O czym pamiętać podczas budowy małego domu? - dekoportal.pl

O czym pamiętać podczas budowy małego domu?

21 Wrz 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
co warto wiedzieć o budowie małego domu

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Extradom.pl.


Budowa małego domu to dla wielu osób szansa, by nieco obniżyć koszt postawienia swoich wymarzonych czterech kątów, jak i przyspieszyć cały proces. Budynek do 70m2 to również dobre rozwiązanie na działki o niewielkim metrażu. Co warto wiedzieć o budowie małego domu? Jakie formalności trzeba spełnić i jak wygląda zakończenie całego procesu? Sprawdźmy!


Dom bez pozwolenia na budowę

Mały dom na zgłoszenie może mieć maksymalnie 70m2 zabudowy – oznacza to, że jego powierzchnia użytkowa będzie w rzeczywistości nieco mniejsza. Na szczęście do tego można dodać drugą kondygnację, za którą uważa się w tym wypadku poddasze. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nawet ok. 100 m2 powierzchni użytkowej.

Warto pamiętać, że budowa domu mieszkalnego bez pozwolenia musi być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub z wydanymi warunkami zabudowy. Obszar oddziaływania budynku ma się mieścić w całości na działce, na której został zaprojektowany. Na każde 500m2 można postawić jeden dom do 70m2.

Co do formalności, dom na zgłoszenie może być postawiony jedynie przez prywatnego inwestora dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Do dokumentacji należy dołączyć:

  • projekt zagospodarowania terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową (jeśli kierownik budowy nie został ustanowiony).

Jak wygląda projekt małego domu do 70m2?

Budowa małego domu mieszkalnego na zgłoszenie wymaga podobnych dokumentów, co pozwolenie. Różnicą jest tutaj brak konieczności zatrudniania kierownika budowy, a także czas oczekiwania. W przypadku domu na zgłoszenie urząd ma 21 dni na ustosunkowanie się do złożonej dokumentacji.

Żadnego inwestora nie ominie konieczność znalezienia architekta, który wykona indywidualny projekt domu lub adaptację. W przypadku tej drugiej opcji konieczne będzie wybranie gotowego projektu. Na szczęście jest ich całkiem sporo – przykładowe znajdziesz tutaj: https://www.extradom.pl/projekty-domow-do-70m2.


Czy warto budować mały dom?

Wiele osób obawia się stawiania domu bez kierownika budowy. Jego zadaniem jest kontrola, czy dany obiekt spełnia wszystkie przepisy i jest budowany zgodnie z założeniami. Dla osób, które nie znają się na budownictwie, może to być trudnym zadaniem i nie zawsze wiedzą, co jest błędem wykonawczym. Warto jednak pamiętać, że sam fakt tego, że można budować dom do 70m2 bez kierownika budowy, nie oznacza, że jest to konieczność. Zawsze można go zatrudnić i spać spokojnie.

Koszt małego domu do 70m2 będzie też niższy – na jego budowę zużyjesz w końcu mniej materiałów. Nadal jednak konieczne będzie załatwienie wszystkich formalności i zadbanie o przyłącza (prąd, woda, kanalizacja). Wszystko zależy zatem od Twoich potrzeb mieszkaniowych, a także czasu, w jaki chcesz zamieszkać we własnym domu. Stawiając mały dom, możesz mieć pewność, że cała procedura będzie nieco szybsza, acz w gruncie rzeczy praktycznie niczym nie będzie się różnić od budowy na pozwolenie.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Extradom.pl.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 24 październik 2024 13:02
komentarz /( 1 )
  • Lila
    Lila

    piątek, 05 kwiecień 2024 10:14

    z malym domkiem to pewnie tak jak i z dużym, czyli sporo formalności

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.