Naprawa elewacji – jak to zrobić dobrze? - dekoportal.pl

Naprawa elewacji – jak to zrobić dobrze?

21 Lut 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
naprawa elewacji
Kiedy na ścianach zewnętrznych pojawiają się ubytki, budynek przestaje zachwycać wyglądem. 

Kiedy na ścianach zewnętrznych pojawiają się ubytki, budynek przestaje zachwycać wyglądem. Chcesz, żeby dom znów prezentował się estetycznie? Dowiedz się, na czym polega naprawa elewacji. Poznaj kilka skutecznych metod na usunięcie ubytków.

O czym przeczytasz w artykule?

Dziura w elewacji – naprawa ubytków jest ważna!

Ubytki na ścianach zewnętrznych domu nie prezentują się estetycznie. Wygląd to jednak nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę po pojawieniu się dziury w tynku. Naprawa elewacji budynku jest ważna również z praktycznego punktu widzenia.

Kiedy powstaje uszkodzenie w elewacji, mogą zacząć wnikać w nie woda i wilgoć. To ryzyko, że przedostaną się do warstwy ociepleniowej. Rezygnacja z drobnej naprawy może przyczynić się do wystąpienia poważniejszych problemów.

Działania wymaga nie tylko głęboka dziura w elewacji. Naprawa jest też potrzebna, jeśli zauważasz na tynku drobne rysy i pęknięcia. Mogą być wynikiem zbyt wczesnego rozpoczęcia prac tynkarskich. Zdarzają się również, jeśli ekipa pracowała w dzień, kiedy panowała bardzo wysoka temperatura lub wykorzystała za małą ilość wody. Kilkumilimetrowe pęknięcia lub odpadanie tynku bywa rezultatem nakładania zbyt grubej warstwy produktu.

Ile może kosztować naprawa elewacji? Cennik tej pracy zależy od wielkości i rodzaju uszkodzenia. Znaczenie ma również to, czy pewne akcesoria masz już w domu, na przykład pacę, a także czy zostało Ci nieco preparatów lub produktów z budowy domu.

Dziura w elewacji – co warto wiedzieć o tym uszkodzeniu?

  • To problem estetyczny, ale nie tylko.
  • Może prowadzić do dostania się wilgoci do warstwy ociepleniowej.
  • Jeśli zamiast dziury na elewacji pojawiły się drobne rysy lub pęknięcia, nie odkładaj ich naprawy na później.
  • Koszt prac naprawczych zależy od rodzaju i wielkości obszaru, na którym widoczne jest uszkodzenie.
naprawa elewacji budynku
Koszt prac naprawczych zależy od rodzaju i wielkości obszaru, na którym widoczne jest uszkodzenie.

Jak naprawić elewację? Kilka podstawowych wskazówek

Jeśli przed Tobą naprawa tynku zewnętrznego, zwróć uwagę na warunki atmosferyczne. Pracę wykonuj w ciepły, koniecznie suchy dzień. Ważne, żeby nie padało w ciągu ostatnich godzin, ponieważ ściany zewnętrzne muszą być suche.

Naprawę zrealizuj w bezwietrzny dzień. Zwróć uwagę na termometr. Dobrze, jeśli pokazuje temperaturę w zakresie od 5 do 25℃.

Zanim naprawa elewacji się rozpocznie, przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i preparaty. Szkoda byłoby stracić dzień, w którym udało się trafić na bardzo dobre warunki atmosferyczne. Co może Ci się przydać?

Wiele zależy od tego, jak głęboka jest dziura w elewacji. Naprawa z dużym prawdopodobieństwem będzie wymagała zastosowania ostrego nożyka. Przydatna okaże się miękka szczotka do usuwania pyłu. Miej w zasięgu ręki pacę zębatą.

Pamiętaj, żeby jeszcze przed rozpoczęciem prac zapoznać się ze wskazówkami producentów. Na opakowaniach preparatów znajdziesz ważne informacje dotyczące czasu schnięcia, którego trzeba przestrzegać. Sprawdź go, co ułatwi Ci zaplanowanie naprawy. Zwróć też uwagę na to, w jakiej temperaturze panującej na zewnątrz producent zaleca stosować jego wyrób.

Naprawa elewacji – o czym pamiętać?

  • Zaplanuj pracę na suchy, ciepły, bezwietrzny dzień, gdy temperatura wynosi 5–25℃.
  • Elewacja musi być sucha.
  • Przygotuj przed rozpoczęciem naprawy niezbędne narzędzia i preparaty.
  • Ostry nożyk, szczotka do usuwania pyłu i paca zębata to potrzebne akcesoria.
  • Zapoznaj się ze wskazówkami producentów preparatów przed rozpoczęciem naprawy.
naprawa elewacji styropianowej
Zaplanuj pracę na suchy, ciepły, bezwietrzny dzień, gdy temperatura wynosi 5–25℃.

