Kosztorys budowy domu – jakie są ich rodzaje? Który przyda się nam podczas budowy?
Kosztorys budowy domu jest potrzebny, jeżeli planujesz sfinansować budowę lub remont domu kredytem bankowym. Przyda się również do zaplanowania kosztów prac budowlanych oraz później, do rozliczenia się z zatrudnionymi fachowcami.
Jakie są rodzaje kosztorysów?
Najprostszym z nich jest kosztorys tworzony na potrzeby banku. Jest on bardzo szacunkowy i nie wymaga wykonania dokładnych przedmiarów. Niemniej jednak, warto zrobić go dokładnie, by nie wziąć zbyt niskiego lub wysokiego kredytu. Zazwyczaj przy tego typu kosztorysie wystarczy przygotować prostą tabelę. W niej zaś wydziela się kolejne etapy budowy: grunt i jego przygotowanie, stan zerowy, stan surowy otwarty itp. Oczywiście, przed jego przygotowaniem najpierw należy dowiedzieć się we właściwym banku, jak dokładnie powinien wyglądać. Inwestor powinien zaznaczyć tam, które wydatki planuje pokryć z własnych środków (np. kupno działki, wyrównanie terenu), a które sfinansuje kredytem.
Zdecydowanie najważniejszym kosztorysem podczas budowy domu jest kosztorys inwestorski. Dzięki niemu dowiesz się, ile będą kosztować różne etapy budowy domu lub jego remontu. W pierwszej kolejności należy wykonać przedmiar robót, czyli określić np. ile jest metrów kwadratowych podłóg, ścian, ilość dachówek do położenia dachu itp. Znając już te ilości można w kolejnej kolumnie wpisać ceny materiałów budowlanych, a w kolejnej - cena robocizny ekipy budowlanej. Kosztorys inwestorski pozwala więc w sposób dokładniejszy niż kosztorys bankowy oszacować koszt robót. Ponadto, bardzo ułatwia porównanie kosztów realizacji różnych rozwiązań (np. wykorzystanie tańszych i droższych materiałów lub rozwiązań konstrukcyjnych). Taki kosztorys jest punktem wyjścia do opisanych wyżej kosztorysów. Chociaż jego wykonanie może zabrać sporo czasu, później znacznie łatwiej będzie pracować mając go w ręce.
Poszukując online, można znaleźć ofertę zawierającą projekty domów z darmowym kosztorysem. W ten sposób oszczędzamy już na etapie wyboru projektu i możemy wykreślić kolejny podpunkt z listy formalności.
Kto wykonuje kosztorys?
Kosztorys ofertowy jest sporządzany przez wykonawcę, czyli osobę, której zlecasz wykonanie prac. Powinna w nim ująć zarówno koszt materiałów, jak i robociznę. Najlepiej jeśli oprze go na przygotowanym przez Ciebie przedmiarze robót. Jeżeli zlecisz wykonanie kosztorysu ofertowego kilku wykonawcom i każdy będzie oparty na tym samym przedmiarze, bardzo łatwo będzie Ci porównać wszystkie oferty. Pamiętaj przy tym, że niska cena może świadczyć nie tylko o tym, że oferta jest korzystna, ale także o tym, że wykonawca planuje kupić tanie materiały niskiej jakości i/lub zatrudnić niskowykwalifikowanych pracowników. Z drugiej strony wysoka cena wcale nie jest gwarancją dokładnie wykonanej pracy.
Kupiłeś materiały lub zleciłeś ich zakup wykonawcy, zatrudniłeś robotników. Jednak w czasie prac nastąpiły zmiany. Zdecydowałeś się na kilka innych rozwiązań, z braku jednych materiałów musiałeś zastąpić je innymi, zwiększyłeś zakres prac. Jak teraz rozliczyć się z wykonawcą, skoro tak wiele się zmieniło? Jeśli zakres prac znacząco różni się od tego, co było w kosztorysie ofertowym, warto sporządzić kosztorys powykonawczy. On opiera się na obmiarze robót już po ich wykonaniu i umożliwia podliczenie, ile materiałów faktycznie było potrzebnych i ile godzin pracowali robotnicy.
Czasem już w czasie prac wiadomo, że dojdzie do dużych zmian. Może zdarzyć się, że remont lub budowa domu będą wymagały dodatkowych robót, np. osuszenia terenu lub wymiany wcześniejszych instalacji. W takiej sytuacji można na bieżąco wykonać kosztorys dodatkowy. To często wyjście bardziej bezpieczne niż ujęcie dużych zmian w kosztorysie powykonawczym, ponieważ pozwala na bieżąco przewidzieć i później rozliczyć nieprzewidziane koszta.
Kosztorys budowy domu - podsumowanie
Budowa domu pochłania dużo czasu i środków. Wiele osób obawia się też, że koszty będą nieograniczenie rosnąć podczas budowy. Wykonanie rzetelnego kosztorysu inwestorskiego pozwala uniknąć przykrych niespodzianek podczas budowy oraz lepiej zaplanować budżet. Co więcej, kiedy dojdzie do jakiś nieprzewidzianych wydatków, będziesz mógł w łatwy sposób sprawdzić, gdzie bez większych trudności znajdziesz oszczędności. To zdecydowanie najprzydatniejszy typ kosztorysu, który będziesz tworzyć podczas budowy własnego domu.
poniedziałek, 20 czerwiec 2022 09:57