Profesjonalne malowanie elewacji krok po kroku
Żeby dom długo nam służył, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Liczy się nie tylko wnętrze, ale też stan domu z zewnątrz, ważne jest, by raz na jakiś czas wykonać czyszczenie elewacji wraz z malowaniem. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak krok po kroku przebiega pokrywanie farbą ścian budynku.
Malowanie elewacji – samodzielnie czy z fachowcem?
Samo odświeżanie ścian budynku powinno być łatwe, dla osoby, która nie ma doświadczenia. Sęk w tym, że podłoże trzeba najpierw odpowiednio przygotować, by farbowanie poszło sprawnie. Czyszczenie elewacji z brudu i kurzu może okazać się nie lada problemem, sama ścierka i detergent z wodą nie wystarczy, w szczególności, jeśli mamy do czynienia z chropowatą fakturą. Malowanie elewacji przez profesjonalistów z www.umyjemto.pl będzie dużo szybsze, ponieważ fachowcy mają odpowiednie narzędzia do czyszczenia ścian budynku.
Jak wygląda malowanie elewacji krok po kroku przez profesjonalistów?
Malowanie fasad samodzielnie, jak i przez profesjonalistów będzie wyglądało podobnie.
1. Sprawdzenie stanu elewacji
Zanim przystąpimy do malowania ścian, trzeba najpierw sprawdzić ich stan, czy nie ma żadnych pęknięć, uszkodzeń i pleśni, co powstała od wilgoci. Zignorowanie tych aspektów skutkowałoby małą przyczepnością farby.
2. Czyszczenie ścian budynku
Jeśli okaże się, że podłoże jest brudne, fachowcy przystępują do czyszczenia, usuwane są wtedy stare powłoki malarskie. Jeśli ściany pokryte są zielonym nalotem, to znaczy, że możemy mieć do czynienia z pleśnią, mchem lub glonami, należy wtedy wybrać odpowiednie środki czyszczące, które pozbędą się mikroorganizmów. Elewację specjaliści czyszczą z pomocą myjki ciśnieniowej, która w bezpieczny sposób rozprawia się z brudem.
3. Wybór farby do elewacji
Wybór farby do fasad jest niezwykle ważny, dobra jakościowa farba sprawi, że nie będzie potrzeby martwienia się czyszczeniem budynku przez kolejne kilka lat. Farbę wybiera się na podstawie rodzaju tynku. Powierzchnie cementowe będą potrzebowały innych środków niż ściany wykonane z czerwonej cegły. Farby do elewacji powinny cechować się dużą odpornością na wilgoć i warunki atmosferyczne.
4. Gruntowanie ścian zewnętrznych
Gruntowanie będzie konieczne, jeśli ściany musiały być naprawiane. To krok opcjonalny lub obowiązkowy w zależności od wcześniej wykonywanych prac. Ponadto niektóre farby nie wymagają gruntowania, czasem wystarczy tylko zastosować specjalny podkład.
5. Malowanie elewacji
Nakładać farbę na fasady można na kilka różnych sposobów. Specjaliści zwykle stosują malowanie natryskowe z pomocą sprzętu, to opcja bardzo precyzyjna i szybka. Jeśli powierzchnia nie jest duża, wystarczy tylko wałek, to najpopularniejsza metoda, z której korzystają osoby tez bez doświadczenia.
Przy malowaniu ważne są warstwy, zaleca się nałożenie dwóch lub trzech warstw w celu osiągnięcia równego krycia, ale też odpowiednich właściwości wytrzymałościowych.
piątek, 27 styczeń 2023 09:15