Co zrobić z rysami i mikropęknięciami na tynku?

Naprawa elewacji budynku jest potrzebna, nawet jeśli uszkodzenia wydają się na pierwszy rzut oka delikatne. Gdy na tynku pojawiły się rysy i mikropęknięcia, działaj szybko. W innym przypadku możesz w końcu dostrzec, że tynk zaczyna się odspajać.

Naprawa elewacji z rysami i mikropęknięciami nie jest skomplikowana. Do tego celu posłuży Ci farba mostkująca rysy. Jest to lateksowy preparat, wodorozcieńczalny, który tworzy powłokę odporną na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Naprawa tynku z wykorzystaniem tego produktu przebiega bez trudu. Powierzchnię, którą planujesz pokryć farbą, musisz dokładnie oczyścić i odtłuścić. Jeśli są jakieś luźne płaty, usuń je. Gładką powierzchnię należy zmatowić papierem ściernym. Naprawa elewacji zewnętrznej wymaga uzupełnienia ubytków i spękań przy pomocy szpachlówki akrylowej lub gipsu.

Preparat mostkujący rysy jest gotowy do użycia. Wystarczy go wymieszać przed zastosowaniem. Do nakładania produktu możesz wykorzystać wałek lub pędzel.

Naprawa elewacji z rysami i mikropęknięciami – co warto wiedzieć?

  • Trzeba zacząć działać, nim dojdzie do odspajania się tynku.
  • Wykorzystaj farbę mostkującą rysy, która jest łatwa w użyciu.
  • Powierzchnię przeznaczoną do naprawy oczyść i odtłuść.
  • Luźnych płatów farby trzeba się pozbyć.
  • Ewentualne ubytki należy uzupełnić.
  • Farbę mostkującą nałożysz wałkiem lub pędzlem.
dziura w elewacji naprawa
Naprawa elewacji budynku jest potrzebna, nawet jeśli uszkodzenia wydają się na pierwszy rzut oka delikatne.

Czym uzupełnić ubytki w elewacji?

Jak naprawić elewację, jeśli ubytek jest głębszy? To bardziej skomplikowane zadanie, jednak z nim również możesz sobie poradzić.

Naprawa elewacji styropianowej, w której dziura sięga aż do warstwy ocieplenia, wymaga usunięcia zniszczonego fragmentu. Najlepiej będzie, jeśli wytniesz fragment w kształcie kwadratu, bo to ułatwi dalsze kroki.

Jak załatać dziurę w tynku zewnętrznym? Po wycięciu fragmentu wszystkich warstw elewacji, musisz uzupełnić ocieplenie. Postaraj się wyciąć kawałek styropianu w taki sposób, żeby wpasował się idealnie w wycięty otwór. Powinien być to materiał tej samej grubości i o takich samych parametrach jak ten usunięty. Do przyklejenia styropianu wykorzystaj klej poliuretanowy.

Kiedy wyschnie, możesz wyrównać ocieplenie z resztą ściany. Kolejny etap to przygotowanie fragmentu siatki zbrojącej. Element ściany pod nią przeznaczony musisz pokryć preparatem gruntującym. Poczekaj, aż wyschnie. Zapoznaj się ze wskazówkami producenta, który określa dokładny czas schnięcia. Koniecznie go przestrzegaj!

Kolejny krok to nakładanie pacą zębatą zaprawy klejowej. To w niej zatopisz siatkę zbrojącą. Musisz poczekać, aż nałożona warstwa wyschnie. Ile? Sprawdź tę informację na opakowaniu.

Po wyschnięciu warstwy znów przychodzi czas na gruntowanie, a następnie na tynkowanie. Oczywiście musi być to produkt w takim samym kolorze co wcześniej stosowany. Liczy się również rodzaj wykończenia. Naprawa tynku baranek wymaga wykorzystania preparatu, który pozwoli stworzyć taką chropowatą powierzchnię. Do aplikowania tynku posłuży Ci paca ze stali nierdzewnej.

Jak załatać dziurę w tynku zewnętrznym?

  • Usuń zniszczony fragment.
  • Uzupełnij ocieplenie.
  • Postaraj się, żeby kawałek styropianu idealnie pasował do wyciętego otworu.
  • Materiał przyklej klejem poliuretanowym.
  • Pokryj powierzchnię preparatem gruntującym.
  • Gdy wyschnie nałóż zaprawę klejową, a następnie zatop w niej siatkę zbrojącą.
  • Czas na ponowne gruntowanie i tynkowanie.
dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 21 luty 2024 11:34
komentarz /( 1 )
  • Jaś
    Jaś

    czwartek, 25 kwiecień 2024 09:13

    ja to jestem zwolennikiem starego, dobrego "baranka" - to typ elewacji której nie trzeba naprawiać nigdy!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.