Projekty poddaszy i pomysły, jak wykorzystać tę przestrzeń
Poddasze to często wyłącznie graciarnia. Może jednak pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia i zwiększać ilość powierzchni użytkowej w budynku. Projekty poddaszy są różnorodne. Zakładają stworzenie tam między innymi sypialni. Jeśli planujesz zaaranżować pokój na poddaszu, poznaj nasze wskazówki!
O czym przeczytasz w artykule?
- Pokój na poddaszu – co tam urządzić?
- Projekty poddaszy starych domów – co warto wiedzieć?
- Aranżacje poddaszy – projekty dla nowych domów
- Jak urządzić pokój na poddaszu?
Pokój na poddaszu – co tam urządzić?
W Twojej głowie zaczyna kiełkować myśl, żeby przekształcić pokój na poddaszu w użytkowy? To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zauważasz, że domownikom zaczyna brakować przestrzeni. Co tam zaaranżować? To zależy od potrzeb rodziny.
W wielu przypadkach najlepsza okaże się sypialnia. Być może liczba członków rodziny się zwiększyła i okazało się, że dla rodziców funkcję sypialni musi pełnić salon. W takim przypadku pokój na poddaszu warto przekształcić i zapomnieć o codziennym, uciążliwym przestawianiu stolika kawowego i rozkładaniu kanapy. Strych będzie też miejscem na urządzenie sypialni dla gości.
Projekty poddasza to czasem również pomysły na zaaranżowanie w nim pokoju rozrywki. Nie wszystko zmieści się przecież nawet w dość przestronnym salonie. W pokoju na poddaszu możesz zaplanować rzutnik do wyświetlania filmów wraz z wygodnymi siedziskami. To też pomieszczenie, w którym ustawisz konsolę i półkę z grami oraz padami. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości pomieszczenie masz do dyspozycji i jaką wysokość ma wnętrze.
Pokój na poddaszu to też przestrzeń idealna dla fanów książek. Kiedy w salonie kończy się na nie miejsce, warto właśnie tam przechowywać wszystkie egzemplarze. Ze względu na skosy polecane jest wybranie regału na wymiar zamawianego od stolarza. Aranżacja poddasza powinna uwzględniać nie tylko miejsce na książki, lecz także wygodny fotel.
Kiedy w domu brakuje pokoju do pracy, możesz urządzić go właśnie na poddaszu. Trudno o lepsze pomieszczenie na biurko, fotel i komputer. To właśnie na poddaszu możesz cieszyć się spokojem.
Zdarza się, że projekty poddaszy zakładają stworzenie tam salonu z kuchnią. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli w domu żyją dwie rodziny i chcą mieć dla siebie oddzielną przestrzeń do odpoczynku. Do tego konieczny jest jednak bardzo przestronny strych.
Jakie pomieszczenie zaaranżować na strychu?
- Sprawdzi się tam sypialnia dla domowników lub dla gości.
- Możesz też urządzić na strychu pokój do rozrywki z rzutnikiem.
- To dobre miejsce na regał z książkami i fotel do czytania.
- Zaaranżujesz tam również przestrzeń do pracy.
- Jeśli strych jest duży, możesz urządzić tam salon z kuchnią.
Projekty poddaszy starych domów – co warto wiedzieć?
Jeśli kupujesz stary dom lub mieszkasz w kilkudziesięcioletnim budynku, aranżacja poddasza może okazać się wyzwaniem. Bywa, że pomieszczenie jest zbyt niskie. Nie bez znaczenia jest wysokość ścianki kolankowej.
Aranżacja poddasza ze skosami jest możliwa, jeśli to przestrzeń ocieplona w odpowiedni sposób. Ważne jest również, czy pomieszczenie ma okno. Kolejna kwestia to strop. Projekty poddaszy starych domów są możliwe do zrealizowania, wyłącznie jeśli jest on odpowiednio wytrzymały. Poza tym powinien być wygłuszony.
Zdarza się, że na strych prowadzi drabina, ewentualnie składane schody strychowe. Jeśli przestrzeń ma być teraz w pełni użytkowa, przydadzą się nowe schody. Brakuje na nie miejsca? Zastanów się nad spiralnymi.
