Skąd się bierze kurz, z czego się składa i jak się go pozbyć? - dekoportal.pl

Skąd się bierze kurz, z czego się składa i jak się go pozbyć?

05 Mar 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 skąd się bierze kurz w domu
Jeśli chcesz ograniczyć alergeny, zrezygnuj z wykładzin i dywanów.

Kurz pojawia się nawet w najczęściej sprzątanych mieszkaniach. Osiada na podłodze i meblach, tworząc nieestetyczny efekt, a często wywołując również reakcje alergiczne. Podpowiadamy, skąd się bierze kurz oraz jak się go pozbyć. Dowiedz się, jak powstaje kurz i który z jego składników może wywoływać alergię.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest kurz?

Kurz to pył, który znajduje się w każdym pomieszczeniu. Nawet dzień po sprzątaniu zauważysz go na ramce ze zdjęciem czy szafce RTV. Walka z kurzem jest trudna – wymaga nie tylko częstego sprzątania, lecz także stosowania we wnętrzu odpowiednich materiałów.

Czym tak właściwie jest kurz? Skład pyłu jest różny w każdym mieszkaniu. To, z czego składa się kurz, zależy między innymi od drobinek przedostających się z zewnątrz do domu. Czym jest kurz zależy też od mieszkańców.

Co więcej, skład kurzu może różnić się w zależności od tego, czy żyjesz w bloku czy domu jednorodzinnym. Zastanawiasz się, skąd się bierze kurz w domu? W dużej mierze na jego skład wpływa to, co znajduje się na zewnątrz. Osoby zamieszkujące domy jednorodzinne częściej wychodzą do ogrodu, a tym samym wnoszą do wnętrz piach czy inne drobinki, które później osiadają jako pył na podłodze i meblach.

Kurz skład ma bardzo zróżnicowany. Znajdują się w nim mikroskopijne włókna z ubrań, pyłki roślin czy drobinki piasku. Pył składa się również z fragmentów złuszczonego naskórka i bakterii.

Zastanawiając się, z czego składa się kurz w Twoim domu, weź pod uwagę możliwość występowania w nim niebezpiecznych substancji. Wiele zależy bowiem od stosowanych w domu chemikaliów lub cząsteczek spalin, które dostają się do domu przez nieszczelne okna.

Kurz – skąd się bierze?

  • Kurz bierze się zarówno z drobin pozostających wewnątrz domu, jak i tego, co mieszkańcy wniosą do budynku z zewnątrz,
  • W składzie pyłu znajdują się mikroskopijne włókna z ubrań, drobinki piasku, pyłki roślin, fragmenty złuszczonego naskórka,
  • W składzie kurzu mogą znajdować się też niebezpieczne substancje, co wynika ze stosowanych w domu chemikaliów.
 skąd się bierze kurz w mieszkaniu
Walka z kurzem jest trudna – wymaga nie tylko częstego sprzątania, lecz także stosowania we wnętrzu odpowiednich materiałów.

Z czego składa się kurz? Dowiedz się więcej o roztoczach kurzu domowego

Wiesz już, że skład kurzu zależy w dużej mierze od mieszkańców. W każdym domu może znajdować się w nim, co innego. Tym, co bytuje w nim zawsze, jest roztocze kurzu domowego.

Roztocze kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, które są niewidoczne gołym okiem. Żyją w pyle znajdującym się w dywanach, ale także pościeli. To właśnie odchody pajęczaków najczęściej powodują reakcje alergiczne. Objawy uczulenia pojawiają się najczęściej jesienią i zimą, ponieważ to wtedy znacznie rzadziej wietrzy się mieszkanie. Alergeny mogą wywołać różne reakcje, na przykład swędzenie, kaszel, katar czy kichanie.

Roztocze kurzu domowego dzieli się na kilkadziesiąt tysięcy gatunków. Każdy pajęczak jest wyposażony w aż 8 odnóży, a jego głównym pokarmem jest białko ze złuszczonego naskórka.

Roztocze kurzu domowego – co warto wiedzieć?

  • Te małe pajęczaki są niewidoczne gołym okiem,
  • Ich głównym pokarmem jest białko ze złuszczonego naskórka,
  • Żyją w kurzu, na przykład w dywanie czy pościeli,
  • To odchody pajęczaków odpowiadają za reakcje alergiczne na kurz.
 jak pozbyć się kurzu
Roztocze kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, które są niewidoczne gołym okiem.

Kurz na meblach – jak mu zapobiegać?

Wiesz już, skąd się bierze kurz w mieszkaniu i jaki jest jego skład. Czas poznać sposoby na ograniczenie osiadania się pyłu na podłodze i meblach. Nie należy jednak przesadzać – życie w zbyt sterylnym domu nie jest dobre dla układu odpornościowego. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które są uczulone na roztocze. W takim przypadku ograniczenie kontaktu z kurzem jest koniecznością.

