letniskowego to tylko początek inwestycji. Jeśli budynek ma nam służyć przez cały rok, drewniane konstrukcje okażą się zimą słabiej izolowane, niż domki letniskowe murowane. Cena budowy będzie więc wyższa, ale zaoszczędzimy na ogrzewaniu – zatem inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat.

Domek letniskowy całoroczny – czasem warto przepłacić

  • Murowane konstrukcje odznaczają się większymi właściwościami izolującymi, niż budynki z drewna.
  • Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz murowany domek na działkę. Koszt ogrzewania będzie niższy, niż w przypadku drewnianego budynku, więc inwestycja szybko się zwróci.
  • Ściany z cegły lub pustaka nie wymagają kosztownej pielęgnacji i impregnacji.
murowany domek na działkę koszt
Murowane konstrukcje są droższe, ale gwarantują trwałość i wymagają mniejszej troski, niż drewniane budynki.

Czy można obniżyć koszt budowy domku letniskowego?

A co zrobić, gdy budżet jest naprawdę mocno ograniczony, ale bardzo chcemy mieć własne cztery kąty? I w takiej sytuacji można znaleźć ciekawe rozwiązanie. W tym przypadku polecamy konstrukcję z płyty wiórowej. Koszt budowy domku letniskowego z płyt OSB to wariant bardzo oszczędny, więc warto wziąć go pod uwagę.

To doskonała propozycja, szczególnie gdy domek ma nam służyć wyłącznie w cieplejszych miesiącach. Jeśli jednak budynek będzie przeznaczony do całorocznego użytku, koszt budowy domku letniskowego z płyt OSB wzrośnie ze względu na konieczność zakupu materiałów dociepleniowych. Wciąż jednak będzie niższy, niż w przypadku innych surowców budowlanych.

Płyta wiórowa o odpowiednio dobranej grubości może być głównym materiałem, z którego szybko i tanio wykonamy niemal dowolną konstrukcję (nadaje się zarówno na ściany, jak i dach czy strop). Nie można jednak zapomnieć o dokładnej impregnacji, która podniesie trwałość. Kreatywnie wykończona (od pokrycia farbą, poprzez tapety, aż do ceramiki), płyta OSB będzie idealnym i oszczędnym rozwiązaniem przy budowie domku letniskowego.

Domki letniskowe – budowa w wersji oszczędnej

  • Płyta OSB jest zdecydowanie tańsza od pustaków, cegły, czy drewna.
  • Wystarczy dobrać odpowiednią grubość i zatroszczyć się o staranną impregnację, aby stworzyć dowolną konstrukcję z płyty wiórowej.
  • Z płyty można wybudować domek letniskowy całoroczny, ale trzeba go dokładnie ocieplić i zadbać o izolację.
dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 30 marzec 2023 09:27
komentarz /( 1 )
  • Kostek
    Kostek

    poniedziałek, 03 kwiecień 2023 16:24

    Marzenie mojej żony na ten rok, to właśnie domek letniskowy 35 m2.. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak tylko brać się do roboty.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.