Projekty domów parterowych
Domy parterowe to bardzo szeroka kategoria projektów. Eleganckie i funkcjonalne stanowią doskonałe rozwiązanie niezależnie od liczby mieszkańców. Jakie są ich podstawowe zalety?
Charakterystyka domów parterowych
Domy parterowe posiadają tylko jedną kondygnację. Aby więc osiągnąć oczekiwaną powierzchnię użytkową, niezbędna jest większa (niż w przypadku domu piętrowego, czy z poddaszem użytkowym) parcela. Dlatego najczęściej średniej wielkości parterówki nie nadają się na wąską działkę. Warunki narzucają tu również przepisy budowlane, które wymagają odpowiedniej odległości ścian budynku od granicy parceli. Konieczne jest też sprawdzenie, czy projekt domu jest zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i warunkami zabudowy.
Dom nie posiada schodów co jest zaletą dla osób mających problemy z poruszaniem się, czy starszych ludzi. Nie muszą oni wspinać się na piętro, żeby dostać się np. do sypialni. Spokojni mogą być też rodzice z małymi dziećmi, którym odchodzi obawa, że maluch spadnie ze schodów.
Dach opiera się na jednym stropie, co sprawia, że cała konstrukcja jest prostsza w budowie. Najczęściej w parterówkach stosuje się dachy płaskie lub dwuspadowe nie brakuje jednak projektów z wielospadowymi. Popularne są bryły budynku na planie kwadratu czy prostokąta. Są one korzystniejsze z powodów energetycznych, łatwiej w nich bowiem ograniczyć występowanie mostków termicznych przez które ucieka ciepło.
Inne zalety domu parterowego
W domach parterowych podział na strefę dzienną i nocną nie jest tak oczywisty, jak w piętrowych. Jednak dobre rozplanowanie wnętrza zapewnia wygodną komunikację między poszczególnymi pomieszczeniami. Częstym rozwiązaniem są otwarte przestrzenie, czyli np. połączenie kuchni z jadalnią, czy salonem. Projekty domów parterowych uwzględniają też większe przeszklenia w pokoju dziennym, najczęściej od południa. Dzięki temu wnętrze jest lepiej doświetlone, a zimą zapewnia to mniejsze opłaty za ogrzewanie.
Odpowiednia powierzchnia użytkowa gwarantuje dość miejsca na pokoje, sypialnie i łazienki. Projekty uwzględniają również pomieszczenia gospodarcze takie jak kotłownia, pralnia lub spiżarnia. Jeżeli na działce występuje spadek terenu to możliwe jest dobudowanie piwnicy. Daje to dodatkową powierzchnię użytkową do zagospodarowania, a podpiwniczenie może się ciągnąć nawet poza obrys budynku. Z piwnicą może być także zintegrowany garaż. Inną stosowaną w tego typu projektach opcją jest umieszczenie go wewnątrz domu. Wprawdzie zmniejsza ro powierzchnię przeznaczoną na pozostałe pomieszczenia, ale w garażu można zorganizować warsztat czy składzik na sprzęt i narzędzia.
Jaki projekt domu parterowego wybrać?
W Archeton polecamy gotowe projekty domów parterowych. To 150 różnorodnych propozycji zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym wydaniu. Oferujemy projekty o powierzchni kilkudziesięciu m2 na niewielkie działki oraz znacznie większe, aż do ponad 200 m2 rezydencje. Gotowe projekty dostępne są od ręki, ale mogą też zostać poddane adaptacji przez naszych doświadczonych architektów. W przystępnej cenie otrzymujesz komplet dokumentów umożliwiających rozpoczęcie budowy domu. Skorzystaj z naszej oferty!
Artykuł sponsorowany
wtorek, 04 kwiecień 2023 09:36