Wiesz już, skąd się bierze kurz. Częścią jego składu są elementy wpadające przez okno. Możesz to nieco ograniczyć dzięki zastosowaniu zasłon i firan. Konieczne będzie jednak częste ich pranie – rób to przynajmniej raz w miesiącu.

Warto od czasu do czasu przeprowadzać gruntowne porządki. Pamiętaj, żeby sprzątanie rozpoczynać od najwyżej położonych powierzchni. Dzięki temu spadający pył posprzątasz na samym końcu, czyszcząc podłogę.

Myśląc o tym, jak pozbyć się kurzu, pamiętaj o wykorzystywaniu odpowiednich narzędzi. Zrezygnuj z mioteł, które roznoszą kurz na meblach zamiast go usuwać. Lepiej sprawdzą się wilgotne szmatki, a także odkurzacze z filtrami. Warto wyposażyć się w ręczny model, którym szybko usuniesz kurz i inne zabrudzenia, na przykład z siedzisk i stołu.

Do mycia powierzchni stosuj antystatyczne spraye. Takie preparaty zapobiegają ponownemu osadzaniu się kurzu na meblach. Zawsze stosuj zwilżoną szmatkę – sucha będzie roznosiła cząsteczki kurzu zamiast jest usuwać.

Przydatnym urządzeniem w walce z kurzem będzie robot sprzątający. Automatyczny odkurzacz nie potrzebuje Twojej pomocy. Wystarczy, że uruchomisz go przy pomocy aplikacji. Możesz nawet ustawić, żeby każdego dnia urządzenie włączało się bez Twojego udziału. Na rynku znajdziesz roboty sprzątające z funkcją mopowania. Takie urządzenia znacznie ułatwią Ci zadbanie o porządek w domu.

Jak pozbyć się kurzu?

    • Pył wpadający przez okno możesz nieco ograniczyć przy pomocy zasłon, jednak konieczne będzie pranie ich co około miesiąc, żeby nie stały się głównym siedliskiem kurzu,
    • Kiedy przeprowadzasz gruntowne porządki, zadbaj o to, żeby najpierw usunąć kurz z najwyższych miejsc w mieszkaniu,
    • Zrezygnuj z miotły, która powoduje, że kurz unosi się i osiada w innym miejscu,
    • Do sprzątania warto wykorzystać odkurzacz ręczny, którym usuniesz zabrudzenia ze stołu czy siedzisk,
    • Podczas mycia mebli stosuj wilgotne szmatki oraz spraye antystatyczne, które zapobiegają ponownemu osadzaniu się kurzu na meblach,
    • Warto zainwestować w automatyczny robot sprzątający – tego typu odkurzacz wystarczy uruchomić przy użyciu aplikacji, a on samodzielnie odkurzy wybrane pomieszczenia.
 z czego składa się kurz
Myśląc o tym, jak pozbyć się kurzu, pamiętaj o wykorzystywaniu odpowiednich narzędzi.

Jak pozbyć się kurzu? Zwróć uwagę na wyposażenie domu

Niektóre materiały sprzyjają powstawaniu roztoczy oraz osadzaniu się kurzu. Jeśli chcesz ograniczyć alergeny, zrezygnuj z wykładzin i dywanów. Zamiast nich zastosuj drewnianą okładzinę podłogową, która jest antystatyczna, co oznacza, że nie przyciąga kurzu.

Zrezygnuj również z dużej liczby bibelotów. Trudno dostępne miejsca na figurkach są siedliskiem kurzu, który możesz przeoczyć podczas sprzątania. Zdecyduj się na zamykane szafki, na przykład witryny, jeśli chcesz coś wyeksponować. Na przeszklonych półkach możesz trzymać książki, na których kurz będzie się znacznie wolniej osadzał niż na egzemplarzach stojących w szafkach pozbawionych frontów.

  • Jeśli zależy Ci na ograniczeniu ilości kurzu, zrezygnuj z dywanów i wykładzin – lepsza okaże się drewniana posadzka. Bibeloty są trudne do czyszczenia, dlatego warto z nich rezygnować lub trzymać ozdoby w przeszklonych, zamkniętych szafkach, gdzie kurz osadza się znacznie wolniej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 marzec 2021 15:34
komentarz /( 1 )
  • Mangoss
    Mangoss

    poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:03

    jako alergik napisze tyle; wyrzućcie dekoracje, figurki i inne ozdobne elementy. To siedliska kurzu. Bez nich będzie o niebo lepiej.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.