Instalacje – je również muszą uwzględniać projekty poddaszy starych domów. Instalacja elektryczna jest niezbędna. Pozwoli nie tylko na wykorzystanie w aranżacji odpowiedniej liczby źródeł światła, lecz także zastosowanie grzejnika elektrycznego do ogrzania pomieszczenia. Trudniejsze niż wykonanie elektryki jest stworzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli jednak na poddaszu ma być wyłącznie sypialnia lub pokój gracza, nie jest to konieczne.
Na co uważać podczas projektowania poddasza w starym domu?
- Pomieszczenie musi być odpowiednio oświetlone.
- Trzeba zadbać o instalację elektryczną, a w razie potrzeby również wodno-kanalizacyjną.
- Strop musi wyróżniać się właściwą wytrzymałością.
- Potrzebne będą wygodne i bezpieczne schody prowadzące na strych, na przykład spiralne.
Aranżacje poddaszy – projekty dla nowych domów
W przypadku nowo powstałych budynków projekty poddaszy nie są tak skomplikowane. Warto już w momencie budowy domu wziąć pod uwagę, że kiedyś najwyżej położona część budynku zostanie wykorzystana. Dzięki temu poddasze będzie skutecznie ocieplone, a strop będzie miał właściwą wytrzymałość.
W nowym budynku poddasze będzie też skutecznie doświetlone naturalnym światłem, a przestrzeń pod dachem – wysoka. Nie zapomnij o instalacjach. Warto zadbać o nie na wcześniejszym etapie!
Projekty poddaszy – zarówno w starych, jak i nowych budynkach – powinny uwzględniać wykorzystanie każdego kawałka przestrzeni. Jest to znacznie łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na meble na wymiar. Aranżacja poddasza ze skosami będzie dzięki takim elementom wyposażenia bardziej funkcjonalna.
Pod biegnącymi pod kątem ścianami umieścisz szafę na ubrania lub regał na książki i albumy ze zdjęciami. Jeśli ścianka kolankowa jest bardzo niska, możesz wybrać niewielkie półki lub wysuwane szuflady. To też miejsce na szafkę RTV. W przypadku ściany kolankowej, która ma 1,5 m, możesz zdecydować się na biurko.
Projekty poddaszy w nowym domu – o czym warto wiedzieć?
- Łatwiej je wykonać niż w przypadku kilkudziesięcioletniego budynku, jeśli na etapie budowy zadbano o właściwą wytrzymałość stropu, odpowiednią wysokość pomieszczenia oraz doświetlenie go.
- Na poddasze wybierz meble na wymiar, które pozwolą wykorzystać każdy kawałek przestrzeni.
- Wysoka ścianka kolankowa ułatwi aranżację.
Jak urządzić pokój na poddaszu?
Poddasze możesz urządzić, kierując się stylem wykorzystanym w całym domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wyłamać się ze schematu. Możesz stworzyć tam między innymi industrialną przestrzeń, nawet jeśli cały dom jest zaaranżowany w nowoczesnym lub eleganckim stylu.
Aranżacja poddasza ze skosami daje wiele możliwości. Elementy konstrukcyjne, na przykład słupy niech staną się ozdobą pomieszczenia. Nawet jeśli przestrzeń nie zachwyca rozmiarem, możesz wykorzystać w niej nietypową, wzorzystą tapetę na jednej ze ścian, a tę ze skosem pozostawić białą. Dzięki temu unikniesz przytłoczenia wnętrza o małej powierzchni.
Jeśli na poddaszu znajduje się kilka pomieszczeń, zdecyduj się na zastosowanie przeszklonych drzwi. Dzięki nim zadbasz o odpowiednią ilość światła w każdym pokoju. Możesz wybrać przesuwne skrzydło, które pozwoli zaoszczędzić miejsce.
Zwróć szczególną uwagę na oświetlenie, zwłaszcza jeśli na poddasze nie wpada zbyt wiele promieni słonecznych. Wygodne okażą się oprawy punktowe. Zwróć też uwagę na reflektory, które pozwalają kierować światłem.
Jak zaaranżować pokój na poddaszu?
- Zastosuj ten sam styl co w reszcie domu lub wyłam się ze schematu.
- Niech elementy konstrukcyjne staną się ozdobą przestrzeni.
- Wybierz drzwi przesuwne lub przeszklone, które zadbają o doświetlenie pomieszczeń.
- Ważne jest oświetlenie – sprawdzi się punktowe.
Redakcja Dekoportal.pl