Plaga much w domu – jak się jej pozbyć?
Uciążliwe muchy pojawiają się w domu, gdy tylko zaczyna robić się ciepło. Bzyczą nad uchem, gdy śpisz, siadają na produktach spożywczych, a poza tym są źródłem niebezpiecznych zarazków. Plaga much w domu to problem, z którym warto rozpocząć walkę jak najszybciej. Nie musi być skazana na porażkę, mimo że owady rozmnażają się błyskawicznie. Podpowiadamy, co na muchy w domu sprawdzi się najlepiej.
O czym przeczytasz w artykule?
- Muchy – dowiedz się nieco o uciążliwych owadach
- Gniazdo much w domu – jak znaleźć?
- Co na muchy w domu? Tych zapachów owady nie lubią!
- Plaga much w domu – zastosuj pułapkę!
- Sklepowe preparaty na muchy – czy warto je stosować?
Muchy – dowiedz się nieco o uciążliwych owadach
Wiosną i latem szczególnie często otwieramy okna i drzwi tarasowe. To działa niczym zaproszenie dla much, które w poszukiwaniu pożywienia chętnie zajrzą do domu. Resztki na blacie okażą się dla nich prawdziwymi przysmakami. Kim są ci nieproszeni goście?
Mucha domowa jest niewielkim owadem, który występuje na całym świecie. Rozmnaża się błyskawicznie, a żyje tylko cztery tygodnie. Larwy muchy domowej przypominają ziarenka ryżu, a spotkać można je między innymi w koszu na śmieci, gdzie znajdują się resztki żywności. Już po 24 godzinach wylegają się młode, które przepoczwarzają się po kilku dniach.
Czym żywi się mucha? Owady lubią zarówno płynne, jak i stałe pożywienie. Zjadanie pokarmu w różnej formie umożliwia im liżący aparat gębowy. Płynne pożywienie mucha jest w stanie zlizać, natomiast stałe zostaje najpierw rozpuszczone przez enzymy znajdujące się w jej ślinie. Owad żywi się zgniłymi warzywami, zgniłym mięsem martwego zwierzęcia, odpadkami, cukrem.
Oprócz muchy domowej, czyli Musca domestica, może pojawić się plaga zielonych much w domu. Lucilia sericata to gatunek z rodziny plujkowatych, który występuje blisko zabudowań gospodarskich. Owad o charakterystycznym zielonym ubarwieniu i opalizujących skrzydłach może przenosić czynniki chorobotwórcze.
Skąd się biorą muchy? Wlatują do mieszkań przez okna, ponieważ szukają ciepłego miejsca, w którym będą miały nieograniczony dostęp do jedzenia. Chętnie przysiądą więc na nadpsutym jabłku na blacie kuchennym, ale zajrzą też do otwartego śmietnika na bioodpady. Jaja much możesz nawet przynieść ze sobą ze sklepu. Nie bez znaczenia jest okolica, w której mieszkasz. Pobliska hodowla zwierząt sprawia, że plaga much w domu może być częstym problemem.
Co warto wiedzieć o muchach?
- Występują na całym świecie.
- Żyją cztery tygodnie.
- Czym żywi się mucha? Ma liżący aparat gębowy, który ułatwia przyjmowanie zarówno płynnego, jak i stałego pokarmu, na przykład nadgnitych warzyw.
- Skąd się biorą muchy? Najczęściej wlatują do mieszkania przez okna, ale ich larwy możesz przynieść w zakupach.
Gniazdo much w domu – jak znaleźć?
Co i rusz zauważasz uciążliwe owady w kuchni czy salonie? Musisz sprawdzić, czy gdzieś nie pojawiło się gniazdo much w domu. Poszukiwania rozpocznij od kosza na śmieci. Jeśli pozostaje ciągle otwarty, możliwe, że właśnie tam zagnieździli się niechciani goście. Zajrzyj też za kosz, czy nic tam nie spadło.
Trzymasz warzywa i owoce na blacie? Przyjrzyj się, czy któreś z nich nie jest nadgnite. Muchy chętnie założą gniazdo właśnie w takim miejscu. Postaraj się zajrzeć we wszystkie zakamarki, które przyjdą Ci do głowy.
Dlaczego warto znaleźć gniazdo much w domu? Będzie Ci łatwiej wygrać walkę z uciążliwymi owadami, gdy pozbędziesz się źródła problemu. Warto zrobić to jak najszybciej. Muchy domowe co prawda nie gryzą, jednak nie są bezpieczne. Gdy poszukują jedzenia, siadają na różnych powierzchniach, na przykład śmieciach, odchodach i padlinach. Właśnie w ten sposób gromadzą się na muchach patogeny. Następnie owad może usiąść na czymś, co planujesz zjeść i tym samym przenieść na produkt spożywczy drobnoustroje.
Jak znaleźć gniazdo much w domu?
- Sprawdź kosz na śmieci oraz przestrzeń za nim.
