Osuszacz powietrza skuteczny sposób na wilgoć. Jak on działa? - dekoportal.pl

Osuszacz powietrza skuteczny sposób na wilgoć. Jak on działa?

05 Wrz 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
 osuszacz powietrza

Osuszacz powietrza - sposób na problemy z wilgocią i mokrym praniem

Jak sama nazwa urządzenia wskazuje, jego rolą jest osuszanie powietrza. Taką potrzebę mają często osoby, które mieszkają w budynkach ze słabą wentylacją, albo doświadczyły zalania.

Pierwszy problem, czyli słaba wentylacja będzie przekładać się na wiele aspektów. Zbyt wysoką wilgotność zaobserwujesz na przykład na szybach, jeśli wilgotność w pomieszczeniu będzie powyżej normy, która wynosi między 40% a 60%, Twoje okna będą zaparowane. Problem może być widoczny również w łazience, która po kąpieli będzie przez długi czas zaparowana, a woda zacznie się skraplać na armaturze, meblach i ścianach.

Kolejnym kłopotem przy dużej wilgotności jest suszenie prania. Twoje ubrania będą potrzebowały dużo czasu by wyschnąć, a ich zapach po zdjęciu z suszarki może zalatywać stęchlizną. Samo suszenie prania również przekłada się na podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu.

Wyobraź sobie, co się dzieje, jeśli w i tak już wilgotnym mieszkaniu rozwieszasz mokre pranie, które dodatkowo potęguje duży poziom wilgotności. Na ten poziom składa się również gotowanie, podczas którego unosi się wilgoć, szczególnie przy dużym poziomie parowania, np. w czasie gotowania makaronu czy warzyw na gazie, gdzie para wodna jest efektem spalania go. Oczywiście większość z nas ma w kuchniach okapy czy pochłaniacze, jednak w pomieszczeniu, w którym występuje duża wilgotność (powyżej 60%), taka forma ochrony nie wystarczy.

 osuszacz powietrza
Para z gotowania posiłków zwiększa wilgoć w pomieszczeniu

Pochłaniacz wilgoci słabszy niż osuszacz powietrza

Przy problemach z zawilgoconą łazienką często sięgamy po mało wydajny pochłaniacz wilgoci, co jest błędem, ponieważ taki pochłaniacz jest nieefektywny. Jego działanie nie pozwala nawet na zebranie filiżanki wody w ciągu doby. To naprawdę niewiele w porównaniu do osuszaczy powietrza, które potrafią pobrać z powietrza od 10 do 35 litrów cieczy.


Zbyt duża wilgotność szkodzi: astma, alergie i bóle głowy

Jak już wiesz, odpowiedni poziom wilgotności wynosi między 40% a 60%, oznacza to, że częste przekraczanie tego zakresu będzie niosło negatywne konsekwencje dla zdrowia domowników oraz Twojego. Przy zbyt wysokiej wilgotności na skutki uboczne szczególnie narażone są dzieci, u których mogą wystąpić częste zachorowania na astmę, alergię, egzemę, czy nawet infekcje górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Za zbyt wysokim poziomem wilgotności nie przepadają też alergicy, którzy źle znoszą zarodniki grzybów i pleśni unoszących się w powietrzu. Również dorośli, którzy cieszą się zdrowiem i nie cierpią na żadne alergie, będą doświadczać negatywnych skutków dużej wilgotności, borykając się z obniżoną koncentracją, bólami głowy oraz zmęczeniem. Ten aspekt ma znaczenie dla osób pracujących z domu, ale nie tylko.

Każdy z nas spędzając nawet kilka godzin dziennie w mieszkaniu, naraża się na pogorszenie kondycji organizmu w kontakcie z wilgotnością powyżej 60%.


Co to jest osuszacz powietrza?

Osuszacz jest urządzeniem średnich gabarytów, w zależności od modelu może mieć rozmiar niedużego odkurzacza, czasem większy, jeśli kupujemy go z zastosowaniem do pomieszczenia o większej kubaturze.

Taki osuszacz potrzebuje źródła zasilania (zwykłe gniazdko), powinno postawić się go w odległości ok. 20 cm od ścian i mebli. Osuszacz posiada wbudowany zbiornik na wodę, w zależności od wariantu i producenta pojemniki mają pojemność od jednego do nawet sześciu litrów. Taki zbiornik z pewnością wystarczy do codziennego użytku i osuszania domowych pomieszczeń, w których nagromadziła się wilgoć.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu wilgoć w Twoim domu jest bardzo duża, możesz postawić dowolny pojemnik czy wiaderko obok osuszacza i umieścić w nim wężyk, który większość produktów ma w zestawie.

 osuszacz powietrza
Osuszacz powietrza z aplikacją.

Jak działa osuszacz powietrza?

Osuszacze powietrza dzielą się przede wszystkim na dwa rodzaje, na rynku są dostępne osuszacze kondensacyjne, a także adsorpcyjne. Te pierwsze działają na podobnej zasadzie jak klimatyzator przenośny. Kluczowy jest tutaj czynnik chłodniczy, który umieszczony w zamkniętym układzie jest transportowany pomiędzy skraplaczem i parownikiem. Gdy temperatura czynnika chłodniczego szybko się obniża, woda w powietrzu ulega kondensacji, czyli po prostu skrapla się i jest gromadzona w zbiorniku. Następnie urządzenie ogrzewa zimne i osuszone powietrze i oddaje je do pomieszczenia. W praktyce oznacza to, że oddane powietrze może być o ok. 1°C lub 1,5°C wyższe, co jest raczej zaletą niż wadą, biorąc pod uwagę, że osuszacze są najczęściej używane jesienią oraz zimą.

Drugim rodzajem są osuszacze adsorpcyjne, których działanie polega na zasysaniu wilgotnego powietrza z pomieszczenia, a następnie przetransportowaniu go do rotatora. Rotator (wirnik) jest pokryty środkiem higroskopijnym, na którym gromadzi się wilgoć. Następnie dzięki specjalnym grzałkom rotator zostaje osuszony, skondensowana wilgoć jest zmagazynowana lub odprowadzona do zewnętrznego zbiornika, a suche i ogrzane powietrze wraca do pomieszczenia. Taki osuszacz szczególnie sprawdzi się w piwnicy, gdzie panuje niższa temperatura niż w mieszkaniu i stała, dobra wydajność urządzenia znajdzie tu zastosowanie.


Jaki osuszacz powietrza wybrać? Sprawdź ranking kondensacyjnych osuszaczy powietrza

Patrząc na te podstawowe różnice w sposobie działania osuszaczy powietrza można przyjąć, że kondensacyjny osuszacz będzie najlepszym rozwiązaniem do domów i mieszkań, dzięki utrzymywanej w nich optymalnej temperaturze. Na pytanie ,,Jaki osuszacz powietrza wybrać?’’ powinien odpowiedzieć Ci ranking 21 osuszaczy powietrza, który uwzględnia różne pojemności zbiorników w urządzeniach, ich moc, głośność pracy oraz wydajność i metraż, w którym znajdą zastosowanie. W rankingu znajdziesz też urządzenia 2w1, czyli osuszacze i oczyszczacze powietrza, których stosowanie zapewni Ci optymalnie suche i czyste powietrze, Twoje zdrowie z pewnością na tym zyska.

Materiał zewnętrzny


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2023 15:52
komentarz /( 1 )
  • Krysia
    Krysia

    piątek, 09 wrzesień 2022 12:04

    może to jest ratunek na wilgoć w moim domu

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.