Kredyt na budowę domu – co warto wiedzieć o nim wiedzieć, zanim złożysz wniosek? Udzielamy odpowiedzi! - dekoportal.pl

Kredyt na budowę domu – co warto wiedzieć o nim wiedzieć, zanim złożysz wniosek? Udzielamy odpowiedzi!

27 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
kredyt na budowę domu

Realizacja marzeń o własnych czterech kątach bardzo często jest możliwa dzięki kredytowi na budowę domu. Kiedy warto sięgnąć po ten produkt i na czym polega? To skomplikowane zagadnienie, które jednak postaramy się uprościć. Poniżej znajdziesz najważniejsze dane!


Domów jednorodzinnych coraz więcej mimo cen

Budowa własnego domu to z pewnością duże wyzwanie, także pod względem finansowym. Wbrew pozorom rekordowo wysokie ceny nieruchomości gruntowych, materiałów i robocizny wcale nie muszą być przeszkodą i przekładać się na odłożenie myśli o inwestycji na później. Wręcz przeciwnie.

Jak wynika z danych GUS podsumowujących 2022 rok, wzniesiono w nim aż 109 308 budynków jednorodzinnych. Dla porównania – w tym samym okresie wybudowano jedynie 2956 budynków wielorodzinnych. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo wybudowanego domu wyniosła 131,4 mkw. (przeciętne mieszkanie mierzy 52,1 mkw.), a średni czas budowy wyniósł 50 miesięcy. Jak widać, budowa domu jest bardzo wymagająca i zajmuje sporo czasu. W związku z tym często towarzyszy jej także konieczność posiłkowania się środkami pochodzącymi z banku.


Czym jest kredyt na budowę domu?

Kredyty hipoteczne pozwalają na realizację bardzo zróżnicowanych celów mieszkaniowych. Poza nabyciem już istniejących nieruchomości, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, dają także możliwość sfinansowania kompleksowej budowy własnego domu.

Tego typu zobowiązanie, choć pod względem oferowanych warunków nie różni się od innych kredytów mieszkaniowych, jest oczywiście zdecydowanie bardziej wymagające dla samego kredytobiorcy. Przeczytaj więcej na temat kredytu na budowę domu na BlogKredytowy.pl.


Jak wziąć kredyt na budowę domu?

To, czy kredyt na budowę domu zostanie udzielony, zależy rzecz jasna od oceny dwóch czynników. Z jednej strony analitycy skrupulatnie przyglądają się kredytobiorcy – zdolność kredytowa na budowę domu powinna pozwalać na sfinansowanie kompleksowej inwestycji.

Wnioskowana kwota nie może być przy tym zbyt niska, ponieważ banki wprowadzają własne minima, które mają pozwolić na ukończenie prac. Drugą ważną kwestię jest wkład własny. Podobnie jak w przypadku innych kredytów mieszkaniowych wynosi 10% lub 20% wartości kredytu.

W takim przypadku za wkład własny można uznać m.in. wartość działki budowlanej, na której powstanie budynek czy inne poniesione do tej pory wydatki, na przykład na projekt budowlany czy zakupione do tej pory materiały.


Zwróć uwagę na te dokumenty!

Nieco inne warunki uzyskania kredytu na dom dotyczą również dokumentów, jakie będą wymagane w procesie wnioskowania. Poza standardowymi dokumentami pozwalającymi ocenić zdolność kredytową konieczne będzie również dostarczenie kosztorysu budowlanego i harmonogramu prac budowlanych.

Powinny być sporządzone przez fachowców i wskazywać realne wartości. Częstym błędem popełnianym przez kredytobiorców jest niedoszacowanie wnioskowanej kwoty lub szukanie oszczędności za wszelką cenę. Musisz mieć jednak świadomość, że kredyt na budowę domu, w przeciwieństwie do kredytów finansujących już istniejące nieruchomości, wypłacany jest w transzach – ich liczba i warunki wypłaty zależą od konkretnego banku.

Wypłata kolejnych transz będzie możliwa dopiero po ukończeniu konkretnych etapów robót. Podejdź do sporządzania kosztorysu i harmonogramu bardzo skrupulatnie, aby zyskać pewność stabilnego finansowania kolejnych elementów Twojej inwestycji.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z marką Blogkredytowy.pl.

dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2024 16:57
komentarz /( 1 )
  • Anka
    Anka

    wtorek, 02 kwiecień 2024 12:34

    teraz tych formalności jest jeszcze więcej.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.