- Dokładnie przyjrzyj się warzywom i owocom, które trzymasz w kuchni na blacie.
- Warto zajrzeć w różne zakamarki, żeby pozbyć się źródła much przenoszących drobnoustroje.
Co na muchy w domu? Tych zapachów owady nie lubią!
Wiesz już, skąd się biorą muchy i dlaczego należy je zwalczać. Czas dowiedzieć się, co zastosować, by uciążliwe owady przestały budzić Cię o świcie. Zacznijmy od sposobów, które odstraszają. Pomogą, gdy problem nie jest jeszcze zaawansowany.
Co na muchy w domu wykorzystać? Odpowiednie zapachy! Okazuje się, że muchy nie są fankami wanilii. Możesz na stole w kuchni i salonie ustawić otwarte słoiczki wypełnione waniliowym olejkiem zapachowym. Odstraszysz owady, a dodatkowo sprawisz, że w pomieszczeniu będzie unosić się przyjemna woń.
Kolejny zapach, za którym nie przepadają Twoi przeciwnicy, to lawenda. Możesz wykorzystać olejek zapachowy. Do wyboru masz też mgiełki lawendowe. Wystarczy, że zaaplikujesz produkt na koce, poduszki czy kanapę. Nielubiane przez muchy aromaty koniecznie zastosuj w okolicy okien. Możesz umieścić na parapecie słoiczek z olejkiem lawendowym.
Jakich zapachów nie lubią muchy?
- Nie lubią aromatu wanilii.
- Nie są fankami lawendowej woni.
- Te zapachy zastosuj w okolicy okna lub na stołach, na przykład wlewając nieco olejku do słoiczka.
Plaga much w domu – zastosuj pułapkę!
Nieprzyjemne dla owadów zapachy są dobrym rozwiązaniem, gdy problem nie jest jeszcze nasilony. Co jednak, gdy pojawi się prawdziwa plaga much w domu? To czas na pułapkę! Możesz wykonać ją samodzielnie. Z dużym prawdopodobieństwem potrzebne produkty masz już w domu, a jeśli nie, to znajdziesz je w każdym sklepie spożywczym.
Pierwsza pułapka na plagę much w domu jest banalna w wykonaniu. Wystarczy, że wykorzystasz cukier i wodę w proporcji 2 łyżeczki na 4. Umieść słodką pułapkę w wysokim słoiku. Nałóż na niego kawałek ręcznika papierowego, w którym wykonasz otwór. Papier przymocuj gumką recepturką. Muchy zachęcone zapachem wejdą do słoika, ale będą miały problem, by się z niego wydostać. Jeśli much jest naprawdę dużo, warto porozstawiać kilka słoików w różnych pomieszczeniach domu.
Czas na kolejny pomysł! Możesz przygotować pułapkę z kawałka rozdrobnionego widelcem banana połączonego z cukrem oraz odrobiną wody. Tę mieszankę podobnie jak poprzednią umieścisz w wąskim słoiku.
Jak zrobić domową pułapkę na muchy w domu?
- Pułapkę wykonasz samodzielnie z produktów, które masz w domu.
- Przygotuj wysoki, wąski słoik.
- Zakryj go ręcznikiem papierowym, w którym wykonasz otwór.
- Muchy przez niego wlecą, a nie będą umiały się wydostać.
- Do środka włóż mieszankę wody z cukrem.
- Możesz też dodać rozdrobnionego widelcem banana, który zachęci owady do wizyty w słoiku.
Sklepowe preparaty na muchy – czy warto je stosować?
Domowe sposoby na owady mogą być skuteczne, jednak zdarza się, że nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jeśli wystąpiła plaga zielonych much w domu czy zauważasz wszędzie uciążliwe owocówki, to czas na wytoczenie cięższych dział. Sprawdź, co proponują producenci, żeby wygrać walkę z fruwającymi przeciwnikami.
Do wyboru masz między innymi lepy, które charakteryzują się słodkim zapachem. Pokrywa je klejąca substancja, dzięki czemu zachęcone owady nie są w stanie się wydostać. Taki lep wystarczy zawiesić tuż przy oknie lub na żyrandolu.
Istnieją również płytki na owady. Produkt posłuży do walki z różnymi nieproszonymi gośćmi – meszkami, muchami owocówkami, komarami czy molami odzieżowymi. Jedna płytka może skutecznie działać nawet kilka miesięcy.
Do wyboru masz również spray, który zapewnia błyskawiczny efekt i jest łatwy w stosowaniu. Przed użyciem każdego z preparatów zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Znajdziesz w nich informacje dotyczące bezpiecznego aplikowania środka.
Co na muchy w domu zastosować?
- Lep – zawiesisz go w pobliżu okna; muchy zwabione słodkim zapachem przykleją się do niego.
- Płytka – pomoże Ci też w walce z molami odzieżowymi i komarami.
- Spray – jest łatwy w stosowaniu i skuteczny.
środa, 10 kwiecień 2024 11:13